Terier tybetański

Inne nazwy: Tibetan terrier, Terrier du Tibet, Terrier de Lhassa, Dhoki Apso

Terier tybetański
Terier tybetański

Mimo swej nazwy pies ten nie jest terierem. Początkowo wykorzystywano go jako psa pasterskiego i stróżującego, następnie zaś stał się psem do towarzystwa i do tej właśnie grupy został zakwalifikowany przez FCI. W Tybecie uważano go za świętego, przynoszącego szczęście psa. Ma znacznie żywsze usposobienie niż jego tybetańscy kuzyni z tej samej sekcji (psów tybetańskich). Ten wesoły, posłuszny i inteligentny piesek świetnie sprawdzi się jako towarzysz rodziny.

Najważniejsze informacje na temat teriera tybetańskiego

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Rasa pochodzi z Tybetu, ale rozwinięto ją w Wielkiej Brytanii. W XX wieku dr Agnes Greig , brytyjska lekarka pracująca w Indiach, otrzymała psa tej rasy w podziękowaniu za uratowanie życia pewnej mieszkanki Tybetu i przywiozła go do Europy. Terier tybetański został oficjalnie uznany przez FCI w 1957 roku.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 9 - Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja

Sekcja 5 : psy tybetańskie

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 35 i 40 cm

  Pies : pomiędzy 36 i 41 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 8 i 13 kg

  Pies : pomiędzy 8 i 13 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Terier tybetański to średniej wielkości pies o obfitej sierści. Głowa jest solidna, ale nie masywna. Kufa jest krótka, a żuchwa dobrze rozwinięta. Oczy są duże i okrągłe. Uszy mają kształt litery „V”, zwisają, są obficie owłosione. Tułów jest zwarty i silny. Kończyny są proste i dobrze umięśnione. Średniej długości ogon noszony jest na grzbiecie.

  Ciekawostki

  W Tybecie pies był znany jako „święty pies”.

  Terier tybetański - charakter

  • 100%

   Czuły

   Pies ten darzy swego pana bezgranicznym uwielbieniem i często okazuje mu uczucia. Jest bardzo wesoły i chętnie okazuje swoją radość życia otoczeniu.  

  • 100%

   Lubi zabawę

   Ten zwinny pies lubi się bawić ze swoimi bliskimi, a szczególnie z dziećmi.

  • 66%

   Spokojny

   Jeśli potrzeby teriera tybetańskiego są zaspokojone, a właściciele przebywają w domu, potrafi on w spokoju odpoczywać. Zasadniczo jednak jest to pies aktywny i ruchliwy, który potrzebuje dużo uwagi.

  • 66%

   Inteligentny

   Terier tybetański to sprytny pies, jednak żeby wykonać polecenie, musi dostrzec jego sens. To żywy pies, który wymaga silnej ręki, inaczej szybko zdominuje swojego pana.

  • 66%

   Łowca

   Mimo swej nazwy pies ten nie jest terierem, nie ma więc instynktu łowieckiego, jak inne teriery. Jak wiele psów może czasem gonić niewielkie zwierzątka, ale raczej ograniczy się tylko do tego.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Terier tybetański nie jest agresywny, ale wobec obcych okazuje rezerwę i nieufność. Znanych sobie gości powita jednak z radością.

  • 33%

   Niezależny

   Jak wiele psów do towarzystwa, terier tybetański jest kompletnie zależny od swojego pana.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Pies ten nie lubi zostawać sam. Źle znosi okresy nieobecności właścicieli i jeśli są one długie i częste, będzie bardzo nieszczęśliwy.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Mimo że terier tybetański nie ma nic wspólnego z terierem, bywa dość uparty i wymagający, jeśli chodzi o konsekwencję szkolenia. Żeby współpracować, musi pojąć sens polecenia.

    Konieczne jest wczesne, łagodne i jednocześnie stanowcze szkolenie, by szczeniak nie nabrał złych nawyków. Lepiej sprawdzi się praca w oparciu o pozytywne wzmocnienie niż przymus czy autorytaryzm.

   • 66%

    Szczekliwy

    Terier tybetański to świetny stróż. Nie szczeka nadmiernie, zwłaszcza jeśli odpowiednio go wyszkolimy w tym zakresie.

   • 33%