Reklama

Pies obronny rottweiler

11 ras psów obronnych, które zachwycą Cię swoim charakterem i wyglądem

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Psy obronne powinno się szkolić i wychowywać już od okresu szczenięcego – tak, by dobrze odnalazły się w swojej roli, nie stanowiąc przy tym zagrożenia dla otoczenia. Które rasy psów obronnych są najbardziej popularne i czym wyróżniają się te rasy psów? Poznaj 11 z nich.

Psy obronne to pojęcie, które odnosi się do kilkunastu specyficznych ras. Ze względu na duże rozmiary lub/i muskularną budowę wielu osobom kojarzą się negatywnie, a nawet wywołują strach. Nie należy jednak mylić ich z psami uznawanymi za agresywne, które zostały umieszczone w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 roku w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne.  

Psy obronne - jakie rasy?

Psy obronne, jak sama nazwa wskazuje, to psy, których podstawową rolą jest obrona – np. człowieka, zwierząt hodowlanych, dobytku i posesji. Co istotne, wbrew pozorom, nie są i nie mogą to być psy agresywne, nieprzewidywalne, ale pewne siebie, zrównoważone, odważne i spokojne, cechujące się silnym instynktem stróżującym.

Niektóre rasy wykorzystywane do obrony zostały umieszczone w wykazie ras psów uznawanych za agresywne, ale należy pamiętać, że obecność na owej liście nie przesądza o agresji. Pod względem fizycznym psy obronne to najczęściej czworonogi dużych rozmiarów i doskonale umięśnione.

Psy obronne – gdzie kupić i jak wychować czworonoga?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem psa obronnego, z pewnością musisz znaleźć dobrą, polecaną hodowlę. Zanim kupisz szczenię, porozmawiaj z hodowcą, odwiedź hodowlę, sprawdź osobiście warunki, w jakich przebywają matka i szczenięta, nie bój się zadawać pytań. Kiedy maluch będzie już u Ciebie, zadbaj o jego szkolenie.

Jeśli nie czujesz się na siłach dokonać tego samodzielnie, udaj się do dobrego instruktora szkolenia psów, który przeprowadzi Cię przez ten proces i udzieli niezbędnych wskazówek do dalszej samodzielnej pracy. 

Owczarek podhalański

©Shutterstock

 

Owczarki podhalańskie to silne psy, o których wzmianki pochodzą z XVII wieku. Występowały one w rejonie Podhala i pełniły funkcję obrońców wypasanych na halach stad owiec. Ich biała szata stanowiła wielką zaletę, bo umożliwiała wtopienie się w dziesiątki jasnych owiec bez wzbudzania w nich strachu. Doskonale sprawdzają się jako psy stróżujące. Wyróżnia je cierpliwość i odwaga, a także umiejętność samodzielnej pracy.

To psy czujne i opanowane, które w razie potrzeby nie zwlekają z rozpoczęciem akcji. Owczarki podhalańskie są wierne i oddane swojemu opiekunowi, ale wykazują nieufność wobec nieznajomych, co również może być wykorzystane jako zaleta w pracy.

Najlepsze warunki bytowe dla tej rasy to otwarta przestrzeń. Powinny one pochodzić z dobrych hodowli i być odpowiednio szkolone. Będą wówczas w stanie odstraszyć intruza i zapanować nad sytuacją bez nadmiernej agresj

Rottweiler

©Shutterstock

Rottweilery znajdują się w wykazie ras uznawanych na agresywne, warto jednak pamiętać, że wszystko zależy od odpowiedniego wychowania zwierzęcia. To duże psy o muskularnej budowie, charakteryzujące się harmonijną sylwetką i czarną sierścią, z podpalaniami w okolicy policzków, powiek, szyi i spodniej części łap.

