Zadaj pytanie na forum Wamiz

Wilczak czechosłowacki

Wilczak czechosłowacki
Wilczak czechosłowacki dorosły © Shutterstock
Wilczak czechosłowacki
Wilczak czechosłowacki szczeniak © Shutterstock
 

Wilczak czechosłowacki to rasa hybrydowa, która łączy w sobie dzikie cechy wilka i udomowione usposobienie owczarka niemieckiego. Jest to udane, ale jeszcze nie do końca ustabilizowane połączenie, które wymaga dodatkowej selekcji zapewniającej uzyskanie bardziej zrównoważonych osobników.

Wilczak czechosłowacki jest psem wytrzymałym, aktywnym, niezwykle przywiązanym do grupy społecznej i używającym systemu komunikacji zupełnie innego niż jego współbracia. Nie nadaje się zatem dla każdego. Przed zakupem tak nietypowego zwierzęcia konieczne jest dokładne zapoznanie się ze specyfiką rasy. Wygląd w żadnym wypadku nie powinien być jedynym kryterium wyboru psa. 

dna

Najważniejsze informacje o Wilczak czechosłowacki

  • Długość życia : pomiędzy 13 i 15 lat
  • Charakter : Pieszczoch, Łowca
  • Rozmiar : średni
  • Rodzaj szaty : Krótka, Długa

Klasyfikacja FCI

Klasyfikacja FCI

Grupa 1 - Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

Sekcja

Sekcja 1 : owczarki

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 60 i 65 cm
Pies pomiędzy 65 i 70 cm

Waga

Suka pomiędzy 20 i 25 kg
Pies pomiędzy 26 i 30 kg

Maść

Od żółtawoszarego do srebrzysto-szarego. Maska jest zawsze jasna. Jaśniejsza sierść na spodniej stronie szyi i piersi.

Rodzaj szaty

Sierść jest półdługa. Włos prosty, przylegający. Podszerstek zmienia się w zależności od pory roku. W zimie jest obfity i tworzy dobrą ochronę przed chłodem.

Kolor oczu

Oczy mają kolor bursztynu.

Opis

Wilczak czechosłowacki to mocno zbudowany pies, średni lub duży, o prostokątnej sylwetce. Jego postura, ruchy, wygląd, szata, maść i maska przypominają wilka. Głowa jest symetryczna i dobrze umięśniona, ma kształt tępego klina. Oczy są małe i skośne o dobrze przylegających powiekach. Uszy stojące, cienkie, trójkątne i krótkie. Ogon jest wysoko osadzony, wiszący. Przy pobudzeniu wznosi się szablasto.

Charakter

Czuły

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Wilczak czechosłowacki nawiązuje bardzo silną relację z właścicielem i innymi członkami grupy społecznej. To pies stadny, dla którego bliscy są niezwykle ważni. 

Lubi zabawę

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Wilczak uwielbia się bawić z osobami, którym ufa. Musimy jednak uważać, bo jednym z jego sposobów komunikacji jest podgryzanie. Trudno czasem opanować szczeniaki nie zdające sobie sprawy z własnej siły.

Spokojny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Jeśli wilczak czechosłowacki ma wystarczająco dużo ruchu, potrafi zachować się spokojnie, ale jest to aktywny pies potrzebujący zajęcia. Musi mieć wyznaczone cele.

Inteligentny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Skrzyżowanie psa z wilkiem nie tylko zwiększyło wytrzymałość i wytrwałość zwierzęcia, przyczyniło się także do wzmocnienia naturalnych instynktów, zwłaszcza w zakresie życia w stadzie. Wilczak obdarzony jest inteligencją, którą wykorzystuje do zapewnienia stabilnych relacji w grupie.

Jeśli zapewnimy mu odpowiedni trening, świetnie poradzi sobie w psich dyscyplinach sportowych. Dzięki temu jest psem wszechstronnym o dużym potencjale. 

Łowca

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Wilczak ma silnie rozwinięty instynkt drapieżnika. Nie należy wzmacniać tej cechy, a przeciwnie, konieczne jest jej łagodzenie od najmłodszego wieku szczenięcia. 

