Reklama

pies bernedoodle
© Shutterstock

Bernedoodle - przyjazny pies dla całej rodziny

Przez Aleksandra Kupras Redaktor

aktualizacja dnia

Jeśli nie możesz się zdecydować między dobrodusznym berneńskim psem pasterskim a pudlem, możesz polubić puszystą rasę Bernedoodle. Przedstawiamy tę niezwykłą krzyżówkę.

 Bernedoodle to krzyżówka ras berneńskiego psa pasterskiego i pudla. Podobnie jak pudle, ten puszysty pies występuje w różnych rozmiarach. Możliwe są prawie wszystkie kolory umaszczenia - od białego do czarnego.

To pies o wyjątkowo przyjaznym charakyerze. Lubi ludzi i inne zwierzęta.

Bernedoodle - wygląd

Bernedoodle to krzyżówka ras, nieuznana przez oficjalne organizacje kynologiczne. Ponieważ ta hybrydowa rasa nie ma oficjalnego wzorca, Bernedoodle może wyglądać bardziej jak pudel lub być bardziej zbliżony wyglądem do berneńskiego psa pasterskiego.

 Jego sierść jest z reguły kręcona, w odcieniu brązowo-biało-czarnym. W kłębie mierzy od 45 do 60 centymetrów, a jego waga nie przekracza zazwyczaj 40 kilogramów. 

Bernedoodle mogą różnić się umaszczeniem i wielkością ©Shutterstock

Bernedoodle - miks berneńskiego psa pasterskiego i pudla

Berneński pies pasterski to dobroduszny, nieustraszony i czujny czworonożny przyjaciel. Za młodu rozpiera go energia, a z upływem lat staje się spokojniejszy. Początkowo berneńczyki były wykorzystywane jako psy pasterskiepociągowe lub stróżujące. Obecnie są przede wszystkim psami rodzinnymi. Odpowiednio wyszkolone pełnią również rolę ratowników górskich.

To bardzo inteligentne psy, które dla prawidłowego rozwoju potrzebują nie tylko ruchu, ale również stymulacji umysłowej. Są niezwykle przyjazne i łagodne, bardzo mocno przywiązane do swojej rodziny.

Pudle są uważane za jedną z najinteligentniejszych ras psów. Rasa występuje w czterech rozmiarach (pudel toy, miniaturowy, średni i duży) i pięciu umaszczeniach: czarnym, białym, srebrnym, brązowym i morelowym. Mimo delikatnego wyglądu, w rzeczywistości pudle są niezwykle silne i mają niespożyte pokłady energii. 

Te wesołe i energiczne psy szybko się uczą i są bardzo towarzyskie. 

Bernedoodle może łączyć cechy obu ras. Nie da się dokładnie przewidzieć, jaka mieszanka cech obu ras powstanie. Bernedoodle z pewnością są energicznymi psami, które lubią ruch i zabawę na świeżym powietrzu. Są przyjaźnie nastawione do ludzi i innych zwierząt.

© Shutterstock

Bernedoodle - zdrowie i długość życia

Pudle są podatne na choroby oczu, berneńskie psy pasterskie na histiocytozę - nowotór układu krwiotwórczego. Dlatego wiele z nich żyje maksymalnie sześć lat. Ale co ze zdrowiem Bernedoodle? 

Psy tej rasy mogą być zarówno niepodatne na choroby oczu i nowotwory, jak i odziedziczyć skłonność do tych chorób po rodzicach. Odpowiedzialni hodowcy powinni zadbać o to, aby dokładnie sprawdzić stan zdrowia obojga rodziców.

Większe Bernedoodle mogą mieć również skłonność do dysplazji stawu biodrowego Powinieneś zdecydować się na zakup szczeniaka rasy Bernedoodle tylko wtedy, gdy dany hodowca udzieli szczegółowych informacji o możliwych chorobach i przejrzyście przedstawi ich profilaktykę.

Pielęgnacja Bernedoodle 

W przeciwieństwie do berneńskiego psa pasterskiego, pudel nie linieje. Nie wiadomo, jak długa i kręcona będzie sierść Bernedoodle. Nie istnieje także reguła określająca, czy jego sierść będzie wypadać, czy też czworonożny przyjaciel potrzebować będzie regularnego strzyżenia tak jak pudel. Im gładsza (mniej kędzierzawa) sierść, tym więcej włosów pies będzie zrzucał.

W ramach pielęgnacji sierści Bernedoodle, powinieneś czesać jego futro co kilka dni. Co 8-12 tygodni warto udać się do psiego fryzjera na strzyżenie Twojego pupila. M

Powinieneś zwrócić szczególną uwagę na uszy swojego Bernedoodle. Wiele psów tej rasy ma kępki włosów rosnące w przewodzie słuchowym. Zapytaj lekarza weterynarii, czy usuwanie tych włosów jest konieczne. Jest to ważne, aby uniknąć potencjalnych infekcji uszu. Poproś lekarza, aby pokazał ci, jak czyścić uszy pupila.

Bernedoodle - hodowla i cena

Bernedoodle, podobnie jak inne "doodle" (krzyżówki pudli z innymi rasami) stały się niezwykle modne. Pamiętajmy jednak, że moda i wygląd psa nigdy nie powinny być jedynymi kryteriami decydującymi o jego zakupie lub adopcji.

Bernedoodle, podobnie jak inne "doodle" nie są rasami uznanymi przez FCI, ani inne organizacje kynologiczne. Nie ma oficjalnej kontroli nad hodowlami tej rasy, a to pozostawia potencjalne pole do nadużyć. Należy o tym pamiętać decydując się na zakup psa tzw. rasy designerskiej.

Jeśli planujesz zakup psa rasy bernedoodle, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na jego rodziców i środowisko, w którym się wychowuje. 

To ważne, ponieważ szczenięta dziedziczą cechy swoich rodziców i wiele uczą się od matki. Odpowiedzialny hodowca rasy Bernedoodle przywiązuje uwagę do tego, aby socjalizować małe pieski z ludźmi i innymi zwierzętami. Szczeniak powinien zamieszkać z Tobą dopiero od dziewiątego tygodnia życia, a także być zaszczepiony, odrobaczony, posiadać czip i książeczkę zdrowia. 

W zagranicznej hodowli cena za szczenię bernedoodle waha się od 600 do 1000 euro.

Przy odrobinie szczęścia natkniesz się na swojego wymarzonego psa w lokalnym schronisku dla zwierząt. Może to nie jest Bernedoodle, ale inna urocza mieszanka, która skradnie Twoje serce.

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?