Owczarek niemiecki
#7
Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Owczarek niemiecki doskonale radzi sobie niemal w każdej dziedzinie pracy i sportu. Jest jednak psem niezwykle energicznym, któremu niejednokrotnie trudno dotrzymać kroku. Jego opiekun musi być aktywny i przygotowany na dużą dawkę codziennego ruchu z czworonogiem.
Podstawowe informacje o owczarku niemieckim
Pochodzenie i historia
Przodkowie owczarków niemieckich, żyjący na terenie Niemiec w średniowieczu, byli wykorzystywani do pilnowania dobytku. Początkowo były to psy wykorzystywane w roli pasterskiej i stróżującej, później zaczęto je wykorzystywać jako psy służbowe.
Gdy pod koniec XIX wieku w Niemczech industrializacja doprowadziła do upadku hodowli owiec, grupa miłośników psów postanowiła ocalić rasy pasterskie będące cennym dziedzictwem genetycznym. Wykorzystano je do stworzenia psa o wyrobionym charakterze, pięknego i eklektycznego, posłusznego, silnego, łatwego w wychowaniu i pielęgnacji. Ze skrzyżowania owczarka wirtemberskiego i owczarka turyńskiego otrzymali oni nową rasę, która dzięki pułkownikowi Von Stephanitzowi i jego doskonałej intuicji hodowcy szybko stała się niezwykle popularna w dużej części świata. Rasę oficjalnie uznano w 1898 roku.
Do Polski owczarki niemieckie trafiły jeszcze przed II wojną światową, jednak prawdziwa ich hodowla w naszym kraju rozpoczęła się dopiero w latach 60. ubiegłego wieku.
Klasyfikacja FCI
Grupa FCI
Grupa 1 - Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła
Sekcja
Sekcja 1 : owczarki
Wygląd
Wielkość dorosłego osobnika
Suka : pomiędzy 55 i 60 cm
Pies : pomiędzy 60 i 65 cm
Waga
Suka : pomiędzy 22 i 32 kg
Pies : pomiędzy 30 i 40 kg
Maść
Maść może być jednolita czarna lub szara, albo też czarna z podpalaniem w odcieniu czerwonawym, płowym lub żółtym, czasem jasnoszara. Oficjalny wzorzec nie dopuszcza białego umaszczenia.
Rodzaj szaty
Istnieją dwie odmiany: krótkowłosa i długowłosa. Długowłosy owczarek niemiecki, przez długi czas odrzucany przez wzorzec, został oficjalnie uznany w 2011 r.
Szata jest podwójna – składa się z włosa okrywowego i podszerstka. W przypadku odmiany krótkowłosej włos okrywowy jest gęsty, prosty, twardy w dotyku i przylegający. Podszerstek jest gęsty. Odmiana długowłosa charakteryzuje się miękkim, nieprzylegającym włosem okrywowym. Podszerstek jest gęsty.
Kolor oczu
Oczy powinny być jak najciemniejsze. Oficjalny wzorzec nie dopuszcza jasnych oczu.
Opis
Tego średnich rozmiarów psa cechuje nieco większa długość niż wzrost. Ma on mocną i harmonijnie zbudowaną sylwetkę. Ze względu na podobieństwo do wilka bywa nazywany wilczurem. Ma mocno zbudowane kości. Cechą charakterystyczną dla rasy jest lekko opadająca linia grzbietu.
Ciekawostki
Nie każdy owczarek niemiecki jest dobrym psem pasterskim, a właściwie wychowany jest najlepszym stróżem spośród wszystkich ras psów.
W miarę upływu czasu rodzina owczarków niemieckich powiększała się przez oficjalne uznanie osobników wcześniej traktowanych jako wadliwe. Oto dwa przykłady:
- Biały owczarek szwajcarski był początkowo owczarkiem niemieckim o białej szacie. Cechę tę uważano za wadę do 2003 roku, kiedy to rasa została uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną.
- Długowłosy owczarek niemiecki również przez wiele lat był wykluczony z oficjalnego wzorca. Dopiero w 2011 roku FCI uznała długowłosą odmianę. Było to niezbędne, by psy te mogły uczestniczyć w konkursach i wystawach.
- W Polsce bodaj najsłynniejszym owczarkiem niemieckim był Szarik, bohater serialu Czterej Pancerni i pies, o którym przeczytasz tutaj.