Reklama

pies chow chow
© Shutterstock/ Zoja Emelianova

Pies jak miś – które psy są podobne do niedźwiadków?

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

Opublikowano

Kochasz puchate czworonogi? Poznaj rasy psów podobne do misiów i dowiedz się więcej na ich temat.

Do jakiego zwierzęcia z wyglądu najbardziej podobny jest pies? Wiele osób – bez wahania – odpowiedziałoby, że oczywiście do wilka, bo w końcu to on jest przodkiem współczesnych psów.

Owszem, ale wśród żyjących obecnie kilkuset ras czworonogów, z których tak naprawdę każdy jest inny, są takie, które przypominają… niedźwiadki! Ich wygląd jest bezsprzecznie uroczy, ale jakie mają usposobienie?

Pies jak miś, czyli chow chow

Słysząc hasło „pies miś”, nie sposób nie pomyśleć w pierwszej kolejności właśnie o tej rasie.

Chow chow, należący do grupy szpiców i ras pierwotnych, to bardzo stara rasa psa wywodząca się z Mongolii, znana i ceniona już ponad 2000 lat temu! Pierwotnie pełniła rolę stróża świątyń, bowiem wierzono, że ma moc odstraszania złych duchów. W późniejszym okresie chow chow wykorzystywany był także m.in. do polowania na wilki. Jednym z najsłynniejszych posiadaczy chow chow był Sigmund Freud, twórca psychoanalizy.

Chow chow to wyjątkowo puchaty czworonóg, o gęstej, dwuwarstwowej sierści, która sprawia, że pies wydaje się znacznie większy i bardziej masywny niż w rzeczywistości. Osiąga on około 48 do 56 cm wysokości w kłębie w przypadku psów i 46 do 51 cm w przypadku suk.

chow chow pies jak miś

Chow chow©Shutterstock

Cechą charakterystyczną chow chow są: niebiesko-czarny język, dziąsła i podniebienie.

„Miś” ten prezentuje się wyjątkowo uroczo, ale jego słodki wygląd nie powinien nikogo zwieść. To pies bardzo niezależny i uparty, odważny, wytrwały i cechujący się bardzo silnym instynktem łowieckim (ze względu na myśliwskie korzenie). Nie należy do pieszczochów, jest nieufny wobec obcych. Rasa wymaga doświadczonego opiekuna.

Pies jak niedźwiadek : mastif tybetański

Mastif tybetański, zwany też dogiem tybetańskim lub do-khyi, to molos w typie górskim, który znany był już w starożytności. O psach odpowiadających wyglądem i charakterem mastifowi tybetańskiemu wspominał m.in. Arystoteles.

Rasa powstała w odległym, tajemniczym Tybecie i od początku wykorzystywana była do stróżowania oraz zaganiania zwierząt. I ten przedstawiciel psów „misiowatych” uznawany był za stworzenie magiczne, które czuwa bezustannie. Podpalania nad oczami to druga para oczu, która pilnuje porządku i dba o bezpieczeństwo nawet wtedy, gdy pies śpi. Rasa ta uznawana jest za jedną z najdroższych ras na świecie.

mastif tybetański pies jak miś

Mastif tybetański ©Shutterstock

Mastif ten osiąga zazwyczaj wysokość w kłębie od 60 do 66 cm i może ważyć nawet 70 kg. Jego szata jest długa i prosta, tworzy charakterystyczną kryzę wokół szyi. Zakręcony ogon jest bardzo puchaty.

Choć do-khyi ma wygląd misia, podobnie jak chow chow, jest z natury psem niezależnym, zdystansowanym, który nie przepada za czułościami. Oczywiście przywiązuje się do najbliższych i jest wobec nich lojalny, ale nie jest zbyt wylewny.

