Reklama

10 najpopularniejszych ras psów obronnych

Psy obronne to pojęcie odnoszące się do kilkunastu (dokładnie 17stu) specyficznych ras. Ze względu na duże rozmiary bądź rozbudowaną masę mięśniową wielu osobom kojarzą się negatywnie, a nawet wywołują strach. Nie należy ich mylić z psami uznawanymi za agresywne, które znajdują się w wykazie ministra spraw wewnętrznych z 2003 r. 

Psy obronne powinno się szkolić i wychowywać już od okresu szczenięcego – tak, by dobrze odnalazły się w swojej roli, nie stanowiąc przy tym zagrożenia dla otoczenia. Które rasy psów obronnych są najbardziej popularne i czym wyróżniają się konkretne rasy? Przedstawiamy 10 z nich.

Przez Katarzyna Lipska

aktualizacja dnia 22.04.2021, 10:26

Owczarek podhalański

©Shutterstock

Owczarki podhalańskie to psy obronne, o których pierwszy raz usłyszano już w XVII wieku. Występowały wówczas w rejonie Podhala i pełniły funkcję obrońców wypasanych na halach stad owiec. Ich biała szata stanowiła wielką zaletę, bo umożliwiała wpasowanie się w towarzystwo dziesiątek jasnych owiec, bez wzbudzania w nich strachu.

Owczarki podhalańskie doskonale sprawdzają się jako psy stróżujące. Wyróżnia je cierpliwość i odwaga, a także umiejętność samodzielnej pracy. To psy bardzo czujne i opanowane, które w razie potrzeby nie zwlekają z rozpoczęciem akcji. Owczarki podhalańskie są wierne i oddane swojemu opiekunowi, ale wykazują nieufność wobec nieznajomych, co również może być wykorzystane jako zaleta w pracy. Najlepsze warunki bytowe dla tej rasy to otwarta przestrzeń.

Rottweiler

©Shutterstock

Rottweilery znajdują się w wykazie ras uznawanych na agresywne, warto jednak pamiętać, że wszystko tak naprawdę zależy od odpowiedniego wychowania zwierzęcia. To duże psy obronne, charakteryzujące się harmonijną budową ciała i czarną sierścią, podpalaną w okolicy policzków, powiek, szyi i spodniej części łap.

Dawniej rottweilery wykorzystywane były jako psy pasterskie oraz stróżujące, obecnie kojarzą się głównie z obroną, a w niektórych krajach są szkolone i wykorzystywane do pracy w policji. Rottweiler to pies obronny nieufny wobec obcych i agresywny w stosunku do intruzów. Rasa ta wymaga doświadczonego, konsekwentnego i spokojnego opiekuna, który będzie ćwiczył z psem posłuszeństwo. Konieczne jest zapewnienie rottweilerowi codziennej dawki ruchu.

Doberman

©Shutterstock

Dobermany to średniej wielkości psy obronne o dobrym umięśnieniu i ogromnej sile. Na szczególną uwagę zasługują ich predyspozycje do stróżowania i silny, zrównoważony charakter, którego ukształtowanie zależy w głównej mierze od człowieka.

Dobrze ułożony, potrafi poskromić swą ruchliwą naturę i zachować spokój. Dobermany bardzo mocno przywiązują się do rodziny i potrzebują kontaktu z człowiekiem. Konieczne jest solidne wyszkolenie tych psów w zakresie posłuszeństwa. Dobermany, tak jak inne rasy obronne, są aktywne i temperamentne, dlatego na co dzień wymagają naprawdę sporej dawki ruchu – nie może to być ruch „byle jaki”, ale dobrze przemyślane ćwiczenia, aby pies się nie nudził.

Airedale terrier

©Shutterstock

Airedale terrier, choć z wyglądu niepozorny, jest doskonałym psem stróżującym i obronnym. Rasę tę cechuje inteligencja, łatwość przyswajania nowych umiejętności i wesołe usposobienie – dzięki niepohamowanej chęci zabawy airedale terriery to doskonali towarzysze rodzin z dziećmi.

