Reklama

Jamnik - jakie krzyżówki tej rasy istnieją?

jamniki
© Shutterstock

Długowłosy i szorstkowłosy jamnik to krzyżówki jamnika krótkowłosego z innymi rasami psów. W schroniskach czy w pseudohodowlach pojawiają się krzyżówki jamników z innymi rasami, jednak nie są to psy uznane za rasowe przez Międzynarodową Federację Kynologiczną. Przed decyzją o zakupie lub adopcji warto wiedzieć, czym różni się mieszaniec jamnika od kundelka i psa rasowego.

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Krzyżowanie psów może odbywać się w sposób naturalny – gdy zwierzęta żyją na wolności, niekontrolowany – gry dojdzie do zapłodnienia niesterylizowanych suk z samcami domowymi, a także celowy – by uzyskać nową rasę. Najczęściej krzyżuje się psy po to, żeby z różnych ras wyselekcjonować najlepsze, z punktu widzenia hodowców, geny. Jednym z psów, którego pochodzenie nie jest do końca znane (więc który mógł zostać ukształtowany przez naturę), jest właśnie jamnik.

Jamnik – krzyżówka czy naturalna rasa?

Jamniki to psy myśliwskie, których pochodzenie nie zostało do końca potwierdzone. Jedna z teorii mówi, że pochodzą od psa gończego rasy dachsbracke. Podobnie jak inne psy z krótkimi nogami, wyhodowano je przez krzyżowanie zwierząt z wadami rozwojowymi chrząstek. Właśnie ta genetyczna wada objawia się skróceniem łap przy zachowaniu regularnej długości tułowia. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że jamnik to krzyżówka krótkonogiej odmiany psa gończego z Jury z pinczerem.

Jamnik szorstkowłosy jest najprawdopodobniej krzyżówką krótkowłosego pinczera z terierem szkockim i sznaucerem miniaturowym. Odmiana powstała w wyniku celowego łączenia ras – chociaż ich dobór zależny był od regionu hodowcy. Aby uzyskać obecny wygląd, stopniowo eliminowano cechy sznaucera. Wyraźne pozostały jednak cechy charakteru terierów – jamniki szorstkowłose są bowiem wyjątkowo zacięte.

W XIX w. wyhodowano jamnika długowłosego – krzyżówkę psa krótkowłosego tej rasy z niemieckim lub angielskim spanielem. W związku z dalszym rozwojem hodowli w 1985 r. wprowadzono oficjalny podział:
ze względu na sierść – jamniki krótkowłose, szorstkowłose i długowłose,
ze względu na wagę – jamniki ciężkie, średnie i lekkie.

Współcześnie jamniki dzieli się na:

  • standardowe,
  • miniaturowe,
  • królicze.

Kryterium tego podziału jest obwód klatki piersiowej.

Jaki jest jamnik? Charakterystyka rasy

ShutterstockJamniki krótkowłose Jaminiki to psy inteligentne, wesołe i energiczne. Są odważne, ciekawe świata, uparte i niezależne, przez co stanowią wyzwanie dla właścicieli w trakcie szkolenia. Nie wolno zapominać, że z natury są urodzonymi myśliwymi – podczas spaceru mogą upolować zająca, lisa lub inną drobną zwierzynę. Ze względu na krzyżowanie z terierami czy pinczerami, jamniki prezentują pełen łańcuch łowiecki.

Jamnik szorstkowłosy jest najbardziej niezależnym, zawziętym i upartym spośród przedstawicieli swojej rasy – jest krzyżówką jamnika krótkowłosego z terierem szkockim i sznaucerem. Bywa także hałaśliwy, a pozostawiony w ogrodzie, znudzony, kopie rabaty, niszcząc kwiaty. Ponadto silnie przywiązuje się do właściciela, jest inteligentny, wesoły i energiczny. 

Krzyżówka jamnika krótkowłosego ze spanielem to jamnik długowłosy – najbardziej zrównoważony i spokojny jamnik, który szybko się uczy, jest inteligentny i spostrzegawczy. Jednak podobnie jak jego kuzyni lubi kopać doły i bywa hałaśliwy, o czym warto wiedzieć, jeśli musimy zostawić psa na kilka godzin w domu, zwłaszcza gdy mieszkamy w bloku.

