Bokser
Inne nazwy: Deutscher Boxer
#44
Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Pies rasy bokser jest bardzo energiczny, posiada naturalne zdolności stróżujące i obronne, ale świetnie sprawdzi się również jako towarzysz codziennego życia. Uznawany za najlepszą niańkę wśród ras, bokser świetnie nadaje się dla dzieci i dobrze czuje się jako członek rodziny. Ten wysportowany molos chętnie towarzyszy swojemu panu we wszelkich aktywnościach. Poza tym nie przepada za samotnością.
Podstawowe informacje o bokserze
Pochodzenie i historia
Bokser to krzyżówka bullenbeissera, szczególnie jego mniej krępej i smuklejszej odmiany, i buldoga angielskiego. Klub rasy powstał w Niemczech (kraju pochodzenia boksera) w 1895 roku, pierwszy wzorzec opublikowano zaś w 1902 roku. Bokser był wykorzystywany przez wojsko podczas I wojny światowej, w 1924 r. jako pies pracujący wziął udział w pierwszych mistrzostwach psów pracujących. Kilka lat później dotarł do Francji, a w 1946 roku utworzono tu klub tej rasy.
Wygląd
Wielkość dorosłego osobnika
Suka : pomiędzy 53 i 59 cm
Pies : pomiędzy 57 i 63 cm
Waga
Suka : pomiędzy 24 i 32 kg
Pies : pomiędzy 30 i 38 kg
Maść
Szata może być żółta lub pręgowana. Białe znaczenia są dopuszczalne, o ile stanowią mniej niż jedną trzecią umaszczenia podstawowego. Boksery białe lub z przeważającą ilością bieli nie są uznane przez oficjalny wzorzec rasy.
Rodzaj szaty
Bokser jest szorstkowłosy.
Sierść jest twarda, lśniąca i przylega do skóry.
Kolor oczu
Oczy są bardzo ciemne.
Opis
Bokser jest średniego wzrostu. Ma silną, ale harmonijną i elegancką sylwetkę. Głowa jest kwadratowa, a kufa krótka w stosunku do czaszki – proporcje wynoszą 1/2. Bokser ma przodozgryz, jego żuchwa jest bardziej wystająca niż szczęka. Ten typ uzębienia stanowi wadę u większości ras, ale w tym wypadku zaleca go oficjalny wzorzec rasy. Uszy opadają do przodu. Ogon jest wysoko osadzony, średniej długości.
Ciekawostki
Bokser to bardzo popularna rasa, więc szczeniaki można kupić bez problemu. Nie zawsze są one jednak prawidłowo wyselekcjonowane. Zalecamy wybranie dobrej hodowli, ponieważ nieprawidłowo wyselekcjonowane osobniki mogą nie odznaczać się doskonałym charakterem, o jakim wspominaliśmy.