Dawniej wykorzystywane były jako psy pasterskie oraz stróżujące, obecnie kojarzą się głównie z obroną, a w niektórych krajach są szkolone i wykorzystywane do pracy w policji. To silne czworonogi, nieufne wobec obcych i agresywne w stosunku do intruzów. Rasa ta wymaga doświadczonego, konsekwentnego i spokojnego opiekuna, który będzie ćwiczył posłuszeństwo. Konieczne jest zapewnienie rottweilerowi codziennej dawki ruchu.

Doberman

©Shutterstock

Dobermany to średniej wielkości psy obronne o dobrym umięśnieniu i ogromnej sile. Na szczególną uwagę zasługują ich predyspozycje do stróżowania i silny, zrównoważony charakter, którego ukształtowanie zależy w głównej mierze od człowieka.

Dobrze ułożony, potrafi poskromić swą ruchliwą naturę i zachować spokój. Dobermany bardzo mocno przywiązują się do rodziny i potrzebują kontaktu z człowiekiem. Konieczne jest solidne wyszkolenie tych psów w zakresie posłuszeństwa.

Tak jak inne rasy obronne, są aktywne i temperamentne, dlatego na co dzień wymagają naprawdę sporej dawki ruchu – nie może to być ruch „byle jaki”, ale dobrze przemyślane ćwiczenia, aby pies się nie nudził.

Airedale terrier

©Shutterstock

Airedale terrier, choć z wyglądu może niepozorny, jest doskonałym psem stróżującym i służącym do obrony. Cechują go: inteligencja, łatwość przyswajania nowych umiejętności i wesołe usposobienie. Dzięki niepohamowanej chęci zabawy airedale terriery to doskonali towarzysze rodzin z dziećmi.

Psy te świetnie sprawdzają się w pracy jako partnerzy policjantów, a także – dzięki spokojnemu usposobieniu – jako przewodnicy osób niewidomych. Wrodzone zamiłowanie do wody wymaga zapewnienia im dużej dawki ruchu i miejsca do pływania.

Owczarek niemiecki

©Shutterstock

Owczarek niemiecki to jeden z najpopularniejszych na świecie psów obronnych. To pies żywiołowy i oddany, podatny na szkolenie i przyswajanie nowych umiejętności. Duża inteligencja i chęć współpracy z człowiekiem sprawia, że psy te od lat z powodzeniem pracują w policji i innych służbach. Żywiołowy temperament powoduje, że pies nie może się nudzić – należy zapewnić mu zajęcia umysłowe i codzienną porcję ruchu.

Dopuszczalne jest różne umaszczenie owczarków niemieckich, jednak najczęściej spotykana jest czarna podpalana szata.

Bullmastiff

©Shutterstock

 

Bullmastiff to wyhodowana w XIX wieku rasa dużych psów obronnych. Są inteligentne i energiczne, cechujące się dużą odwagą i silnym instynktem obronnym. Ze względu na dużą niezależność i równie duże rozmiary zwierzęcia, rasa ta wymaga konsekwencji w treningach i odpowiedniego szkolenia już od okresu szczenięcego.

Waga dorosłego psa może osiągnąć nawet 60 kg, a suki – 50 kg. Pomimo sporych rozmiarów, pies ten to doskonały towarzysz dziecięcych zabaw – wobec dzieci wykazuje dużo cierpliwości i delikatności. W każdej sytuacji jest gotów bronić swojej rodziny.

Bokser

©Shutterstock

Boksery zostały wyhodowane jako rasa stróżująca, jednak obecnie jest to jedna z ras obronnych, użytkowych i towarzyszących. Bokser to żywiołowy i chętny do zabawy pies, który źle znosi samotność. Szczególnie dobrze czuje się w obecności dzieci – może być dla nich doskonałym towarzyszem i opiekunem.

Bokser jest podatny na szkolenie, ale wymaga łagodnego podejścia, systematyczności i konsekwencji. To rasa, która kocha swoich najbliższych i jest nieufna w stosunku do obcych. Wymaga dużej dawki aktywności fizycznej i umysłowej. Boksery pracują jako ratownicy i jako psy policyjne.

Dog niemiecki

©Shutterstock

Dog niemiecki, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Niemiec. Jest to molos w typie doga, który w kraju swego pochodzenia został wyhodowany jako rasa bojowa i służąca do polowania na duże zwierzęta. W rzeczywistości są to jednak psy bardzo przyjazne, oddane opiekunowi oraz jego rodzinie, a przy tym bardzo wrażliwe.

Ogromne rozmiary i duża masa ciała wymuszają konieczność odpowiedzialnego treningu i ćwiczeń z zakresu posłuszeństwa już od okresu szczenięcego. Te duże psy są bardzo nieufne wobec obcych ludzi i nieznanych sobie zwierząt, chyba że od małego są przyzwyczajane do ich obecności. 

Bulterier

©Shutterstock

 

Bulterier to mały pies obronny. Choć często kojarzy się z prawdziwą bestią, w rzeczywistości jest naprawdę łagodnym i przemiłym towarzyszem. Bulteriery bardzo szybko przywiązują się do właścicieli i są przyjazne w stosunku do gości odwiedzających ich dom.

Oczywiście w obliczu niebezpieczeństwa bulterier, tak jak każdy pies obronny, stanie w obronie swojego opiekuna i może być agresywny, ale na co dzień dobrze ułożony pies nie będzie okazywać agresji w stosunku do otoczenia.

Owczarek kaukaski

©Shutterstock

 

Owczarki kaukaskie to wielkie psy obronne pochodzące z Gruzji. To zwierzęta zrównoważone, o silnym charakterze, bardzo czujne i stanowcze. Mają silny instynkt obronny i terytorialny – nie akceptują obcych ludzi ani innych zwierząt na swoim terytorium. Są dość uparte i stosunkowo ciężko je wyszkolić, dlatego wymagają doświadczonego, odpowiedzialnego i konsekwentnego opiekuna. Dawniej wykorzystywano je m.in. do pilnowania Muru Berlińskiego.

Anatolijski pies pasterski

©Shutterstock

Owczarek anatolijski pochodzi z Turcji. To molos w typie górskim wychodowany do pilnowania stad owiec. Anatolian karabash to rasa stara, której pochodzenie nie jest do końca znane. Przypuszcza się, że wywodzi się od molosów, które pojawiły się w Anatolii ponad 1000 lat temu. To duży, silny, umięśniony pies, który jest niezwykle zrównoważony i spokojny.

Cechuje go silny instynkt terytorialny i wrodzona nieufność wobec obcych, ale pozbawiona agresji. Pies ten jest bardzo inteligentny i oddany swoim najbliższym. Obecnie jest wykorzystywany zarówno jako pies pasterski, obronny, stróżujący.

Psy obronne – jakie rasy na pierwszego psa?

Wyżej wymienione rasy to wyjątkowe psy, które charakteryzują się spokojnym i zrównoważonym temperamentem, jeśli pochodzą z dobrych hodowli i są szkolone w odpowiedni sposób już od okresu szczenięcego. Należy jednak pamiętać o tym, że to psy w większości cechujące się bardzo silnym instynktem terytorialnym i wrodzoną nieufnością wobec obcych. W związku z tym niełatwo sprawić, aby były przyjaźnie nastawione w stosunku ludzi i innych zwierząt. Zdecydowanie wymagają one doświadczonego, świadomego przewodnika i nie nadają się jako psy dla osób, które nie posiadają wiedzy w dziedzinie kynologii. 

Podsumowanie

Wyżej opisane rasy psów są niezwykle interesujące i zasługują na szczególną uwagę. Od wieków posłusznie służą człowiekowi, broniąc dobytku, zwierząt i jego samego. Są wyjątkowo oddane i bardzo mocno przywiązują się do najbliższych. Prawidłowo wychowywane i socjalizowane od najmłodszego wieku, są zrównoważone i przewidywalne. Obecnie nadal pełnią role służbowe, ale coraz częściej pojawiają się po prostu jako czworonożni przyjaciele rodziny, w tym rodzin z małymi dziećmi, wobec których potrafią być niesamowicie wyrozumiałe i łagodne. 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?