Pudel

#33

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Pudel
Pudel dorosły pies © Shutterstock

Pudel to pies o wielu zaletach, występujący w czterech odmianach wielkości: toy, miniaturowy, średni, duży oraz w pięciu umaszczeniach: pudel czarny, biały, srebrny, brązowy lub płowy. Jest bardzo inteligentnym psem, który mimo delikatnego wyglądu, w rzeczywistości jest niezwykle silny i radzi sobie w każdych warunkach.

Dostosowuje się do wielu stylów życia i układów rodzinnych. Pogodne usposobienie, figlarność i czułość sprawiają, że jest on świetnym psem do towarzystwa gwarantującym spokojne i przyjemne współżycie z domownikami.

Podstawowe informacje o pudlu

Długość życia :

7

24

12

19

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny

Rozmiar :

icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge

icon breed/origins
Pochodzenie i historia

Przodkiem tego współczesnego psa ozdobnego jest niestrudzony myśliwy o mocnej budowie i dzikim charakterze, czyli barbet, pies myśliwski przeznaczony do polowania w wodzie. I rzeczywiście, początkowo pudel służył do polowań na ptactwo wodne. Niemniej jednak w wyniku nowoczesnej selekcji nakierowanej na wyhodowanie psa do towarzystwa, uzyskano jedną z najpopularniejszych i najbardziej rozpowszechnionych ras na świecie.  Mimo to, nazwa rasy w prawie wszystkich językach wciąż nawiązuje do jego umiejętności myśliwego, i tak np. po francusku nazwa Caniche pochodzi od słowa „cane”, które oznacza samicę kaczki, po niemiecku jest to Pudel zaś po angielsku Poodle, co w obu tych językach znaczy „pływak”.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 9 - Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja

Sekcja 2 : pudle

icon breed/physic
Wygląd

  Wysokość w kłębie Pudel

  Suka : pomiędzy 23 i 62 cm

  Pies : pomiędzy 23 i 62 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 6 i 23 kg

  Pies : pomiędzy 6 i 23 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  icon breed/brown-eye
  Brązowe

  Opis

  Pudle wszystkich czterech wielkości (pudel toy, miniaturowy, średni i duży) występują w pięciu umaszczeniach: czarnym, białym, srebrnym, brązowym i morelowym. Z wyglądu jest to pies o harmonijnej sylwetce, średnio mocnej budowy i z charakterystycznym lokowatym włosem, występujący również w szacie o odmianie sznurowej, obecnie niezwykle rzadkiej. Głowa elegancka, o prostych konturach, wyrazista i proporcjonalna w stosunku do tułowia, nie może być ciężka i masywna, ani zbyt delikatna. Ciało jest proporcjonalne, a długość tułowia nieco przekracza wysokość. Kończyny powinny być idealnie proste. Obwód klatki piersiowej, mierzony za łopatkami, musi przekraczać wysokość w kłębie o co najmniej 10 cm. Ogon, noszony wysoko i ukośnie, skraca się do około 1/3 długości. Wygląd psa jest ważną cechą tej rasy: lekki i sprężysty, przypomina nieco konia arabskiego.

  icon idea
  Ciekawostki

  W ostatnich latach pojawiają się psy nazywane "Doodle". Są to nowe rasy, które ubiegają się o oficjalne zarejestrowanie, lecz mimo wszystko wciąż pozostają jedynie rasami hybrydowymi. W rzeczywistości, psy nazywane „doodle” są krzyżówkami psów rasy pudel z inną rasą. Mamy więc na przykład goldendoodle (golden retriever i pudel), labradoodle (labrador i pudel).

  Psy te stają się coraz popularniejsze, szczególnie w Stanach Zjednoczonych i Australii, ze względu na wyjątkowe cechy, które ujawniają się dzięki skrzyżowaniu psów ras użytkowych i do pracy, z rasami psów posłusznych, ale przede wszystkim nieuczulających, takich jak pudel.

  Początkowo krzyżówki miały na celu wyhodowanie psów-opiekunów, które mogłyby towarzyszyć nawet osobom uczulonym na sierść. Pomimo że daje się zauważyć liczne wyjątki od tej zasady, zwłaszcza powodowane chęcią zysku hodowców, którzy zwęszyli w tym niezły interes, sama idea powstania tych krzyżówek w istocie jest szlachetna.

