Reklama

pies węszy matę

Zabawy węchowe dla psa - idealny sposób, aby zmęczyć psa w domu!

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Jeśli chcesz uszczęśliwić swojego czworonoga, koniecznie pozwól mu węszyć, a co więcej – zadbaj o to, aby aktywność ta przybrała atrakcyjną formę zabawy, która nigdy się nie nudzi! Poznaj zabawy węchowe, których musi spróbować każdy pies. 

Pies poznaje otaczający go świat przede wszystkim przy pomocy węchu. Dlatego praca węchowa to dla psa zajęcie w pełni zgodnie z jego naturalnymi zdolnościami i instynktem. 

Węszenie, poza oczywistą funkcją poznawczą, pełni też wiele innych ważnych funkcji.

Dlaczego zabawy węchowe z psem są ważne?

Psi nos nie tylko narzędziem służącym do zbierania informacji z otoczenia. Węszenie jest jednocześnie niezwykle relaksującą czynnością, dzięki której pies może się odstresować i wyciszyć.

Ponadto wiele psów stosuje węszenie jako proste i skuteczne zachowanie zastępcze, czyli takie, które nie jest adekwatne w danej sytuacji i ma na celu pokazanie, że jest ona dla niego trudna. 

Zabawy węchowe w domu - naucz psa, jak ma się bawić!

Istnieje wiele angażujących zabaw węchowych, które Twój pies pokocha i dzięki którym będzie mógł zaspokajać swoje podstawowe potrzeby. W celu zapewnienia psu doskonałej rozrywki wcale nie musisz inwestować w drogie zabawki interaktywne. Wystarczy, że poświęcisz swojemu pupilowi odrobinę czasu i przygotujesz garść smakołyków.

Jeśli Twój czworonóg do tej pory nie miał okazji uczestniczyć w zorganizowanych zabawach węchowych, zacznij od krótkich, prostych ćwiczeń, aby go zachęcić i pokazać, jak się bawić.

Proste zabawy węchowe z psem dla początkujących

Zacznij od rozrzucenia kilku smakołyków po podłodze, następnie chowaj je nieco głębiej, aby pies je wyszukiwał. Kiedy pies nieco już „wkręci się” w szukanie smakołyków, możesz spróbować z nim tej zabawy poza domem, począ

Podczas zabawy obserwuj psa. Poziom trudności podnoś powoli, bowiem pies, który nie poradzi sobie z zadaniem, może się sfrustrować. Oczywiście odrobina wysiłku intelektualnego jest wskazana, ale jeśli czworonóg zdenerwuje się i zniechęci, może stracić motywację do dalszych zabaw. 

Zabawy węchowe z psem w domu

Zabawa pełni ogromnie ważną rolę zarówno w życiu człowieka, jak i psa. Nie tylko uczy i relaksuje, ale pozwala m.in. nawiązywać bliską więź opiekuna z psem. Pies powinien jednak umieć bawić się również samodzielnie i czerpać z tego przyjemność.

Podczas wspólnych zabaw węchowych możesz wykorzystać rozmaite rekwizyty, na przykład plastikowe pojemniki – umieść pod częścią z nich smakołyki i pozwól psu je odnaleźć. Możesz też umieścić ulubione psie przysmaki w misce wraz z zabawkami lub/i kulkami z papieru – niech Twój pupil kombinuje, jak je wydobyć. 

Zanim zaproponujesz psu samodzielną zabawę węchową, koniecznie sprawdź, czy rozumie jej zasady. Jak zostało już nadmienione, jeśli nie będzie w stanie wydobyć smakołyka, zniechęci się i sfrustruje, a przecież chodzi o uzyskanie dokładnie odwrotnego efektu.

Mata węchowa dla psa ©Shutterstock

Maty węchowe dla psa

Prawdziwą furorę w ostatnim czasie robią tzw. maty węchowe. Możesz kupić gotową matę lub wykonać ją samodzielnie – z kawałka gumowej (ażurowej) wykładziny i materiału (świetnie sprawdza się polar).

Potnij materiał na paski i przewiąż przez dziurki w wykładzinie. Najpierw wysyp kilka smakołyków na wierzch maty, aby pies bez problemu mógł je zjeść. Stopniowo wkładaj smakołyki coraz głębiej, aby czworonóg musiał się trochę wysilić przy ich wydobywaniu. 

Zabawki węchowe z rolek po ręcznikach lub papierze toaletowym

Kolejną bardzo prostą i tanią zabawkę zrobisz z… rolek po papierze toaletowym lub po ręcznikach papierowych. Włóż smakołyki do rolek i zagnij je tak, aby jedzenie nie wypadło. Początkowo nie zaginaj zbyt mocno, aby pies mógł wydobyć przysmaki bez większego problemu. W ten sposób przygotowane rolki możesz umieścić w różnych miejscach w domu lub wrzucić do miski/kartonowego pudła. 

Praca węchowa z użyciem pudełek po jajkach

Możesz również wykorzystać puste opakowania po jajkach. Włoż do nich smaczki i zwiąż gumką recepturką. Jeśli pies szybko radzi sobie z zabawką, stopniowo możesz zwiększać poziom trudności owijając opakowanie kocem lub ręcznikiem.

Zabawki węchowe z butelek

Podobną zabawkę z łatwością wykonasz z pustej butelki. Wytnij w niej kilka otworów i wsyp smakołyki. Pies, chcąc wydobyć jedzenie z wnętrza butelki, będzie musiał wprawić ją w ruch, aby podczas przewracania czy podrzucania przysmaki wypadały przez otwory.

Zadbaj o to, by na początku otworów było odpowiednio dużo i były całkiem sporych rozmiarów – dzięki temu pies zainteresuje się zabawką. Stopniowo zmniejszaj liczbę otworów i ich wielkość – zabawa będzie bardziej angażująca i będzie trwać dłużej. 

Gotowe zabawki węchowe dla psa

Obecnie istnieje na rynku całe mnóstwo zabawek węchowych dla psów. Wiele z nich zachwyca. Są piękne, kolorowe i niejednokrotnie na tyle rozbudowane, że pozwalają zająć psa na długi czas.

Fakt jest jednak taki, że psu zupełnie obojętne jest to, czy będzie wydobywał przysmaki z rolki papieru, samodzielnie zrobionej maty węchowej ze starej wycieraczki i koca, czy z nowej, lśniącej zabawki interaktywnej. Jeśli chcesz kupić „profesjonalną” zabawkę, połącz przyjemne z pożytecznym – poszukaj sklepów, które przeznaczają część dochodu ze sprzedaży np. na schroniska i fundacje dla psów. 

Podsumowanie – jeszcze raz kilka dobrych rad

  1.  Właściwie dobierz stopień trudności zabawy do umiejętności psa.
  2. Obserwuj psa – jeśli dana zabawa jest dla niego za trudna i zaczyna się zniechęcać, pomóż mu. Zaproponuj łatwiejszą zabawę lub ułatw obecne zadanie (np. zrób większe otwory w przedmiocie, z którego mają wypadać smakołyki).
  3. Nie zostawiaj psa sam na sam z zabawką, zanim nie upewnisz się, że rozumie zasady korzystania z niej.
  4. Zawsze dbaj o bezpieczeństwo psa. Jeśli Twój pupil jest typem niszczyciela, a do tego zdarza mu się zjadać niejadalne rzeczy, zastosuj solidniejsze materiały do wykonania zabawki. 
  5. Pamiętaj o tym, że w czasie zabawy wszystkie chwyty są dozwolone. Nie upominaj i nie karć psa, pozwól mu samodzielnie wymyślić, jak wydobyć smakołyki z zabawki. 
Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?