Reklama

Wilk
© Pixabay

5 ras psów podobnych do wilka

Przez Olga Balicka

aktualizacja dnia

Wilczak czechosłowacki i saarlooswolfhond to jedyne krzyżówki psa z wilkiem uznane przez FCI. Istnieją jednak również inne rasy, które z wyglądu przypominają swojego przodka – wilka! Oto niektóre z nich.

Psy podobne do wilka - jakie to rasy?

Psy są bodaj najbardziej zróżnicowanym gatunkiem na świecie. Obecnie zdecydowanie różnią się od swoich przodków – wilków – zarówno wyglądem, charakterem, potrzebami i oczywiście sposobem życia.

Wystarczy spojrzeć choćby na buldoga francuskiego, maltańczyka czy shih tzu… Istnieje jednak co najmniej kilka ras psów, które z wyglądu nieco przypominają dziko żyjące wilki. Jakie to rasy?

Zobacz video:

Wilczak czechosłowacki

Klasyfikacja FCI: nr 332, Grupa 1: Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła, Sekcja 1: Owczarki

Wilczak czechosłowacki to rasa uznawana za najbardziej zbliżoną wyglądem do wilka z zatwierdzonych ras przez FCI. Pochodzi z Czechosłowacji i powstała ze skrzyżowania wilka karpackiego z owczarkiem niemieckim na potrzeby armii czechosłowackiej. Przedstawiciele tejże rasy są energiczni, bardzo szybko się regenerują, cechuje je niezależność i nieufność w stosunku do obcych.

Wilczak czechosłowacki ©Shutterstock

Jest to rasa wymagająca zarówno pod względem szkolenia, które należy prowadzić już od wieku szczenięcego, jak i codziennych, intensywnych aktywności, które koniecznie trzeba zapewnić czworonogowi. Wilczak czechosłowacki posiada silny instynkt łowiecki.

To całkiem spory pies, rośnie do minimum 60-65 cm w kłębie, a jego waga waha się od 20 do nawet 40 kilogramów. Jego sierść jest miękka, gęsta, umaszczenie występuje w różnych odcieniach szarości, miejscami przebija się żółć. Na dole szyi, na łapach i piersi występuje charakterystyczna, jasna sierść. 

Saarlooswolfhond 

Klasyfikacja FCI: nr 311, Grupa 1: Owczarki i inne psy pasterskie z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła, Sekcja 1: Owczarki

Saarlooswolfhond, czyli wilczak Saarloosa, to rasa, której historia rozpoczyna się w Holandii, w latach 20. XX wieku. Jej twórca, Lendert Saarlos, chciał stworzyć rasę, która byłaby najlepszym psem przewodnikiem dla osób niewidomych, jednak z czasem predyspozycje te wśród kolejnych pokoleń zanikły.

Saarlooswolfhond©Shutterstock

Saarlooswolfhond ma łagodne usposobienie i jest bardzo oddany swojemu opiekunowi, ale cechuje się sporą nieufnością wobec obcych. Jest bardzo aktywny i wytrzymały, wymaga dużej dawki aktywności fizycznej na co dzień.

Należy do ras dużych, dorasta do nawet 75 cm w kłębie, a jego waga waha się między 30 a 45 kilogramów. Ma krótką, gęstą sierść. Umaszczenie występuje w różnych odcieniach szarości i czerni, może być też brązowe lub białe. W zimie posiada bardzo obfity podszerstek, co przekłada się na konieczność częstej pielęgnacji. 

Owczarek niemiecki

Klasyfikacja FCI: nr 166, Grupa 1: Owczarki i inne psy pasterskie z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła, Sekcja 1: Owczarki

Owczarek niemiecki ©Pixabay

Owczarków niemieckich, zwanych potocznie „wilczurami”, nikomu przedstawiać nie trzeba. Jest to jedna z najpopularniejszych ras psów na świecie. Jak sama nazwa wskazuje, psy te pochodzą z Niemiec, zostały stworzone na przełomie XIX i XX wieku.

Ze względu na złe skojarzenie z nazistowską armią, po wojnie rasa funkcjonowała pod nazwą owczarek alzacki i do dziś czasem można się z nią spotkać. Owczarki niemieckie to energiczne, inteligentne psy, które są bardzo oddane właścicielowi.

Są wszechstronnie wykorzystywane i sprawdzają się zarówno jako psy rodzinne, stróżujące, czy tropiące. Osiągają 65 cm w kłębie i 40 kg. Dopuszczalne są zarówno w odmianie krótkowłosej, jak u długowłosej, która została jednak zatwierdzona dopiero w 2011 roku, wcześniej długowłose psy eliminowano z hodowli. Podobnie było z osobnikami białymi, z których powstała ostatecznie oddzielna rasa – biały owczarek szwajcarski (FCI nr 347), różniący się od owczarków niemieckich tylko maścią. 

Elkhund szary

Klasyfikacja FCI: nr 242, Grupa 5: Szpice i psy w typie pierwotnym, Sekcja 4: Nordyckie psy myśliwskie

Elkhund szary to pies myśliwski z Norwegii, używany przy polowaniach na łosie, niedźwiedzie i renifery. To bardzo stara rasa typu wilkowatego, jej historia sięga pierwszych mieszkańców Skandynawii. Szczątki elkhundów znajdowano między innymi w grobach wikingów. Jako rasa zarejestrowana została w połowie XIX wieku. Psy te wymagają konsekwentnego i zrównoważonego opiekuna.

Elkhund szary©Shutterstock

Elkhundy są wytrzymałe i szybko regenerują siły, są też bardzo nieufne wobec obcych. Są świetnymi towarzyszami dla myśliwych, ponadto sprawdzają się w roli stróża posesji.

Rosną do maksymalnie 52 centymetrów w kłębie i osiągają wagę 23 kg. Ich szata charakteryzuje się różnymi odcieniami szarości. Jest niezwykle gęsta, co zapewnia psom tej rasy odporność na niskie temperatury, ale bywa uciążliwa w codziennej pielęgnacji, ponieważ wymaga regularnego szczotkowania. Rasa źle znosi upały. 

Akita

Klasyfikacja FCI: nr 255, Grupa 5: Szpice i psy w typie pierwotnym, Sekcja 5: Szpice azjatyckie i rasy pokrewne.

Akita to jedna z najstarszych znanych człowiekowi ras. Ta japońska rasa powstała prawdopodobnie około 8 000 r. p.n.e. Akita ma silny instynkt łowiecki i terytorialny, jest też bardzo opanowana i spokojna. Jak wszystkie powyższe rasy, ona również jest nieufna i zdystansowana wobec obcych.

Akita©Shutterstock

Doskonale nadaje się do tropienia. Rośnie do około 67 cm w kłębie i osiąga wagę 40 kg. Sierść akity jest bardzo gęsta, wymaga wyczesywania szczególnie w okresie linienia, ale jest odporna na wodę i zabrudzenia.

Umaszczenie jest różnorodne. Psy tej rasy mogą być całe białe, czerwone, pręgowane i tzw. sezamowe, czyli rudo-czarno-białe. Niezależnie od umaszczenia pies posiada białe znaczenia na policzkach, kufie, szyi, piersi, brzuchu, ogonie i wewnętrznej stronie łap.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

15 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?