Airedale terrier

#20

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Airedale terrier
Airedale terier © Shutterstock

Airedale terier to pies energiczny, uparty i niezależny. Jednym słowem – po prostu terier. Można nauczyć go posłuszeństwa, ale będzie to spore wyzwanie. Jest wspaniałym psem wystawowym i do towarzystwa. Wszechstronny, radosny, ale jednocześnie spokojny, potrafi dostosować się do każdego i wykazuje dużą cierpliwość wobec dzieci. 

Najważniejsze informacje o Airedale terrier

Długość życia :

5

17

10

12

Charakter :

Lubiący zabawę Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Airedale terier pochodzi z doliny Aire; w języku angielskim słowo „dale” oznacza właśnie dolinę. Nazwę tej rasy można więc przetłumaczyć jako „pies terier z doliny Aire”. Na terenach, z których się wywodzi, airedale polował na wydry. Dużą popularność zyskał w Niemczech, gdzie wykorzystywano go w polowaniach na dzika, a w późniejszym okresie służył tam jako pies obronny. FCI oficjalnie uznała tę rasę w 1963 r. 

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 3 - Teriery

Sekcja

Sekcja 1 : teriery duże i średnie

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 56 i 59 cm

  Pies : pomiędzy 58 i 61 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 17 i 22 kg

  Pies : pomiędzy 18 i 24 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Airedale terier to pies o krępej, „z gruba ciosanej” sylwetce, a wrażenie to podkreśla jego charakterystycznie przystrzyżona sierść. Jego tułów jest krótki i smukły, ale bardzo muskularny. Głowa ma kształt prostopadłościanu z nieznacznie tylko zaznaczonym stopem. Uszy w kształcie litery „V” osadzone są po bokach i załamują się lekko nad wierzchem czaszki. Kończyny są idealnie proste. Ogon noszony jest wesoło.    

  Ciekawostki

  Amerykański prezydent Roosevelt mawiał, że « Airedale może dokonać wszystkiego tego, co każdy inny pies, ale jeszcze lepiej”. Wypadałoby dodać, że „pod okiem eksperta”. 

  Więcej o ulubionych rasach prezydentów przeczytasz tutaj.

  Airedale terier - charakter

  • 66%

   Czuły

   Z natury niezależny airedale nie należy do najbardziej wylewnych psów do towarzystwa, ale trzeba powiedzieć, że chętniej niż inne teriery okazuje uczucia swojemu opiekunowi.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Airedale jest psem bardzo dynamicznym, który dzięki zabawie może spożytkować swoje ogromne pokłady energii. Nie należy jednak przesadzać z zabawą w aportowanie, gdyż wzmacnia ona jego instynkt łowiecki. 

  • 66%

   Spokojny

   Uznaje się, że temperament airedale terriera jest bardziej spokojny niż u innych terierów. 

  • 66%

   Inteligentny

   Airedale jest psem wszechstronnym, który wiele potrafi, ale jego wychowanie bywa czasem dość trudne ze względu na jego silny temperament. 

  • 100%

   Łowca

   Airedale jest terierem z krwi i kości, posiada więc mocno rozwinięty instynkt łowiecki, który powinno się kontrolować, jeśli ma stać się przyjacielskim psem do towarzystwa. 

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Terier ten przywiązuje się do swojej rodziny, ale obcych traktuje dość obojętnie. Jeśli na siłę szukają z nim kontaktu, może gwałtownie okazać swoje niezadowolenie. 

  • 66%

   Niezależny

   Tak, jest niezależny, jak większość terierów. Należy jednak pamiętać, że bardzo przywiązuje się do członków swojej rodziny, nawet jeśli nie zawsze potrafi to okazać. 

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Airedale będzie grzecznie czekał na swojego pana w domu, jeśli zadba on o to, by pies mógł spożytkować swoją energię, zanim zostanie w nim sam. Tak czy inaczej nie powinno się to zdarzać zbyt często, a okresy nieobecności pana nie mogą być zbyt długie.

   • 33%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Airedale zdecydowanie nie zalicza się do psów łagodnych i nie poddaje się łatwo woli swojego przewodnika. Będzie skłonny do współpracy jedynie, jeśli uda mu się wypracować solidną relację opartą na zrozumieniu i szacunku.

    Pracę z tym terierem należy podjąć już od pierwszych dni po adopcji szczeniaka, w przeciwnym razie ciężko będzie go okiełznać. Zabawa i smakołyki będą na pewno bardzo pomocne w uzyskaniu odpowiednich efektów szkolenia

   • 66%

    Szczekliwy

    Airedale szczeka znacznie mniej niż inne teriery. 

   • 66%