Pudel
Pudel to pies o wielu zaletach, występujący w czterech odmianach wielkości: toy, miniaturowy, średni, duży oraz w pięciu umaszczeniach: pudel czarny, biały, srebrny, brązowy lub płowy. Jest bardzo inteligentnym psem, który mimo delikatnego wyglądu, w rzeczywistości jest niezwykle silny i radzi sobie w każdych warunkach.
Dostosowuje się do wielu stylów życia i układów rodzinnych. Pogodne usposobienie, figlarność i czułość sprawiają, że jest on świetnym psem do towarzystwa gwarantującym spokojne i przyjemne współżycie z domownikami.
Długość życia |
Pudel średnio żyje od 12 do 19 lat |
Charakter |
|
Rozmiar |
średni
|
Wielkość dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 23 i 62 cm
Pies
pomiędzy 23 i 62 cm
|
Waga dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 6 i 23 kg
Pies
pomiędzy 6 i 23 kg
|
Kolor umaszczenia
Szata pudla jest zawsze jednolita: czarna, biała, brązowa, srebrna lub płowa w różnych odcieniach, począwszy od jasnopłowego do czerwonopłowego, lecz preferowana jest maść pomarańczowopłowa (morelowa). Odcienie beżu nie są dozwolone, a szata srebrna nie może przechodzić w czerń ani w biel. |
Czarne Białe Czekoladowe/ brązowe Kremowe |
Rodzaj szaty
Włos jest średniej długości, lokowaty, niekiedy występuje w odmianie sznurowej. Obfity, delikatny, wełnisty, mocno kędzierzawy i elastyczny. W przypadku włosa sznurowego, sznury powinny osiągać długość minimum 20 cm.
|
Długa |
Kolor oczu
Oczy przeważnie czarne lub ciemnobrązowe. U osobników brązowych często występują w barwie ciemnego bursztynu. |
Brązowe
|
W ostatnich latach pojawiają się psy nazywane "Doodle". Są to nowe rasy, które ubiegają się o oficjalne zarejestrowanie, lecz mimo wszystko wciąż pozostają jedynie rasami hybrydowymi. W rzeczywistości, psy nazywane „doodle” są krzyżówkami psów rasy pudel z inną rasą. Mamy więc na przykład goldendoodle (golden retriever i pudel), labradoodle (labrador i pudel).
Psy te stają się coraz popularniejsze, szczególnie w Stanach Zjednoczonych i Australii, ze względu na wyjątkowe cechy, które ujawniają się dzięki skrzyżowaniu psów ras użytkowych i do pracy, z rasami psów posłusznych, ale przede wszystkim nieuczulających, takich jak pudel.
Początkowo krzyżówki miały na celu wyhodowanie psów-opiekunów, które mogłyby towarzyszyć nawet osobom uczulonym na sierść. Pomimo że daje się zauważyć liczne wyjątki od tej zasady, zwłaszcza powodowane chęcią zysku hodowców, którzy zwęszyli w tym niezły interes, sama idea powstania tych krzyżówek w istocie jest szlachetna.
Więcej informacji na temat rasy Pudel
Pochodzenie i historia rasy Pudel
Przodkiem tego współczesnego psa ozdobnego jest niestrudzony myśliwy o mocnej budowie i dzikim charakterze, czyli barbet, pies myśliwski przeznaczony do polowania w wodzie. I rzeczywiście, początkowo pudel służył do polowań na ptactwo wodne. Niemniej jednak w wyniku nowoczesnej selekcji nakierowanej na wyhodowanie psa do towarzystwa, uzyskano jedną z najpopularniejszych i najbardziej rozpowszechnionych ras na świecie. Mimo to, nazwa rasy w prawie wszystkich językach wciąż nawiązuje do jego umiejętności myśliwego, i tak np. po francusku nazwa Caniche pochodzi od słowa „cane”, które oznacza samicę kaczki, po niemiecku jest to Pudel zaś po angielsku Poodle, co w obu tych językach znaczy „pływak”.
