Reklama

pies pomsky

Pomsky wygląda jak miniaturowy husky

Rasa pomsky: husky i szpic miniaturowy - opis rasy

Przez Martyna Szkołyk Technik weterynarii | Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Rasy hybrydowe zyskują popularność w Ameryce i Europie Zachodniej. Moda na te psiaki dociera także do Polski. Jedną z hybryd, która budzi szczególne zainteresowanie, jest pomsky (pomski). Co to za psiak i co warto o nim wiedzieć?

Rasy psów towarzyszących od wieków są wybierane ze względu na ich wygląd i niewielkie rozmiary. Obecnie hodowcy i miłośnicy psów poszukują „nowości”, i psie miksy stają się coraz bardziej popularne.

Zanim jednak zdecydujesz się na zakup psa tej rasy, dowiedz się, jakie cechy może dziedziczyć po przodkach, jaki ma charakter i jak znaleźć dobrą hodowlę rasy pomsky w Polsce.

Pomsky - rasa hybrydowa

Dawniej głównym kryterium kojarzenia (łączenia) różnych psów lub ras była użytkowość - w ten sposób poprawiano pożądane cechy i predyspozycje do powierzanych im zadań, a także poszerzano pulę genową, by uniknąć chorób. Dziś zwierzęta te rzadziej wykonują dla nas określone zadania, a częściej mają być przyjaciółmi, którzy dopasują się do naszego stylu życia.

Rasy hybrydowe stanowią połączenie dwóch oficjalnie uznanych ras psów - najczęściej są to mieszanki z pudlami. Pierwszym takim miksem, który podbiły serca miłośników czworonogów na całym świecie, były labradoodle.

Połączenie labradora i pudla, którym jest ta nowa rasa, miało pozwolić na uzyskanie idealnego psa-przewodnika dla osób z alergią na sierść. Szybko okazało się, że labradoodle są wspaniałymi psami rodzinnymi i wiele osób chce mieć takiego oryginalnego czworonoga. To zapoczątkowało modę na inne krzyżówki, np. goldendoodle, cavachon, cockapoo i… pomsky!

Pies pomsky – wygląd

© Shutterstock

Pomsky stanowi krzyżówkę dwóch ras: siberian husky’ego oraz szpica miniaturowego pomeraniana. Psiaki rasy pomsky wyglądają niesamowicie i budzą ogromne emocje. Warto jednak pamiętać, że niekoniecznie nasz pomsky wyrośnie na takiego, jakiego zobaczyliśmy w internecie.

Dowiedz się więcej o rasach husky syberyjski i szpic miniaturowy

Krzyżówki dwóch ras dają efekty, które czasem trudno przewidzieć, stąd duże różnice w wyglądzie, wielkości i charakterze pomsky. Dopiero druga generacja (kojarzenie dwóch psów rasy pomsky) daje bardziej wyrównane potomstwo.

Pomsky żyje 12-15 lat, ma długą lub krótką sierść z gęstym podszerstkiem i występuje w różnych umaszczeniach. Niektórzy przedstawiciele tej rasy mają błękitne oczy. Waga pomsky’ch waha się w granicach od 10 do 14 kg, a wzrost wynosi 25 do 35 cm w kłębie.

Historia rasy jest dość krótka - pierwsze próby łączenia husky ze szpicem sięgają zaledwie 2009 roku. Uważa się, że w 2012 w USA przyszedł na świat pierwszy oficjalny miot.

Rasa pomsky – hodowla 

Niestety żadna z ras, które należą do hybryd, nie jest oficjalnie uznane przez związki kynologiczne (ani ZKWP ani FCI), co oznacza, że możemy kupić pomsky’ego wyłącznie bez rodowodu. To stwarza duże pole do działania dla pseudohodowców, dlatego zachowajmy ostrożność podczas zakupu.

Pomsky w Polsce

W Polsce nie ma hodowli tej rasy, choć trafiają się pojedyncze mioty. Przy kupnie trzeba bardzo uważać, bo z uwagi na to, że nad hodowcami nie ma żadnej kontroli, można kupić psa różnych ras, niekoniecznie miks, który nas interesuje. Zdarzają się też ogłoszenia o sprzedaży szczeniaka z niebieskimi oczami, którego opisuje się jako pomskiego, ze względu na panującą na tę rasę modę.

Jak wybrać szczeniaka pomsky?

Z uwagi na brak wzorca oraz kontroli nad rozwojem rasy, pomsky może mieć różne cechy. Zazwyczaj w zakresie wyglądu odziedziczy cechy umaszczenia rodziców. Istnieje ryzyko, że przejmie również ich schorzenia, dlatego konieczna jest analiza wyników badań weterynaryjnych rodziców. Jeśli hodowca nie chce ich udostępnić, to lepiej zrezygnować z zakupu. Warto też dopytać o ich charakter, bo często cechy psiaka będą odbiciem osobowości jego rodziców.

Nie powinno się również kupować szczeniaka pomsky na podstawie zdjęcia. Informacja o tym, jak wygląda hodowla, w jakich warunkach przebywają zwierzęta, jak zachowują się wobec hodowcy, może dużo powiedzieć o tym, czy mamy do czynienia z osobą dbającą o rasę, czy z pseudohodowcą.

Ile kosztuje pomsky?

W przypadku pomsky matką musi być suczka husky, ze względu na dużą różnicę wielkości. Ze względu na tak dużą rozbieżność rozmiarów między rasami, psy rozmnażane są poprzez sztuczne zapłodnienie. Jest to bardzo kosztowny proces, który przekłada się na cenę szczeniąt.

Zakup pomsky to stosunkowo kosztowny proces. W sprawdzonej hodowli w Wielkiej Brytanii cena za szczeniaka waha się od 800 funtów (ok. 4000 zł) do 2000 funtów (ok. 10 000 zł). Pomsky to rasa, której popularność mocno się rozwija, więc cena może wzrosnąć.

Pomsky – charakter

© Shutterstock

Obie rasy, od których pochodzi pomsky — husky oraz pomeranian — są zaliczane do V grupy FCI, czyli szpiców i ras pierwotnych. To psy bardzo aktywne, czasem niezależne, które mają w sobie ogromne pokłady energii i uwielbiają zabawę. Łatwo przewidzieć, że ich krzyżówka — czyli nasz pomsky — odziedziczy te cechy.

W efekcie urocza hybryda potrzebuje długich spacerów i zajęcia, a także odpowiednio wczesnej socjalizacji i wychowania. W przeciwnym razie pomsky może stać się uparty i nieposłuszny, a w przypadku braków w socjalizacji — lękliwy, wycofany i szczekliwy. 

Choć trudno być konsekwentnym, gdy mamy przed sobą malucha wyglądającego jak żywa maskotka, pamiętajmy, że to potomek ras pierwotnych, który potrzebuje jasno wyznaczonych reguł i poświęcania mu czasu.

Pomsky to pies, który zwykle źle znosi samotność, a znudzony potrafi sam znaleźć sobie zajęcie! Trudny charakter sprawia, że za granicą psy tej rasy często trafiają do schronisk. Druga cecha pomsky’ch, która dla wielu osób jest dużą wadą, to wokalność. Uwielbiają szczekać, wyć i wydawać całą gamę pośrednich dźwięków.

Jeśli jednak szukamy aktywnego kompana niewielkich rozmiarów, który zawsze jest radosny i potrafi wprawić nas w dobry humor, pomsky doskonale odnajdzie się w naszym domu. Pomsky’e bardzo przywiązują się do swoich opiekunów i najchętniej towarzyszyłyby im wszędzie. Należy uważać, aby ta cecha nie przerodziła się w zaborczość.

Psiaki tej rasy nie należą do przesadnie wrażliwych. Dobrze znoszą zarówno wysokie, jak i niskie temperatury oraz świetnie adaptują się do życia w mieszkaniu, jak i w domu z ogrodem.

Są inteligentne, choć raczej nie oczekujmy od nich perfekcyjnego wykonywania sztuczek, a zwłaszcza wielokrotnych powtórzeń komend. Pomsky jest zawsze pełen energii i bardziej doceni aktywność fizyczną, wspólne bieganie, długie spacery, zabawy w przeciąganie szarpaka i aportowanie piłeczki.

Należy zachować ostrożność w kontaktach pomsky’ch z innymi zwierzętami oraz z dziećmi, ponieważ ich reakcje bywają różne, a żywiołowym psiakom czasem brakuje delikatności i cierpliwości.

Jeśli marzysz o psim towarzyszu, który wyróżnia się oryginalną urodą i nie przeszkadza Ci niezależność oraz niespożyta energia czworonoga, być może pomsky okaże się idealnym pupilem właśnie dla Ciebie.

Pomsky - pielęgnacja

Gęsta sierść, która tak efektownie wygląda na zdjęciach, na co dzień może być dość uciążliwa — możesz być pewien, że znajdzie się w każdym miejscu Twojego domu. Szata pomsky’ego składa się z gęstego podszerstka i sztywnego włosa okrywowego.

Nie wymaga wizyt u psiego fryzjera, ale konieczne jest regularne wyczesywanie. Warto od szczeniaka przyzwyczajać pupila do tego typu zabiegów i nagradzać dobre zachowanie.

Oczywiście potrzebne będą także regularne kąpiele. Nie muszą być tak częste, jak w przypadku psów, które mają włosy zamiast sierści (yorkshire terrier, maltańczyk, shih tzu). Wystarczy wykąpać go, gdy będzie taka potrzeba.

Warto przy tym pamiętać, że gęsty włos pomsky’ego schnie znacznie dłużej, dlatego dobrze jest wykąpać pupila wieczorem, po ostatnim spacerze lub przyzwyczaić do suszenia suszarką. Pamiętajmy także, by kontrolować stan pazurów i przycinać je w razie potrzeby.

Pomsky – zdrowie

© Shutterstock

Zdrowie psa w dużej mierze zależy od jego genów, dlatego tak ważne jest, aby kupować maluchy po przebadanych rodzicach. Pomsky’e mogą borykać się z problemami charakterystycznymi zarówno dla siberian husky, jak i pomeranianów.

Przykładowo, pomeranianom grozi hipoglikemia, zwichnięcie rzepki kolanowej, zapadająca się tchawica, alopecia X i niedoczynność tarczycy. Husky mają predyspozycje do:

Do utrzymania pupila w dobrym zdrowiu konieczne jest właściwe żywienie, odpowiednia ilość ruchu oraz regularne wizyty u lekarza weterynarii.

Jeśli nie przestraszyły Cię wady tych uroczych psiaków, dysponujesz dużą ilością wolnego czasu i jesteś gotów na opiekę nad pełnym życia, energicznym psiakiem przez najbliższe kilkanaście lat, prawdopodobnie świetnie dogadasz się z pomsky’m, który łączy w sobie najlepsze cechy obu ras a przy tym jest niewiarygodnie słodki.

Nie ulega wątpliwości, że ta rasa jest niezwykle oryginalna i zwraca uwagę, a jej przyjazny charakter i radosna osobowość potrafią zmiękczyć serce każdego.

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?