Strachliwy/nieufny wobec obcych

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Wilczak nie jest tak wrażliwy jak jego kuzyn, saarlooswolfhond, ale okazuje dystans wobec nieznanych sobie osób. Próba nawiązania kontaktu z psem bez wcześniejszego zapoznania się z nim w należyty sposób może być bardzo niebezpieczna. 

Niezależny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Psy te są wyjątkowo niezależne i potrafią pracować w stadzie same, bez wsparcia człowieka. Z tych zresztą względów były wykorzystywane w wojsku. 

Nowoczesna selekcja dąży do ograniczenia i złagodzenia tej ogromnej niezależności, zachowując przy tym pewne wilcze cechy, cenione u tej rasy, ale jednocześnie wzmacniając usposobienie bardziej dopasowane do życia w społeczeństwie. 

Zachowanie

Znoszenie samotności

yellow-paw grey-paw grey-paw

Wilczak nie jest samotnikiem. Bardzo źle znosi izolację i samotność. By czuć się dobrze, potrzebuje obecności człowieka lub innego psa (niekoniecznie tej samej rasy). 

Trzymanie wilczaka czechosłowackiego jako jedynego psa w rodzinie nie jest dobrym pomysłem, zwłaszcza jeśli właściciel cały dzień pracuje poza domem. 

Posłuszny / łatwo się uczy

yellow-paw grey-paw grey-paw

Niezależna natura tego psa sprawia, że jego szkolenie nie jest łatwe. Jeśli nie widzi on sensu w nauce, szybko się zniechęca. 

Oporny charakter wilczaka czechosłowackiego to jeden z głównych problemów, z którymi mierzą się właściciele tej rasy. Pies nie lubi powtarzać w kółko tych samych ćwiczeń, które nie mają dla niego żadnego sensu. 

By szkolenie zadziałało, konieczne jest znalezienie odpowiedniego źródła motywacji. Nawiązanie relacji opartej na zaufaniu i dobrej współpracy z pewnością zapewni oczekiwany efekt.  Nie należy jednak spodziewać się całkowitego posłuszeństwa, jako że wilczak czechosłowacki dąży przede wszystkim do celu, który sam sobie wyznaczy.

Szczekliwy

yellow-paw grey-paw grey-paw

Sposób komunikacji tej rasy jest dość nietypowy. Psy te nie szczekają, jest im to całkowicie obce. Szczekającego wilczaka można usłyszeć niezwykle rzadko.

Skłonność do ucieczek

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Instynkt myśliwego w połączeniu z niezależnością czasem skłaniają psa do ucieczki pomimo ogromnego przywiązania do bliskich. Złapawszy trop, zwierzę jest w stanie szybko oddalić się od domu, zwłaszcza jeśli nie zaspokoimy odpowiednio jego potrzeb fizycznych, umysłowych, społecznych i węchowych. 

Skłonność do niszczenia

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Samotność to najgorszy wróg wilczaka. Jeśli odizolujemy go od grupy, może zacząć siać zniszczenie. W dodatku podgryzanie to jeden z jego sposobów komunikacji, szczeniaki często więc niszczą to, co znajdą w swoim otoczeniu. 

Łakomczuch

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Jak wiele psów, wilczak czechosłowacki ma ogromny apetyt. Jednak przysmaki nie są dobrym sposobem, by skłaniać go do wykonywania komend. Chętnie zje smakołyki, ale nie potraktuje ich jako źródła motywacji. 

Pies stróżujący

yellow-paw grey-paw grey-paw

Pies ten jest niezwykle nieufny, a nawet bojaźliwy wobec obcych. Nie lubi szukać zaczepki. Samą swoją obecnością potrafi jednak odstraszyć osoby nie znające tej rasy. 
Ponieważ jednak praktycznie nie szczeka, nie nadaje się na psa ostrzegającego. 

