Aktualności :
Wamiz Logo

Reklama

10 najpopularniejszych ras psów obronnych

Pies obronny rottweiler advice © Shutterstock

Psy obronne to pojęcie odnoszące się do kilkunastu (dokładnie 17stu) specyficznych ras. Ze względu na duże rozmiary bądź rozbudowaną masę mięśniową wielu osobom kojarzą się negatywnie, a nawet wywołują strach. Nie należy ich mylić z psami uznawanymi za agresywne, które znajdują się w wykazie ministra spraw wewnętrznych z 2003 r. 

Psy obronne powinno się szkolić i wychowywać już od okresu szczenięcego – tak, by dobrze odnalazły się w swojej roli, nie stanowiąc przy tym zagrożenia dla otoczenia. Które rasy psów obronnych są najbardziej popularne i czym wyróżniają się konkretne rasy? Przedstawiamy 10 z nich.

Przez Katarzyna Lipska

Owczarek podhalański

owczarek podhalański

Shutterstock

Owczarki podhalańskie to psy obronne, o których pierwszy raz usłyszano już w XVII wieku. Występowały wówczas w rejonie Podhala i pełniły funkcję obrońców wypasanych na halach stad owiec. Ich biała szata stanowiła wielką zaletę, bo umożliwiała wpasowanie się w towarzystwo dziesiątek jasnych owiec, bez wzbudzania w nich strachu. Owczarki podhalańskie doskonale sprawdzają się jako psy stróżujące. Wyróżnia je cierpliwość i odwaga, a także umiejętność samodzielnej pracy. To psy bardzo czujne i opanowane, które w razie potrzeby nie zwlekają z rozpoczęciem akcji. Owczarki podhalańskie są wierne i oddane swojemu opiekunowi, ale wykazują nieufność wobec nieznajomych, co również może być wykorzystane jako zaleta w pracy. Najlepsze warunki bytowe dla tej rasy to otwarta przestrzeń.

Rottweiler

Rottweiler

Shutterstock

Rottweilery znajdują się w wykazie ras uznawanych na agresywne, warto jednak pamiętać, że wszystko tak naprawdę zależy od odpowiedniego wychowania zwierzęcia. To duże psy obronne, charakteryzujące się harmonijną budową ciała i czarną sierścią, podpalaną w okolicy policzków, powiek, szyi i spodniej części łap. Dawniej rottweilery wykorzystywane były jako psy pasterskie oraz stróżujące, obecnie kojarzą się głównie z obroną, a w niektórych krajach są szkolone i wykorzystywane do pracy w policji. Rottweiler to pies obronny nieufny wobec obcych i agresywny w stosunku do intruzów. Rasa ta wymaga doświadczonego, konsekwentnego i spokojnego opiekuna, który będzie ćwiczył z psem posłuszeństwo. Konieczne jest zapewnienie rottweilerowi codziennej dawki ruchu.

Doberman

doberman

Shutterstock

Dobermany to średniej wielkości psy obronne o dobrym umięśnieniu i ogromnej sile. Na szczególną uwagę zasługują ich predyspozycje do stróżowania i silny, zrównoważony charakter, którego ukształtowanie zależy w głównej mierze od człowieka. Dobrze ułożony, potrafi poskromić swą ruchliwą naturę i zachować spokój. Dobermany bardzo mocno przywiązują się do rodziny i potrzebują kontaktu z człowiekiem. Konieczne jest solidne wyszkolenie tych psów w zakresie posłuszeństwa. Dobermany, tak jak inne rasy obronne, są aktywne i temperamentne, dlatego na co dzień wymagają naprawdę sporej dawki ruchu – nie może to być ruch „byle jaki”, ale dobrze przemyślane ćwiczenia, aby pies się nie nudził.

Airedale terrier

Shutterstock

Airedale terrier, choć z wyglądu niepozorny, jest doskonałym psem stróżującym i obronnym. Rasę tę cechuje inteligencja, łatwość przyswajania nowych umiejętności i wesołe usposobienie – dzięki niepohamowanej chęci zabawy airedale terriery to doskonali towarzysze rodzin z dziećmi. Psy tej rasy świetnie sprawdzają się w pracy jako partnerzy policjantów, a także – dzięki spokojnemu usposobieniu – jako przewodnicy osób niewidomych. Wrodzone zamiłowanie tej rasy do wody wymaga zapewnienia psu dużej dawki ruchu i miejsca do pływania.

