Owczarek niemiecki

#12

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Owczarek niemiecki
Owczarek niemiecki © Shutterstock

Owczarek niemiecki to duży pies zaliczany do grupy psów pasterskich. Przynależy do jednej z najpopularniejszych ras psów na całym świecie. Ten niezwykle inteligentny czworonóg, bardzo odważny, posłuszny i mocno przywiązany do właściciela, świetnie sprawdza się m.in. w charakterze stróża prawa, psa do zadań specjalnych, tropiciela czy psa przewodnika.

Owczarek niemiecki doskonale radzi sobie niemal w każdej dziedzinie pracy i sportu. Jest jednak psem niezwykle energicznym, któremu niejednokrotnie trudno dotrzymać kroku. Jego opiekun musi być aktywny i przygotowany na dużą dawkę codziennego ruchu z czworonogiem. 

Podstawowe informacje o owczarku niemieckim

Długość życia :

5

18

10

13

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Przodkowie owczarków niemieckich, żyjący na terenie Niemiec w średniowieczu, byli wykorzystywani do pilnowania dobytku. Początkowo były to psy wykorzystywane w roli pasterskiej i stróżującej, później zaczęto je wykorzystywać jako psy służbowe. 

Gdy pod koniec XIX wieku w Niemczech industrializacja doprowadziła do upadku hodowli owiec, grupa miłośników psów postanowiła ocalić rasy pasterskie będące cennym dziedzictwem genetycznym. Wykorzystano je do stworzenia psa o wyrobionym charakterze, pięknego i eklektycznego, posłusznego, silnego, łatwego w wychowaniu i pielęgnacji. Ze skrzyżowania owczarka wirtemberskiego i owczarka turyńskiego otrzymali oni nową rasę, która dzięki pułkownikowi Von Stephanitzowi i jego doskonałej intuicji hodowcy szybko stała się niezwykle popularna w dużej części świata. Rasę oficjalnie uznano w 1898 roku.

Do Polski owczarki niemieckie trafiły jeszcze przed II wojną światową, jednak prawdziwa ich hodowla w naszym kraju rozpoczęła się dopiero w latach 60. ubiegłego wieku. 

Więcej o niemieckich rasach psów przeczytasz tutaj.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 1 - Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

Sekcja

Sekcja 1 : owczarki

Wygląd

 • Owczarek niemiecki
  Owczarek niemiecki

  Wysokość w kłębie Owczarek niemiecki

  Suka : pomiędzy 55 i 60 cm

  Pies : pomiędzy 60 i 65 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 22 i 32 kg

  Pies : pomiędzy 30 i 40 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Tego średnich rozmiarów psa cechuje nieco większa długość niż wzrost. Ma on mocną i harmonijnie zbudowaną sylwetkę. Ze względu na podobieństwo do wilka bywa nazywany wilczurem. Ma mocno zbudowane kości. Cechą charakterystyczną dla rasy jest lekko opadająca linia grzbietu. 

  Ciekawostki

  Nie każdy owczarek niemiecki jest dobrym psem pasterskim, a właściwie wychowany jest najlepszym stróżem spośród wszystkich ras psów.
  W miarę upływu czasu rodzina owczarków niemieckich powiększała się przez oficjalne uznanie osobników wcześniej traktowanych jako wadliwe. Oto dwa przykłady: 

  • Biały owczarek szwajcarski był początkowo owczarkiem niemieckim o białej szacie. Cechę tę uważano za wadę do 2003 roku, kiedy to rasa została uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną.
  • Długowłosy owczarek niemiecki również przez wiele lat był wykluczony z oficjalnego wzorca. Dopiero w 2011 roku FCI uznała długowłosą odmianę. Było to niezbędne, by psy te mogły uczestniczyć w konkursach i wystawach. 
  • W Polsce bodaj najsłynniejszym owczarkiem niemieckim był Szarik, bohater serialu Czterej Pancerni i pies, o którym przeczytasz tutaj.
    

  Odmiany

  Owczarek niemiecki krótkowłosy

  Owczarek niemiecki długowłosy

  Owczarek niemiecki - charakter

  • 100%

   Czuły

   Owczarki niemieckie to psy bardzo mocno przywiązane zarówno do opiekuna, jak i pozostałych członków rodziny. Są przyjacielskie i towarzyskie. Bezgranicznie ufają swojemu opiekunowi. Są wobec niego czułe i lojalne. Psy tej rasy źle znoszą odosobnienie. Potrzebują częstego kontaktu z ludźmi. 

