Wilczak czechosłowacki

Wilczak czechosłowacki
Wilczak czechosłowacki dorosły © Shutterstock

Wilczak czechosłowacki to rasa hybrydowa, połączenie owczarka niemieckiego i wilka. Rasa ta więc łączy w sobie dzikie cechy wilka i udomowione usposobienie owczarka. Jest to udane, ale jeszcze nie do końca ustabilizowane połączenie, które wymaga dodatkowej selekcji zapewniającej uzyskanie bardziej zrównoważonych osobników.

Wilczak czechosłowacki jest psem wytrzymałym, aktywnym, niezwykle przywiązanym do grupy społecznej i używającym systemu komunikacji zupełnie innego niż jego współbracia. Nie nadaje się zatem dla każdego. Przed zakupem tak nietypowego zwierzęcia konieczne jest dokładne zapoznanie się ze specyfiką rasy. Wygląd w żadnym wypadku nie powinien być jedynym kryterium wyboru psa. 

Opis rasy wilczak czechosłowacki

Długość życia :

8

20

13

15

Charakter :

Pieszczoch Łowca

Rozmiar :

Wilczak czechosłowacki – pochodzenie i historia rasy

W 1955 roku Karel Hartl, uważany za ojca rasy, skrzyżował owczarka niemieckiego z wilkiem z rejonu Karpat. Po kilku próbach udało mu się stworzyć nową rasę hodowaną od 1965 roku. W 1982 roku, po wielu perypetiach, Narodowy Komitet Związków Kynologicznych ZSSR uznał wilczaka czechosłowackiego za rasę. Wilczak czechosłowacki i saarlooswolfhond to jedyne krzyżówki psa z wilkiem uznane przez FCI. Saarlooswolfhond został oficjalnie uznany również w 1982 roku. 

Grupa rasowa i sekcja FCI Wilczak czechosłowacki

Grupa FCI

Grupa 1 - Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

Sekcja

Sekcja 1 : owczarki

Wilczak czechosłowacki – wygląd

Wilczak czechosłowacki
Wilczak czechosłowacki
Wilczak czechosłowacki
Wilczak czechosłowacki
Wilczak czechosłowacki

Wysokość w kłębie Wilczak czechosłowacki

Suka : pomiędzy 60 i 65 cm

Pies : pomiędzy 65 i 70 cm

Waga

Suka : pomiędzy 20 i 25 kg

Pies : pomiędzy 26 i 30 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Brązowe

Opis

Wilczak czechosłowacki swoim wyglądem bardzo przypomina wilka:  zarówno pod względem postury i ruchów, jak i maści i szaty. To pies o mocnej budowie i prostokątnej sylwetce. Głowa jest symetryczna i dobrze umięśniona, ma kształt tępego klina. Oczy są małe i skośne o dobrze przylegających powiekach. Uszy stojące, cienkie, trójkątne i krótkie. Ogon jest wysoko osadzony, wiszący. Przy pobudzeniu wznosi się szablasto.

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ciekawostki

Charakter i usposobienie psa rasy wilczak czechosłowacki

100%

Czuły

Wilczak czechosłowacki nawiązuje bardzo silną relację z opiekunem i innymi członkami swojej grupy społecznej. To pies stadny, dla którego bliscy są niezwykle ważni. 

66%

Lubi zabawę

Wilczak uwielbia się bawić z osobami, którym ufa. Musimy jednak uważać, bo jednym z jego sposobów komunikacji jest podgryzanie. Trudno czasem opanować szczeniaki nie zdające sobie sprawy z własnej siły.

66%

Spokojny

Jeśli wilczak czechosłowacki ma wystarczająco dużo ruchu, potrafi zachować się spokojnie, ale jest to aktywny pies potrzebujący zajęcia. Musi mieć wyznaczone cele.

66%

Inteligentny

Skrzyżowanie psa z wilkiem nie tylko zwiększyło wytrzymałość i wytrwałość tego psa, przyczyniło się także do wzmocnienia naturalnych instynktów, zwłaszcza w zakresie życia w stadzie. Wilczak czechosłowacki obdarzony jest inteligencją, którą wykorzystuje do zapewnienia stabilnych relacji w grupie.

