Sznaucer olbrzym

Inne nazwy: sznaucer monachijski, sznaucer piwny, , ,

Sznaucer olbrzym

Sznaucer olbrzym ma silny i jednocześnie bardzo zrównoważony charakter. Niezwykle przywiązuje się do właściciela i pozostałych członków rodziny. Nie stanowi zagrożenia dla dzieci i wykazuje nieufność wobec obcych. Pies ten jest dobrym, odważnym i czujnym stróżem. Sprawdzi się zarówno jako pies do towarzystwa, służbowy i sportowy.

Podstawowe informacje na temat sznaucera olbrzyma

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Lubiący zabawę

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Sznaucer ma wspólne pochodzenie z terierami, które są jego przodkami. Następnie selekcja rasy skupiła się na stworzeniu psa stróżującego i obronnego. Na przełomie XV i XVI wieku na wielu rycinach pojawił się pies podobny do współczesnego sznaucera, przedstawiany w towarzystwie koni i dyliżansów. Odmiana miniaturowa i olbrzymia powstały z odmiany średniej. FCI oficjalnie uznało rasę w 1955 roku. Sporządzono trzy odrębne wzorce dla trzech odmian, mimo że różnią się one w zasadzie wyłącznie rozmiarem.

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 45 i 50 cm

  Pies : pomiędzy 45 i 50 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 14 i 20 kg

  Pies : pomiędzy 14 i 20 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Pies jest mocno zbudowany, ma zwartą, kwadratową sylwetkę. Głowa jest mocna, długa, z wyraźnym guzem potylicznym. Stop wyraźnie zaznaczony. Linia profilu jest równoległa do linii grzbietu nosa. Kufa ma kształt tępego klina. Oczy są ciemne, owalne, skierowane do przodu, Uszy wysoko osadzone, wiszące, w kształcie litery V. Kończyny są proste i mocne. Ogon jest wysoko osadzony i skierowany do góry.

  Ciekawostki

  Nazwa rasy pochodzi od niemieckiego słowa „schnauze” oznaczającego kufę.

  Odmiany

  Sznaucer średni

  Sznaucer miniaturowy

  Sznaucer olbrzym

  Sznaucer olbrzym - charakter

  • 66%

   Czuły

   Pies ten bardzo przywiązuje się do swojej grupy społecznej i potrafi być wyjątkowo lojalny, mimo że ze względu na swój silny charakter często uchodzi za wyniosłego.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Pomimo poważnego wyglądu sznaucer ma bardzo wesołe usposobienie. Uwielbia zabawę, zwłaszcza z dziećmi. Uważajmy jednak na jego porywczość w kontaktach z najmłodszymi.

  • 66%

   Spokojny

   Sznaucer jest oddany, dzielny i odważny. Nie bywa jednak nadmiernie pobudzony, a jego zrównoważony charakter umożliwia mu dostosowanie się do wielu sytuacji.

  • 66%

   Inteligentny

   Sznaucer olbrzym wykorzystywany jest między innymi jako pies stróżujący. Psy te jednak łatwo uczą się wykonywać różne czynności dzięki dużej równowadze psychofizycznej, odporności i energii. Mogą więc być zarówno psami do towarzystwa, jak i służbowymi.

  • 33%

   Łowca

   Mimo że sznaucer był niegdyś wykorzystywany do polowania na gryzonie, obecnie nie wykazuje silnego instynktu myśliwskiego – choć oczywiście nie jest go całkowicie pozbawiony.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Pies ten jest z natury nieufny wobec obcych. Jego instynkt stróża sprawia, że podchodzi do nich z rezerwą.

  • 66%

   Niezależny

   Sznaucer bardzo przywiązuje się do swojego pana. Mimo to rzadko spotyka się osobniki cierpiące na lęk separacyjny. Pies potrafi zostać na swoim miejscu i bez problemu dostosowuje się do nastroju oraz trybu życia swojej rodziny.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Jeśli szczeniak przyzwyczajany jest do zostawania samemu, łatwo zniesie nieobecność właściciela.
     
    Jeśli natomiast nie przyzwyczaimy go wcześniej do samotności lub jeśli nieobecności są zbyt długie, a pies ma za mało ruchu, mogą pojawić się problemy z zachowaniem.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Sznaucera można dość łatwo wyszkolić, o ile zajmują się tym doświadczone osoby. Nowicjusze mogą mieć problemy, bo psy te bywają uparte.
     
    Szkolenie powinno rozpocząć się jak najwcześniej. Musi być zdecydowane, ale jednocześnie pozbawione brutalności, gdyż sznaucer nie zniesie przemocy.
     
    Dobre wyniki uzyskamy wyłącznie wówczas, gdy relacja z psem oparta będzie na szacunku i zaufaniu.

   • 33%

    Szczekliwy

    Mimo swej czujności sznaucer nie szczeka bez powodu, dzięki czemu świetnie sprawdzi się jako stróż.

   • 66%