Szczedrzykowice (59)
Owczarek niemiecki
Owczarek niemiecki to duży pies zaliczany do grupy psów pasterskich. Przynależy do jednej z najpopularniejszych ras psów na całym świecie. Ten niezwykle inteligentny czworonóg, bardzo odważny, posłuszny i mocno przywiązany do właściciela, świetnie sprawdza się m.in. w charakterze stróża prawa, psa do zadań specjalnych, tropiciela czy psa przewodnika.
Owczarek niemiecki doskonale radzi sobie niemal w każdej dziedzinie pracy i sportu. Jest jednak psem niezwykle energicznym, któremu niejednokrotnie trudno dotrzymać kroku. Jego opiekun musi być aktywny i przygotowany na dużą dawkę codziennego ruchu z czworonogiem.
Długość życia |
Owczarek niemiecki średnio żyje od 10 do 13 lat |
Charakter |
|
Rozmiar |
średni
|
Wielkość dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 55 i 60 cm
Pies
pomiędzy 60 i 65 cm
|
Waga dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 22 i 32 kg
Pies
pomiędzy 30 i 40 kg
|
Kolor umaszczenia
Maść może być jednolita czarna lub szara, albo też czarna z podpalaniem w odcieniu czerwonawym, płowym lub żółtym, czasem jasnoszara. Oficjalny wzorzec nie dopuszcza białego umaszczenia. |
Czarne Czekoladowe/ brązowe Niebieskie/szare Rude |
Rodzaj szaty
Istnieją dwie odmiany: krótkowłosa i długowłosa. Długowłosy owczarek niemiecki, przez długi czas odrzucany przez wzorzec, został oficjalnie uznany w 2011 r. Szata jest podwójna – składa się z włosa okrywowego i podszerstka. W przypadku odmiany krótkowłosej włos okrywowy jest gęsty, prosty, twardy w dotyku i przylegający. Podszerstek jest gęsty. Odmiana długowłosa charakteryzuje się miękkim, nieprzylegającym włosem okrywowym. Podszerstek jest gęsty.
|
Krótka Długa |
Kolor oczu
Oczy powinny być jak najciemniejsze. Oficjalny wzorzec nie dopuszcza jasnych oczu. |
Brązowe
|
Nie każdy owczarek niemiecki jest dobrym psem pasterskim, a właściwie wychowany jest najlepszym stróżem spośród wszystkich ras psów.
W miarę upływu czasu rodzina owczarków niemieckich powiększała się przez oficjalne uznanie osobników wcześniej traktowanych jako wadliwe. Oto dwa przykłady:
- Biały owczarek szwajcarski był początkowo owczarkiem niemieckim o białej szacie. Cechę tę uważano za wadę do 2003 roku, kiedy to rasa została uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną.
- Długowłosy owczarek niemiecki również przez wiele lat był wykluczony z oficjalnego wzorca. Dopiero w 2011 roku FCI uznała długowłosą odmianę. Było to niezbędne, by psy te mogły uczestniczyć w konkursach i wystawach.
- W Polsce bodaj najsłynniejszym owczarkiem niemieckim był Szarik, bohater serialu Czterej Pancerni i pies, o którym przeczytasz tutaj.
Więcej informacji na temat rasy Owczarek niemiecki
Pochodzenie i historia rasy Owczarek niemiecki
Przodkowie owczarków niemieckich, żyjący na terenie Niemiec w średniowieczu, byli wykorzystywani do pilnowania dobytku. Początkowo były to psy wykorzystywane w roli pasterskiej i stróżującej, później zaczęto je wykorzystywać jako psy służbowe.
Gdy pod koniec XIX wieku w Niemczech industrializacja doprowadziła do upadku hodowli owiec, grupa miłośników psów postanowiła ocalić rasy pasterskie będące cennym dziedzictwem genetycznym. Wykorzystano je do stworzenia psa o wyrobionym charakterze, pięknego i eklektycznego, posłusznego, silnego, łatwego w wychowaniu i pielęgnacji. Ze skrzyżowania owczarka wirtemberskiego i owczarka turyńskiego otrzymali oni nową rasę, która dzięki pułkownikowi Von Stephanitzowi i jego doskonałej intuicji hodowcy szybko stała się niezwykle popularna w dużej części świata. Rasę oficjalnie uznano w 1898 roku.