  • 100%

   Lubi zabawę

   Psy należące do tej rasy są wesołe i lubią zabawy, zwłaszcza te, które dostarczają im dużej dawki ruchu. W zabawach nie powinno też zabraknąć ćwiczeń rozwijających spostrzegawczość i umysł zwierzęcia. W ich organizacji można wykorzystać takie akcesoria jak m.in. piłki, gryzaki, rzutki i bawełniane sznury. 

  • 66%

   Spokojny

   Charakter owczarka niemieckiego jest dość silny, jednak właściwie socjalizowany i ułożony pies jest łagodny i spokojny. Wyjątkiem są sytuacje zagrożenia, kiedy przejawia instynkt stróża i obrońcy zarówno właściciela, jak i jego mienia, lub kiedy zostanie sprowokowany.

   Aby rozwój umysłowy psa przebiegał prawidłowo, już jako szczenię powinien zostać oswojony z różnymi sytuacjami, dźwiękami i innymi bodźcami, dzięki czemu jego reakcje będą adekwatne. 

  • 100%

   Inteligentny

   Owczarek niemiecki to pies niezwykle inteligentny i spostrzegawczy. Szybko się uczy i zapamiętuje polecenia, przez co doskonale sprawdza się w różnego rodzaju pracach. Świetnie radzi sobie podczas szkoleń z zakresu tropienia, poszukiwania i towarzyszenia osobom niepełnosprawnym. Nadaje się też do uprawiania psich sportów. 

  • 66%

   Łowca

   Pies owczarek niemiecki jest świetnym tropicielem, przez co jest wykorzystywany do wykrywania m.in. materiałów wybuchowych, narkotyków, niebezpiecznych łatwopalnych substancji, a także poszukiwania zaginionych osób. 

  • 33%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Owczarek niemiecki nie okazuje strachu ani agresji wobec obcych, ale potrafi przeanalizować zagrożenie danej sytuacji. Jeśli pierwszy kontakt jest nawiązany we właściwy sposób, pies uzna nieznajomego za członka swojej grupy. 

   Osobniki nieśmiałe lub strachliwe są zresztą uważane za odstępstwo od oficjalnego wzorca. 

  • 33%

   Niezależny

   Owczarek niemiecki, ogromnie przywiązany do swojej rodziny, nie odziedziczył niezależności po przodkach. Zdecydowanie woli obecność swojego opiekuna od samotności, a jego celem na co dzień jest sprawianie mu przyjemności. 

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Owczarki niemieckie niezbyt dobrze znoszą samotność. Do tego, aby ich rozwój przebiegał prawidłowo, potrzebują obecności człowieka. Mogą pozostawać same, jednak powinny jak najwięcej czasu spędzać w towarzystwie opiekuna i pozostałych członków rodziny. 

   • 100%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Owczarek niemiecki to pies, który szybko się uczy. Chętnie bierze udział w treningach i dobrze współpracuje. Jest wprost stworzony do pracy, nie bez powodu często jest wybierany do roli psa-przewodnika. Właściwie wychowany, jest bardzo posłuszny. W osiągnięciu zadowalających wyników ważne są: konsekwencja, autorytet i stanowczość trenera.

    Należy pamiętać, że choć do właściwego rozwoju psychicznego psa niezbędna jest dyscyplina, w żadnym wypadku nie można zastępować jej brutalnością, nadmiernymi wymaganiami i męczącymi treningami fizycznymi. Konieczna jest też właściwie prowadzona socjalizacja.

   • 66%

    Szczekliwy

    Pies jest dość hałaśliwy. Szczekaniem oznajmia zarówno poczucie zagrożenia, jak i chęć zwrócenia na siebie uwagi. Dzięki odpowiednio prowadzonym treningom szczekliwość psa może zostać ograniczona wyłącznie do konkretnych sytuacji, w których będzie ona wyrazem czujności psa. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że szczekanie psa jest bardzo donośne i nie sposób go zupełnie wyeliminować, bowiem jest ono formą komunikacji.

   • 33%

    Skłonność do ucieczek

    Owczarki niemieckie bardzo mocno przywiązują się do właściciela, a ich skłonność do ucieczek określa się jako niską – oczywiście pod warunkiem, że wychowanie psa będzie przebiegać w sposób prawidłowy. 

   • 66%

    Skłonność do niszczenia

    Wilczur, jak niekiedy bywa potocznie określany owczarek niemiecki, jest bardzo żywiołowy. Jeżeli więc energia zwierzęcia nie zostanie właściwie spożytkowana, m.in. poprzez dużą dawkę ruchu i ćwiczeń umysłowych, może dojść do zniszczeń, zwłaszcza czynionych przez szczenięta.

