Reklama

pies wącha

Mata węchowa dla psa DIY - jak zrobić matę węchową dla psa samemu?

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Jednym z ciekawszych przykładów zabaw węchowych  z psem jest mata węchowa. Co to takiego i jak działa? Jak samodzielnie zrobić matę węchową dla psa?

Świat psich zmysłów jest absolutnie fascynujący, zaś zdecydowanie najbardziej niesamowitym z nich jest zmysł węchu. Obecnie posiadamy już całkiem sporą wiedzę na ten temat i jako właściciele czworonogów możemy ją wykorzystać na różne sposoby.

Sprawdź, jak przygotować samemu matę węchową dla psa.

Dlaczego psy węszą?

Można by rzec „węszę, więc jestem”… Jest w tym wiele prawdy, bowiem węch stanowi nadrzędny psi zmysł. O ile dla nas najistotniejszym zmysłem jest wzrok, o tyle pies używa go jedynie do ewentualnego potwierdzenia tego, co już wcześniej wyczuł.

Pies węsząc, poznaje otaczający go świat. Może wyczuć nasz nastrój, zyskać wiele informacji na temat obwąchiwanego przez siebie innego psiaka, może też sprawdzić, czy proponowane przez nas jedzenie warte jest skosztowania. To zaledwie kilka z wielu przykładów. Węch pełni zatem w dużej mierze funkcję informacyjną.

Węszenie sprawia psom sprawia przyjemność i pozwala rozładować stres. Węszenie pełni zatem rolę „terapeutyczną” – relaksuje, pozwala obniżyć napięcie, po prostu poczuć się lepiej. Węszenie jest jedną ze strategii radzenia sobie ze stresem.

Jeśli tylko zwrócimy uwagę na naszego psiaka, z pewnością zaobserwujemy jak w sytuacjach dla niego trudnych próbuje wyjść z niechcianej interakcji, ignorując np. napotkanego psa czy nasze polecenia, i oddając się dość charakterystycznemu, nerwowemu węszeniu.

Mata węchowa dla psa – co to za zabawka i jak ją stosować?

Mata węchowa to coraz bardziej popularna zabawka, która może przyczynić się do poprawy samopoczucia naszego czworonożnego przyjaciela. Mata składa się najczęściej z ażurowej, gumowej wycieraczki i przywiązanych do niej materiałowych frędzli.

Zasada jej działania jest prosta – umieszczamy garść drobno pokrojonych smakołyków pomiędzy frędzlami, a nasz czworonóg musi je następnie „wytropić”. Oczywiście jeśli odnajdzie przysmaki, może je zjeść.

Nie każdy pies od samego początku musi wiedzieć, na czym polega zabawa, dlatego przy pierwszych kilku próbach powinniśmy być z czworonogiem, zachęcać go do korzystania z maty i pokazać mu, jak wyszukiwać smakołyki.

  • Początkowo nie powinniśmy ich chować bardzo głęboko, ale położyć na wierzchu, by pies szybko mógł osiągnąć sukces.
  • Równie ważne jest to, by nasz pupil wiedział, że mata służy do szukania smacznych kąsków, a nie do gryzienia. Oczywiście podczas poszukiwania może pomagać sobie łapą i przestawiać matę, jednak musi zrozumieć, że mata nie służy do niszczenia.
  • Stopniowo możemy zwiększać poziom trudności zabawy umieszczając smaczki głębiej.

Jakie korzyści niesie zabawa z matą węchową?

Stosowanie maty węchowej niesie za sobą bardzo wiele korzyści zarówno dla psa, jak i jego opiekuna.

  • Przyjemność: pies, poszukując smaczków i węsząc, może oddawać się jednej ze swoich ulubionych czynności, zatem jest to dla niego zajęcie przyjemne.
  • Ćwiczenie umysłowe : jest to ogromnie angażujące ćwiczenie umysłowe, dzięki któremu pies zaspokaja swoje potrzeby i zużywa sporo energii.
  • Rozładowanie energii: Mata węchowa jest prawdziwym wybawieniem dla opiekunów psów nadaktywnych. Dzięki węszeniu w macie mogą się one skupić na swoim zadaniu, wyciszyć i uspokoić.

Pies może korzystać z maty zarówno w naszej obecności, jak i wtedy, gdy wychodzimy z domu i pozostawiamy go samego. Dzięki macie węchowej pupil będzie miał zajęcie na dłuższy czas – rozmiar maty powinniśmy dostosować do wielkości psa. Po tak świetnej, wyczerpującej zabawie chętnie uda się na drzemkę i nawet nie zauważy, jak szybko minie kilka godzin naszej nieobecności.

Mata węchowa dla psa diy - instrukcja krok po kroku

Wykonanie samodzielnie takiej zabawki jest bardzo proste. Do wykonania maty węchowej dla psa potrzebujemy:

  • wycieraczki ażurowej,
  • materiału (np. polara, około 1 – 1,5 metra bieżącego)
  • nożyczek.

Stworzenie tej świetnej zabawki nie jest szczególnie czasochłonne. Powinno zająć nie więcej niż 1 godzinę – w przypadku średniej wielkości wycieraczki o wymiarach 40x60 cm.

Krok 1 Wytnij paski

Materiał tniemy na paski (o szerokości około 5 cm i długości 15-20 cm). Szerokość i długość pasków może być oczywiście większa lub mniejsza w zależności od rozmiarów spa. Dla psów małych mogą być nieco mniejsze - ok. 3 cm, a dla większych szersze 8 cm.

Krok 2 Podstawa maty

Za podstawę maty doskonale może służyć lub gumowa, ażurowa wycieraczka. Jeśli nie możesz jej dostać, możesz użyć również podkładki do zlewu. Ważne, aby była w miarę sztywna.

Krok 3 - Przywiąż troczki

Następnie przewiązujemy paski przez oczka maty i zawiązujemy supełki. I gotowe!

Z czasem mata będzie ulegać zabrudzeniu – od jedzenia i psiej śliny. Warto zatem zadbać o jej czystość. Nie musimy jednak rozwiązywać wszystkich pasków i wymieniać na nowe. Matę w całości możemy wyprać w pralce – w temperaturze 30 lub nawet 40 stopni.

Koszt maty węchowej w sklepie waha się w granicach od 50 do nieco ponad 100 zł i uzależniony jest głównie od jej wielkości. Jeśli kupimy materiały (możemy też wykorzystać te znajdujące się w domu, np. stary kocyk) i wykonamy ją samodzielnie, sporo oszczędzimy – ostateczny koszt będzie wynosił ledwie 10-30 zł!

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?