Jeśli zapewnimy mu odpowiedni trening, świetnie poradzi sobie w psich dyscyplinach sportowych. Dzięki temu jest psem wszechstronnym o dużym potencjale. 

100%

Łowca

Wilczak ma silnie rozwinięty instynkt drapieżnika. Nie należy wzmacniać tej cechy, a przeciwnie, konieczne jest jej łagodzenie od najmłodszego wieku szczenięcia. 

100%

Strachliwy/nieufny wobec obcych

Wilczak czechosłowacki nie jest tak wrażliwy jak jego kuzyn, saarlooswolfhond, ale okazuje dystans wobec nieznanych sobie osób. Próba nawiązania kontaktu z psem bez wcześniejszego zapoznania się z nim w należyty sposób może być bardzo niebezpieczna. 

66%

Niezależny

Psy te są wyjątkowo niezależne i potrafią pracować w stadzie same, bez wsparcia człowieka. Z tych zresztą względów były wykorzystywane w wojsku. 

Nowoczesna selekcja dąży do ograniczenia i złagodzenia tej ogromnej niezależności, zachowując przy tym pewne wilcze cechy, cenione u tej rasy, ale jednocześnie wzmacniając usposobienie bardziej dopasowane do życia w społeczeństwie. 

Zachowanie

33%

Znoszenie samotności

Wilczak nie jest samotnikiem. Bardzo źle znosi izolację i samotność. By czuć się dobrze, potrzebuje obecności człowieka lub innego psa (niekoniecznie tej samej rasy). 

Trzymanie wilczaka czechosłowackiego jako jedynego psa w rodzinie nie jest dobrym pomysłem, zwłaszcza jeśli jego opiekunowie spędzają wiele godzin poza domem. 

33%

Posłuszny / łatwo się uczy

Niezależna natura tego psa sprawia, że jego szkolenie nie jest łatwe. Jeśli nie widzi on sensu w nauce, szybko się zniechęca. 

Oporny charakter wilczaka czechosłowackiego to jeden z głównych problemów, z którymi mierzą się właściciele tej rasy. Pies nie lubi powtarzać w kółko tych samych ćwiczeń, które nie mają dla niego żadnego sensu. 

By szkolenie zadziałało, konieczne jest znalezienie odpowiedniego źródła motywacji. Nawiązanie relacji opartej na zaufaniu i dobrej współpracy z pewnością zapewni oczekiwany efekt.  Nie należy jednak spodziewać się całkowitego posłuszeństwa, jako że wilczak czechosłowacki dąży przede wszystkim do celu, który sam sobie wyznaczy.

33%

Szczekliwy

Sposób komunikacji psów tej rasy jest dość nietypowy. Wilczaki czechosłowackie nie szczekają, jest im to całkowicie obce. Szczekającego wilczaka można usłyszeć niezwykle rzadko.

100%

Skłonność do ucieczek

Instynkt myśliwego w połączeniu z niezależnością czasem skłaniają psa do ucieczki pomimo ogromnego przywiązania do bliskich. Złapawszy trop, pies ten jest w stanie szybko oddalić się od domu, zwłaszcza jeśli nie zaspokoimy odpowiednio jego potrzeb fizycznych, umysłowych, społecznych i węchowych. 

100%

Skłonność do niszczenia

Samotność to najgorszy wróg wilczaka. Jeśli odizolujemy go od grupy, może zacząć siać zniszczenie. W dodatku podgryzanie to jeden z jego sposobów komunikacji, szczeniaki często więc niszczą to, co znajdą w swoim otoczeniu. 

66%

Łakomczuch

Jak wiele psów, wilczak czechosłowacki ma ogromny apetyt. Jednak przysmaki nie są dobrym sposobem, by skłaniać go do wykonywania komend. Chętnie zje smakołyki, ale nie potraktuje ich jako źródła motywacji. 