Owczarek kaukaski

Owczarek kaukaski jest kolejnym przedstawicielem molosów w typie górskim. Został wyhodowany na obszarze dawnego Związku Radzieckiego, na Kaukazie. Jest to doskonały pies pasterski, dawniej wykorzystywany także m.in. w wojsku i policji. Obecnie spełnia się przede wszystkim jako pies obronny i stróżujący.

owczarek kaukaski

Owczarek kaukaski©Shutterstock

Czworonóg ten osiąga wysokość w kłębie około 64 do 78 cm. Rasa, ze względu na swoje pochodzenie, jest przystosowana do pracy w trudnych warunkach atmosferycznych, świetnie znosi zimno. Pies ten najlepiej czuje się na zewnątrz, należy zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu i aktywności umysłowej.

Prawidłowo wychowywany od szczenięcia jest spokojny i zrównoważony, jednak cechuje się sporą dozą niezależności. Jest terytorialny i nieufny wobec obcych, dlatego musi być prawidłowo socjalizowany, aby nie reagował agresywnie. Choć to wspaniały czworonóg, zdecydowanie nie jest dobrym kandydatem na pierwszego psa dla osób niedoświadczonych.

Nowofundland

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć tego „psa-niedźwiadka”. Nowofundland, nazywany też nowofundlandczykiem lub wodołazem, to molos w typie górskim. Jak podpowiada już nazwa rasy, wywodzi się ona z Nowej Fundlandii. Liczy prawdopodobnie co najmniej 1000 lat, choć oczywiście obecny wzorzec ukształtował się dużo później.

Cechą charakterystyczną nowofundlanda są: nieprzemakalna szata i błona pławna między palcami.

nowofundland

Nowofundland©Shutterstock

Nowofundland jest potężnym psem, który osiąga około 71 cm wysokości w kłębie w przypadku psów i 66 cm w przypadku suk. Waga psa waha się w granicach 60 do 70 kg a suki od 45 do 55 kg.

Pies ten, choć swoim wyglądem zdecydowanie budzi respekt, uznawany jest za jedną z najłagodniejszych, delikatnych i przyjaznych ras. Pies Nana ze słynnej powieści Piotruś Pan jest właśnie przedstawicielem rasy nowofundlandczyków.

Cavapoo - pies jak pluszowy miś

Cavapoo – pod tą tajemniczo brzmiącą nazwą kryje się czworonóg, który powstał z połączenia ras cavalier king charles spaniel i pudel mniaturowy. Ta krzyżówka ras jest nieuznana przez FCI. Jej początki sięgają lat 90. ubiegłego wieku, a ojczyzną cavapoo jest Australia.

Jest to pies niewielkich rozmiarów. Osiąga zaledwie 22 do 35 cm wysokości w kłębie i waży przy tym przeciętnie od 3 do 11 kg.

szczenię cavapoo

Szczenię cavapoo©Shutterstock

Dlaczego został umieszczony na liście „psów niedźwiadków”? Ponieważ z wyglądu nieco przypomina misia… pluszowego! Jego szata jest miękka w dotyku, zawsze falista bądź kędzierzawa.

Cavapoo to typowy piesek do towarzystwa. Jest niezwykle wesoły, energiczny, inteligentny i ciekawy otaczającego go świata. Czworonóg ten bardzo mocno przywiązuje się do najbliższych sobie osób, co może stanowić problem, jeśli będzie skazany na długie godziny samotności. Decydując się na tak towarzyskiego czworonożnego przyjaciela, trzeba mieć świadomość tego, nie lubi być sam i może dać temu wyraz, np. niszcząc dobytek.

Inne psy jak misie

Wyżej wymienione to zaledwie kilka z wielu ras, które przypominają niedźwiadki. Inne rasy, które mogą przywodzić na myśl urocze misie, to np.

Niezależnie od tego, jaką rasę wybierzesz, pamiętaj o jednym – to nie pluszowe misie, ale żywe stworzenia i psy, które mają konkretne potrzeby i wymagania wynikające z przynależności do swego gatunku!

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?