Pierwszy pies

yellow-paw grey-paw grey-paw

Rasa ta stała się ostatnio bardzo modna. Może być atrakcyjna ze względu na wilczy wygląd, ale nie nadaje się dla każdego. Wilczak czechosłowacki nie będzie dobrym psem dla osób, które mają mało czasu, dużo pracują, często nie ma ich w domu i nie są w stanie skupić się na szkoleniu i socjalizacji psa

Wilczak to wyjątkowy pies nie tylko ze względu na wygląd. Jego charakter różni się od innych ras. Przyszły właściciel powinien dobrze poznać jego specyfikę. 

Tryb życia

Wilczak czechosłowacki w mieszkaniu

yellow-paw grey-paw grey-paw

Rasę tę coraz częściej można spotkać w mieście, ale nie nadaje się ona do życia w mieszkaniu. 

Wilczak jest w stanie oswoić się z takim trybem życia, o ile zapewnimy mu liczne spacery na otwartej przestrzeni, ale nie będzie mógł żyć zgodnie ze swoją naturą psa pasterskiego i myśliwskiego. Pies ten lepiej będzie czuł się na wsi (a najlepiej w górach), w domu z ogrodzonym ogrodem.

Bez względu jednak na to, czy żyje na wsi czy w mieście, powinniśmy jak najszybciej zapewnić szczeniakowi jak najwięcej bodźców przez cały okres rozwoju. Socjalizacja powinna zacząć się już w hodowli, dlatego jej wybór jest tak ważny. 

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Owczarek czechosłowacki z natury jest aktywny i wytrzymały. Świetnie poradzi sobie w różnych psich dyscyplinach, o ile zadbamy o odpowiedni trening. Tropienie, agility, nauka posłuszeństwa, canicross czy ciągnięcie sań to świetny sposób na wykorzystanie potencjału psa. 

Jest to rasa odpowiednia dla osób doświadczonych, uprawiających sport i dynamicznych, które zaproponują psu różne aktywności. 

Konieczne jest również zapewnienie wilczakowi kilku spacerów dziennie, by zaspokoić jego potrzeby fizyczne, węchowe i społeczne. Ten wytrzymały pies może bez problemów pokonać wiele kilometrów, nie wolno więc ograniczać się do krótkich spacerów po osiedlu. 

Podróże/łatwość przewożenia

yellow-paw grey-paw grey-paw

Wilczak jest bardzo bojaźliwy w nieznanych sobie sytuacjach. Współczesna selekcja i zaangażowanie pasjonatów sprawiają jednak, że ta cecha charakteru owczarka czechosłowackiego ulega złagodzeniu.

Odpowiednia socjalizacja i wybór szczeniaka z dobrej hodowli to podstawa, choć podróże są dla psa wciąż źródłem stresu i mogą być bardzo problematyczne.

Współżycie z innymi

Wilczak czechosłowacki i koty

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Jeśli kot jest członkiem tej samej grupy społecznej, wilczak dogada się z nim bez problemu. Natomiast obce zwierzęta to zupełnie inna sprawa, górę może tutaj wziąć silny instynkt drapieżnika. 

Od najmłodszego wieku psa trzeba przyzwyczajać do spotkań z innymi gatunkami i kontrolować jego instynkt łowiecki. 

Wilczak czechosłowacki i psy

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Rasa ta bez problemu dogada się z psami należącymi do tej samej grupy społecznej. Przy pierwszym spotkaniu z obcym psem musimy jednak zachować czujność. 

Owczarek czechosłowacki posługuje się innymi środkami komunikacji niż jego współbracia, dlatego pierwsze spotkania mogą być trudne, bo psy nie są w stanie się porozumieć. 

Dobra socjalizacja szczeniaka umożliwi złagodzenie potencjalnych problemów. 

Wilczak czechosłowacki i dzieci

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Dla tej rasy struktura rodziny jest niezwykle istotna. Dzieci traktuje tak jak szczeniaki, wie, że są to istoty uprzywilejowane i delikatne. Pod tym względem doskonale dopasuje się do rodziny. Ma dużo cierpliwości do dzieci, o ile nie będą one próbowały sprawdzać granic jego wytrzymałości. 

