Reklama

Pomsky - miks husky i szpica miniaturowego

<p>Pomsky wygląda jak miniaturowy husky</p>

Pomsky wygląda jak miniaturowy husky

Rasy hybrydowe zyskują popularność w Ameryce i Europie Zachodniej. Moda na te psiaki dociera także do Polski. Jedną z hybryd, która budzi szczególne zainteresowanie, jest pomsky (pomski). Co to za psiak i co warto o nim wiedzieć?

Przez Martyna Szkołyk

aktualizacja dnia

Jeśli marzysz o psim towarzyszu, który wyróżnia się oryginalną urodą i nie przeszkadza Ci niezależność oraz niespożyta energia czworonoga, być może pomsky okaże się idealnym pupilem właśnie dla Ciebie.

Rasy psów towarzyszących od wieków są wybierane ze względu na ich wygląd i niewielkie rozmiary. Obecnie hodowcy i miłośnicy psów poszukują „nowości”, decydując się na rasy hybrydowe. Jeśli interesuje nas pomsky, warto dowiedzieć się na ten temat czegoś więcej.


Pomsky - rasa hybrydowa

Dawniej głównym kryterium kojarzenia (łączenia) różnych psów lub ras była użytkowość — w ten sposób poprawiano pożądane cechy i predyspozycje do powierzanych im zadań, a także poszerzano pulę genową, by uniknąć chorób. Dziś psy rzadziej wykonują dla nas określone zadania, a częściej mają być przyjaciółmi, którzy dopasują się do naszego stylu życia.

Rasy hybrydowe stanowią połączenie dwóch oficjalnie uznanych ras psów — najczęściej są to mieszanki z pudlami. Początek tzw. rasom hybrydowym, które podbiły serca miłośników czworonogów na całym świecie, dały labradoodle.

Połączenie labradora i pudla, którym jest ta rasa, miało pozwolić na uzyskanie idealnego psa-przewodnika dla osób z alergią na sierść. Szybko okazało się, że labradoodle są wspaniałymi psami rodzinnymi i wiele osób chce mieć takiego oryginalnego czworonoga. To zapoczątkowało modę na inne krzyżówki, np. goldendoodle, cavachon, cockapoo i… pomsky!


Pomsky — co to za rasa?

© Shutterstock

Pies pomsky stanowi krzyżówkę dwóch ras: siberian husky’ego oraz szica miniaturowego pomeraniana. Psiaki rasy pomsky wyglądają niesamowicie i budzą ogromne emocje. Warto jednak pamiętać, że niekoniecznie nasz wymarzony psiak wyrośnie na takiego, jakiego zobaczyliśmy w internecie.

Dowiedz się więcej o rasach husky syberyjski i szpic miniaturowy

Krzyżówki dwóch ras dają efekty, które czasem trudno przewidzieć, stąd duże różnice w wyglądzie, wielkości i charakterze psów pomsky. Dopiero druga generacja (kojarzenie dwóch psów rasy pomsky) daje bardziej wyrównane potomstwo.

Pomsky żyje 12-15 lat, ma długą lub krótką sierść z gęstym podszerstkiem i występuje w różnych umaszczeniach. Niektórzy przedstawiciele tej rasy mają błękitne oczy. Waga pomsky’ch waha się w granicach 9-13 kg, a wzrost wynosi 25-38 cm w kłębie.

Pomsky - hodowla

W Polsce nie ma hodowli tej rasy, choć trafiają się pojedyncze mioty. Zanim zdecydujemy się na kupno szczeniaka w kraju lub za granicą, przyjrzyjmy się dokładnie hodowli i poprośmy o udostępnienie wyników badań rodziców szczeniąt.

Niestety rasy hybrydowe nie są oficjalnie uznane przez związki kynologiczne, co oznacza, że możemy kupić pomsky’ego wyłącznie bez rodowodu. To stwarza duże pole do działania dla pseudohodowców, dlatego zachowajmy ostrożność podczas zakupu.

Pomsky - cena

Husky syberyjski W przypadku pomsky matką musi być suczka husky, ze względu na dużą różnicę wielkości. Kolejnym następstwem tak dużej rozbieżności rozmiarów między rasami jest konieczność sztucznego zapłodnienia suczki. Jest to bardzo kosztowny proces, który przekłada się na cenę szczeniąt.

Zakup pomsky w sprawdzonej hodowli w Wielkiej Brytanii to koszt od 800 funtów (ok. 4000 zł) do 2000 funtów (ok. 10 000 zł).


Charakter pomsky’ego

© Shutterstock

Obie rasy, od których pochodzi pomsky — husky oraz pomeranian — są zaliczane do V grupy FCI, czyli szpiców i ras pierwotnych. To psy bardzo aktywne, czasem niezależne, które mają w sobie ogromne pokłady energii i uwielbiają zabawę. Łatwo przewidzieć, że ich krzyżówka — czyli nasz pomsky — odziedziczy te cechy.

W efekcie urocza hybryda potrzebuje długich spacerów i zajęcia, a także odpowiednio wczesnej socjalizacji i wychowania. W przeciwnym razie pomsky może stać się uparty i nieposłuszny, a w przypadku braków w socjalizacji — lękliwy, wycofany i szczekliwy. 

Choć trudno być konsekwentnym, gdy mamy przed sobą szczeniaka wyglądającego jak żywa maskotka, pamiętajmy, że to potomek ras pierwotnych, który potrzebuje jasno wyznaczonych reguł i poświęcania mu czasu.

Pomsky to pies, który zwykle źle znosi samotność, a znudzony potrafi sam znaleźć sobie zajęcie! Trudny charakter sprawia, że za granicą psy tej rasy często trafiają do schronisk. Druga cecha pomsky’ch, która dla wielu osób jest dużą wadą, to wokalność — psy tej rasy uwielbiają szczekać, wyć i wydawać całą gamę pośrednich dźwięków.

Jeśli jednak szukamy aktywnego kompana niewielkich rozmiarów, który zawsze jest radosny i potrafi wprawić nas w dobry humor, pomsky doskonale odnajdzie się w naszym domu. Pomsky’e bardzo przywiązują się do swoich opiekunów i najchętniej towarzyszyłyby im wszędzie. Należy uważać, aby ta cecha nie przerodziła się w zaborczość.

Psiaki tej rasy nie należą do przesadnie wrażliwych. Dobrze znoszą zarówno wysokie, jak i niskie temperatury oraz świetnie adaptują się do życia w mieszkaniu, jak i w domu z ogrodem. Są inteligentne, choć raczej nie oczekujmy od nich perfekcyjnego wykonywania sztuczek, a zwłaszcza wielokrotnych powtórzeń komend.

Pomsky bardziej doceni aktywność fizyczną, wspólne bieganie, długie spacery, zabawy w przeciąganie szarpaka i aportowanie piłeczki. Należy zachować ostrożność w kontaktach pomsky’ch z innymi zwierzętami oraz z dziećmi, ponieważ ich reakcje bywają różne, a żywiołowym psiakom czasem brakuje delikatności i cierpliwości.


Pomsky - pielęgnacja

Gęsta sierść, która tak efektownie wygląda na zdjęciach, na co dzień może być dość uciążliwa — możesz być pewien, że znajdzie się w każdym miejscu Twojego domu. Szata pomsky’ego składa się z gęstego podszerstka i sztywnego włosa okrywowego.

Nie wymaga wizyt u psiego fryzjera, ale konieczne jest regularne wyczesywanie (sprawdź nasz poradnik: czym jest podszerstek i jak go wyczesywać?). Warto od szczeniaka przyzwyczajać pupila do tego typu zabiegów i nagradzać dobre zachowanie.

Oczywiście potrzebne będą także regularne kąpiele. Nie muszą być tak częste, jak w przypadku psów, które mają włosy zamiast sierści (yorkshire terrier, maltańczyk, shih tzu), wystarczy wykąpać psa, gdy będzie taka potrzeba.

Weźmy jednak pod uwagę, że gęsty włos pomsky’ego schnie znacznie dłużej, dlatego dobrze jest wykąpać czworonoga wieczorem, po ostatnim spacerze lub przyzwyczaić do suszenia suszarką. Pamiętajmy także, by kontrolować stan pazurów i przycinać je w razie potrzeby.


Pomsky - zdrowie

© Shutterstock

Zdrowie psa w dużej mierze zależy od jego genów, dlatego tak ważne jest, aby kupować maluchy po przebadanych rodzicach. Pomsky’e mogą borykać się z problemami charakterystycznymi zarówno dla siberian husky, jak i pomeranianów.

Przykładowo, pomeranianom grozi hipoglikemia, zwichnięcie rzepki kolanowej, zapadająca się tchawica, alopecia X i niedoczynność tarczycy. Husky mają predyspozycje do chorób oczu (jaskra, zaćma, zapalenie rogówki), dermatozy cynkozależnej, padaczki, zwichnięcia rzepki oraz dysplazji stawów biodrowych.

Do utrzymania psa w dobrym zdrowiu konieczne jest właściwe żywienie, odpowiednia ilość ruchu oraz regularne wizyty u lekarza weterynarii.

Jeśli nie przestraszyły Cię wady tych uroczych psiaków, dysponujesz dużą ilością wolnego czasu i jesteś gotów na opiekę nad pełnym życia, energicznym psiakiem przez najbliższe kilkanaście lat, prawdopodobnie świetnie dogadasz się z pomsky’m.

Nie ulega wątpliwości, że ta rasa jest niezwykle oryginalna i zwraca uwagę, a jej przyjazny charakter i radosna osobowość potrafią zmiękczyć serce każdego.

Przeczytaj również:

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz