Reklama

Czyszczenie uszu psa — jak dbać o psie uszy?

mycie psich uszu
© Shutterstock

Czyszczenie uszu psa może sprawiać problemy początkującym właścicielom. Jednak przy odpowiednim podejściu ta czynność jest stosunkowo prosta — podpowiadamy, jak nauczyć psa spokojnego zachowania podczas zabiegów pielęgnacyjnych, czym czyścić uszy psa i… czy w ogóle należy to robić!

Przez Martyna Szkołyk

aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:50

Dla naszych pupili słuch, obok węchu, jest najważniejszym zmysłem, za pomocą którego psy poznają świat. Ich uszy potrafią niczym radary ustawiać się w kierunku, z którego dobiega dźwięk i potrafią usłyszeć dźwięki o znacznie wyższej częstotliwości niż ludzie.


Psie uszy i ich potrzeby

Basset hound i jego imponujące uszy©Shutterstock

Na przestrzeni lat celowa hodowla psów o określonym wyglądzie sprawiła, że obecnie różne rasy charakteryzują się uszami o zróżnicowanym wyglądzie. Z tego powodu spotkamy psy z uszami stojącymi, klapniętymi, zwiniętymi do tyłu w kształt różyczek lub długimi, obwisłymi, np. u spanieli lub bassetów. 

Uszy służą psom nie tylko do odbierania bodźców dźwiękowych, ale także do komunikacji — z ich pomocą czworonogi wyrażają uległość, złość lub radość.

Oczywiście, im bardziej budowa ucha została zmieniona przez człowieka, tym trudniej psu wyrażać emocje za ich pomocą (np. husky lub owczarek niemiecki łatwiej przekazuje sygnały w ten sposób niż basset). Warto pamiętać, że zwłaszcza psy z oklapniętymi uszami i długą sierścią wymagają regularnego kontrolowania stanu przewodów słuchowych, ponieważ częściej dochodzi u nich do stanów zapalnych.

Jak przyzwyczaić psa do kontrolowania i czyszczenia uszu?

Czyszczenie uszu psa może odbywać się w spokojnej atmosferze, o ile odpowiednio go do tego przygotujemy. Jeśli jesteśmy opiekunami szczeniaka, warto od początku uczyć go, że dotykanie różnych części jego ciała jest normalne — dzięki temu zarówno pielęgnacja, jak i badania weterynaryjne będą dla zwierzaka znacznie mniej stresujące. Podczas wspólnych zajęć dotykaj uszu psa dosłownie na chwilę, w trakcie głaskania. Jeśli Twój pupil bez problemu na to pozwala i traktuje dotykanie uszu jako coś normalnego, podnieś poprzeczkę.

Oswajanie psa z czyszczeniem uszu

  • Przygotuj smakołyki lub ulubioną zabawkę psa.
  • Delikatnie dotykaj jego uszu i wykonuj takie ruchy jak podczas ich czyszczenia. Uważnie obserwuj psa i rezygnuj z dalszych kroków, jeśli tylko zauważysz objawy dyskomfortu. Takie czynności powinny trwać zaledwie kilka-kilkanaście sekund i każdorazowo kończyć się pochwałą oraz nagrodą.
  • Kolejnym etapem jest próba czyszczenia uszu z użyciem wacika i preparatu. Nie wykonuj od razu pełnego zabiegu pielęgnacyjnego — na początek wystarczy, jeśli Twój pies spokojnie przyjmie dotknięcie lub przetarcie uszu wacikiem. Zakończ ten etap, zanim psiak zdąży się zaniepokoić i oczywiście nagródź go.

Później, podczas normalnej, regularnej pielęgnacji, warto nagradzać psa za spokojne zachowanie po skończonym zabiegu. Dzięki temu czyszczenie uszu będzie kojarzyć mu się z czymś pozytywnym. Kontrolę uszu i ewentualną pielęgnację przeprowadzamy wtedy, gdy pies jest wyciszony i zrelaksowany — na przykład wieczorem, po długim spacerze.


Jak dbać o psie uszy?

©Shutterstock

Wśród właścicieli i lekarzy weterynarii zdania są podzielone. 

Jedni twierdzą, że należy regularnie kontrolować stan psich uszu, ale nie poddawać ich żadnym zabiegom pielęgnacyjnym, dopóki wszystko jest w porządku. To podejście bliskie naturze, którego zwolennicy argumentują, że dzikie zwierzęta również nie mają czyszczonych uszu i rzadko cierpią na infekcje. Ponadto, udowodniono, że zbyt częste czyszczenie uszu prowadzi do bolesnych stanów zapalnych i usuwa naturalną warstwę ochronną. Brak pielęgnacji może sprawdzić się u psów z krótką sierścią i/lub stojącymi uszami oraz u psów żyjących na zewnątrz, jednak nie zwalnia właściciela z obowiązku regularnego kontrolowania stanu psich uszu.

Opiekunowie psów, które są bardziej podatne na infekcje — np. zwierząt starszych, długowłosych i/lub z oklapniętymi uszami, a także psów, które często pływają lub bawią się w wodzie, powinni poświęcić psim uszom więcej uwagi.

Regularne czyszczenie oraz wyrywanie nadmiaru włosów ułatwia wentylację i zachowanie higieny, a także zapobiega gromadzeniu się wilgoci. Jeśli obawiasz się usuwania włosów z psich uszu, udaj się do groomera. Nie próbuj przycinać ich nożyczkami — to niebezpieczne, a krótkie, ostre włoski będą podrażniać wnętrze ucha!

Dbanie o psie uszy oznacza także regularne wizyty u weterynarza (wówczas możesz poprosić, by skontrolował stan uszu Twojego pupila) oraz udanie się po poradę, jeśli zauważysz niepokojące objawy.


Niepokojące objawy, które powinny Cię zaalarmować

Czasem zdarza się, że pomimo wszelkich środków ostrożności i regularnej pielęgnacji, nasz pies zachoruje lub złapie pasożyty gnieżdżące się w uszach. Objawy chorób uszu to:

  • uporczywe trzepanie uszami lub ocieranie głową o różne przedmioty
  • przechylanie głowy w bok
  • skomlenie przy próbie dotyku, ból w okolicy uszu
  • nieprzyjemny zapach uszu
  • zaczerwienienie i obrzęk
  • podwyższona temperatura uszu (są nienaturalnie gorące w dotyku)

Takie symptomy są alarmujące i sprawiają psu dyskomfort. Należy od razu udać się do weterynarza, który oczyści uszy i wdroży odpowiednie leczenie. Co ważne, nigdy nie próbujemy czyścić uszu, w których występują objawy chorobowe, zanim nie udamy się do lecznicy!


Jak czyścić psu uszy?

©Shutterstock

Przede wszystkim — nie popadajmy w przesadę, ponieważ zbyt częste czyszczenie może prowadzić do nawracających infekcji uszu. Przyjmijmy regułę, że czyste uszy nie wymagają czyszczenia, jeśli nasz pupil nie znajduje się w „grupie ryzyka”. 

Gdy uszy są brudne, czyścimy je raz na dwa tygodnie. Gazą nasączoną roztworem soli fizjologicznej, oliwką dla dzieci lub specjalnym preparatem do czyszczenia uszu psa przemywamy zewnętrzną część ucha. Pamiętajmy, żeby użyć niewielkiej ilości preparatu, a następnie wytrzeć ucho do sucha. Na rynku są także dostępne wygodne chusteczki do czyszczenia uszu czworonogów. Nie stosujemy waty i innych materiałów, które mogą pozostawić pojedyncze włókna w małżowinie lub kanale usznym.

Specjalne preparaty do czyszczenia uszu psa można też stosować, zakraplając kanał słuchowy. W tym celu podnosimy psie ucho pionowo do góry, umieszczamy aplikator wewnątrz kanału słuchowego i wpuszczamy parę kropel substancji do ucha. Następnie opuszczamy ucho i masujemy je przez chwilę, aby rozprowadzić preparat. Zawarte w nim składniki rozpuszczają woskowinę i ułatwiają jej usunięcie. Po wykonaniu tej czynności wycieramy ucho do sucha. Należy unikać stosowania patyczków kosmetycznych, chyba że weterynarz zaleci inaczej. Absolutnie nie wlewamy wody do uszu psa.

Pamiętajmy — regularna kontrola jest ważna, ale częste czyszczenie niekoniecznie.

Najistotniejsza jest znajomość naszego pupila i jego potrzeb. Sprawdzajmy, czy wszystko jest w porządku i reagujmy w razie potrzeby, a jeśli nie mamy pewności, czy postępujemy słusznie — zapytajmy o to weterynarza podczas najbliższej wizyty.