  Odmiany

  pudel toy

  pudel miniaturowy

  pudel średni

  pudel duży (królewski)

  icon breed/personality
  Charakter

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-affectionate

   Czuły

   Ten niewielki kędzierzawy pies to idealny towarzysz życia - sympatyczny, przyjacielski, wesoły i przede wszystkim wierny swojemu panu. Uwielbia pieszczoty, w szczególności długie wylegiwanie się na kanapie u boku swojego właściciela.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-playful

   Lubi zabawę

   Pudel to bardzo żywiołowy pies o niespożytych zasobach energii, niestroniący od zabaw i wygłupów. Szkolenie często jest dla niego czystą zabawą, ponieważ uwielbia się uczyć i zadowalać swojego pana. Dlatego można śmiało proponować mu gry z elementami zabawy i tresury.

  • 33%

   icon breed/temperament/dog-calmness

   Spokojny

   Chociaż potrafi spokojnie leżeć i nie przeszkadzać, pudel zawsze jest gotów do działania, w szczególności stymulującego umysłowo lub węchowo. Pod tym względem jest energicznym i aktywnym towarzyszem, którego obecność na co dzień raduje dzieci i dorosłych.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-cleverness

   Inteligentny

   Pudel słynie z niezwykłej wierności i ponadprzeciętnej zdolności uczenia się. Dostosowuje się do różnych stylów życia, co świadczy o jego inteligencji i powoduje, że jest szczególnie miłym towarzyszem życia.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-hunter

   Łowca

   Pudel, we Francji występujący również pod nazwą barbone, będąc potomkiem myśliwskiej rasy barbet - psów polujących na ptactwo wodne - bez wątpienia zachował myśliwski instynkt, czujny nos i upodobanie do wody. Niemniej jednak obecnie instynkt łowiecki pudli został dość skutecznie utemperowany w wyniku metod selekcji kształtujących rasę w stronę psów ozdobnych i do towarzystwa.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-wariness

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Będąc stosunkowo skutecznym psem „ostrzegawczym”, pudel pozostaje dość ostrożny w sytuacjach dla niego nietypowych. Jednak gdy czuje się pewnie, jest bardzo sympatyczny i ufny.

  • 33%

   icon breed/temperament/dog-independence

   Niezależny

   Pudel jest bardzo wierny i przywiązany do członków swojej grupy społecznej, a czas najchętniej spędzałby u boku swojego pana. Pod względem samodzielności nie za dobrze sobie radzi i tylko niemal stały kontakt ze swoją grupą zapewnia mu dobre samopoczucie.

   Pozostawiony sam sobie, traci radosny entuzjazm, dzięki któremu jest tak sympatycznym psem. W rezultacie może stać się szczekliwy i neurotyczny.

   icon breed/personality
   Zachowanie

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-loneliness-standing

    Znoszenie samotności

    Pudel nie lubi samotności i czuje się dobrze jedynie w otoczeniu swojej grupy (ludzi lub innych zwierząt w domu). Potrzebuje, żeby jego właściciele mieli dla niego czas, a najlepiej żeby byli obecni w domu.

    Okresy samotności znosi dobrze jedynie w przypadku, gdy od szczenięctwa jest stopniowo i pomyślnie przyzwyczajany do nieobecności swoich właścicieli.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-obedience

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Ugodowy charakter pudla sprawia, że jest to pies łatwy i przyjemny w szkoleniu, ponieważ prędko przyswaja polecenia. Ze względu na niezwykłą inteligencję i głęboką wrażliwość, bardzo źle znosi siłowe metody tresury. Należy więc stosować techniki miękkie, pozytywne i oparte na zaufaniu.

    Mimo wysokiego stopnia posłuszeństwa, szkolenie pudla należy rozpocząć, gdy tylko szczeniak pojawi się w domu, aby uniknąć złych nawyków, szczególnie w przypadku osobników toy i miniaturowych, które często traktuje się ulgowo.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-talkative

    Szczekliwy

    Bardzo czujny, szczeka, gdy tylko wyczuje coś niezwykłego. Ma to plusy i minusy. Istotnie, na wsi, w spokojnym i cichym otoczeniu, szczekanie psa może powiadomić właścicieli o prawdopodobnym pojawieniu się intruza… Ale w mieście pełnym hałasów, szczekanie może być czasami na wyrost i nie zawsze uzasadnione.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-runaway

    Skłonność do ucieczek

    Osobniki niewielkie (toy i miniaturowe) uciekają znacznie rzadziej niż średnie i duże. Jednakże wyraźnie widać skłonność do samotnych wycieczek, szczególnie w przypadku, gdy jego potrzeby rozładowania (fizycznego, towarzyskiego i węchowego) nie są zaspakajane w wystarczającym stopniu.

    Ponadto, będąc psami obdarzonymi niezwykle czułym węchem, pudle potrafią nagle zainteresować się ciekawym zapachem.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-destroyer

    Skłonność do niszczenia

    Trudności w radzeniu sobie z samotnością mogą czasem prowadzić do zniszczeń, zwłaszcza przedmiotów pachnących właścicielem (telefon, pilot, poduszki), których pies szuka, by się uspokoić.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-gluttony

    Łakomczuch

    Łakomstwo pudla ma wpływ zwłaszcza na dobre efekty podczas szkolenia. Oczywiście psa nie należy przekarmiać, ale rzeczywiście, nagrody są mile widziane.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-watchdog

    Pies stróżujący

    Ten potomek barbeta, mimo że jest całkowicie pozbawiony agresji, to dobry pies ostrzegawczy, który poinformuje swojego pana, jeśli uzna daną sytuację za nietypową. Ostrzeże przed wszelkiego rodzaju naruszeniem terenu, lecz jego rozmiar i wątła postura raczej nie odstraszą intruza.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-first-dog

    Pierwszy pies

    Bez względu na wielkość, pudel idealnie nadaje się na pierwszego psa, ponieważ posiada wszelkie potrzebne cechy, aby dostosować się do każdego właściciela. Posłuszny, inteligentny, miły, zabawny i dobroduszny, będzie dobrym towarzyszem zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, dla osób energicznych, jak i spokojniejszych.

    Ponadto, cztery różne rozmiary oraz pięć umaszczeń do wyboru pozwalają każdemu wybrać idealnego psa dla siebie.

    Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

    Tryb życia

    • 100%

     icon breed/lifestyle/dog-apartment-living

     Pudel w mieszkaniu

     Niezależnie od wielkości, pudel to pies uniwersalny, który dostosowuje się zarówno do życia w mieście, jak i na wsi. O ile zapewnimy mu regularne spacery, w każdym z tych środowisk będzie czuł się dobrze.

     Spokojnie może przebywać w mieszkaniu, jak i w domu z ogrodem, gdzie jednakową przyjemność sprawia mu przebywanie w środku i na dworze.

    • 100%

     icon breed/lifestyle/dog-sporty

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Pudel to pies ruchliwy i energiczny, który dla dobrego samopoczucia potrzebuje być zaspokojony fizycznie, psychicznie, towarzyszko i węchowo.

     Aby w pełni wykorzystać swój potencjał, pies tej rasy potrzebuje dużo aktywności. Codzienne długie spacery to podstawowy sposób na rozładowanie energii, który należy uzupełnić o bardziej stymulujące ćwiczenia posłuszeństwa, śledzenia, pływania itd. 

    • 66%

     icon breed/lifestyle/dog-travelling

     Podróże/łatwość przewożenia

     Naturalnie, osobniki niewielkich rozmiarów są łatwiejsze w transporcie i zabranie ich wszędzie ze sobą nie stanowi kłopotu, szczególnie w torbie transportowej. Jednakże większe pudle też nie sprawiają problemów w podróży, ponieważ łatwo się dostosowują do nowych sytuacji.

     Współżycie z innymi

     • 100%

      icon breed/compatibility/dog-cats-sociability

      Pudel i koty

      Ze względu na towarzyskie i wesołe usposobienie, pudle świetnie dogadują się z kotami i, w gruncie rzeczy, ze wszystkimi zwierzętami domowymi. Im większe towarzystwo, tym pudel jest szczęśliwszy.

     • 100%

      icon breed/compatibility/dogs-sociability

      Pudel i psy

      Dzięki wrodzonej sympatii do innych psów i zamiłowaniu do wspólnej zabawy, pudle łatwo nawiązują kontakt z innymi osobnikami swojego gatunku. Niemniej jednak, w przypadku najmniejszych piesków, należy uważnie dobierać wielkość towarzysza zabawy, aby uniknąć ewentualnych nieumyślnych incydentów.

      Od małego, najczęściej jak to możliwe, pudel powinien mieć styczność z innymi psami różnych wielkości, aby rozwijać i utrwalać psi język.  

     • 100%

      icon breed/compatibility/dog-children-sociability

      Pudel i dzieci

      Pudel to świetny towarzysz dzieci. Uwielbia się z nimi bawić i ceni ich obecność, pod warunkiem, że jest przez nie dobrze traktowany.

     • 100%

      icon breed/compatibility/dog-elderly-persons-sociability

      Pudel i osoby starsze

      Duże umiejętności adaptacji sprawiają, że pudel bez problemu odnajdzie się w domu osób starszych. Niemniej jednak należy pamiętać, że pudlowi nie wolno prowadzić siedzącego trybu życia, w przeciwnym wypadku straci swą radość i życzliwość.

      %}

      icon breed/price
      Cena

      Średni miesięczny budżet na utrzymanie pudla to ok 150 zł, do tego dochodzą koszty strzyżenia, które będą różne, w zależności od tego, czy jest to pies wystawowy, czy nie.

      Cena pudla jest uzależniona od pochodzenia, odmiany (toy, miniaturowy, średni lub duży), wieku i płci. Ceny psa z rodowodem zaczynają się od około 2500. Szczenięta pochodzące z najlepszych linii rodowodowych osiągają ceny do 5000 zł. 

      Pielęgnacja

      W zależności od tego, czy pies bierze udział w wystawach, pielęgnacja sierści jest mniej lub bardziej wymagająca. W przypadku osobników wystawowych, specjalną fryzurę powinien wykonać profesjonalny psi fryzjer, co jest dość kosztowne.

      Osobniki nieuczestniczące w wystawach, mimo wszystko wymagają regularnej pielęgnacji - codzienne szczotkowanie oraz cykliczne strzyżenie psa są niezbędne do utrzymania sierści we względnie jednakowym uczesaniu.

      Linienie

      icon breed/grooming
      icon breed/grooming
      icon breed/grooming

      Pudel należy do grupy psów, które tracą bardzo mało włosów, dlatego są szczególnie odpowiednie dla osób uczulonych na ślinę i sierść psa.

      Żywienie

      Dzienne porcje karmy powinny być dostosowane do wielkości i codziennej aktywności psa. Pudel w zupełności zadowoli się suchą karmą wysokiej jakości, choć jedzenie przygotowywane w domu także zaspokoi jego potrzeby.

      Mimo, że pies bez problemu może sam podjadać z miski w ciągu dnia, nie powinno się zapewniać mu stałego dostępu do jedzenia. Wystarczy jeden posiłek dziennie, najlepiej wieczorem, na poprawę trawienia trawienie.

      icon breed/care
      Zdrowie

      Długość życia

      Długość życia pudla szacowana jest na 15 lat.

      Odporność/wytrzymałość

      Jedynym słabym punktem pudla są uszy, które nie czyszczone regularnie, narażone są na infekcje. Poza tym, jest to pies niezwykle wytrzymały, który statystycznie najdłużej żyje - średnio nie dwanaście, ale piętnaście lat a często dużo dłużej!

      Odporność na upały

      W okresie letnim, zwłaszcza podczas upałów, zaleca się spacery wcześnie rano i późnym wieczorem, najlepiej w okolicy zbiorników wodnych, gdzie pies może się ochłodzić. Naturalnie należy mu także zapewnić cień i wodę do picia.

      Odporność na zimno

      Osobniki toy i miniaturowe są nieco delikatniejsze i często cierpią z powodu zimna. Powinny więc bezwzględnie żyć wewnątrz. O tym, jak zadbać o psa zimą przeczytasz tutaj.

      Skłonność do tycia

      Szczególnie podczas zajęć tresury, często podajemy psu smakołyki w ramach nagrody, i bardzo dobrze! Niemniej jednak w takim przypadku należy pamiętać, że powinny się one mieścić w dziennej racji żywieniowej psa, żeby go nie przekarmić, gdyż ma on tendencję do szybkiego tycia.

      Częste choroby

      • Zapalenie ucha
      • Choroba Addisona lub hipokortyzolizm (zaburzenie endokrynne)
      • Zapadanie tchawicy (choroba dróg oddechowych)
      • Dysplazja stawu biodrowego
        
      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      0 komentarzy
      Potwierdź usunięcie

      Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

      Dodaj komentarz