Owczarek niemiecki

owczarek niemiecki

Shutterstock

Owczarek niemiecki to jeden z najpopularniejszych na świecie psów obronnych. To pies żywiołowy i oddany, podatny na szkolenie i przyswajanie nowych umiejętności. Duża inteligencja i chęć współpracy z człowiekiem sprawia, że psy tej rasy od lat z powodzeniem pracują w policji i innych służbach. Żywiołowy temperament powoduje, że owczarek niemiecki nie może się nudzić – należy zapewnić mu zajęcie i codzienną porcję ruchu. Dopuszczalne jest różne umaszczenie owczarków niemieckich, jednak najczęściej spotykana jest czarna podpalana szata.

Bullmastiff

Bulmastiff

Shutterstock

Bullmastiff to wyhodowana w XIX wieku rasa dużych psów obronnych. To psy inteligentne i energiczne, cechujące się dużą odwagą i silnym instynktem obronnym. Ze względu na dużą niezależność i równie duże rozmiary zwierzęcia, rasa ta wymaga konsekwencji w treningach i odpowiedniego przeszkolenia już od okresu szczenięcego. Waga dorosłego psa może osiągnąć nawet 60 kg, a suki – 50 kg. Pomimo sporych rozmiarów, pies tej rasy to doskonały towarzysz dziecięcych zabaw – w stosunku do najmłodszych wykazuje dużo cierpliwości i delikatności. W każdej sytuacji jest gotów bronić swojej rodziny.

Bokser

bokser

Shutterstock

Boksery zostały wyhodowane jako rasa stróżująca, jednak obecnie jest to jedna z ras obronnych, użytkowych i towarzyszących. Bokser to żywiołowy i chętny do zabawy pies, który źle znosi samotność. Szczególnie dobrze czuje się w otoczeniu dzieci – może być dla nich doskonałym towarzyszem i opiekunem. Bokser jest podatny na szkolenie, ale wymaga odpowiednich bodźców, systematyczności i konsekwencji. To rasa, która kocha swoich najbliższych i jest nieufna w stosunku do obcych. Wymaga dużo aktywności fizycznej. Boksery pracują jako ratownicy i jako psy policyjne.

Dog niemiecki

dog niemiecki

Shutterstock

Dog niemiecki został wyhodowany jako rasa bojowa i służąca do polowań na duże zwierzęta. Są to psy bardzo przyjazne i oddane opiekunowi oraz jego rodzinie. Ogromne rozmiary i duża masa ciała wymuszają jednak konieczność odpowiedzialnego treningu i wyćwiczenia posłuszeństwa. Dogi niemieckie są nieufne wobec obcych i innych zwierząt, chyba że od małego są przyzwyczajane do ich obecności.

Bulterier

Bulterier

Shutterstock

Bulterier to mały pies obronny. Choć często kojarzy się z bestią, w rzeczywistości jest łagodnym i przemiłym towarzyszem. Bulteriery szybko przywiązują się do właścicieli i są przyjazne w stosunku do gości odwiedzających ich dom. Oczywiście w obliczu niebezpieczeństwa bulterier, tak jak każdy pies obronny, stanie w obronie swojego pana i może być agresywny, ale na co dzień dobrze ułożony pies nie będzie okazywać agresji w stosunku do otoczenia.

Owczarek kaukaski

owczarek kaukaski

ShutterstockOwczarki kaukaskie to wielkie psy obronne wywodzące się z Gruzji. To zwierzęta zrównoważone, o silnym charakterze, bardzo czujne i stanowcze. Mają silny instynkt obronny i terytorialny – nie akceptują obcych ludzi ani innych zwierząt na swoim terytorium. Są dość uparte i stosunkowo ciężko je wyszkolić, dlatego wymagają doświadczonego i odpowiedzialnego opiekuna.