Reklama

rasy psów
© Shutterstock

Jakie są ceny najpopularniejszych psów rasowych?

Przez Olga Balicka

aktualizacja dnia

Kupno rasowego czworonoga, tj. takiego, który posiada metrykę (z nią następnie należy udać się do oddziału ZKwP, by otrzymać rodowód) wiąże się zazwyczaj ze sporym wydatkiem. Mimo to wiele osób decyduje się na ten krok, przede wszystkim ze względu na zamiłowanie do konkretnej rasy psa. Dowiedz się, jakie są ceny najpopularniejszych w Polsce psów rasowych!

Zaletą zakupu psa z hodowli jest możliwość wcześniejszego poznania wymagań i cech danej rasy, a co za tym idzie – lepszego przygotowania się na przybycie nowego domownika. Niezwykle ważne jest upewnienie się, że dana hodowla posiada odpowiednie uprawnienia i jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP).

Więcej o tym, jak wybrać hodowlę psów przeczytasz tutaj.

Jeśli wiesz już jakiego pieska szukasz, przeczytaj, ile kosztują psy najpopularniejszych w Polsce ras.

Maltańczyk - cena

©Shutterstock

Maltańczyk to niewielki piesek o śnieżnobiałej sierści. Jest on doskonałym kompanem dla osób średnio aktywnych, dla rodzin z dziećmi, a także dla osób starszych. Czworonogi tej rasy są inteligentne i podatne na szkolenie, a co więcej bardzo łagodne i przyjacielskie.

Od samego początku pełniły i nadal pełnią funkcję psów do towarzystwa. Są kruche i delikatne, dlatego jeśli mają mieszkać pod jednym dachem z małymi dziećmi, należy zawsze nadzorować ich wspólną zabawę, by maluch przez przypadek nie zrobił krzywdy czworonogowi.

Cena maltańczyka w hodowlach zarejestrowanych w ZKwP może wahać się od ok. 1000 do nawet 4000 złotych. Wiele zależy m.in. od renomy hodowli, utytułowania rodziców, wieku szczenięcia i jego przeznaczenia – np. psy dobrze rokujące pod względem wystawowym co do zasady są droższe.

Mops - cena

©Shutterstock

Mopsy to niewielkie psy o dużym temperamencie. Czworonogi te są niezwykle łagodne i towarzyskie. Szybko się uczą, o ile szkolenie jest ciekawe i właściwie prowadzone. Mopsy bardzo przywiązują się do swojego opiekuna – to typowe kanapowce, choć czasem zaskakują nieprzebranymi pokładami energii. Rasa ta to doskonały wybór dla rodzin z nieco starszymi dzieci, które wiedzą, jak obchodzić się z niedużym pieskiem.

Cena mopsa w hodowlach waha się od 2500 do 5000 złotych (zależy ona od wielu różnych czynników, jak powyżej).

Shih tzu - cena

©Shutterstock

Swoją nazwę shih tzu („lwi piesek”) zawdzięcza bujnej sierści, szczególnie na głowie. Ten niewielki czworonóg jest zwykle łagodny i przyjaźnie nastawiony do ludzi oraz zwierząt, a przy tym inteligentny. To typowy kanapowiec, który uwielbia pieszczoty i obecność swojego opiekuna.

Cena shih-tzu waha się zwykle od 1500 do 3000 złotych.

Buldog francuski - cena

©Shutterstock

Buldog francuski to piesek o wyjątkowo pogodnym usposobieniu, który silnie przywiązuje się do swojego opiekuna i uwielbia być w centrum zainteresowania. Źle znosi samotność, dlatego nie jest dobrym wyborem dla osób bardzo zapracowanych, często przebywających poza domem. Doskonale nadaje się natomiast na kompana dla rodziny z dziećmi, a także dla osób starszych, które mogą poświęcić mu sporo czasu.

Cena buldoga francuskiego w hodowli zarejestrowanej w ZKwP najczęściej wynosi od 3000 do 4500 złotych.

