Owczarek niemiecki

#7

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Owczarek niemiecki
Owczarek niemiecki © Shutterstock
Owczarek niemiecki to duży pies zaliczany do grupy psów pasterskich. Przynależy do jednej z najpopularniejszych ras psów na całym świecie. Ten niezwykle inteligentny czworonóg, bardzo odważny, posłuszny i mocno przywiązany do właściciela, świetnie sprawdza się m.in. w charakterze stróża prawa, psa do zadań specjalnych, tropiciela czy psa przewodnika.

Owczarek niemiecki doskonale radzi sobie niemal w każdej dziedzinie pracy i sportu. Jest jednak psem niezwykle energicznym, któremu niejednokrotnie trudno dotrzymać kroku. Jego opiekun musi być aktywny i przygotowany na dużą dawkę codziennego ruchu z czworonogiem. 

Podstawowe informacje o owczarku niemieckim

Długość życia :

5

18

10

13

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Przodkowie owczarków niemieckich, żyjący na terenie Niemiec w średniowieczu, byli wykorzystywani do pilnowania dobytku. Początkowo były to psy wykorzystywane w roli pasterskiej i stróżującej, później zaczęto je wykorzystywać jako psy służbowe. 

Gdy pod koniec XIX wieku w Niemczech industrializacja doprowadziła do upadku hodowli owiec, grupa miłośników psów postanowiła ocalić rasy pasterskie będące cennym dziedzictwem genetycznym. Wykorzystano je do stworzenia psa o wyrobionym charakterze, pięknego i eklektycznego, posłusznego, silnego, łatwego w wychowaniu i pielęgnacji. Ze skrzyżowania owczarka wirtemberskiego i owczarka turyńskiego otrzymali oni nową rasę, która dzięki pułkownikowi Von Stephanitzowi i jego doskonałej intuicji hodowcy szybko stała się niezwykle popularna w dużej części świata. Rasę oficjalnie uznano w 1898 roku.

Do Polski owczarki niemieckie trafiły jeszcze przed II wojną światową, jednak prawdziwa ich hodowla w naszym kraju rozpoczęła się dopiero w latach 60. ubiegłego wieku. 

Więcej o niemieckich rasach psów przeczytasz tutaj.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 1 - Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

Sekcja

Sekcja 1 : owczarki

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 55 i 60 cm

  Pies : pomiędzy 60 i 65 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 22 i 32 kg

  Pies : pomiędzy 30 i 40 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Tego średnich rozmiarów psa cechuje nieco większa długość niż wzrost. Ma on mocną i harmonijnie zbudowaną sylwetkę. Ze względu na podobieństwo do wilka bywa nazywany wilczurem. Ma mocno zbudowane kości. Cechą charakterystyczną dla rasy jest lekko opadająca linia grzbietu. 

  Ciekawostki

  Nie każdy owczarek niemiecki jest dobrym psem pasterskim, a właściwie wychowany jest najlepszym stróżem spośród wszystkich ras psów.
  W miarę upływu czasu rodzina owczarków niemieckich powiększała się przez oficjalne uznanie osobników wcześniej traktowanych jako wadliwe. Oto dwa przykłady: 

  • Biały owczarek szwajcarski był początkowo owczarkiem niemieckim o białej szacie. Cechę tę uważano za wadę do 2003 roku, kiedy to rasa została uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną.
  • Długowłosy owczarek niemiecki również przez wiele lat był wykluczony z oficjalnego wzorca. Dopiero w 2011 roku FCI uznała długowłosą odmianę. Było to niezbędne, by psy te mogły uczestniczyć w konkursach i wystawach. 
  • W Polsce bodaj najsłynniejszym owczarkiem niemieckim był Szarik, bohater serialu Czterej Pancerni i pies, o którym przeczytasz tutaj.
    

  Odmiany

  Owczarek niemiecki krótkowłosy

  Owczarek niemiecki długowłosy

  Owczarek niemiecki - charakter

  • 100%

   Czuły

   Owczarki niemieckie to psy bardzo mocno przywiązane zarówno do opiekuna, jak i pozostałych członków rodziny. Są przyjacielskie i towarzyskie. Bezgranicznie ufają swojemu opiekunowi. Są wobec niego czułe i lojalne. Psy tej rasy źle znoszą odosobnienie. Potrzebują częstego kontaktu z ludźmi. 

