Puli

Puli
Puli

Puli to niezwykle inteligentny, żywy i posłuszny pies niezwykle czuły wobec właściciela. Obecnie służy głównie jako pies do towarzystwa i wystawowy, ale cechy psa pasterskiego zachowały się w nienaruszonym stanie. Dzięki instynktowi obronnemu sprawdzi się jako stróż. Łatwo się szkoli, podczas pracy okazuje zaangażowanie.

Najważniejsze informacje o Puli

Długość życia :

8

20

13

15

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

To stara pasterska rasa, która prawdopodobnie trafiła do Węgier wraz z Madziarami. Pochodzi z Azji, za jej przodka uważa się teriera tybetańskiego.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 1 - Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

Sekcja

Sekcja 1 : owczarki

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 36 i 42 cm

  Pies : pomiędzy 39 i 45 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 10 i 13 kg

  Pies : pomiędzy 13 i 15 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Puli to suchy, dobrze umięśniony pies. Głowa jest mała i delikatna. Z przodu okrągła, z boku eliptyczna. Czaszka jest okrągła, grzbiet nosa prosty i krótszy niż czaszka, dobrze zaznaczony stop. Wyraz oczu żywy i inteligentny. Uszy wiszą, są w kształcie litery V. Pies ma kwadratową sylwetkę, wysokość w głębie jest niewiele większa niż długość tułowia. Kończyny są proste i umięśnione, a ogon zakręcony na grzbiecie.

  Ciekawostki

  Rasa ta była prawie kompletnie nieznana, dopóki jednego z jej przedstawicieli nie kupił Mark Zuckerberg, twórca Facebooka.

  Puli - charakter

  • 100%

   Czuły

   To świetny towarzysz rodziny, niezwykle przywiązany i czuły wobec członków swojej grupy społecznej. Jeśli uzna, że poświęcamy mu za mało uwagi, może zachowywać się jak prawdziwa przylepa.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Szczeniak jest bardzo radosny i uwielbia zabawę, zwłaszcza z dziećmi.

  • 66%

   Spokojny

   Z wiekiem puli staje się bardziej zdystansowany i spokojniejszy.

  • 100%

   Inteligentny

   To bystry i żywy pies, na którego można liczyć.

  • 33%

   Łowca

   Mimo że puli był kiedyś wykorzystywany do aportowania zwierzyny, jego instynkt tropienia i drapieżny są bardzo słabo rozwinięte.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Owczarek węgierski puli ten obronę ma we krwi, dlatego w stosunku do obcych jest raczej nieufny, ale szybko potrafi odróżnić osobę o złych zamiarach od nastawionej przyjaźnie.

  • 66%

   Niezależny

   Wszystkie psy stróżujące są dość niezależne. W przypadku tej rasy cecha ta nie jest tak wyraźna, bo puli jest dobrym stróżem (w przeszłości pilnował stad), ale również doskonałym psem do towarzystwa bardzo przywiązanym do bliskich.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Jako pies stróżujący, podczas nieobecności właścicieli puli pilnuje obejścia. Nieobecność nie powinna być jednak zbyt długa, bo potrzebuje on sporo uwagi.

   • 100%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Ten inteligentny, posłuszny i wierny pies chce zadowolić swojego pana, więc praca z nim to prawdziwa przyjemność.
     
    W kraju pochodzenia wykorzystuje się go czasem jako psa policyjnego, co potwierdza jego ogromny potencjał w zakresie słuchania i wykonywania poleceń.

   • 100%

    Szczekliwy

    To dobry pies ostrzegawczy, który dużo szczeka.

   • 66%