Reklama

dwa pudle
© Anna Zhuk/Shutterstock

Pudel toy a pudel miniaturowy - czym się różnią obie odmiany?

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

Opublikowano

Pudel to wyjątkowo ciekawy czworonóg, który swego czasu cieszył się ogromną popularnością. Został on nieco przyćmiony przez pojawiające się w Polsce nowe rasy, jednak obecnie widać ponowny wzrost zainteresowania pudlem. Rasa ta występuje w aż czterech odmianach! Poznaj bliżej odmiany toy i miniaturową.

Poszczególne odmiany pudli, choć rzeczywiście więcej je łączy niż dzieli, różnią się od siebie nie tylko wielkością. 

Poznaj zatem pudla miniaturowego i pudla toy.

Pudel – historia rasy

Pochodzenie pudla, z uwagi na to, że jest to stara rasa, nie jest pewne. Istnieją teorie, że jego przodkowie wywodzą się m.in. z Islandii. Częściej natomiast uważa się, że może on mieć swoje korzenie we Francji lub/i w Niemczech. 

Obecnie to właśnie one są krajami patronackimi rasy. 

Pudel był doskonale znany w Niemczech już w XVI wieku. Pierwotnie były to średniej wielkości psy używane do polowań na dzikie ptactwo wodne. Następnie rasa, ze względu na swoją inteligencję i chęć współpracy z człowiekiem, zaczęła być wykorzystywana do pracy w cyrku, a jeszcze później, w XVIII wieku, trafiła na… dwory królewskie! 

Od tego momentu pudel przestał być postrzegany jako pies myśliwski i stał się czworonogiem „salonowym”, do towarzystwa. Wtedy też stworzono odmiany toy i miniaturową.

Pudel toy — wygląd 

Pudel toy to najmniejsza z czterech odmian pudla (obok miniaturowej, średniej i dużej). Ze względu na swoje niewielkie rozmiary, piękny wygląd i sympatyczny charakter cieszy się coraz większą popularnością zwłaszcza wśród rodzin z dziećmi. 

Pudel toy, zgodnie ze wzorcem FCI, powinien osiągać od 25 do 28 cm wysokości w kłębie i ważyć nie więcej niż 3-4 kg. 

To maleńki czworonóg o bardzo eleganckim wyglądzie i kwadratowej sylwetce. Jego głowa jest nieco zaokrąglona, z wydłużoną kufą i słabiej zaznaczonym grzebieniem potylicznym niż u odmiany miniaturowej.

Jego uszy są długie i płasko przylegają do policzków. Oczy o migdałowym kształcie mają przyjazny, inteligentny wyraz. Ogon jest wysoko osadzony. Pudel toy posiada bardzo gęstą, wełnistą szatę, która może występować we wszystkich jednolitych umaszczeniach

pudel toy
©Shutterstock

Pudel miniaturowy — wygląd

Pudel miniaturowy osiąga przeciętnie od 28 do 35 cm wysokości w kłębie i waży od 4 do 7 kg. To pies o harmonijnej budowie, którego sylwetka może być kwadratowa (jak u odmiany toy) lub delikatnie prostokątna. Ma on długą głowę z wąską kufą i wyraźnym grzebieniem potylicznym.

Ukośnie osadzone oczy mają migdałowy kształt. Osadzone z przodu uszy są długie i przylegające. Ogon jest wysoko osadzony. W przypadku odmiany miniaturowej, jak i toy dopuszczalne są jednolite umaszczenia: 

  • czerwone, 
  • brązowe, 
  • morelowe, 
  • białe, 
  • srebrne 
  • i czarne. 

Sierść jest gęsta i wełnista.

pudel miniaturowy
©Shutterstock

Pudel toy a miniaturka — charakter 

Najmniejsza odmiana pudla odznacza się wyjątkowo energicznym charakterem. To pies żywiołowy i wesoły, bardzo przyjazny w stosunku do znanych sobie ludzi. 

Wobec obcych nie jest agresywny, ale zachowuje dystans. Mocno przywiązuje się do swojej rodziny i źle znosi samotność.

Pudel toy miewa tendencje do nadmiernej szczekliwości, dlatego – jak z każdym psem – należy rozpocząć z nim szkolenie z podstaw posłuszeństwa jak najwcześniej. 

Jest zwierzęciem wrażliwym i niezwykle inteligentnym. Warto zapewnić mu odpowiednią dawkę aktywności fizycznej i umysłowej, aby mógł spożytkować nagromadzoną energię.

Uwaga! Pudel toy nie odznacza się tak silnym instynktem łowieckim jak jego przodkowie, jednak nadal ma w sobie geny psa myśliwskiego! 

To, co łączy wszystkie odmiany pudli to z pewnością ich ogromna inteligencja, chęć współpracy z człowiekiem, oddanie i potrzeba przebywania z bliskimi. Pudle uznawane są za jedną z najbardziej inteligentnych ras na świecie! 

Pudel miniaturowy nie jest aż tak wrażliwy i delikatny jak toy. Bywa też bardziej aktywny i skłonny do zabawy. Z powodzeniem może brać udział w rozmaitych zawodach kynologicznych. Odpowiednio szkolony może nawet służyć jako pies myśliwski. 

Lubi zabawy w wodzie i aportowanie. Warto mieć to na uwadze, decydując się na tego czworonoga, gdyż nie jest to wyłącznie pies „na kolanka”.

Pudel toy a miniaturowy — zdrowie i pielęgnacja

czesanie pudla
©Shutterstock

Pudel toy żyje przeciętnie od 12 do 15 lat. Pudel miniaturka również jest psem długowiecznym, który może towarzyszyć swoim opiekunom nawet 15 lat. 

Obie odmiany są stosunkowo zdrowe, jednak mogą występować u nich m.in.:

  • dolegliwości okulistyczne, 
  • dentystyczne,
  •  infekcje uszu
  • choroba Legg-Perthesa-Clave'a, 
  • zwichnięcie rzepki. 

Pielęgnacja szaty, jak w przypadku każdej odmiany pudla, jest dość skomplikowana i czasochłonna. Powinna odbywać się regularnie – pozwoli to uniknąć splątywania się sierści i powstawania niemożliwych do usunięcia kołtunów. 

 Jeśli planujesz brać udział w wystawach, pielęgnację najlepiej pozostawić profesjonalnemu groomerowi.

Pudel toy a pudel miniaturowy — hodowla i cena

Cena szczeniąt pudli miniaturowych i toy ze sprawdzonych hodowli waha się od 5000 do nawet 8000 złotych.

Pudle miniaturowe są zazwyczaj nieco tańsze, pudle toy mogą kosztować więcej.

Cena szczenięcia może zależeć od pochodzenia rodziców, płci, renomy hodowli, a nawet umaszczenia. 

Pudel toy a pudel miniaturowy — podsumowanie

Wszystkie pudle to psy niezwykle inteligentne. Świetnie reagują na szkolenie, są lojalne i przyjazne. Zarówno pudle toy i miniaturowe są wspaniałymi towarzyszami dla aktywnych rodzin, które mogą poświęcić sporo czasu i uwagi swojemu czworonożnemu przyjacielowi. 

Jeśli czujesz, że pudel to pupil dla Ciebie, znajdź sprawdzoną hodowlę i dobrze przygotuj się na przybycie nowego członka rodziny!  

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?