Bokser

Inne nazwy: Deutscher Boxer

#44

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Bokser

Pies rasy bokser jest bardzo energiczny, posiada naturalne zdolności stróżujące i obronne, ale świetnie sprawdzi się również jako towarzysz codziennego życia. Uznawany za najlepszą niańkę wśród ras, bokser świetnie nadaje się dla dzieci i dobrze czuje się jako członek rodziny. Ten wysportowany molos chętnie towarzyszy swojemu panu we wszelkich aktywnościach. Poza tym nie przepada za samotnością.

Podstawowe informacje o bokserze

Długość życia :

4

16

9

11

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Bokser to krzyżówka bullenbeissera, szczególnie jego mniej krępej i smuklejszej odmiany, i buldoga angielskiego. Klub rasy powstał w Niemczech (kraju pochodzenia boksera) w 1895 roku, pierwszy wzorzec opublikowano zaś w 1902 roku. Bokser był wykorzystywany przez wojsko podczas I wojny światowej, w 1924 r. jako pies pracujący wziął udział w pierwszych mistrzostwach psów pracujących. Kilka lat później dotarł do Francji, a w 1946 roku utworzono tu klub tej rasy. 

Więcej o niemieckich rasach psów przeczytasz tutaj.

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 53 i 59 cm

  Pies : pomiędzy 57 i 63 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 24 i 32 kg

  Pies : pomiędzy 30 i 38 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Bokser jest średniego wzrostu. Ma silną, ale harmonijną i elegancką sylwetkę. Głowa jest kwadratowa, a kufa krótka w stosunku do czaszki – proporcje wynoszą 1/2. Bokser ma przodozgryz, jego żuchwa jest bardziej wystająca niż szczęka. Ten typ uzębienia stanowi wadę u większości ras, ale w tym wypadku zaleca go oficjalny wzorzec rasy. Uszy opadają do przodu. Ogon jest wysoko osadzony, średniej długości.

  Ciekawostki

  Bokser to bardzo popularna rasa, więc szczeniaki można kupić bez problemu. Nie zawsze są one jednak prawidłowo wyselekcjonowane. Zalecamy wybranie dobrej hodowli, ponieważ nieprawidłowo wyselekcjonowane osobniki mogą nie odznaczać się doskonałym charakterem, o jakim wspominaliśmy.

  Bokser - charakter

  • 100%

   Czuły

   Pies ten uwielbia pieszczoty, potrafi zresztą być bardzo natarczywy, jeśli chce zwrócić na siebie uwagę właściciela.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Bokser ma żywy, dynamiczny charakter i jest pełen energii. Uwielbia się bawić. W szczególności przepada za zabawą z dziećmi.

  • 33%

   Spokojny

   Boksery nie należą do spokojnych psów, niektórzy uważają je za nadpobudliwe. 

   Pamiętajmy jednak, że termin ten często jest używany błędnie. Nadpobudliwość nie oznacza bowiem żywego usposobienia, lecz zaburzenie rozwojowe, które powinien zdiagnozować weterynarz behawiorysta.

  • 66%

   Inteligentny

   Boksery są inteligentne i wszechstronne, nadają się zarówno na psy do towarzystwa, jak i stróżujące, obronne i pracujące.

  • 66%

   Łowca

   Ten porywczy z natury pies może szybko ruszyć w pogoń za domniemaną ofiarą (lub po prostu po to, żeby rozprostować nogi). Możemy go więc puszczać swobodnie wyłącznie w dobrze zabezpieczonych miejscach.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Bokser nie jest niebezpieczny dla bliskich, okazuje natomiast nieufność wobec obcych. Jeśli poczuje, że jego rodzina jest zagrożona, może okazać wielką zajadłość.

  • 33%

   Niezależny

   Pies stróżujący to pies ogromnie przywiązany do swojej grupy społecznej. Bokser zdecydowanie nie jest niezależny – okazuje ogromne przywiązanie do rodziny.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Samotność to najgorsze, co może spotkać tego oddanego bliskim psa. Izolacja i wykluczenie absolutnie nie idą w parze z charakterem boksera, u którego mogą one wywołać poważne problemy z zachowaniem.

   • 100%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Szkolenie boksera nie jest łatwym zadaniem dla niedoświadczonych i zbyt pobłażliwych osób. Jeśli jednak trafi do pewnych siebie, doświadczonych właścicieli, którzy skorzystają z pomocy profesjonalisty, szkolenie daje dobre efekty. 

    Wychowanie szczeniaka boksera powinniśmy rozpocząć wcześnie ze względu na silny charakter psów tej rasy. Podstawy dobrego zachowania należy wdrożyć, gdy tylko szczeniak trafi do nowego domu.

   • 100%

    Szczekliwy

    Ze względu na silny instynkt stróżujący bokser dużo szczeka, ale zawsze robi to świadomie.

   • 33%