Reklama

Goldendoodle – miks golden retrievera i pudla

goldendoodle

Psy, które powstają ze skrzyżowania różnych ras, nazywamy najczęściej mieszańcami czy po prostu – kundelkami. Mowa tu jednak o sytuacjach, gdy czworonogi, np. bezdomne lub niedopilnowane, rozmnażają się bez wiedzy i woli człowieka. Inaczej rzecz wygląda, gdy człowiek świadomie łączy ze sobą poszczególne rasy, by stworzyć nową. Wówczas nie mówimy już o kundelku, ale np. o… goldendoodle. Goldendoodle - co to za rasa i czym się charakteryzuje?

Przez Ewelina Piskorek

aktualizacja dnia 24.06.2021, 12:44

Goldendoodle to rasa psa, która powstała w wyniku krzyżówki golden retrievera i pudla. Ten duży, kudłaty i łagodny pies w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Choć w Polsce rasa ta jest wciąż mało znana, zaczyna pojawiać się również na naszych ulicach. 

Goldendoodle – charakterystyka i dzieje rasy

Po raz pierwszy goldendoodle został wyhodowany w 1969 roku, choć popularność rasy wzrosła w latach 90., kiedy hodowla upowszechniła się w Australii i Australii.

Historia goldendoodle ma ścisły związek z jeszcze inną hybrydą – labradoodle, powstałą w Australii w wyniku krzyżówki labradora i pudla.  Połączenie to okazało się bardzo udane, ponieważ w jego wyniku stworzono psy niezwykle przyjazne, lubiące dzieci, zrównoważone i energiczne (tak jak labradory), a jednocześnie o interesującej – i co chyba najważniejsze – „hipoalergicznej” szacie (jak w przypadku pudli).

Oczywiście to nie tak, że labradoodle w ogóle nie uczulają, ale rzeczywiście gubią znacznie mniej sierści i naskórka, przez co są dobrym wyborem dla osób dbających o czystość oraz dla tych z ewentualnymi łagodnymi alergiami. 

Po sukcesie, jaki odnotowały labradoodle, postanowiono stworzyć kolejną hybrydę – tym razem ze skojarzenia pudla z golden retrieverem, czyli goldendoodle (lub pisane oddzielnie - golden doodle). I ona ma australijskie korzenie, choć bardzo szybko stała się popularna przede wszystkim w USA. Rasa cieszy się coraz większym uznaniem i nic nie wskazuje na to, aby miała zaniknąć, ale obecnie na próżno szukać jej w oficjalnym wykazie ras uznanych przez FCI. 

©Shutterstock

 

Goldendoodle - charakter i zachowanie

Goldendoodle to psy wpisujące się w grupę ras do towarzystwa. Podobnie jak labradoodle, są wyjątkowo przyjacielskie, łagodne, mocno przywiązują się do swoich bliskich i są im niezwykle oddane. Są też inteligentne i bardzo podatne na szkolenie.

To idealne psy rodzinne, ale nie tylko. Dzięki swoim doskonałym predyspozycjom mogą być wszechstronnymi psami pracującymi – zarówno ratowniczymi, myśliwskimi czy terapeutycznymi i asystującymi.

Wygląd goldendoodle

Rasa powstała ze skrzyżowania golden retrievera i dużego pudla osiąga wielkość przeciętnego goldena (goldendoodle to rasa mniejsza od labradoodle). Na tę chwilę nie istnieje jedyny słuszny wzorzec golden doodle i zanim on ostatecznie powstanie, zapewne minie jeszcze trochę czasu.

Przybliżone dane:

  • Wielkość: psy 61- 66 cm, suczki 56-58 cm
  • Waga: 14-21kg
  • Długość życia: 10 -15 lat
  • Sierść: można spotkać psy zarówno o sierści prostej (ale nie tak prostej jak u goldena), kręconej, jak i falowanej (włosy zawsze są długie).
  • Umaszczenie: również umaszczenie jest różnorodne – od złotego, przez białe i kremowe, aż po czekoladowe i czarne (zazwyczaj jednolite). 
©Shutterstock

Zdrowie psa rasy goldendoodle

Psy rasy golden doodle są dość zdrowymi i długowiecznymi zwierzakami. Średnia długość ich życia wynosi 15 lat. Teoretycznie nie są też narażone na typowe dla poszczególnych długo istniejących ras choroby. Jak bowiem wiadomo, „mieszańce” nie mają predyspozycji do określonych chorób genetycznych, charakterystycznych dla danej rasy. Oczywiście nie oznacza to, że nie chorują wcale, ale generalnie można rzec, że cieszą się dobrym zdrowiem. 

Przyszłość rasy

Rasa cieszy się tak dużym zainteresowaniem m.in. w Stanach Zjednoczonych, że póki co z pewnością nie grozi jej zapomnienie. Hodowcy i znawcy tematu cały czas pracują nad określeniem wzorca, ale nikt nie ma jeszcze pomysłu na to, jak powinien on ostatecznie wyglądać. W równej mierze jednak skupiają się na cechach wyglądu zewnętrznego i charakteru, aby w kolejnych pokoleniach były one powtarzalne i przez to łatwe do określenia.

Goldendoodle – cena

Trudno tutaj mówić o konkretnej cenie szczeniaków golden doodle, ponieważ w Polsce rasa ta jest wciąż mało popularna. Nie ma też sprawdzonych hodowli. Jeśli bardzo chcemy psa tej rasy, najlepiej rozejrzeć się za dobrą hodowlą poza granicami Polski. Cena wówczas może być jednak wysoka i wynosić kilka do nawet kilkunastu tysięcy złotych. 

Przeczytaj również: