Reklama

Psie pazury
© Shutterstock

Za długie pazury u psa - kiedy i jak należy je skrócić?

Przez Olga Balicka

aktualizacja dnia

Przerośnięte pazury u psa mogą sprawiać naszemu pupilowi duży dyskomfort. Utrudniają chodzenie, mogą też ranić opuszki w łapach. Dlatego ważne jest regularne obcinanie pazurów. Systematycznych zabiegów wymagają zwłaszcza te czworonogi, które rzadko mają okazję do chodzenia czy biegania po twardym, szorstkim podłożu. W jaki sposób i jak często należy obcinać pazury?

Psy przebywające dużo na dworze lub chodzące na bardzo długie spacery ścierają sobie pazury na tyle, że nie potrzebują dodatkowego ich skracania. Betonowa lub inna twarda i szorstka nawierzchnia działa jak pilnik podczas biegania lub intensywnych zabaw. 

Jednak pozostałe czworonogi, które większość czasu spędzają w domu, nie zetrą sobie pazurów w wystarczającym stopniu. Czym to grozi? Za długie pazury u psa będą się kruszyć i łamać, utrudnią mu chodzenie, a nawet mogą poranić psie łapki. Zwierzak zaczyna poruszać się w nienaturalny sposób, kuleć lub stawiakończyny pod dziwnym kątem.

Za długie pazury u psa - kiedy trzeba je obciąć?

Odpowiednio przycięte psie pazury nie powinny dotykać ziemi. Pazury, które dotykają podłoża, mogą być przyczyną zniekształcenia palców i łap czworonoga. Jeśli pies chodząc opiera łapy na zbyt długich pazurach, to właśie one absorbują wstrząsy powstające podczas poruszania się. W efekcie zmienić się może cała postawa psa, co negatywnie wpłynie na pracę mięśni i stawów.

Dłuższe zaniedbania mogą doprowadzić do powstania zwyrodnień, kulawizny, przykurczy mięśni i trwałych uszkodzeń kości palców. 

Jak często obcinać przerośnięte psie pazury? Niestety nie ma reguły, ponieważ tempo rośnięcia pazurów u psa zależy od rasy, trybu życia, a nawet tego, co pies je. Karma szczególnie bogata w witaminy i minerały znacznie przyspiesza wzrost rogu. Tym samym każdy właściciel czworonoga musi sam określić, czy już czas na skrócenie pazurów.

Najlepiej co kilka tygodni wykonać prosty test i sprawdzić, czy u psa stojącego na równej powierzchni pazury dotykają ziemi. Jeśli pazury psa opierają się na podłożu i słychać charakterystyczny stukot, gdy zwierzę chodzi, to znak, że pazury psa są zbyt długie i czas na ich obcięcie.

©Shutterstock

Jak obciąć psu pazury krok po kroku?

Pazury naszych pupili są dużo twardsze i mają zupełnie inny kształt, niż ludzkie paznokcie. Dlatego do obcinania pazurów u psa potrzebujemy specjalnych cążek. Dobiera się je do średnicy pazurów. Na jaką długość należy je skrócić? U zwierzaków z jasnym włosem i rogiem granicę cięcia wyznacza dobrze widoczny w środku czerwony rdzeń (macierz). Nie wolno go uszkodzić, gdyż spowoduje to krwawienie i sprawi psu dużo bólu.

budowa psich pazurów rysunek
Budowa psiego pazura ©Wamiz

U czworonogów z ciemnymi pazurami zdecydowanie trudniej jest ustalić to miejsce. Pamiętajmy, że macierz może sięgać nawet do połowy pazura. Czasem uda się go wypatrzeć pod światło, ale u takich psów najlepszym rozwiązaniem będą cążki wyposażone w czujnik, który sygnalizuje, w którym miejscu zaczynają się naczynia krwionośne. Możemy też skracać pazur metodą podcinania po maleńkim kawałeczku, aż dojdziemy do wyraźnie ciemniejszego miejsca. W tym momencie zabieg należy skończyć.

Obcinanie pazurów u psa to zajęcie, który wymaga stabilnej ręki i dobrego oka. Jeśli nasz pupil poddaje się mu po raz pierwszy, może próbować wyrwać nam łapki, co grozi skaleczeniem. W takim przypadku poprośmy kogoś, by pomógł nam przytrzymać szczenię.

Przerośnięte pazury u psa obcinamy od dołu do góry, pod kątem ok. 45 stopni. Po zabiegu pazur powinien być gładki, bez zadziorów i pęknięć, a krawędzie możemy lekko zaokrąglić pilniczkiem. 

Jeśli nie chcemy sami zabierać się za obcinanie pazurów u psa, zabierzmy go do lekarza weterynarii. On oceni fachowym okiem, jaka korekta długości jest potrzebna i pokaże, jak wykonywać ją prawidłowo w przyszłości.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?