Reklama

Za długie pazury u psa - kiedy i jak należy je skrócić?

Psie pazury
© Shutterstock

Przerośnięte pazury u psa mogą sprawiać naszemu pupilowi duży dyskomfort. Utrudniają chodzenie, mogą też ranić opuszki w łapach. Dlatego ważne jest regularne obcinanie pazurów. Systematycznych zabiegów wymagają zwłaszcza te czworonogi, które rzadko mają okazję do chodzenia czy biegania po twardym, szorstkim podłożu. W jaki sposób i jak często należy obcinać pazury?

Przez Barbara Śliwowska

aktualizacja dnia 26.10.2021, 16:08

Psy przebywające dużo na dworze lub chodzące na bardzo długie spacery ścierają sobie pazury na tyle, że nie potrzebują dodatkowego ich skracania. Betonowa lub inna twarda i szorstka nawierzchnia działa jak pilnik podczas biegania lub intensywnych zabaw. 

Jednak pozostałe czworonogi, które większość czasu spędzają w domu, nie zetrą sobie pazurów w wystarczającym stopniu. Czym to grozi? Za długie pazury u psa będą się kruszyć i łamać, utrudnią mu chodzenie, a nawet mogą poranić psie łapki. Zwierzak zaczyna poruszać się w nienaturalny sposób, kuleć lub stawiakończyny pod dziwnym kątem.

Za długie pazury u psa - kiedy trzeba je obciąć?

Odpowiednio przycięte psie pazury nie powinny dotykać ziemi. Pazury, które dotykają podłoża, mogą być przyczyną zniekształcenia palców i łap czworonoga. Jeśli pies chodząc opiera łapy na zbyt długich pazurach, to właśie one absorbują wstrząsy powstające podczas poruszania się. W efekcie zmienić się może cała postawa psa, co negatywnie wpłynie na pracę mięśni i stawów.

Dłuższe zaniedbania mogą doprowadzić do powstania zwyrodnień, kulawizny, przykurczy mięśni i trwałych uszkodzeń kości palców. 

Jak często obcinać przerośnięte psie pazury? Niestety nie ma reguły, ponieważ tempo rośnięcia pazurów u psa zależy od rasy, trybu życia, a nawet tego, co pies je. Karma szczególnie bogata w witaminy i minerały znacznie przyspiesza wzrost rogu. Tym samym każdy właściciel czworonoga musi sam określić, czy już czas na skrócenie pazurów.

Najlepiej co kilka tygodni wykonać prosty test i sprawdzić, czy u psa stojącego na równej powierzchni pazury dotykają ziemi. Jeśli pazury psa opierają się na podłożu i słychać charakterystyczny stukot, gdy zwierzę chodzi, to znak, że pazury psa są zbyt długie i czas na ich obcięcie.

©Shutterstock

Jak obciąć psu pazury?

Pazury naszych pupili są dużo twardsze i mają zupełnie inny kształt, niż ludzkie paznokcie. Dlatego do obcinania pazurów u psa potrzebujemy specjalnych cążek. Dobiera się je do średnicy pazurów. Na jaką długość należy je skrócić? U zwierzaków z jasnym włosem i rogiem granicę cięcia wyznacza dobrze widoczny w środku czerwony rdzeń (macierz). Nie wolno go uszkodzić, gdyż spowoduje to krwawienie i sprawi psu dużo bólu.

budowa psich pazurów rysunek
Budowa psiego pazura ©Wamiz

U czworonogów z ciemnymi pazurami zdecydowanie trudniej jest ustalić to miejsce. Pamiętajmy, że macierz może sięgać nawet do połowy pazura. Czasem uda się go wypatrzeć pod światło, ale u takich psów najlepszym rozwiązaniem będą cążki wyposażone w czujnik, który sygnalizuje, w którym miejscu zaczynają się naczynia krwionośne. Możemy też skracać pazur metodą podcinania po maleńkim kawałeczku, aż dojdziemy do wyraźnie ciemniejszego miejsca. W tym momencie zabieg należy skończyć.

Obcinanie pazurów u psa to zajęcie, który wymaga stabilnej ręki i dobrego oka. Jeśli nasz pupil poddaje się mu po raz pierwszy, może próbować wyrwać nam łapki, co grozi skaleczeniem. W takim przypadku poprośmy kogoś, by pomógł nam przytrzymać szczenię.

Przerośnięte pazury u psa obcinamy od dołu do góry, pod kątem ok. 45 stopni. Po zabiegu pazur powinien być gładki, bez zadziorów i pęknięć, a krawędzie możemy lekko zaokrąglić pilniczkiem. 

Jeśli nie chcemy sami zabierać się za obcinanie pazurów u psa, zabierzmy go do lekarza weterynarii. On oceni fachowym okiem, jaka korekta długości jest potrzebna i pokaże, jak wykonywać ją prawidłowo w przyszłości.