Grupa i sekcja FCI Pudel
-
Grupa 9 - Psy ozdobne i do towarzystwa
-
Sekcja 2 : pudle
Odmiany rasy Pudel
- pudel toy
- Caniche Nain
- Caniche toy
- Grand Caniche
- pudel miniaturowy
- pudel średni
- pudel duży (królewski)
Charakterystyka rasy Pudel
Zachowanie rasy Pudel
Szkolenie psa rasy Pudel
Ugodowy charakter pudla sprawia, że jest to pies łatwy i przyjemny w szkoleniu, ponieważ prędko przyswaja polecenia. Ze względu na niezwykłą inteligencję i głęboką wrażliwość, bardzo źle znosi siłowe metody tresury. Należy więc stosować techniki miękkie, pozytywne i oparte na zaufaniu.
Mimo wysokiego stopnia posłuszeństwa, szkolenie pudla należy rozpocząć, gdy tylko szczeniak pojawi się w domu, aby uniknąć złych nawyków, szczególnie w przypadku osobników toy i miniaturowych, które często traktuje się ulgowo.
Styl życia rasy Pudel
Dla kogo rasa Pudel ?
Pudel - cena
Średni miesięczny budżet na utrzymanie pudla to ok 150 zł, do tego dochodzą koszty strzyżenia, które będą różne, w zależności od tego, czy jest to pies wystawowy, czy nie.
Cena pudla jest uzależniona od pochodzenia, odmiany (toy, miniaturowy, średni lub duży), wieku i płci. Ceny psa z rodowodem zaczynają się od około 2500. Szczenięta pochodzące z najlepszych linii rodowodowych osiągają ceny do 5000 zł.
Pudel - linienie
Niewielkie
Pudel należy do grupy psów, które tracą bardzo mało włosów, dlatego są szczególnie odpowiednie dla osób uczulonych na ślinę i sierść psa.
Pudel - pielęgnacja
W zależności od tego, czy pies bierze udział w wystawach, pielęgnacja sierści jest mniej lub bardziej wymagająca. W przypadku osobników wystawowych, specjalną fryzurę powinien wykonać profesjonalny psi fryzjer, co jest dość kosztowne.
Osobniki nieuczestniczące w wystawach, mimo wszystko wymagają regularnej pielęgnacji - codzienne szczotkowanie oraz cykliczne strzyżenie psa są niezbędne do utrzymania sierści we względnie jednakowym uczesaniu.
Zdrowie rasy Pudel
Długość życia pudla szacowana jest na 15 lat.
Jedynym słabym punktem pudla są uszy, które nie czyszczone regularnie, narażone są na infekcje. Poza tym, jest to pies niezwykle wytrzymały, który statystycznie najdłużej żyje - średnio nie dwanaście, ale piętnaście lat a często dużo dłużej!
W okresie letnim, zwłaszcza podczas upałów, zaleca się spacery wcześnie rano i późnym wieczorem, najlepiej w okolicy zbiorników wodnych, gdzie pies może się ochłodzić. Naturalnie należy mu także zapewnić cień i wodę do picia.
Osobniki toy i miniaturowe są nieco delikatniejsze i często cierpią z powodu zimna. Powinny więc bezwzględnie żyć wewnątrz. O tym, jak zadbać o psa zimą przeczytasz tutaj.
Szczególnie podczas zajęć tresury, często podajemy psu smakołyki w ramach nagrody, i bardzo dobrze! Niemniej jednak w takim przypadku należy pamiętać, że powinny się one mieścić w dziennej racji żywieniowej psa, żeby go nie przekarmić, gdyż ma on tendencję do szybkiego tycia.
- Zapalenie ucha
- Choroba Addisona lub hipokortyzolizm (zaburzenie endokrynne)
- Zapadanie tchawicy (choroba dróg oddechowych)
- Dysplazja stawu biodrowego
Planujesz zakup psa rasy Pudel?
Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Pudel ...
Niestety... W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Pudel ...