Wilczak czechosłowacki i osoby starsze

yellow-paw grey-paw grey-paw

Pies ten potrzebuje doświadczonego, dynamicznego właściciela uprawiającego sport. Absolutnie nie nadaje się do siedzącego trybu życia prowadzonego często przez starszych ludzi. 

Cena

Cena wilczaka czechosłowackiego zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi 3500 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI. Cena za najlepsze osobniki może sięgać nawet 4500 zł.

Średni miesięczny koszt utrzymania psa to 200 zł.

Pielęgnacja

Owczarek czechosłowacki ma wprawdzie gęstą sierść, ale jej pielęgnacja jest dość prosta. Pies ten nie jest miłośnikiem zabiegów pielęgnacyjnych i niespecjalnie ich potrzebuje, wystarczy mu regularne szczotkowanie. 

Należy również kontrolować i pielęgnować oczy, by uniknąć infekcji. 

Linienie

Owczarek czechosłowacki może tracić bardzo dużo sierści w okresie linienia, wtedy konieczne jest codzienne szczotkowanie. Poza okresem linienia wypadanie sierści jest raczej umiarkowane. 

Żywienie

Dzienne porcje powinniśmy dostosować do wieku psa, jego stanu zdrowia i codziennej aktywności fizycznej. W okresie wzrostu psa wskazana jest kontrola weterynaryjna. 

Psu wystarczy sucha karma wysokiej jakości, ale z pewnością bardziej doceni naturalny pokarm (BARF lub posiłki przygotowywane w domu). Dobrze, by weterynarz zatwierdził jadłospis naszego pupila. 

Zaleca się podawanie dwóch posiłków dziennie, by pies nie zjadał zbyt dużo za jednym razem: lżejszy posiłek rano i większy wieczorem. Sprawdzą się podwyższane miski zapewniające lepsze trawienie. 

Zdrowie

Długość życia

Długość życia owczarka czechosłowackiego to około 14 lat.

Odporność/wytrzymałość

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Wilczak czechosłowacki to odporny, wiejski pies. Krzyżówka z wilkiem sprawia, że jest on jeszcze bardziej wytrzymały. 

Odporność na upały

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Dzięki wilczym genom łatwo przystosowuje się do różnych klimatów. W lecie zadbajmy jednak o kącik w cieniu i świeżą wodę.

Odporność na zimno

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Sierść wilczaka zimą staje się grubsza, dzięki czemu pies dobrze znosi chłody i brzydką pogodę.

Skłonność do tycia

yellow-paw grey-paw grey-paw

Zrównoważona dieta i odpowiedni wysiłek fizyczny z pewnością pomogą uniknąć nadwagi u tej rasy. 

Częste choroby

Ciekawostki

Charakter wilczaka czechosłowackiego nie jest jeszcze stabilny, to wciąż bardzo młoda rasa. W zależności od hodowli usposobienie psa może być różne, wiele osobników jest nadal bojaźliwych, agresywnych i/lub nieprzewidywalnych. Hodowcy powinni zapewnić bardziej rygorystyczną selekcję, a przyszli właściciele rozważnie wybierać hodowlę. 

Pochodzenie i historia

W 1955 roku Karel Hartl, uważany za ojca rasy, skrzyżował owczarka niemieckiego z wilkiem z rejonu Karpat. Po kilku próbach udało mu się stworzyć nową rasę hodowaną od 1965 roku. W 1982 roku, po wielu perypetiach, Narodowy Komitet Związków Kynologicznych ZSSR uznał wilczaka czechosłowackiego za rasę. Wilczak czechosłowacki i saarlooswolfhond to jedyne krzyżówki psa z wilkiem uznane przez FCI. Saarlooswolfhond został oficjalnie uznany również w 1982 roku. 

Imiona

Pies: Snow, Kosmo, Neo, Wolf
Suka: Nala, Sonia, Tajga, Wiki
 

Wszystkie propozycje imion dla psa znajdziesz tutaj

dog-match

Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Wamiz pomoże Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.