Reklama

Mata węchowa dla psa - co to takiego?

pies wącha © Shutterstock

Świat psich zmysłów jest absolutnie fascynujący, zaś zdecydowanie najbardziej niesamowitym z nich jest zmysł węchu. Obecnie posiadamy już całkiem sporą wiedzę na ten temat i jako właściciele czworonogów możemy ją wykorzystać na różne sposoby. Jednym z ciekawszych przykładów zabaw węchowych jest mata węchowa. Co to takiego, jak działa? Lepiej ją kupić, czy może warto poświęcić chwilę i przygotować samodzielnie?  

Przez Ewelina Piskorek

aktualizacja dnia

Węch – najważniejszy ze zmysłów!

Można by rzec „węszę, więc jestem”… Jest w tym wiele prawdy, bowiem węch stanowi nadrzędny psi zmysł. O ile dla nas najistotniejszym zmysłem jest wzrok, o tyle pies używa go jedynie do ewentualnego potwierdzenia tego, co już wcześniej wyczuł. Pies węsząc, poznaje otaczający go świat – może wyczuć nasz nastrój, zyskać wiele informacji na temat obwąchiwanego przez siebie innego psiaka, może też sprawdzić, czy proponowane przez nas jedzenie warte jest skosztowania. To zaledwie kilka z wielu przykładów.

Węch pełni zatem w dużej mierze funkcję informacyjną.

Doskonały psi węch już dawno temu został dostrzeżony i doceniony. Przedstawiciele poszczególnych ras właśnie dzięki niemu „zatrudniani” są m.in. w charakterze pomocy dla myśliwych, jako ratownicy pracujący w gruzach bądź lawiniskach w poszukiwaniu zaginionych osób, czy jako psy tropiące narkotyki i inne niedozwolone substancje. Istnieją rasy wprost wybitne w tropieniu, jak np. bloodhound. Są niezwykle wytrwałe, potrafią podążać za śladem węchowym nawet 200 km. Bez trudu odnajdą też bardzo stary trop – rekordem tej rasy jest trop 12-dniowy!

Oczywiście pies węszy nie tylko po to, by zebrać konkretne informacje. Czworonogi lubią to robić, bo węszenie sprawia im niesamowitą przyjemność. Węszenie pełni zatem rolę „terapeutyczną” – relaksuje, pozwala obniżyć napięcie, po prostu poczuć się lepiej.

Węszenie jest jedną ze strategii radzenia sobie ze stresem.

Jeśli tylko zwrócimy uwagę na naszego psiaka, z pewnością zaobserwujemy jak w sytuacjach dla niego trudnych próbuje wyjść z niechcianej interakcji, ignorując np. napotkanego psa czy nasze polecenia, i oddając się dość charakterystycznemu, nerwowemu węszeniu.

Mata węchowa dla psa – co to takiego, jak są stosować?

Mata węchowa to bardzo ciekawe akcesorium, które w wyjątkowy sposób może przyczynić się do poprawy samopoczucia naszego czworonożnego przyjaciela. Mata składa się najczęściej z ażurowej, gumowej wycieraczki i przywiązanych do niej materiałowych frędzli.

Zasada jej działania jest prosta – umieszczamy garść drobno pokrojonych smakołyków pomiędzy frędzlami, a nasz czworonóg musi je następnie „wytropić”. Oczywiście jeśli odnajdzie przysmaki, może je zjeść.

Nie każdy pies od samego początku musi wiedzieć, na czym polega zabawa, dlatego przy pierwszych kilku próbach powinniśmy być z czworonogiem, zachęcać go do korzystania z maty i pokazać mu, jak wyszukiwać smakołyki. Początkowo nie powinniśmy ich chować bardzo głęboko, ale położyć na wierzchu, by pies szybko mógł osiągnąć sukces. Równie ważne jest to, by nasz pupil wiedział, że mata służy do szukania smacznych kąsków, a nie do gryzienia. Oczywiście podczas poszukiwania może pomagać sobie łapą i przestawiać matę, jednak musi zrozumieć, że mata nie służy do niszczenia.

Stosowanie maty węchowej niesie za sobą bardzo wiele korzyści zarówno dla psa, jak i jego opiekuna. Pies, poszukując smaczków i węsząc, może oddawać się jednej ze swoich ulubionych czynności, zatem jest to dla niego zajęcie przyjemne. Jednocześnie jest to ogromnie angażujące ćwiczenie umysłowe, dzięki któremu pies zużywa sporo energii.

Mata węchowa jest prawdziwym wybawieniem dla opiekunów psów nadaktywnych. Dzięki węszeniu w macie mogą się one skupić na swoim zadaniu, wyciszyć i uspokoić. Pies może korzystać z maty zarówno w naszej obecności, jak i wtedy, gdy wychodzimy z domu i pozostawiamy go samego. Mata w takiej sytuacji zagwarantuje mu zajęcie na dłuższy czas – rozmiar maty powinniśmy dostosować do wielkości psa. Po tak świetnej, wyczerpującej zabawie chętnie uda się na drzemkę i nawet nie zauważy, jak szybko minie kilka godzin naszej nieobecności.

Mata węchowa dla psa DIY- zrób ją samodzielnie!

Do przygotowania maty węchowej dla psa potrzebujemy wycieraczki ażurowej, materiału (np. polara, około 1 – 1,5 metra bieżącego) i nożyczek. Stworzenie tej świetnej zabawki nie jest szczególnie czasochłonne. Powinno zająć nie więcej niż 1 godzinę – w przypadku średniej wielkości wycieraczki o wymiarach 40x60 cm.
Materiał tniemy na paski (o szerokości około 5 cm i długości 15-20 cm). Następnie przewiązujemy paski przez oczka maty. I gotowe!

Z czasem mata będzie ulegać zabrudzeniu – od jedzenia i psiej śliny. Warto zatem zadbać o jej czystość. Nie musimy jednak rozwiązywać wszystkich pasków i wymieniać na nowe. Matę w całości możemy wyprać w pralce – w temperaturze 30 lub nawet 40 stopni.

Koszt gotowej maty węchowej waha się w granicach od 50 do nieco ponad 100 zł i uzależniony jest głównie od jej wielkości. Jeśli kupimy materiały (możemy też wykorzystać te znajdujące się w domu, np. stary kocyk) i wykonamy ją samodzielnie, sporo oszczędzimy – ostateczny koszt będzie wynosił ledwie 10-30 zł!

 

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz