Pies poznaje otaczający go świat przede wszystkim przy pomocy węchu. Dlatego praca węchowa to dla psa zajęcie w pełni zgodnie z jego naturalnymi zdolnościami i instynktem.
Węszenie, poza oczywistą funkcją poznawczą, pełni też wiele innych ważnych funkcji.
Dlaczego zabawy węchowe z psem są ważne?
Psi nos nie tylko narzędziem służącym do zbierania informacji z otoczenia. Węszenie jest jednocześnie niezwykle relaksującą czynnością, dzięki której pies może się odstresować i wyciszyć.
Ponadto wiele psów stosuje węszenie jako proste i skuteczne zachowanie zastępcze, czyli takie, które nie jest adekwatne w danej sytuacji i ma na celu pokazanie, że jest ona dla niego trudna.
Zabawy węchowe w domu - naucz psa, jak ma się bawić!
Istnieje wiele angażujących zabaw węchowych, które Twój pies pokocha i dzięki którym będzie mógł zaspokajać swoje podstawowe potrzeby. W celu zapewnienia psu doskonałej rozrywki wcale nie musisz inwestować w drogie zabawki interaktywne. Wystarczy, że poświęcisz swojemu pupilowi odrobinę czasu i przygotujesz garść smakołyków.
Jeśli Twój czworonóg do tej pory nie miał okazji uczestniczyć w zorganizowanych zabawach węchowych, zacznij od krótkich, prostych ćwiczeń, aby go zachęcić i pokazać, jak się bawić.
Proste zabawy węchowe z psem dla początkujących
Zacznij od rozrzucenia kilku smakołyków po podłodze, następnie chowaj je nieco głębiej, aby pies je wyszukiwał. Kiedy pies nieco już „wkręci się” w szukanie smakołyków, możesz spróbować z nim tej zabawy poza domem, począ
Podczas zabawy obserwuj psa. Poziom trudności podnoś powoli, bowiem pies, który nie poradzi sobie z zadaniem, może się sfrustrować. Oczywiście odrobina wysiłku intelektualnego jest wskazana, ale jeśli czworonóg zdenerwuje się i zniechęci, może stracić motywację do dalszych zabaw.
Zabawy węchowe z psem w domu
Zabawa pełni ogromnie ważną rolę zarówno w życiu człowieka, jak i psa. Nie tylko uczy i relaksuje, ale pozwala m.in. nawiązywać bliską więź opiekuna z psem. Pies powinien jednak umieć bawić się również samodzielnie i czerpać z tego przyjemność.
Podczas wspólnych zabaw węchowych możesz wykorzystać rozmaite rekwizyty, na przykład plastikowe pojemniki – umieść pod częścią z nich smakołyki i pozwól psu je odnaleźć. Możesz też umieścić ulubione psie przysmaki w misce wraz z zabawkami lub/i kulkami z papieru – niech Twój pupil kombinuje, jak je wydobyć.
Zanim zaproponujesz psu samodzielną zabawę węchową, koniecznie sprawdź, czy rozumie jej zasady. Jak zostało już nadmienione, jeśli nie będzie w stanie wydobyć smakołyka, zniechęci się i sfrustruje, a przecież chodzi o uzyskanie dokładnie odwrotnego efektu.
Maty węchowe dla psa
Prawdziwą furorę w ostatnim czasie robią tzw. maty węchowe. Możesz kupić gotową matę lub wykonać ją samodzielnie – z kawałka gumowej (ażurowej) wykładziny i materiału (świetnie sprawdza się polar).
Potnij materiał na paski i przewiąż przez dziurki w wykładzinie. Najpierw wysyp kilka smakołyków na wierzch maty, aby pies bez problemu mógł je zjeść. Stopniowo wkładaj smakołyki coraz głębiej, aby czworonóg musiał się trochę wysilić przy ich wydobywaniu.
Zabawki węchowe z rolek po ręcznikach lub papierze toaletowym
Kolejną bardzo prostą i tanią zabawkę zrobisz z… rolek po papierze toaletowym lub po ręcznikach papierowych. Włóż smakołyki do rolek i zagnij je tak, aby jedzenie nie wypadło. Początkowo nie zaginaj zbyt mocno, aby pies mógł wydobyć przysmaki bez większego problemu. W ten sposób przygotowane rolki możesz umieścić w różnych miejscach w domu lub wrzucić do miski/kartonowego pudła.
Praca węchowa z użyciem pudełek po jajkach
Możesz również wykorzystać puste opakowania po jajkach. Włoż do nich smaczki i zwiąż gumką recepturką. Jeśli pies szybko radzi sobie z zabawką, stopniowo możesz zwiększać poziom trudności owijając opakowanie kocem lub ręcznikiem.
Zabawki węchowe z butelek
Podobną zabawkę z łatwością wykonasz z pustej butelki. Wytnij w niej kilka otworów i wsyp smakołyki. Pies, chcąc wydobyć jedzenie z wnętrza butelki, będzie musiał wprawić ją w ruch, aby podczas przewracania czy podrzucania przysmaki wypadały przez otwory.
Zadbaj o to, by na początku otworów było odpowiednio dużo i były całkiem sporych rozmiarów – dzięki temu pies zainteresuje się zabawką. Stopniowo zmniejszaj liczbę otworów i ich wielkość – zabawa będzie bardziej angażująca i będzie trwać dłużej.
Gotowe zabawki węchowe dla psa
Obecnie istnieje na rynku całe mnóstwo zabawek węchowych dla psów. Wiele z nich zachwyca. Są piękne, kolorowe i niejednokrotnie na tyle rozbudowane, że pozwalają zająć psa na długi czas.
Fakt jest jednak taki, że psu zupełnie obojętne jest to, czy będzie wydobywał przysmaki z rolki papieru, samodzielnie zrobionej maty węchowej ze starej wycieraczki i koca, czy z nowej, lśniącej zabawki interaktywnej. Jeśli chcesz kupić „profesjonalną” zabawkę, połącz przyjemne z pożytecznym – poszukaj sklepów, które przeznaczają część dochodu ze sprzedaży np. na schroniska i fundacje dla psów.
Podsumowanie – jeszcze raz kilka dobrych rad
- Właściwie dobierz stopień trudności zabawy do umiejętności psa.
- Obserwuj psa – jeśli dana zabawa jest dla niego za trudna i zaczyna się zniechęcać, pomóż mu. Zaproponuj łatwiejszą zabawę lub ułatw obecne zadanie (np. zrób większe otwory w przedmiocie, z którego mają wypadać smakołyki).
- Nie zostawiaj psa sam na sam z zabawką, zanim nie upewnisz się, że rozumie zasady korzystania z niej.
- Zawsze dbaj o bezpieczeństwo psa. Jeśli Twój pupil jest typem niszczyciela, a do tego zdarza mu się zjadać niejadalne rzeczy, zastosuj solidniejsze materiały do wykonania zabawki.
- Pamiętaj o tym, że w czasie zabawy wszystkie chwyty są dozwolone. Nie upominaj i nie karć psa, pozwól mu samodzielnie wymyślić, jak wydobyć smakołyki z zabawki.