  • 100%

   Lubi zabawę

   Psy należące do tej rasy są wesołe i lubią zabawy, zwłaszcza te, które dostarczają im dużej dawki ruchu. W zabawach nie powinno też zabraknąć ćwiczeń rozwijających spostrzegawczość i umysł zwierzęcia. W ich organizacji można wykorzystać takie akcesoria jak m.in. piłki, gryzaki, rzutki i bawełniane sznury. 

  • 66%

   Spokojny

   Charakter owczarka niemieckiego jest dość silny, jednak właściwie socjalizowany i ułożony pies jest łagodny i spokojny. Wyjątkiem są sytuacje zagrożenia, kiedy przejawia instynkt stróża i obrońcy zarówno właściciela, jak i jego mienia, lub kiedy zostanie sprowokowany.

   Aby rozwój umysłowy psa przebiegał prawidłowo, już jako szczenię powinien zostać oswojony z różnymi sytuacjami, dźwiękami i innymi bodźcami, dzięki czemu jego reakcje będą adekwatne. 

  • 100%

   Inteligentny

   Owczarek niemiecki to pies niezwykle inteligentny i spostrzegawczy. Szybko się uczy i zapamiętuje polecenia, przez co doskonale sprawdza się w różnego rodzaju pracach. Świetnie radzi sobie podczas szkoleń z zakresu tropienia, poszukiwania i towarzyszenia osobom niepełnosprawnym. Nadaje się też do uprawiania psich sportów. 

  • 66%

   Łowca

   Pies owczarek niemiecki jest świetnym tropicielem, przez co jest wykorzystywany do wykrywania m.in. materiałów wybuchowych, narkotyków, niebezpiecznych łatwopalnych substancji, a także poszukiwania zaginionych osób. 

  • 33%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Owczarek niemiecki nie okazuje strachu ani agresji wobec obcych, ale potrafi przeanalizować zagrożenie danej sytuacji. Jeśli pierwszy kontakt jest nawiązany we właściwy sposób, pies uzna nieznajomego za członka swojej grupy. 

   Osobniki nieśmiałe lub strachliwe są zresztą uważane za odstępstwo od oficjalnego wzorca. 

  • 33%

   Niezależny

   Owczarek niemiecki, ogromnie przywiązany do swojej rodziny, nie odziedziczył niezależności po przodkach. Zdecydowanie woli obecność swojego opiekuna od samotności, a jego celem na co dzień jest sprawianie mu przyjemności. 

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Owczarki niemieckie niezbyt dobrze znoszą samotność. Do tego, aby ich rozwój przebiegał prawidłowo, potrzebują obecności człowieka. Mogą pozostawać same, jednak powinny jak najwięcej czasu spędzać w towarzystwie opiekuna i pozostałych członków rodziny. 

   • 100%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Owczarek niemiecki to pies, który szybko się uczy. Chętnie bierze udział w treningach i dobrze współpracuje. Jest wprost stworzony do pracy, nie bez powodu często jest wybierany do roli psa-przewodnika. Właściwie wychowany, jest bardzo posłuszny. W osiągnięciu zadowalających wyników ważne są: konsekwencja, autorytet i stanowczość trenera.

    Należy pamiętać, że choć do właściwego rozwoju psychicznego psa niezbędna jest dyscyplina, w żadnym wypadku nie można zastępować jej brutalnością, nadmiernymi wymaganiami i męczącymi treningami fizycznymi. Konieczna jest też właściwie prowadzona socjalizacja.

   • 66%

    Szczekliwy

    Pies jest dość hałaśliwy. Szczekaniem oznajmia zarówno poczucie zagrożenia, jak i chęć zwrócenia na siebie uwagi. Dzięki odpowiednio prowadzonym treningom szczekliwość psa może zostać ograniczona wyłącznie do konkretnych sytuacji, w których będzie ona wyrazem czujności psa. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że szczekanie psa jest bardzo donośne i nie sposób go zupełnie wyeliminować, bowiem jest ono formą komunikacji.

   • 33%