Reklama

czesanie psa
© New Africa/Shutterstock

Pielęgnacja sierści psa: czym czesać swojego pupila?

Przez Aleksandra Moskal

aktualizacja dnia

Dla jednych to element codziennej pielęgnacji pupila, inni robią to tylko od czasu do czasu, jeszcze inni w ogóle. Wyczesywanie psa, bo o nim mowa, to podstawa pielęgnacji sierści i skóry naszego czworonoga, a tym samym dbania o jego zdrowie. Zadbana sierść oznacza dobrą kondycję, higienę i piękny wygląd, a co równie ważne dla wielu właścicieli, także mniejszą ilość włosów pozostawianą w domu, na podłodze czy meblach.

Rola psiej sierści

Sierść pełni wiele funkcji – chroni przed deszczem i brudem, przed mrozem, ale także (w co wielu osobom trudno uwierzyć) przed upałami. Stanowi pierwszą ważną barierę obronną organizmu. Po jej wyglądzie często można stwierdzić, w jakim stanie zdrowotnym jest zwierzę. 

Typów sierści jest mnóstwo:

  •  długa i krótka, 
  • psy z jedną lub z dwoma warstwami sierści (włos okrywowy i podszerstek lub tylko włos okrywowy), 
  • włos prosty, ale także kędzierzawy, gęstszy.

Trzeba pamiętać, że w okresie wiosennym i jesiennym, kiedy psy linieją, regularne czesanie jest szczególnie ważne. Ma bowiem za zadanie umożliwić skuteczne pozbycie się martwej sierści i tym samym prawidłowy rozwój nowych, zdrowych włosów.

Jak prawidłowo dbać o sierść psa?

Mamy dwie możliwości: albo wybierzemy się na wizytę u groomera (czyli psiego fryzjera), albo będziemy sami szczotkować pupila. Jeśli już decydujemy się na samodzielną pielęgnację psiej sierści, koniecznie najpierw musimy uzbroić się w podstawową wiedzę, aby zwierzakowi nie zaszkodzić – na przykład nieodpowiednim szamponem do kąpieli czy źle dobraną szczotką, która podrażni skórę psa.

Na rynku istnieje ogromny wybór akcesoriów. Warto zainwestować w sprzęt, który będzie nam służył przez lata – w końcu czynność czesania psa jest tak bardzo istotna, że pupil będzie wymagał regularnej pielęgnacji do końca życia! Możemy zasięgnąć rady profesjonalisty, a więc właśnie groomera, który może dać wskazówki odnośnie narzędzi i wszelkich czynności pielęgnacyjnych.

Czesać należy z wyczuciem, bez szarpania za splątane włosy. Po konsultacji z groomerem możemy zaopatrzyć się w kosmetyki, które ułatwią szczotkowanie psa. Zanim przejdziemy do czesania, musimy nauczyć psa cierpliwości i przyzwyczajać go stania nieruchomo podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Ważne jest też, aby pies był przygotowany do wszystkich tych czynności i dotykania go po uszach, pysku, łapach czy ogonie.

Ułatwieniem dla nas będzie czesanie psa na podwyższeniu, dzięki czemu oszczędzimy nasze plecy, jednak należy zadbać o bezpieczeństwo psa, aby nie poślizgnął się i nie spadł (można jako podłoża użyć np. ręcznika, dzięki czemu nie będzie ślisko). 

Groomerzy korzystają ze stołów groomerskich – pies stoi na podwyższeniu, którego powierzchnia jest antypoślizgowa. W trakcie rozczesywania sierści, za dobre zachowanie, warto psiaka nagradzać ulubionymi przysmakami.

Masz pytanie? Chcesz się podzielić doświaczeniem? Utwórz post

Od czego zacząć czesanie psa?

Każdy ma inną metodę i kolejność. Nie ma większego znaczenia, czy zaczniemy od pyszczka, tułowia czy łap. Znacznie ważniejsze jest pamiętanie o tym, by robić to regularnie i dokładnie.

W zależności od rodzaju sierści, pielęgnacja może wymagać różnej częstotliwości. Zawsze należy jednak pamiętać, aby regularnie wyczesać psa. Można to robić raz na kilka dni, albo po trochu codziennie.

Czym czesać psa krótkowłosego?

W przypadku psów z krótką sierścią nie kołtuni się ona i nie plącze, a martwy włos, który wypada, też jest mniej zauważalny. Jeśli nasz czworonóg ma krótką sierść i niezbyt gęsty podszerstek, częstotliwość czesania psa może ograniczyć się do jednej lub dwóch sesji w ciągu tygodnia. W przypadku gęstszego podszerstka konieczne będzie częstsze czesanie psa, a w czasie intensywnej wymiany sierści nawet codzienne! 

Rasom z krótkim włosem, ale bez podszerstka, wystarczy dwu – trzykrotne szczotkowanie w ciągu tygodnia.

Psy szorstkowłose, np. jack russel terrier czy west highland terrier, nie wymagają wyczesywania sierści, ani strzyżenia, ale regularnego trymowania. Trymowanie polega na wyrywaniu martwych włosów i trzeba je powtarzać co miesiąc lub dwa. Plusem w przypadku ras szorstkowłosych jest to, że po usunięciu martwych włosów psy tracą ich bardzo niewielkie ilości.

czesanie krótkowłosego psa
©Shutterstock

Czym czesać psa długowłosego?

Rasy psów o długiej sierści, takie jak yorkshire terrier czy maltańczyk, wymagają szczotkowania zwykle co dwa lub trzy dni. Podobnie psy z długim włosem i podszerstkiem – np. owczarki niemieckie długowłose. 

Czesanie długowłosych psów będzie kosztowało znacznie więcej czasu niż u psów krótkowłosych. Rasy długowłose szczególnie potrzebują regularnej pielęgnacji, gdyż taka sierść łatwiej się brudzi, plącze i kołtuni. Jeśli nie będziemy dbać o futro systematycznie, może się to skończyć koniecznością ostrzyżenia lub wycięcia kołtunów, które będą już nie do rozczesania.

czesanie długowłosego psa
©Shutterstock

Furminator do wyczesywania podszerstka

Furminator przypomina grzebień, z tą (dużą!) różnicą, że ma on specjalne ostrza, które przycinają podszerstek. Jest dostępny w różnych wielkościach oraz dla różnej długości futra. Należy dobrać odpowiedni przyrząd do sierści naszego psiaka, aby mógł odpowiednio spełniać swoją funkcję. 

Trzeba jednak uważać na częstotliwość czesania psa furminatorem. Jeśli będziemy to robić zbyt często, miejscowo możemy wyciąć za dużo sierści, powstaną przerzedzenia, a nawet łyse placki. Należy zatem zachować rozwagę. Najlepiej na co dzień stosować szczotkę czy grzebień dla psów, a furminator raz na jakiś czas, w razie konieczności.

Bez względu na długość sierści naszego psa, wyczesywanie włosów należy do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, które powinien wykonywać każdy opiekun.

Czesanie psiej sierści i skóry pozwala pozbyć się martwego włosa, poprawia ukrwienie skóry psa, jest także przyjemnym wspólnym rytuałem pupila z opiekunem.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?