Reklama

Cavapoo - miks rasy cavalier king charles spaniel i pudla

cavapoo
© Shutterstock

Świadome łączenie poszczególnych ras psów staje się coraz bardziej popularne wśród hodowców psów. Jednym z ciekawszych i bardzo udanych połączeń jest rasa cavapoo. Psy tej rasy są jeszcze stosunkowo mało popularne, ale zyskują coraz więcej zwolenników. Zainteresowanie pieskami ozdobnymi i do towarzystwa jest coraz większe, dlatego już niedługo rasa cavapoo o pięknej, gęstej sierści i słodkim pyszczku może stać się rozchwytywana!

Przez Aleksandra Moskal

aktualizacja dnia 09.09.2021, 14:24

Pies cavapoo powstał poprzez skrzyżowanie ras cavalier king charles spaniel oraz pudla – zazwyczaj miniaturowego. Cavapoo nazywane są także cavadoodle lub krócej – cavoodle. Rasa nie jest oficjalnie uznawana przez FCI (Fédération Cynologique Internationale) czy ZKWP (Związek Kynologiczny w Polsce), co jednak może zmienić się w przyszłości.
 
Rasa cavapoo po raz pierwszy pojawiła się w późnych latach 90’ w Australii i szybko zawędrowała do Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. W Polsce nie jest jeszcze popularna. Wiele osób w ogóle o niej nie słyszało.

Cavapoo - wygląd

Cavapoo to drobne pieski, o wysokości od około 22 do 35 cm. Masa ciała może wahać się od 3 do aż 11 kilogramów, co jest uzależnione od rodzica – konkretnie odmiany pudla. Pieski te dziedziczą miękką, kędzierzawą lub falistą sierść, o której mówi się, że jest hypoalergiczna.

Nie oznacza to jednak, że czworonóg rasy cavapoo nie uczula zupełnie. Po prostu gubi mniej sierści i naskórka, który wywołuje reakcję alergiczną. Przewidywana długość życia to 10 – 15 lat, podobnie jak u innych małych ras psów.

©Shutterstock

Charakter psa cavapoo

Charakter to oczywiście sprawa mocno indywidualna, która zależy także m.in. od prawidłowej socjalizacji szczenięcia, jednak rasę cavapoo określa się jako łagodną, czułą, lojalną i przyjazną. Na ogół cavadoodle dobrze dogadują się z innymi zwierzętami domowymi. Słyną również z towarzyskości, uwielbiają kontakt z ludźmi i nadają się do domów z dziećmi. Nie spodziewajmy się jednak „nakolankowego pluszaka”!
 
Psy te są aktywne, inteligentne i ciekawskie, szybko się uczą. Odpowiednie szkolenie z pewnością zaowocuje wieloma sztuczkami i innymi ciekawymi umiejętnościami pupila, a przede wszystkim dostarczy mnóstwa radości.

Psy rasy cavapoo wymagają poświęcenia dużej ilości czasu – zwierzaki te kochają długie spacery, dobrze sprawdzą się także podczas różnorodnych aktywności sportowych (jak np. agility) i będą czerpać wiele radości z zabawek na inteligencję przeznaczonych dla psów!

Trzeba natomiast uważać na bardzo silne przywiązanie cavadoodle do swoich opiekunów, gdyż jako bardzo towarzyskie i kontaktowe, mogą mieć tendencje do silnej tęsknoty za człowiekiem, co może skutkować rozwojem lęku separacyjnego. Aby go uniknąć, od samego początku należy konsekwentnie prowadzić naukę samodzielnego zostawania w domu.

Zdrowie cavapoo

©Shutterstock

Rasa cavapoo nie ma jeszcze długiej historii i licznych przypadków medycznych, z tego powodu o typowych problemach zdrowotnych tej rasy można raczej domniemywać.

Po rodzicach ras takich jak pudel oraz cavalier king charles spaniel można spodziewać się dziedziczenia chorób charakterystycznych dla nich – m. in. zaćma czy epilepsja. Biorąc pod uwagę gęstą, kręconą sierść cavadoodle, może u nich dochodzić do problemów skórnych, dlatego konieczna jest regularna pielęgnacja i wyczesywanie sierści.
 
Szczególnie narażone na infekcję będą także uszy, stąd warto zadbać o ich higienę. U małych psów częściej występują choroby przyzębia, dlatego zachodzi konieczność kontrolowania stanu jamy ustnej i dbania o odpowiednią dietę psiaka. Znanymi problemami zdrowotnymi tej hybrydy ras jest zwichnięcie rzepki oraz wady serca, a także problemy okulistyczne (wypływy z oczu i charakterystyczne czerwono – brązowe plamy).

Cavapoo – cena

Cena rasy cavapoo jest trudna do określenia w Polsce. Możemy głównie operować kwotami zagranicznych hodowli, gdyż w Polsce hodowle psów rasy cavapoo (przynajmniej obecnie) nie istnieją. Jeśli więc jesteśmy zainteresowani kupnem cavadoodle, prawdopodobnie będziemy musieli poczekać na spopularyzowanie tej hybrydy lub sprowadzić psiaka zza granicy.

Za jednego szczeniaka poza granicami naszego kraju można spodziewać się ceny od 1200 do nawet 3000 dolarów. Do tego trzeba oczywiście doliczyć koszty transportu pieska.

Przeczytaj również: