Wilczak czechosłowacki

#22

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Wilczak czechosłowacki
Wilczak czechosłowacki dorosły © Shutterstock
Wilczak czechosłowacki to rasa hybrydowa, która łączy w sobie dzikie cechy wilka i udomowione usposobienie owczarka niemieckiego. Jest to udane, ale jeszcze nie do końca ustabilizowane połączenie, które wymaga dodatkowej selekcji zapewniającej uzyskanie bardziej zrównoważonych osobników.

Wilczak czechosłowacki jest psem wytrzymałym, aktywnym, niezwykle przywiązanym do grupy społecznej i używającym systemu komunikacji zupełnie innego niż jego współbracia. Nie nadaje się zatem dla każdego. Przed zakupem tak nietypowego zwierzęcia konieczne jest dokładne zapoznanie się ze specyfiką rasy. Wygląd w żadnym wypadku nie powinien być jedynym kryterium wyboru psa. 

Najważniejsze informacje o Wilczak czechosłowacki

Długość życia :

8

20

13

15

Charakter :

Pieszczoch Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

W 1955 roku Karel Hartl, uważany za ojca rasy, skrzyżował owczarka niemieckiego z wilkiem z rejonu Karpat. Po kilku próbach udało mu się stworzyć nową rasę hodowaną od 1965 roku. W 1982 roku, po wielu perypetiach, Narodowy Komitet Związków Kynologicznych ZSSR uznał wilczaka czechosłowackiego za rasę. Wilczak czechosłowacki i saarlooswolfhond to jedyne krzyżówki psa z wilkiem uznane przez FCI. Saarlooswolfhond został oficjalnie uznany również w 1982 roku. 

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 1 - Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

Sekcja

Sekcja 1 : owczarki

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 60 i 65 cm

  Pies : pomiędzy 65 i 70 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 20 i 25 kg

  Pies : pomiędzy 26 i 30 kg

  Maść

  Niebieskie/szare

  Rodzaj szaty

  Krótka
  Długa

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Wilczak czechosłowacki to mocno zbudowany pies, średni lub duży, o prostokątnej sylwetce. Jego postura, ruchy, wygląd, szata, maść i maska przypominają wilka. Głowa jest symetryczna i dobrze umięśniona, ma kształt tępego klina. Oczy są małe i skośne o dobrze przylegających powiekach. Uszy stojące, cienkie, trójkątne i krótkie. Ogon jest wysoko osadzony, wiszący. Przy pobudzeniu wznosi się szablasto.

  Ciekawostki

  Charakter wilczaka czechosłowackiego nie jest jeszcze stabilny, to wciąż bardzo młoda rasa. W zależności od hodowli usposobienie psa może być różne, wiele osobników jest nadal bojaźliwych, agresywnych i/lub nieprzewidywalnych. Hodowcy powinni zapewnić bardziej rygorystyczną selekcję, a przyszli właściciele rozważnie wybierać hodowlę. 

  Charakter

  • 100%

   Czuły

   Wilczak czechosłowacki nawiązuje bardzo silną relację z właścicielem i innymi członkami grupy społecznej. To pies stadny, dla którego bliscy są niezwykle ważni. 

  • 66%

   Lubi zabawę

   Wilczak uwielbia się bawić z osobami, którym ufa. Musimy jednak uważać, bo jednym z jego sposobów komunikacji jest podgryzanie. Trudno czasem opanować szczeniaki nie zdające sobie sprawy z własnej siły.

  • 66%

   Spokojny

   Jeśli wilczak czechosłowacki ma wystarczająco dużo ruchu, potrafi zachować się spokojnie, ale jest to aktywny pies potrzebujący zajęcia. Musi mieć wyznaczone cele.

  • 66%

   Inteligentny

   Skrzyżowanie psa z wilkiem nie tylko zwiększyło wytrzymałość i wytrwałość zwierzęcia, przyczyniło się także do wzmocnienia naturalnych instynktów, zwłaszcza w zakresie życia w stadzie. Wilczak obdarzony jest inteligencją, którą wykorzystuje do zapewnienia stabilnych relacji w grupie.

   Jeśli zapewnimy mu odpowiedni trening, świetnie poradzi sobie w psich dyscyplinach sportowych. Dzięki temu jest psem wszechstronnym o dużym potencjale. 

  • 100%

   Łowca

   Wilczak ma silnie rozwinięty instynkt drapieżnika. Nie należy wzmacniać tej cechy, a przeciwnie, konieczne jest jej łagodzenie od najmłodszego wieku szczenięcia. 

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Wilczak nie jest tak wrażliwy jak jego kuzyn, saarlooswolfhond, ale okazuje dystans wobec nieznanych sobie osób. Próba nawiązania kontaktu z psem bez wcześniejszego zapoznania się z nim w należyty sposób może być bardzo niebezpieczna. 

  • 66%

   Niezależny

   Psy te są wyjątkowo niezależne i potrafią pracować w stadzie same, bez wsparcia człowieka. Z tych zresztą względów były wykorzystywane w wojsku. 

   Nowoczesna selekcja dąży do ograniczenia i złagodzenia tej ogromnej niezależności, zachowując przy tym pewne wilcze cechy, cenione u tej rasy, ale jednocześnie wzmacniając usposobienie bardziej dopasowane do życia w społeczeństwie. 

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Wilczak nie jest samotnikiem. Bardzo źle znosi izolację i samotność. By czuć się dobrze, potrzebuje obecności człowieka lub innego psa (niekoniecznie tej samej rasy). 

    Trzymanie wilczaka czechosłowackiego jako jedynego psa w rodzinie nie jest dobrym pomysłem, zwłaszcza jeśli właściciel cały dzień pracuje poza domem. 

   • 33%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Niezależna natura tego psa sprawia, że jego szkolenie nie jest łatwe. Jeśli nie widzi on sensu w nauce, szybko się zniechęca. 

    Oporny charakter wilczaka czechosłowackiego to jeden z głównych problemów, z którymi mierzą się właściciele tej rasy. Pies nie lubi powtarzać w kółko tych samych ćwiczeń, które nie mają dla niego żadnego sensu. 

    By szkolenie zadziałało, konieczne jest znalezienie odpowiedniego źródła motywacji. Nawiązanie relacji opartej na zaufaniu i dobrej współpracy z pewnością zapewni oczekiwany efekt.  Nie należy jednak spodziewać się całkowitego posłuszeństwa, jako że wilczak czechosłowacki dąży przede wszystkim do celu, który sam sobie wyznaczy.

   • 33%

    Szczekliwy

    Sposób komunikacji tej rasy jest dość nietypowy. Psy te nie szczekają, jest im to całkowicie obce. Szczekającego wilczaka można usłyszeć niezwykle rzadko.

   • 100%

    Skłonność do ucieczek

    Instynkt myśliwego w połączeniu z niezależnością czasem skłaniają psa do ucieczki pomimo ogromnego przywiązania do bliskich. Złapawszy trop, zwierzę jest w stanie szybko oddalić się od domu, zwłaszcza jeśli nie zaspokoimy odpowiednio jego potrzeb fizycznych, umysłowych, społecznych i węchowych. 

   • 100%