Czarne psy - czy umaszczenie psa ma znaczenie?
Czarne psy mają tę ogromną „przewagę” nad swoimi jaśniejszymi kolegami, że ich sierść nie szarzeje i nie żółknie. Łapy i podbrzusze czarnego psa nie są zabrudzone i bure po każdym spacerze w czasie deszczu czy wśród topniejącego śniegu. Jeśli pies nie ma problemów zdrowotnych, jego czarna sierść pozostaje lśniąca i piękna właściwie bez specjalnego wysiłku ze strony opiekunów.
Oczywiście posiadanie czarnej sierści nie jest wolne od wad. Psy o czarnym umaszczeniu wymagają szczególnej ochrony przed słońcem, ponieważ ze względu na swój kolor są najbardziej narażone na udar cieplny. W czasie słonecznych, gorących dni należy unikać niezacienionych, dużych przestrzeni, nie zmuszać czarnego psa do nadmiernego wysiłku i zadbać o to, by w każdej chwili miał dostęp do świeżej wody.
Dla lepszej ochrony pupila warto nabyć specjalistyczny spray do sierści, chroniący czarne psy przed promieniowaniem UV. Dodatkowym atutem tego typu kosmetyków jest fakt, iż zapobiegają one brązowieniu czarnej sierści – co będzie szczególnie istotne w przypadku psów wystawowych.
Wiele ras psów o czarnym umaszczeniu postrzega się jako rasy wyjątkowo agresywne. Warto mieć na uwadze, że to nie kolor sierści, a osobowość zwierzęcia oraz jego wychowanie decydują o tym, czy pies będzie wykazywać zachowania agresywne czy też nie. Czarne psy potrafią być wiernymi, oddanymi przyjaciółmi w równym stopniu co psy białe, biszkoptowe czy brązowe!
Czarne psy - oto wyjątkowe rasy o czarnym umaszczeniu
Czarny labrador retriever
Labrador retriever to jedna z najpopularniejszych ras psów na świecie. To wyjątkowo łagodne, serdeczne i radosne psy, niezwykle przywiązane do swojej rodziny. Nie należy zapominać, że labradory to psy pracujące – do prawidłowego rozwoju potrzebują nie tylko dużej dawki ruchu, ale również codziennego wysiłku umysłowego.
Labradory występują w trzech typach umaszczenia: czarnym, żółtym (biszkoptowym) lub wątrobianym (brązowym). Oczy są orzechowe lub brązowe, zaś nos czarny lub ciemnobrązowy.
Czarny owczarek niemiecki
Owczarek niemiecki to kolejna niezwykle popularna rasa, choć czarne owczarki niemieckie spotykane są znaczenie rzadziej niż psy tej rasy o podpalanym umaszczeniu. Owczarki niemieckie o czarnym umaszczeniu mogą być nieco większe, a ich futro dłuższe od standardowej odmiany.
Te niezwykle wszechstronne i inteligentne psy są wykorzystywane jako psy pracujące w służbach, stróżujące czy psy przewodnicy, sprawdzą się jednak również doskonale w roli towarzyszy rodziny. Opiekun owczarka niemieckiego powinien zapewnić mu codzienną dawkę ruchu, a w zabawach nie powinno zabraknąć ćwiczeń rozwijających spostrzegawczość i umysł czworonoga.
Schipperke
Shutterstock
Nieduży (ok. 30 cm i 4-7 kg), energiczny i radosny pies, który będzie wspaniałym towarzyszem dla rodziny z dziećmi lub dla osób aktywnych. Jest ciekawski, żywiołowy, uwielbia długie spacery i szybko się uczy. Czarne psy rasy schipperke uwielbiają sztuczki i sport, są wprost stworzone do aportowania i agility.
Ponieważ rasa ta początkowo chowana była w celu łowienia niszczących plony gryzoni, schipperke mogą wykazywać skłonność do polowań na małe zwierzątka. Z innymi psami dogadują się raczej dobrze, jeśli jednak planujemy wprowadzić psa tej rasy do domu, w którym mieszka królik, świnka morska czy chomik, warto zapoznać zwierzaki ze sobą za młodu – wówczas istnieje duża szansa, że wywodzący się z Belgii czarny pies nie będzie traktować drugiego pupila jak potencjalną ofiarę.
Ogromną zaletą rasy schipperke jest jej długowieczność – te czarne pieski rzadko chorują i mogą dożyć nawet 16-18 lat.
Sznaucer olbrzym
Shutterstock
Sznaucer olbrzym to duży czarny pies, będący jedną z najbardziej rozpoznawalnych ras psów czarnych. Pomimo swych słusznych rozmiarów (60-70 cm w kłębie i 35-47 kg) nie jest psem agresywnym, choć – jak wszystkie sznaucery – bywa porywczy. Odpowiednio wychowany, staje się wiernym, radosnym i opiekuńczym pupilem.
Nadaje się na czworonożnego przyjaciela rodzin z dziećmi, gdyż zwykle sznaucery olbrzymy wykazują dużą cierpliwość i dobroduszność. Te duże czarne psy długo dojrzewają, nawet kilkuletni osobnik może zachowywać się jak niesforny, rozbrykany i radosny szczeniak.
Sznaucer olbrzym doskonale nadaje się do stróżowania, zwłaszcza że już sam jego wygląd budzi respekt. Psy tej rasy są bardzo aktywne i chętne do zabawy, trzeba im zapewnić odpowiednią dawkę ruchu i ćwiczeń umysłowych, by mogły spożytkować swoją energię.
Sierść psa trzeba systematycznie rozczesywać (co 2-3 dni), zwracając szczególną uwagę na dłuższą sierść na brodzie, grzywce, podbrzuszu i łapach. Sznaucer wymaga też regularnego trymowania oraz usuwania włosków z wnętrza małżowiny usznej. Psy tej rasy rzadko chorują, są również odporne na wysokie i niskie temperatury.
Flat coated retriever
Pogodny, wesoły i przyjacielsko nastawiony do świata flat coated retriever występuje w barwie czarnej lub brązowej, jednak to właśnie czarne umaszczenie jest dla tej rasy najbardziej typowe. Piękny, majestatyczny pies zachwyca lśniącą sierścią, krótkim i puszystym ogonem oraz wymalowaną na pysku radością.
Rasa ta jest bardzo żywiołowa, wymaga dużej uwagi ze strony opiekunów, a ze względu na swą łagodną naturę psy rasy flat coated retriever są doskonałymi towarzyszami dla dzieci. Duży czarny pies o spokojnym, radosnym usposobieniu będzie traktować przyjacielsko nawet obcych, dlatego raczej nie nadaje się na domowego stróża. Psu trzeba zapewnić odpowiednią dawkę ruchu, najlepiej połączonego z wysiłkiem umysłowym.
Owczarek chorwacki
Średniej wielkości, czarny owczarek chorwacki jest energicznym i ruchliwym psem, który chętnie się uczy i ochoczo przystępuje do zaproponowanej przez opiekuna aktywności fizycznej. Cechy charakterystyczne owczarka chorwackiego to lekko pofalowana, gęsta sierść i spiczaste, sterczące uszy, które mogą jednak być załamane na końcach. Na tylnej stronie kończyn i na ogonie sierść jest nieco dłuższa niż na reszcie ciała.
Owczarek chorwacki przejawia lojalność i przywiązanie wobec opiekuna, wykazuje się dużą odwagą. Z natury jest nieufny wobec obcych, należy więc zadbać o odpowiednią socjalizację psa za młodu. Usposobienie oraz predyspozycje fizyczne owczarka chorwackiego sprawiają, że pies ten doskonale nadaje się do psich sportów, zwłaszcza do agility.
Szwedzki lapphund
Rasa ta początkowo pomagała Lapończykom w wypasie stad reniferów. Dziś szwedzki lapphund doskonale pełni rolę psa do towarzystwa, choć w Polsce brak przedstawicieli tej rasy. Pies ma wygląd typowy dla szpica: szeroko rozstawione, szpiczaste uszka, duże, ciemne oczy, sierść tworząca kryzę wokół szyi. Psy tej rasy są średniej wielkości, ważą nie więcej niż 20 kg. Występują wyłącznie w czarnym umaszczeniu.
Szwedzki lapphund to pies odpowiedni dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Sprawdzi się w roli stróża, jednak jest psem z natury dość szczekliwym. Nadaje się do domu z dziećmi, wobec domowników jest cierpliwy i delikatny. Uchodzi za jednego z najzdrowszych psów na świecie, rzadko choruje, a średnia długość życia wynosi od 12 do 14 lat.
Terier tybetański
Psy tej rasy występują co prawda w jedno-, dwu-, lub trójkolorowym umaszczeniu, ale to właśnie czarne teriery tybetańskie cieszą się największą popularnością. Wynika to zapewne z faktu, iż długi, miękki włos okrywowy trudny jest do utrzymania w czystości u osobników o jasnym umaszczeniu.
Terier tybetański to niewielki, włochaty pies o radosnym, żywym usposobieniu. Jest bardzo towarzyski, zawsze chętny do zabawy i skory do nauki – choć bywa uparty. To świetny towarzysz dla rodzin z dziećmi, pod warunkiem, że poświęca mu się odpowiednio dużo uwagi. Źle znosi samotność, nie radzi sobie z surowym wychowaniem – decydując się na takiego psiaka, należy wychowywać go konsekwentnie, ale łagodnie.