Jamnik – mieszaniec, kundelek czy rasowy? Jaka jest różnica?

Nie każdy pies, który wyglądem przypomina jamnika, jest psem rasowym. Może być jedynie w typie danej rasy. Warto pamiętać, że potocznie używane określenie kundel odnosi się w rzeczywistości do tych zwierząt, których rodzice byli niewiadomego pochodzenia – nie można było zaklasyfikować ich do żadnej rasy (sami byli kundelkami) lub byli mieszańcami. Jeśli chodzi o mieszańce, w ten sposób nazywa się psy, które powstały w wyniku krzyżówki dwóch ras.

Natomiast psy rasowe mają rodowody wydawane przez Związek Kynologiczny w Polsce. W metryce rodzice wpisani są jako „suka hodowlana” (matka) i „reproduktor” (ojciec).

Zanim zdecydujesz się na krzyżówkę jamnika

Psy z rodowodem są często drogie, ale nabywając zwierzę od zarejestrowanego hodowcy, zyskuje się pewność, kim byli jego rodzice. Dzięki temu szansa, że pies będzie miał cechy właściwe dla rasy, znacznie wzrasta.

W Internecie znaleźć można wiele ogłoszeń, takich jak: „mieszaniec jamnika z terierem” czy „mieszaniec jamnika z labradorem”. Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ nieodpowiedzialne krzyżowanie tej rasy z innymi może skutkować groźnymi schorzeniami genetycznych, a także zmianami w psychice. Często zdarza się również, że zwierzęta te pochodzą z pseudohodowli, gdzie nie mają należytej opieki, a powstały jako wynik eksperymentu człowieka, którego celem jest uzyskanie nowych, nieznanych dotąd „ras”.

Krzyżówki jamnika z innymi rasami

W Polsce krzyżówki ras nie są popularne, natomiast zagranicą najpopularniejsze krzyżówki jamnika to:

Dorkie - jamnik i yorkshire terrier

Nie możesz być pewien fizycznych cech szczeniaka urodzonego z krzyżówki tych dwóch ras, dopóki się nie urodzi. Z pewnością dorkie będzie miał krótkie nogi i długie ciało, co jest cechą wspólną obojga rodziców, yorka i jamnika.

dorkie
Dorkie©Shutterstock

Dach Russell, czyli jamnik i jack russel terrier

Znany również jako Jackshund. Ten energiczny piesek ma liczne talent - jest dobrym stróżem i myśliwym, a także łatwo się uczy. Psy rasy mieszanej Dach Russell żyją od 12 do 16 lat. Są czułymi i kochającymi, ale również upartymi kompanami.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by ? F R A N K I E ? (@frankiejackshund) on

Chiweenie, czyli jamnik i chihuahua

Z krzyżówki tych dwóch ras rodzą się zazwyczaj bardzo czułe i urocze pieski, co powoduje, że znajdują amatorów. Tak jak w przypadku innych krzyżówek trzeba pamiętać, że  nie są to rasy uznawane przez FCI, nigdy więc nie wiadomo, jaki będzie rezultat niekontrolowanego rozrodu. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Toffee & Popcorn (@toffee_n_popcorn) on

Jamniki to psy, którym nie sposób odmówić uroku. Przed decyzją o zakupie lub adopcji pupila tej rasy należy zastanowić się, czy jesteśmy w stanie zrealizować wszystkie jego potrzeby. Jeszcze do niedawna jamniki, ze względu na swoje niewielkie gabaryty, błędnie traktowano jako psy idealne do mieszkania w bloku i mało wymagające. Tymczasem wymagają one dużej ilości ruchu oraz stymulacji intelektualnej (stanowiącej substytut polowania). Pozbawione tych możliwości stają nie nieszczęśliwe, znudzone i mogą przejawiać niepożądane zachowania.

Konsultacja: Magdalena Apelt  - zoopsycholog, trener psów, instruktor fitness dog

Przeczytaj również:

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz