Reklama

Pielęgnacja yorka - strzyżenie, akcesoria, kąpiele

Pielęgnacja yorka - strzyżenie, akcesoria, kąpiele

Yorkshire terrier, zwany po prostu yorkiem, to wyjątkowo sympatyczny czworonóg, który jednak – głównie ze względu na swoją szczekliwość – zyskał miano psa wręcz agresywnego i rozpieszczonego. Czy słusznie? Oczywiście, że nie! Sprawdź, co musisz wiedzieć na temat pielęgnacji rasy, poznaj podstawowe fakty i spraw, aby Twój york był najszczęśliwszym psem na świecie!

Przez Ewelina Piskorek

aktualizacja dnia

Yorkshire terrier, ze względu na swój absolutnie czarujący wygląd, często traktowany jest jak piesek kanapowy, stanowiący bardziej ozdobę i dopełnienie wystroju salonu niż jako pełnoprawny przedstawiciel psiego gatunku. Oczywiście z dużą szkodą dla czworonoga.

Jest to bowiem pies niezwykle aktywny, inteligentny i nastawiony na współpracę z człowiekiem. Jego niewielkie rozmiary i waga nie powinny być pretekstem do noszenia go na rękach czy w torebce. Jeśli jesteś świeżo upieczonym opiekunem psa tej rasy, sprawdź, jak o niego dbać.

Jak wygląda york?

Yorkshire terrier jest już od jakiegoś czasu rasą tak popularną, że chyba każdy doskonale wie, jak wygląda. Jego zjawiskowa i bardzo delikatna w dotyku szata bardziej przypomina włosy niż typową psią sierść.

W związku z tym wymaga stosownej pielęgnacji, o czym szerzej za chwilę. Włos yorka powinien być długi i jedwabisty (jeśli jest karbowany bądź kręcony, uznawane jest to za wadę). Dla wygody wielu właścicieli decyduje się jednak na dość krótkie strzyżenie. Cechą charakterystyczną jest tworzący się na grzbiecie przedziałek. 

York jest jedną z najmniejszych ras psów, jego wysokość w kłębie wynosi średnio od 18 do 23 cm (zarówno w przypadku psów i suk), natomiast waga nie powinna przekraczać około 3,5 kg.

Każdy york, bez względu na umaszczenie, ma czarny nos. Uszy przybierają kształt litery V, stoją, są rozstawione niezbyt szeroko. Ciemne oczy mają żywy, inteligentny wyraz. Ogon yorka jest długi i prosty, obficie porośnięty włosem. W ramach ciekawostki warto dodać, że dawniej powszechnie praktykowano kopiowanie (obcinanie) ogonów psom tej rasy. 

York – pielęgnacja sierści

Pielęgnacja sierści yorka w gruncie rzeczy wcale nie jest trudna, ale może być czasochłonna i co ogromnie ważne, musi być regularna! Zacznijmy od czesania. 

Jeśli nie wiesz, czym czesać yorka, poproś o pomoc w wyborze sprzętu sprzedawcę w sklepie zoologicznym lub poradź się dobrego groomera. W przypadku yorka najlepiej sprawdza się grzebień dwustronny (z jednej strony z węższym, z drugiej strony z szerszym rozstawem zębów) oraz szczotka „pudlówka” – szczotka do zadań specjalnych, koniecznie z zagiętymi na końcu igłami. Bardzo dobrze sprawdza się ona przy rozczesywaniu kołtunów i usuwaniu podszerstka. Pamiętaj o tym, żeby wyczesać psa przed kąpielą a nie po niej!

Jak często czesać yorka?

Tutaj odpowiedź jest prosta i nie budzi wątpliwości – codziennie. Czesanie jest szczególnie ważne po każdym spacerze – zwłaszcza, gdy pies biega po łąkach, zaroślach i do tego ma długi włos. Regularne czesanie sprawi, że oszczędzisz sobie problemu z kołtunami, a do tego na bieżąco będziesz usuwać wszystkie zanieczyszczenia, jak m.in. drobne patyczki, trawa etc. 

pielęgnacja yorka
©Shutterstock

Pielęgnacja yorka - kąpiele 

Teraz czas na kąpiel. Jak często kąpać yorka? Optymalna wydaje się kąpiel w odstępie cotygodniowym. Jeśli pies się nie brudzi bardzo, możesz nieco wydłużyć ten czas. Niezmiernie istotny jest właściwy wybór kosmetyków.