Amstaff - cena

©Shutterstock

Popularny amstaff, czyli american staffordshire terrier, choć nie cieszy się najlepszą sławą ze względu na swoje pierwotne przeznaczenie (m.in. walki psów i walki z bykami), dobrze ułożony, może stać się doskonałym psem rodzinnym. Psom tej rasy należy zapewnić odpowiednią ilość ruchu, znacznie większą, niż tylko spacery na smyczy, dlatego polecany jest osobom aktywnym. Amstaff jest bardzo inteligentny i łatwo zapamiętuje komendy, jednak wymaga dużej konsekwencji i pewnego doświadczenia ze strony opiekuna.

Cena amstaffa w hodowli zarejestrowanej w ZKwP waha się od 3000 do ok. 5000 złotych.

Owczarek niemiecki - cena

©Shutterstock

Owczarek niemiecki to jedna z najpopularniejszych ras na świecie, w szczególności jego odmiana krótkowłosa. Inne typy to m.in. owczarek długowłosy i czarny. To niezwykle inteligentny czworonóg, dlatego bardzo często wykorzystuje się go do pracy, np. w służbach mundurowych czy w ratownictwie. Pies ten wymaga jednak bardzo konsekwentnego prowadzenia ze strony właściciela, dużej dawki ćwiczeń zarówno fizycznych, jak i umysłowych.

Cena owczarka niemieckiego waha się od 2000 do 3500 złotych dla odmiany krótkowłosej. Inne typy mogą kosztować nawet do 8000 złotych.

Golden retriever - cena

s©Shutterstock

Psy tej rasy są niezwykle pojętne, a przy tym mają przyjacielskie usposobienie i zrównoważoną osobowość, dlatego uważane są za doskonałe psy rodzinne. Uwielbiają też ruch i zabawę na świeżym powietrzu, a szczególnie w wodzie, dlatego przyszły właściciel golden retrievera powinien przygotować się na dłuższe wyprawy z czworonogiem.

Koszt szczenięcia rasy golden retriever waha się zwykle pomiędzy 3000 a 4000 złotych.

Beagle

©Shutterstock

Beagle to uroczy i bardzo towarzyski pies, który nie znosi samotności. Psy tej rasy są wyjątkowo energiczne, a przy tym dość uparte, dlatego wymagają konsekwentnego szkolenia od najmłodszych lat. Warto przy tym pamiętać, że beagle to pies myśliwski, który nie znosi nudy, dlatego jego treningi nie mogą być monotonne.

Cena psa rasy beagle najczęściej wynosi od 1700 do 2500 złotych.

Border collie - cena

©Shutterstock

Psy tej rasy są niezwykle inteligentne i oddane swojemu właścicielowi. Potrzebują dużej ilości ruchu ze względu na ich pierwotne przeznaczenie – służyły do zaganiania zwierząt hodowlanych. Obecnie zaś są psami sportowymi. Border collie nie znoszą nudy, również intelektualnej, dlatego ich szkolenie może być wyzwaniem, jednak dobrze ułożone, stają się doskonałymi towarzyszami, a także świetnymi psami rodzinnymi.

Cena psa rasy border collie zwykle wynosi od 1500 do 3500 złotych.

Szpic miniaturowy - cena

©Shutterstock

Szpic miniaturowy, inaczej pomeranian, słynie przede wszystkim ze swojej sierści, niezwykle gęstej i puszystej. Pieski te, choć bardzo sympatyczne, bywają niestety dość głośne, z czym musi liczyć się przyszły właściciel.

Pomeraniany, pomimo tego, że przyjaźnie nastawione do ludzi i innych zwierząt, są dość niezależne, dlatego ich szkolenie należy rozpocząć stosunkowo szybko i uczynić je atrakcyjnym, by stanowiło dla czworonoga przede wszystkim świetną zabawę.

Cena szczenięcia rasy szpic miniaturowy najczęściej wynosi od 4000 do 8000 złotych.

Zakup rasowego szczeniaka – choć wiąże się z wydatkiem i to często niemałym – ma swoje zalety. Znając rasę, możemy jednocześnie poznać jej potrzeby, wymagania (m.in. dot. szkolenia, żywienia, pielęgnacji, opieki zdrowotnej, itp.) oraz cechy charakterystyczne. Tym samym mamy szansę lepiej przygotować się na przybycie pupila.

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?