Psy tej rasy świetnie sprawdzają się w pracy jako partnerzy policjantów, a także – dzięki spokojnemu usposobieniu – jako przewodnicy osób niewidomych. Wrodzone zamiłowanie tej rasy do wody wymaga zapewnienia psu dużej dawki ruchu i miejsca do pływania.

Owczarek niemiecki

©Shutterstock

Owczarek niemiecki to jeden z najpopularniejszych na świecie psów obronnych. To pies żywiołowy i oddany, podatny na szkolenie i przyswajanie nowych umiejętności. Duża inteligencja i chęć współpracy z człowiekiem sprawia, że psy tej rasy od lat z powodzeniem pracują w policji i innych służbach.

Żywiołowy temperament powoduje, że owczarek niemiecki nie może się nudzić – należy zapewnić mu zajęcie i codzienną porcję ruchu. Dopuszczalne jest różne umaszczenie owczarków niemieckich, jednak najczęściej spotykana jest czarna podpalana szata.

Bullmastiff

©Shutterstock

Bullmastiff to wyhodowana w XIX wieku rasa dużych psów obronnych. To psy inteligentne i energiczne, cechujące się dużą odwagą i silnym instynktem obronnym. Ze względu na dużą niezależność i równie duże rozmiary zwierzęcia, rasa ta wymaga konsekwencji w treningach i odpowiedniego przeszkolenia już od okresu szczenięcego.

Waga dorosłego psa może osiągnąć nawet 60 kg, a suki – 50 kg. Pomimo sporych rozmiarów, pies tej rasy to doskonały towarzysz dziecięcych zabaw – w stosunku do najmłodszych wykazuje dużo cierpliwości i delikatności. W każdej sytuacji jest gotów bronić swojej rodziny.

Bokser

©Shutterstock

Boksery zostały wyhodowane jako rasa stróżująca, jednak obecnie jest to jedna z ras obronnych, użytkowych i towarzyszących. Bokser to żywiołowy i chętny do zabawy pies, który źle znosi samotność. Szczególnie dobrze czuje się w otoczeniu dzieci – może być dla nich doskonałym towarzyszem i opiekunem.

Bokser jest podatny na szkolenie, ale wymaga odpowiednich bodźców, systematyczności i konsekwencji. To rasa, która kocha swoich najbliższych i jest nieufna w stosunku do obcych. Wymaga dużo aktywności fizycznej. Boksery pracują jako ratownicy i jako psy policyjne.

Dog niemiecki

©Shutterstock

Dog niemiecki został wyhodowany jako rasa bojowa i służąca do polowań na duże zwierzęta. Są to psy bardzo przyjazne i oddane opiekunowi oraz jego rodzinie. Ogromne rozmiary i duża masa ciała wymuszają jednak konieczność odpowiedzialnego treningu i wyćwiczenia posłuszeństwa. Dogi niemieckie są nieufne wobec obcych i innych zwierząt, chyba że od małego są przyzwyczajane do ich obecności.

Bulterier

©Shutterstock

Bulterier to mały pies obronny. Choć często kojarzy się z bestią, w rzeczywistości jest łagodnym i przemiłym towarzyszem. Bulteriery szybko przywiązują się do właścicieli i są przyjazne w stosunku do gości odwiedzających ich dom.

Oczywiście w obliczu niebezpieczeństwa bulterier, tak jak każdy pies obronny, stanie w obronie swojego pana i może być agresywny, ale na co dzień dobrze ułożony pies nie będzie okazywać agresji w stosunku do otoczenia.

Owczarek kaukaski

©Shutterstock

Owczarki kaukaskie to wielkie psy obronne wywodzące się z Gruzji. To zwierzęta zrównoważone, o silnym charakterze, bardzo czujne i stanowcze. Mają silny instynkt obronny i terytorialny – nie akceptują obcych ludzi ani innych zwierząt na swoim terytorium. Są dość uparte i stosunkowo ciężko je wyszkolić, dlatego wymagają doświadczonego i odpowiedzialnego opiekuna.