    Aby zapobiec takim sytuacjom, należy organizować czworonogowi zabawy, które będą łączyć aktywność fizyczną z ćwiczeniami umysłowymi, pozwalającymi z jednej strony rozładować energię psa, a z drugiej wzmacniać jego spostrzegawczość i inteligencję. 

   • 100%

    Łakomczuch

    Wilczury  są wielkimi miłośnikami jedzenia. Nie mogą więc być przekarmiane, a ich dieta powinna być zbilansowana. Dzienną porcję karmy najlepiej podawać w formie 2-3 posiłków. Po każdym z nich psu należy zapewnić odpoczynek. Stosowne podczas treningów smakołyki powinny prowadzić do analogicznego zmniejszenia ilości pokarmu podawanego do miski. 

   • 100%

    Pies stróżujący

    Owczarek niemiecki nie jest agresywny z natury, ale ma bardzo silny instynkt stróżujący. Jego lojalność wobec najbliższych i wielka odwaga sprawiają, że świetnie sprawdzi się jako obrońca rodziny.

    Jeśli jednak wychowanie psa nie będzie wystarczająco konsekwentne i inteligentne, a zwierzę nie zostanie odpowiednio zsocjalizowane, może okazywać agresję. 

    Stwierdzono liczne odstępstwa od wzorca w tym zakresie, ponieważ ze względu na sukces i popularność rasy wiele osobników trafiło w ręce osób, które nie potrafiły sobie z nimi poradzić.

   • 66%

    Pierwszy pies

    Pomimo licznych zalet i przyjaznego usposobienia, pies tej rasy nie zawsze nadaje się na pierwszego czworonoga dla osób, które nie posiadają doświadczenia w zakresie hodowli i wychowania psów. Opieka nad nim wymaga choćby podstawowej wiedzy i umiejętności szkoleniowo – trenerskich. 

    Owczarek niemiecki do adopcji

    • Nancy, suczka do adopcji
     10 lat
     Owczarek niemiecki
     Warszawa
    • Sid, pies do adopcji
     Sid
     10 lat
     Owczarek niemiecki
     Warszawa
    • Nesta, suczka do adopcji
     8 miesięcy
     Owczarek niemiecki
     Warszawa
    • Tadek, pies do adopcji
     6 lat
     Owczarek niemiecki
     Warszawa
    • Nora, suczka do adopcji
     10 lat
     Owczarek niemiecki
     Warszawa
    • Dylan, pies do adopcji
     7 lat
     Owczarek niemiecki
     Warszawa

    Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

    Tryb życia

    • 66%

     Owczarek niemiecki w mieszkaniu

     Owczarki niemieckie to duże psy, które wymagają sporej przestrzeni. Mogą żyć w mieszkaniach, ale nie powinny być to mieszkania małe. Jeżeli ich powierzchnia jest ograniczona, wówczas należy zapewnić czworonogowi jeszcze większą dawkę codziennego ruchu. Zdecydowanie lepszym miejscem życia dla tej rasy będzie dom z dużym ogrodem.  

    • 100%

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Owczarek niemiecki jest psem typu sportowca. Uwielbia ruch i potrzebuje go sporo. Jest aktywny i bardzo żywiołowy. Krótkie i rzadkie spacery w jego przypadku są niewystarczające. Lepiej sprawdzają się wszelkiego rodzaju sporty kynologiczne oraz bieganie

    • 33%

     Podróże/łatwość przewożenia

     Ze względu na duże rozmiary psa, podróż z owczarkiem niemieckim bywa uciążliwa, zwłaszcza jeśli odbywa się ona za pośrednictwem publicznych środków transportu. Dzięki odpowiedniemu szkoleniu psa można jednak nauczyć właściwego zachowania podczas podrózy. Należy pamiętać, że na czas podróży musi mieć założoną mocną obrożę, solidną smycz oraz kaganiec.  

     Współżycie z innymi

     • 66%

      Owczarek niemiecki i koty

      Pies jest z reguły przyjaźnie i pokojowo nastawiony do innych zwierząt domowych. Musi być jednak z nimi wychowywany od początku.

     • 66%

      Owczarek niemiecki i psy

      Samce pochodzące z tej rasy mogą przejawiać wrogie nastawienie wobec swoich pobratymców. Natomiast bardzo dobrze współżyją z mniejszymi psami, pod warunkiem wczesnej socjalizacji.

     • 100%

      Owczarek niemiecki i dzieci

      Owczarki niemieckie zazwyczaj są łagodne i niezwykle cierpliwe wobec dzieci. Lubią kontakt z nimi i wspólne zabawy. Jednak ze względu na wielkość psów, jak również ich siłę, dzieci powinny przebywać z czworonogami wyłącznie pod kontrolą dorosłych. 

     • 33%

      Owczarek niemiecki i osoby starsze

      Ze względu na to, że owczarki niemieckie są energiczne i dość aktywne, nie do końca sprawdzają się w charakterze towarzysza osób starszych. Wyjątkiem są psy, które są szkolne na opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych, przystosowane do prowadzenia spokojnego trybu życia. W takim przypadku należy jednak pamiętać, o tym żeby opiekun osoby starszej zapewniał czworonogowi możliwość rozładowania energii w konstruktywny sposób.  

      %}

      Owczarek niemiecki - cena

      Cena owczarka niemieckiego z rodowodem uzależniona jest od wielu czynników, wśród których należy wymienić m.in. renomę hodowli. Zasadniczo przyjmuje się, że może ona sięgać 3500 zł. 

      Pielęgnacja

      Zabiegi pielęgnacyjne w przypadku owczarków niemieckich nie są bardzo skomplikowane ani pracochłonne. Zazwyczaj ograniczają się do kąpieli, wyczesywania sierści (u osobników krótkowłosych w okresie linienia, u długowłosych raz na tydzień). Ponadto należy kontrolować czystość uszu czworonogów, usuwać kamień nazębny oraz skracać pazury, jeżeli nie są one ścierane w sposób naturalny (np. pies nie chodzi często po twardych powierzchniach, takich jak beton).

      Linienie

      Linienie u owczarków niemieckich jest duże. U psów żyjących na zewnątrz występuje dwa razy do roku – w okresie wiosennym i jesiennym. Poza tym u suk może dochodzić do wymiany sierści zarówno przed, jak i po cieczce oraz tuż po odchowaniu szczeniąt.  U psów mieszkających w domu linienie może trwać przez cały rok. 

      Żywienie

      Dieta owczarka niemieckiego powinna być zbilansowana. Należy podawać mu dobrej jakości karmę, bogatą w składniki odżywcze i witaminy. Ze względu na dużą wrażliwość układu pokarmowego ewentualne zmiany w diecie trzeba wprowadzać stopniowo. Należy unikać podawania pokarmów powodujących nagromadzenie się w przewodzie pokarmowym gazów. 

      Zdrowie

      Długość życia

      Owczarek niemiecki żyje do 13 lat.

      Odporność/wytrzymałość

      Owczarki niemieckie są silnymi i bardzo odpornymi psami. Stosunkowo dobrze znoszą zmieniające się warunki atmosferyczne, choć oczywiście nie można pozostawiać ich na długo na pełnym słońcu, gdyż mogłoby to skutkować udarem cieplnym. Najczęstszą dolegliwością,, z jaką zmaga się ta rasa, podobnie jak w przypadku wszystkich dużych psów, jest dysplazja stawów biodrowych lub łokciowych.

      Odporność na upały

      Owczarek niemiecki nie boi się upałów i pomimo wysokich temperatur, chętnie spędzi czas na uwielbianych przez siebie zajęciach. 

      Odporność na zimno

      Podwójna szata zapewnia mu doskonałą odporność na zimno. Pies ten nie boi się zimna ani wilgoci. 

      Skłonność do tycia

      Łakomstwo owczarka stanowi pewne ryzyko, ale jeśli jego duża potrzeba ruchu jest spełniona, nie musimy obawiać się nadwagi. 

      Uważajmy jednak na osobniki mające zbyt mało aktywności fizycznej. 
       

      Częste choroby

      •    dysplazja stawów biodrowych
      •    dysplazja stawów łokciowych
      •    zapalenie uszu 
      •    zapalenie spojówek
      •    rozszerzenie i skręt żołądka
      •    u starszych psów choroby nowotworowe i problemy z kręgosłupem

      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      Dodaj komentarz

      5 komentarzy

      • ixi
       ixi
       Miałem 😓ale już go z nami nie ma
      • Fryta360
       Fryta360
       Ja mam owczarka i jest bardzo kochany
      • Heroskinka
       Heroskinka
       Ja mam suczkę owczarka niemieckiego z długą sierścią o kolorze czekoladowym. Jest ona bardzo czuła i opiekuńcza. Uwielbia wodę i aportowanie.
      Potwierdź usunięcie

      Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

      3 komentarzy na temat 5