33%

Pies stróżujący

Pies ten jest niezwykle nieufny, a nawet bojaźliwy wobec obcych. Nie lubi szukać zaczepki, ale ma silny instynkt terytorialny. Samą swoją obecnością potrafi jednak odstraszyć osoby nie znające tej rasy. Ponieważ jednak praktycznie nie szczeka, nie nadaje się na psa ostrzegającego. 

33%

Pierwszy pies

Rasa ta stała się ostatnio bardzo modna. Może być atrakcyjna ze względu na wilczy wygląd, ale nie nadaje się dla każdego. Wilczak czechosłowacki nie będzie dobrym psem dla osób, które mają mało czasu, dużo pracują, często nie ma ich w domu i nie są w stanie skupić się na szkoleniu i socjalizacji psa

Wilczak to wyjątkowy pies nie tylko ze względu na wygląd. Jego charakter różni się od innych ras. Przyszły właściciel powinien dobrze poznać jego specyfikę. 

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Czy szukasz psa rasy Wilczak czechosłowacki ?

Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Wilczak czechosłowacki ...

Zwierzęta do adopcji

Czy rasa Wilczak czechosłowacki jest dla Ciebie?

Zrób test!

Tryb życia

33%

Wilczak czechosłowacki w mieszkaniu

Rasę tę coraz częściej można spotkać w mieście, ale nie nadaje się ona do życia w mieszkaniu. 

Wilczak jest w stanie oswoić się z takim trybem życia, o ile zapewnimy mu liczne spacery na otwartej przestrzeni, ale nie będzie mógł żyć zgodnie ze swoją naturą psa pasterskiego i myśliwskiego. Pies ten lepiej będzie czuł się na wsi (a najlepiej w górach), w domu z ogrodzonym ogrodem.

Bez względu jednak na to, czy żyje na wsi czy w mieście, powinniśmy jak najszybciej zapewnić szczeniakowi jak najwięcej bodźców przez cały okres rozwoju. Socjalizacja powinna zacząć się już w hodowli, dlatego jej wybór jest tak ważny. 

100%

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

Owczarek czechosłowacki z natury jest aktywny i wytrzymały. Świetnie poradzi sobie w różnych psich dyscyplinach, o ile zadbamy o odpowiedni trening. Tropienie, agility, nauka posłuszeństwa, canicross czy ciągnięcie sań to świetny sposób na wykorzystanie potencjału psa. 

Jest to rasa odpowiednia dla osób doświadczonych, uprawiających sport i dynamicznych, które zaproponują psu różne aktywności. 

Konieczne jest również zapewnienie wilczakowi kilku spacerów dziennie, by zaspokoić jego potrzeby fizyczne, węchowe i społeczne. Ten wytrzymały pies może bez problemów pokonać wiele kilometrów, nie wolno więc ograniczać się do krótkich spacerów po osiedlu. 

33%

Podróże/łatwość przewożenia

Wilczak jest bardzo bojaźliwy w nieznanych sobie sytuacjach. Współczesna selekcja i zaangażowanie pasjonatów sprawiają jednak, że ta cecha charakteru owczarka czechosłowackiego ulega złagodzeniu.

Odpowiednia socjalizacja i wybór szczeniaka z dobrej hodowli to podstawa, choć podróże są dla psa wciąż źródłem stresu i mogą być bardzo problematyczne.

Współżycie z innymi

66%

Wilczak czechosłowacki a obecność kota

Jeśli mamy już w domu kota, szczenię wilczaka dogada się z nim bez problemu. Natomiast obce zwierzęta to zupełnie inna sprawa, górę może tutaj wziąć silny instynkt drapieżnika. 

Od najmłodszego wieku psa trzeba przyzwyczajać do spotkań z innymi gatunkami i kontrolować jego instynkt łowiecki. 

66%

Wilczak czechosłowacki i psy

Rasa ta bez problemu dogada się z psami należącymi do tej samej grupy społecznej. Przy pierwszym spotkaniu z obcym psem musimy jednak zachować czujność. 

Owczarek czechosłowacki posługuje się innymi środkami komunikacji niż jego współbracia, dlatego pierwsze spotkania mogą być trudne, bo psy nie są w stanie się porozumieć. 

Dobra socjalizacja szczeniaka umożliwi złagodzenie potencjalnych problemów. 

66%

Wilczak czechosłowacki a dzieci

Dla tej rasy struktura rodziny jest niezwykle istotna - najbliższych członków rodziny traktuje jak członków stada.

Dzieci traktuje tak jak szczenięta, wie, że są to istoty uprzywilejowane i delikatne. Pod tym względem doskonale dopasuje się do rodziny. Ma dużo cierpliwości do dzieci, o ile nie będą one próbowały sprawdzać granic jego wytrzymałości. 

33%

Wilczak czechosłowacki i osoby starsze

Wilczak czechosłowacki nie jest psem dla każdego. Potrzebuje doświadczonego, dynamicznego właściciela uprawiającego sport. Absolutnie nie nadaje się do siedzącego trybu życia prowadzonego często przez starszych ludzi. 

Jakie inne rasy psów będą odpowiednie dla sportówców? Sprawdź tutaj.

%}

Ile kosztuje wilczak czechosłowacki?

Cena wilczaka czechosłowackiego zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi 3500 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI. Cena za najlepsze osobniki może sięgać nawet 4500 zł.

Średni miesięczny koszt utrzymania psa to 200 zł.

Wilczak czechosłowacki – pielęgnacja rasy

Owczarek czechosłowacki ma wprawdzie gęstą sierść, ale jej pielęgnacja jest dość prosta. Pies ten nie jest miłośnikiem zabiegów pielęgnacyjnych i niespecjalnie ich potrzebuje, wystarczy mu regularne szczotkowanie. 

Należy również kontrolować i pielęgnować oczy psa, by uniknąć infekcji. 

Linienie

Owczarek czechosłowacki może tracić bardzo dużo sierści w okresie linienia, wtedy konieczne jest codzienne szczotkowanie. Poza okresem linienia wypadanie sierści jest raczej umiarkowane. 

Żywienie

Dzienne porcje powinniśmy dostosować do wieku psa, jego stanu zdrowia i codziennej aktywności fizycznej. W okresie wzrostu psa wskazana jest kontrola weterynaryjna. 

Psu wystarczy sucha karma wysokiej jakości, ale z pewnością bardziej doceni naturalny pokarm (BARF lub posiłki przygotowywane w domu). Dobrze, by weterynarz zatwierdził jadłospis naszego pupila. 

Zaleca się podawanie dwóch posiłków dziennie, by pies nie zjadał zbyt dużo za jednym razem: lżejszy posiłek rano i większy wieczorem. Sprawdzą się podwyższane miski zapewniające lepsze trawienie. 

Ile żyje wilczak czechosłowacki?

Długość życia

Długość życia owczarka czechosłowackiego to około 14 lat.

Odporność/wytrzymałość

Wilczak czechosłowacki to odporny, wiejski pies. Krzyżówka z wilkiem sprawia, że jest on jeszcze bardziej wytrzymały. 

Odporność na upały

Dzięki wilczym genom łatwo przystosowuje się do różnych klimatów. W lecie zadbajmy jednak o kącik w cieniu i świeżą wodę.

Odporność na zimno

Sierść wilczaka zimą staje się grubsza, dzięki czemu pies dobrze znosi chłody i brzydką pogodę.

Skłonność do tycia

Zrównoważona dieta i odpowiedni wysiłek fizyczny z pewnością pomogą uniknąć nadwagi u tej rasy. 

Wilczak czechosłowacki - choroby

Wilczaki czechosłowackie nie są obciążone chorobami genetycznymi, mogą jednak cierpieć na typowe dla czworonogów schorzenia, takie jak:

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
Dodaj komentarz

1 komentarz

Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

1 komentarz na temat 1

Resztę treści znajdziesz pod reklamą