Do Polski owczarki niemieckie trafiły jeszcze przed II wojną światową, jednak prawdziwa ich hodowla w naszym kraju rozpoczęła się dopiero w latach 60. ubiegłego wieku.
Grupa i sekcja FCI Owczarek niemiecki
-
Grupa 1 - Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła
-
Sekcja 1 : owczarki
Odmiany rasy Owczarek niemiecki
- Owczarek niemiecki krótkowłosy
- Owczarek niemiecki długowłosy
Owczarek niemiecki - charakter
Zachowanie rasy Owczarek niemiecki
Szkolenie psa rasy Owczarek niemiecki
Owczarek niemiecki to pies, który szybko się uczy. Chętnie bierze udział w treningach i dobrze współpracuje. Jest wprost stworzony do pracy, nie bez powodu często jest wybierany do roli psa-przewodnika. Właściwie wychowany, jest bardzo posłuszny. W osiągnięciu zadowalających wyników ważne są: konsekwencja, autorytet i stanowczość trenera.
Należy pamiętać, że choć do właściwego rozwoju psychicznego psa niezbędna jest dyscyplina, w żadnym wypadku nie można zastępować jej brutalnością, nadmiernymi wymaganiami i męczącymi treningami fizycznymi. Konieczna jest też właściwie prowadzona socjalizacja.
Styl życia rasy Owczarek niemiecki
Dla kogo rasa Owczarek niemiecki ?
Owczarek niemiecki - cena
Cena owczarka niemieckiego z rodowodem uzależniona jest od wielu czynników, wśród których należy wymienić m.in. renomę hodowli. Zasadniczo przyjmuje się, że może ona sięgać 3500 zł.
Owczarek niemiecki - linienie
Obfite
Linienie u owczarków niemieckich jest duże. U psów żyjących na zewnątrz występuje dwa razy do roku – w okresie wiosennym i jesiennym. Poza tym u suk może dochodzić do wymiany sierści zarówno przed, jak i po cieczce oraz tuż po odchowaniu szczeniąt. U psów mieszkających w domu linienie może trwać przez cały rok.
Owczarek niemiecki - pielęgnacja
Zabiegi pielęgnacyjne w przypadku owczarków niemieckich nie są bardzo skomplikowane ani pracochłonne. Zazwyczaj ograniczają się do kąpieli, wyczesywania sierści (u osobników krótkowłosych w okresie linienia, u długowłosych raz na tydzień). Ponadto należy kontrolować czystość uszu czworonogów, usuwać kamień nazębny oraz skracać pazury, jeżeli nie są one ścierane w sposób naturalny (np. pies nie chodzi często po twardych powierzchniach, takich jak beton).
Zdrowie rasy Owczarek niemiecki
Owczarek niemiecki żyje do 13 lat.
Owczarki niemieckie są silnymi i bardzo odpornymi psami. Stosunkowo dobrze znoszą zmieniające się warunki atmosferyczne, choć oczywiście nie można pozostawiać ich na długo na pełnym słońcu, gdyż mogłoby to skutkować udarem cieplnym. Najczęstszą dolegliwością,, z jaką zmaga się ta rasa, podobnie jak w przypadku wszystkich dużych psów, jest dysplazja stawów biodrowych lub łokciowych.
Owczarek niemiecki nie boi się upałów i pomimo wysokich temperatur, chętnie spędzi czas na uwielbianych przez siebie zajęciach.
Podwójna szata zapewnia mu doskonałą odporność na zimno. Pies ten nie boi się zimna ani wilgoci.
Łakomstwo owczarka stanowi pewne ryzyko, ale jeśli jego duża potrzeba ruchu jest spełniona, nie musimy obawiać się nadwagi.
Uważajmy jednak na osobniki mające zbyt mało aktywności fizycznej.
• dysplazja stawów biodrowych
• dysplazja stawów łokciowych
• zapalenie uszu
• zapalenie spojówek
• rozszerzenie i skręt żołądka
• u starszych psów choroby nowotworowe i problemy z kręgosłupem
Planujesz zakup psa rasy Owczarek niemiecki?
6 komentarze
Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?
3 komentarzy na temat 6