Ponownie odwiedź dobry sklep zoologiczny bądź salon groomerski i kup specjalny szampon nawilżający do pielęgnacji yorków. Jeśli szampon nie ma w sobie odżywki, zakup również odżywkę ułatwiającą rozczesywanie. Kiedy wykąpiesz psa, zadbaj o to, aby bardzo dokładnie spłukać kosmetyki. 

Czy suszyć psa suszarką?

Jeśli pies nie boi się suszarki, jak najbardziej możesz go wysuszyć, bowiem sierść nie powinna pozostawać mokra długi czas (może to doprowadzić m.in. do odparzenia lub/i podrażnienia skóry). Zanim jednak sięgniesz po suszarkę, osusz włos wstępnie ręcznikiem. Pamiętaj jednak o tym, aby nie pocierać, a jedynie delikatnie przykładać ręcznik, by zdjąć nadmiar wody. 

Strzyżenie yorka

Jeśli nie masz wiedzy i doświadczenia w tej kwestii, nie rób tego samodzielnie, bo możesz zrobić psu krzywdę. Zdaj się na profesjonalnego groomera. Na pewno udzieli Ci wielu wskazówek i powie, w jakim odstępie czasu musisz go odwiedzać. Pamiętaj o tym, aby podcinać lub spinać włosy opadające na pyszczek, by nie podrażniały oczu. 

Pielęgnacja yorka – nie tylko sierść

Pielęgnacja yorka wielu osobom kojarzy się przede wszystkim, jeśli nie wyłącznie, z dbałością o sierść. Tymczasem na równie wielką uwagę zasługują oczy, uszy, zęby i pazury! 

Czyszczenie uszu yorka

Do czyszczenia uszu psa nie możesz używać zwykłych patyczków. Możesz natomiast zakupić specjalny płyn do higieny uszu. Zewnętrzne części ucha przecieraj płatkami kosmetycznymi. Musisz zadbać o to, aby ucho miało prawidłową wentylację. Jeżeli włosów jest za dużo, należy je usunąć, ale nie rób tego nożyczkami!

Włosy trzeba wyrwać. Sprawdzaj stan uszu regularnie, średnio raz na 2-3 tygodnie. Obserwuj, czy pies nie trzepie głową, nie ociera się uszami np. o meble, bo może to świadczyć o infekcji ucha. 

Obcinanie pazurów

Większość psów bez problemu „reguluje” sobie długość pazurów, po prostu ścierając je podczas spacerów. Niestety yorki są na tyle małymi i lekkimi psami, że w ich przypadku nie dochodzi do wystarczającego ścierania i pazury trzeba obciąć. Regularnie sprawdzaj ich długość i obcinaj średnio raz na 3 tygodnie. Jeśli nie umiesz tego robić, idź do specjalisty, który pokaże Ci, jak to robić. 

Pielęgnacja oczu yorka

Kontroluj ich stan regularnie. Yorki nie mają szczególnych predyspozycji do chorób oczu, choć starsze psy mogą chorować na kataraktę, niewykluczone jest też suche zapalenie spojówki i rogówki. Jeśli stan oczu Cię zaniepokoi, udaj się na konsultację. 

Czyszczenie zębów

Yorki mają często problem z odkładaniem się kamienia nazębnego. W związku z tym regularna kontrola uzębienia jest absolutnie niezbędna. Jeśli zauważysz kamień na zębach swojego czworonoga, udaj się do lekarza, aby jak najszybciej go usunąć. Zaniedbanie tej kwestii może skutkować wieloma poważnymi problemami! 

Wychowanie yorka

Na koniec kilka słów o wychowaniu yorka. 

Niech nie zwiedzie Cię uroczy, „pluszowy” wygląd yorka. Yorkshire terrier to dość stara rasa. Została stworzona w XIX wieku w celu tępienia szczurów i innych szkodników. Opiekuna yorka nie powinno więc dziwić, że pies chętnie rozkopie jakąś dziurę, pogoni mniejsze stworzenia i zapoluje na domową świnkę morską…

W żadnym wypadku nie jest to zachowanie niewłaściwe, ale jak najbardziej zgodne z jego genami i potrzebami z nich wynikającymi. Jeżeli chcesz, aby Twój york wykazywał przyjazne nastawienie wobec mniejszych zwierząt, innych psów i ludzi, od początku musisz postawić na prawidłową socjalizację i szkolenie z podstaw posłuszeństwa. 

Yorshire terrier to dynamiczne psy, która wymagają wiele aktywności i czasu spędzonego wspólnie z opiekunem. Choć obecnie służą jako pieski do towarzystwa, nie zapominajmy o ich pochodzeniu i potrzebach!

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz