Dla naszych pupili słuch, obok węchu, jest najważniejszym zmysłem, za pomocą którego czworonóg poznaje świat.
Jego uszy potrafią niczym radary ustawiać się w kierunku, z którego dobiega dźwięk i wychwytują dźwięki o znacznie wyższej częstotliwości niż ludzkie uszy.
Dlaczego pielęgnacja uszu psa jest tak ważna?
Na przestrzeni lat celowa hodowla czworonogów o określonym wyglądzie sprawiła, że obecnie różne rasy psów charakteryzują się uszami o zróżnicowanym wyglądzie. Z tego powodu spotkamy futrzaki z uszami stojącymi, klapniętymi, zwiniętymi do tyłu w kształt różyczek lub obwisłymi, długimi uszami, np. u spanieli lub bassetów.
Oczywiście, im bardziej budowa ucha została zmieniona przez człowieka, tym trudniej zwierzęciu wyrażać emocje (np. husky lub owczarek niemiecki łatwiej przekazuje sygnały w ten sposób, niż basset).
Warto pamiętać, że zwłaszcza rasy z oklapniętymi uszami i długą sierścią wymagają regularnego kontrolowania stanu przewodów słuchowych, ponieważ częściej dochodzi u nich do zapalenia ucha. Niemniej jednak sprawdzanie stanu i pielęgnacja psich uszu to jeden z podstawowych zabiegów higiencznych.
Jak oswoić czworonoga z higieną uszu?
Psie uszy należy wyczyścić w spokojnej atmosferze. Jest to łatwy proces, o ile odpowiednio się do tego przygotujemy.
Jeśli jesteśmy opiekunami szczeniaka, warto od początku uczyć go, że dotykanie różnych części jego ciała jest normalne — dzięki temu zarówno pielęgnacja, jak i wizyty u lekarza weterynarii będą dla zwierzaka znacznie mniej stresujące.
Podczas wspólnych aktywności dotykaj uszu psa dosłownie na chwilę, w trakcie głaskania. Jeśli Twój pupil bez problemu na to pozwala i traktuje dotykanie uszu jako coś normalnego, podnieś poprzeczkę.
Oswajanie psa z czyszczeniem uszu
- Przygotuj smakołyki lub ulubioną zabawkę czworonoga.
- Delikatnie dotykaj jego uszu i wykonuj takie ruchy jak podczas ich czyszczenia. Uważnie obserwuj zwierzaka i rezygnuj z dalszych kroków, jeśli tylko zauważysz objawy dyskomfortu. Takie czynności powinny trwać zaledwie kilka-kilkanaście sekund i każdorazowo kończyć się pochwałą oraz nagrodą.
- Kolejnym etapem jest próba czyszczenia i pielęgnacji uszu z użyciem wacika i specjalistycznego preparatu. Nie wykonuj od razu pełnego mycia uszu — na początek wystarczy, jeśli Twój pies spokojnie przyjmie dotknięcie lub przetarcie wacikiem. Zakończ ten etap, zanim psiak zdąży się zaniepokoić i oczywiście nagródź go.
Później, podczas regularnego czyszczenia uszu, warto nagradzać psa za spokojne zachowanie. Dzięki temu ten zabieg kojarzyć mu się będzie z czymś pozytywnym. Kontrolę uszu i ewentualną pielęgnację przeprowadzamy wtedy, gdy zwierzę jest wyciszone i zrelaksowane — na przykład wieczorem, po długim spacerze.
Jak często sprawdzać stan uszu psa i jak o nie dbać?
Wśród właścicieli i lekarzy weterynarii zdania są podzielone.
Jedni twierdzą, że należy regularnie przeprowadzać kontrolę stan uszu swojego psa, ale nie poddawać ich żadnym zabiegom pielęgnacyjnym, dopóki wszystko jest w porządku. To podejście bliskie naturze, którego zwolennicy argumentują, że uszy zwierząt dzikich również nie są czyszczone i rzadko cierpią na infekcje.
Ponadto udowodniono, że zbyt częste czyszczenie uszu prowadzi do bolesnych stanów zapalnych i usuwa naturalną warstwę ochronną.
Brak pielęgnacji może sprawdzić się u niektórych ras psów, głównie tych z krótką sierścią i/lub stojącymi uszami oraz u zwierząt żyjących na zewnątrz, jednak nie zwalnia to właściciela z obowiązku regularnego sprawdzania stanu uszu pupila.
Więcej uwagi psim uszom powinni poświęcić opiekunowie:
- psów, które są bardziej podatne na infekcje — np. psów starszych,
- psów długowłosych i/lub z oklapniętymi uszami,
- a także zwierząt, które często pływają lub bawią się w wodzie,
Regularne czyszczenie oraz wyrywanie nadmiaru włosów ułatwia wentylację i zachowanie higieny, a także zapobiega gromadzeniu się wilgoci. Jeśli obawiasz się, że sprawisz psu ból, podczas usuwania włosów w uszach pupila, udaj się do groomera.
Nie próbuj przycinać ich nożyczkami — to niebezpieczne, a krótkie, ostre włoski będą podrażniać małżowinę uszną!
Dbanie o uszy czworonoga oznacza także regularne wizyty u weterynarza oraz udanie się po poradę, jeśli zauważysz niepokojące objawy.
Jak często czyścić psie uszy?
Przede wszystkim — nie popadajmy w przesadę. Zbyt częste czyszczenie uszu psa może prowadzić do nawracających infekcji. Przyjmijmy regułę, że czyste uszy nie wymagają czyszczenia, jeśli nasz pupil nie znajduje się w „grupie ryzyka”.
Gdy w uszach znajduje się brud, czyścimy je raz na dwa tygodnie.
Jak i czym czyścić psu uszy? Preparaty do czyszczenia uszu psa
Uszy pupila można wyczyścić gazą nasączoną roztworem soli fizjologicznej, oliwką dla dzieci lub specjalnym preparatem do czyszczenia uszu psa przemywamy zewnętrzną część ucha. Na rynku są także dostępne wygodne chusteczki do czyszczenia uszu czworonogów.
- Pamiętajmy, żeby użyć niewielkiej ilości preparatu, a następnie wytrzeć ucho do sucha.
- Nie stosujemy waty i innych materiałów, które mogą pozostawić pojedyncze włókna w małżowinie lub kanale usznym.
- Staramy się być delikatni i nie wkładamy zbyt głęboko środków użytych do pielęgnacji delikatnej skóry uszu.
Specjalne preparaty do czyszczenia uszu można też stosować, zakraplając kanał słuchowy.
- W tym celu podnosimy ucho pionowo do góry, umieszczamy aplikator wewnątrz kanału słuchowego i wpuszczamy parę kropel substancji do środka.
- Następnie opuszczamy ucho i masujemy je przez chwilę, aby rozprowadzić preparat. Zawarte w nim składniki rozpuszczają woskowinę i ułatwiają jej usunięcie.
- Po wykonaniu tej czynności wycieramy ucho do sucha.
- Należy unikać stosowania patyczków do uszu, chyba że weterynarz zaleci inaczej. Absolutnie nie wlewamy wody do aparatu słuchowego pupila.
Najistotniejsza jest znajomość naszego pupila i jego potrzeb. Sprawdzajmy, czy wszystko jest w porządku i reagujmy w razie potrzeby, a jeśli nie mamy pewności, czy postępujemy słusznie — zapytajmy o to weterynarza podczas najbliższej wizyty.
Choroby uszu u psa: infekcje, stany zapalne
Czasem zdarza się, że pomimo wszelkich środków ostrożności i regularnej pielęgnacji, nasz pies zachoruje lub złapie pasożyty gnieżdżące się w uszach. Choroby uszu u psa objawiają się:
- uporczywym trzepanie uszami lub ocieraniem głową o różne przedmioty
- przechylaniem głowy w bok
- skomleniem przy próbie dotyku, ból w okolicy uszu
- nieprzyjemnym zapach uszu
- zaczerwienieniem i obrzękiem
- podwyższoną temperatura uszu (gdy w psich uszach jest ciepło)
- wydzieliną sączącą się z wnętrza ucha.
Takie symptomy są alarmujące. Należy od razu udać się do weterynarza, który oczyści uszy i zbada aparat słuchowy psa. Co ważne, nigdy nie próbujemy czyścić uszu, w których występują objawy chorobowe, zanim udamy się do lecznicy!