Reklama

Cavapoo - miks rasy cavalier king charles spaniel i pudla

piesek cavapoo © Shutterstock/ Steven B Gold

Świadome łączenie poszczególnych ras psów staje się coraz bardziej popularne wśród hodowców psów. Jednym z ciekawszych i bardzo udanych połączeń jest rasa cavapoo. Psy tej rasy są jeszcze stosunkowo mało popularne, ale zyskują coraz więcej zwolenników. Ostatnio szczenię tej rasy przyjęli pod swój dach Anna i Robert Lewandowscy. Czy się charakteryzuje rasa cavapoo? Przeczytaj.

Przez Aleksandra Moskal

aktualizacja dnia

Pies cavapoo powstał poprzez skrzyżowanie ras cavalier king charles spaniel oraz pudla – zazwyczaj miniaturowego. Cavapoo nazywane są także cavadoodle lub krócej – cavoodle. Rasa nie jest oficjalnie uznawana przez FCI (Fédération Cynologique Internationale) czy ZKWP (Związek Kynologiczny w Polsce), co jednak może zmienić się w przyszłości.
 
Rasa cavapoo po raz pierwszy pojawiła się w późnych latach 90’ w Australii i szybko zawędrowała do Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. W Polsce nie jest jeszcze popularna, choć może się to zmienić za sprawą Roberta Lewandowskiego. To właśnie mały cavoodle trafił pod dach Lewandowskich. 

Cavapoo - wygląd

Cavapoo jest psem małych rozmiarów. Ich wielkość waha się od około 22 do 35 cm.

Masa ciała może wahać się od 3 do aż 11 kilogramów, co jest uzależnione od rodzica – konkretnie odmiany pudla. Pieski te dziedziczą miękką, kędzierzawą lub falistą sierść, o której mówi się, że jest hypoalergiczna.

Nie oznacza to jednak, że czworonóg rasy cavapoo nie uczula zupełnie. Po prostu gubi mniej sierści i naskórka, który wywołuje reakcję alergiczną. Przewidywana długość życia to 10 – 15 lat, podobnie jak u innych małych ras psów.

©Shutterstock

Charakter psa cavapoo

Charakter to oczywiście sprawa mocno indywidualna, która zależy także m.in. od prawidłowej socjalizacji szczenięcia, jednak rasę cavapoo określa się jako łagodną, czułą, lojalną i przyjazną. Na ogół cavadoodle dobrze dogadują się z innymi zwierzętami domowymi. Słyną również z towarzyskości, uwielbiają kontakt z ludźmi i nadają się do domów z dziećmi. Nie spodziewajmy się jednak „nakolankowego pluszaka”!
 
Psy te są aktywne, inteligentne i ciekawskie, szybko się uczą. Odpowiednie szkolenie z pewnością zaowocuje wieloma sztuczkami i innymi ciekawymi umiejętnościami pupila, a przede wszystkim dostarczy mnóstwa radości.

Psy rasy cavapoo wymagają poświęcenia dużej ilości czasu – zwierzaki te kochają długie spacery, dobrze sprawdzą się także podczas różnorodnych aktywności sportowych (jak np. agility) i będą czerpać wiele radości z zabawek na inteligencję przeznaczonych dla psów!

Trzeba natomiast uważać na bardzo silne przywiązanie cavadoodle do swoich opiekunów, gdyż jako bardzo towarzyskie i kontaktowe, mogą mieć tendencje do silnej tęsknoty za człowiekiem, co może skutkować rozwojem lęku separacyjnego. Aby go uniknąć, od samego początku należy konsekwentnie prowadzić naukę samodzielnego zostawania w domu.

Zdrowie cavapoo

©Shutterstock

Rasa cavapoo nie ma jeszcze długiej historii i licznych przypadków medycznych, z tego powodu o typowych problemach zdrowotnych tej rasy można raczej domniemywać.

Po rodzicach ras takich jak pudel oraz cavalier king charles spaniel można spodziewać się dziedziczenia chorób charakterystycznych dla nich – m. in. zaćma czy epilepsja. Biorąc pod uwagę gęstą, kręconą sierść cavadoodle, może u nich dochodzić do problemów skórnych, dlatego konieczna jest regularna pielęgnacja i wyczesywanie sierści. Szczególnie narażone na infekcję będą także uszy, stąd warto zadbać o ich higienę.

Znanymi problemami zdrowotnymi tej hybrydy ras jest zwichnięcie rzepki oraz wady serca, a także problemy okulistyczne (wypływy z oczu i charakterystyczne czerwono – brązowe plamy).

Pielęgnacja cavapoo

Cavadoodle jest rasą stosunkowo łatwą w pielęgnacji. Aby uniknąć kołtunów, niezbędbe jest regularne czesanie, najlepiej grzebieniem o szerokim rozstawie ząbków. Sierść cavapoo należy też regularnie przycinać, zwłaszcza te osobniki, które mają długą i falistą szatę. 

Podobnie jak wiele krzyżówek pudla, pies cavapoo ma tendencję do łzawienia. Należy je regularnie przemywać specjalnym płynem lub ciepłą, przegotowaną wodą.

Ze względu na zarośnięte uszy,  przycinanie i rozczesywanie sierści w tym obszarze jest niezbędne. Aby nie zrobić psu krzywdy, najlepiej poproś o przycięcie sierści na uszach psa groomera. Należy również regularnie sprawdzać ich stan, ponieważ cavapoo mają tendencję do ich infekcji.

U małych psów częściej występują choroby przyzębia, dlatego zachodzi konieczność kontrolowania stanu jamy ustnej i dbania o odpowiednią dietę psiaka. 

Cavapoo – hodowla

W Polsce powstały już pierwsze hodowle rasy cavapoo. Jak zostało wspomniane, rasa ta nie jest uznana przez FCI, hodowle te w związku z tym nie są zrzeszone w związku kynologicznym, który sprawowałby nad nimi kontrolę. Cavadoodle jest wciąż rasą mało popularną w naszym kraju. 

Cavapoo - cena

Cena rasy cavapoo jest trudna do określenia, z pewnością jest ona wysoka.  Za szczenię cavapoo w zagranicznej hodowli zapłacimy od 1200 do nawet 3000 dolarów. Do tego trzeba oczywiście doliczyć koszty transportu pieska.

Przeczytaj również:

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz