Terier tybetański

Inne nazwy : Tibetan terrier, Terrier du Tibet, Terrier de Lhassa, Dhoki Apso

Zdjęcie: dorosły pies rasa Terier tybetański
Zweryfikowane przez eksperta
3 komentarze Udostępnij

Długość życia

Terier tybetański średnio żyje od 12 do 14 lat

Charakter

Rozmiar

średni

Wielkość dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 35 i 40 cm
Pies pomiędzy 36 i 41 cm

Waga dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 8 i 13 kg
Pies pomiędzy 8 i 13 kg
Kolor umaszczenia
Czarne Białe Niebieskie/szare Rude Kremowe
Rodzaj szaty
Długa
Kolor oczu
Brązowe
Ciekawostki

Więcej informacji na temat rasy Terier tybetański

Pochodzenie i historia rasy Terier tybetański

Rasa pochodzi z Tybetu, ale rozwinięto ją w Wielkiej Brytanii. W XX wieku dr Agnes Greig , brytyjska lekarka pracująca w Indiach, otrzymała psa tej rasy w podziękowaniu za uratowanie życia pewnej mieszkanki Tybetu i przywiozła go do Europy. Terier tybetański został oficjalnie uznany przez FCI w 1957 roku.

Grupa i sekcja FCI Terier tybetański

 • Grupa 9 - Psy ozdobne i do towarzystwa

 • Sekcja 5 : psy tybetańskie

Szkolenie psa rasy Terier tybetański

Mimo że terier tybetański nie ma nic wspólnego z terierem, bywa dość uparty i wymagający, jeśli chodzi o konsekwencję szkolenia. Żeby współpracować, musi pojąć sens polecenia.

Konieczne jest wczesne, łagodne i jednocześnie stanowcze szkolenie, by szczeniak nie nabrał złych nawyków. Lepiej sprawdzi się praca w oparciu o pozytywne wzmocnienie niż przymus czy autorytaryzm.

Terier tybetański - cena

Cena teriera tybetańskiego zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi 3000 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI.
 
Średni miesięczny koszt utrzymania psa to 80 zł.

Planujesz zakup psa rasy Terier tybetański?

Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Terier tybetański ...

Zwierzęta do adopcji

Niestety... W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Terier tybetański ...

Czy rasa Terier tybetański jest dla Ciebie?

Zrób test!
Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
Dodaj komentarz

3 komentarze

 • Sztuka
  Sztuka
  TT raczej odradzam karmę z kurczakiem i zbożami, niektóre Tybety mają na nie uczulenie. Uwielbiają kozinę i karmy tylko naturalne z dużą ilością mięsa i warzyw. Czesanie szaty tylko na mokro z użyciem odżywki na kołtuny, najlepiej codziennie lub co dwa dni i przed każdą kąpielą, by uniknąć skoltunienia.
 • Sztuka
  Sztuka
  Tybety mają wielkie serce, są bardzo wrażliwe, czułe, wierne i oddane. Legenda ma w sobie ziarno prawdy, to w 1/3 pies, 1/3 kot i 1/3 człowiek. Są niezwykle inteligentne i wesołe. Uwielbiają zabawy z piłką i gonitwy za uciekającą zabawką. Ważne by uczyć posłuszeństwa przez zabawę i tylko nagradzać zabawką, czy smaczkiem jeśli zrozumie polecenie,bez żadnych krzyków, to ważne! Szczeniaki szybko się uczą nagradzane, chwalone. Mogą być nieufne do obcych, mogą też ich witać serdecznie, mogą uwielbiać wszystkie psy i być ostrożne, każdy TT ma inny charakter, ale są przyjaźnie nastawione.
 • Ada
  Ada
  Terier tybetański ma zdolności pasterskie, więc lubi zaganiać - może to być uciążliwe dla kotów, kiedy pokocha gonitwy za nimi, dlatego warto od małego uczyć szczeniaka właściwych zachowań. Pies nie linieje, nie zostawia włosów, ale wymienia włos, który może się kołtunić, dlatego wymaga codziennego czesania i wyczesywania podszerstka. Rasa jest bardzo czuła, kochająca i wrażliwa. Wybiera sobie osoby, które lubi. Wobec obcych ma rożny stosunek, jednych unika innych lubi od pierwszego spotkania. Wobec innych psów zwykle asertywny, zrównoważony, ale to zależy od socjalizacji.
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

3 komentarzy na temat 3

Chcesz udostępnić ten plik: