Basset hound

Basset hound

Basset hound to pies gończy, obdarzony wspaniałym węchem. Całymi dniami może towarzyszyć swojemu panu na polowaniach, zazwyczaj w większym stadzie bassetów. Jest bardzo towarzyski i z powodzeniem może mieszkać pod jednym dachem z innymi zwierzętami. Nie może żyć w izolacji, do szczęścia potrzebuje obecności ludzi. Pomimo krótkich łap jest bardzo aktywny i wytrzymały. Pod tym względem nie różni się niczym od innych psów gończych. 

Podstawowe informacje o bassecie

Długość życia :

3

17

8

12

Charakter :

Spokojny Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Basset hound pochodzi od basseta artezyjsko-normandzkiego, który w połowie ubiegłego wieku przybył z Francji do Anglii, gdzie skrzyżowano go z bloodhoundem, czyli psem świętego Huberta. W wyniku tej krzyżówki otrzymano okazy przypominające dzisiejsze psy rasy basset hound. Ostatni etap rozwoju rasy jest zasługą Amerykanów, którzy przypisali sobie stworzenie odmiany psa do towarzystwa zamiast psa gończego, co było wcześniej cechą charakterystyczną bassetów.

Po długim okresie, w którym Stany Zjednoczone były uznawane za ojczyznę rasy basset hound, miłośnicy psów w 1987 r. oficjalnie przyznali, że krajem jej pochodzenia jest Anglia i dziś obowiązuje jej angielski wzorzec.   

Grupa rasowa i sekcja FCI Basset hound

Grupa FCI

Grupa 6 - Psy gończe i rasy pokrewne

Sekcja

Sekcja 1 : psy gończe

Wygląd

Basset hound
Basset hound
Basset hound
Basset hound
Basset hound

Wysokość w kłębie Basset hound

Suka : pomiędzy 33 i 38 cm

Pies : pomiędzy 33 i 38 cm

Waga

Suka : pomiędzy 25 i 30 kg

Pies : pomiędzy 25 i 30 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Brązowe

Opis

Pod względem budowy basset hound jest psem wyjątkowym. Ma krótkie łapy i kościec najcięższy w stosunku do wielkości w porównaniu z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Tułów basseta jest wydłużony. Głowa długa, ale proporcjonalna, z umiarkowanie zaznaczonym stopem. Uszy psa są długie, kufa jest głęboka i ciężka, wargi opadające. Oczy o łagodnym i „smutnym” wyrazie sprawiają, że ciężko mu się oprzeć. Ogon, zawsze noszony wysoko, odzwierciedla jego radosny charakter. 

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ciekawostki

Basset hound - charakter

66%

Czuły

Oficjalny wzorzec opisuje basseta jako psa uczuciowego i serdecznego. Rzeczywiście bardzo przywiązuje się on do osób ze swojego najbliższego otoczenia, z którymi lubi spędzać czas. Jest szczęśliwy tylko wtedy, gdy czuje, że jest ważnym, kochanym członkiem rodziny.

66%

Lubi zabawę

Pomimo pozornej obojętności i smutnego spojrzenia basset hound jest psem, który uwielbia dokazywać i który zawsze będzie chętny do zabawy, czy to z dziećmi, czy z innymi psami. 

100%

Spokojny

Groźny, wytrwały i zawzięty podczas polowania, w domu basset hound zamienia się w spokojnego i łagodnego psa do towarzystwa. 

66%

Inteligentny

Pomimo tego, że jest dość uparty, basset hound jest psem inteligentnym, nastawionym na kontakt i pracę z człowiekiem. Odpowiednie podejście do tego pociesznego czworonoga sprawi, że będzie podążał za swoim opiekunem. 

100%

Łowca

Basset hound jest wspaniałym psem gończym, wykorzystywanym podczas polowań w stadzie, który wbrew pozorom potrafi dać dowód dużej wytrzymałości i nieugiętości w pogoni za zwierzyną. Ma wybitny węch i może godzinami podążać za tropem, nie okazując najmniejszych oznak zmęczenia. Niestety, ze względu na to, że obecnie pozostało niewiele hodowli specjalizujących się w tworzeniu linii psów pracujących, dziś basset nie należy do najbardziej cenionych przez myśliwych psów gończych. 

33%

Strachliwy/nieufny wobec obcych

Baset hound jest psem bardzo towarzyskim – lubi kontakt zarówno z psami, jak i innymi zwierzętami. Lubi przebywać z ludźmi, pracować i bawić się z nimi, o ile jest przez nich traktowany z należną mu uwagą. Nie jest agresywny ani bojaźliwy wobec osób, których nie zna. Wita się z nimi przyjaźnie, oczywiście jeśli nie mają złych zamiarów.   

66%

Niezależny

Choć jest bardzo uczuciowy i mocno przywiązuje się do swojej rodziny, basset hound jest jednocześnie dość niezależny, nie stroni od przygód, gdy podąża za tropem. Kiedy go złapie, właściciel może mieć problem z jego przywołaniem.  

Zachowanie

66%

Znoszenie samotności

Jeśli jego potrzeby są zaspokojone, w szczególności jeśli ma wystarczająco dużo ruchu, basset hound może bez problemu zostać sam w domu na kilka godzin – o ile ma do dyspozycji zabawki, które zajmują jego uwagę. Nie powinien jednak spędzać samotnie całego dnia, gdyż potrzebuje regularnego kontaktu z człowiekiem, interakcji, zabawy oraz spacerów. 

66%

Posłuszny / łatwo się uczy

Szczeniaki basseta bywają uparte i niezależne, wskazane jest więc podjęcie pracy z nimi odpowiednio wcześnie. Szkolenie powinno być prowadzone w sposób stanowczy i spójny, oparty o pozytywne wzmocnienie. Od pierwszych dni psa w domu należy stawiać mu granice. Jego wcześnie podjęte wychowanie zapobiegnie rozwojowi zachowań niepożądanych. 

66%

Szczekliwy

Według oficjalnego wzorca głos psa rasy basset hound jest głęboki i melodyjny. 

66%

Skłonność do ucieczek

Basset hound jest psem gończym o wspaniałym węchu. Gdy złapie trop, może za nim wytrwale podążać, a skupiwszy się tylko na tym zadaniu, nie będzie zwracał uwagi na swojego pana. Aby nie uciekał, należy z nim regularnie pracować, wyznaczając zadania stymulujące węch, dzięki którym będzie można choć częściowo kontrolować jego instynkt łowiecki. Jeśli basset mieszka na wsi, konieczne będzie wprowadzenie odpowiednich zabezpieczeń wokół domu, by nie uciekł np. podczas nieobecności opiekuna.  

66%

Skłonność do niszczenia

Basset jest z natury spokojny, wręcz flegmatyczny, ale może powodować w domu zniszczenia jako szczeniak lub kiedy musi dać upust nagromadzonej energii, jeśli codzienne spacery nie zapewniają mu wystarczająco dużo ruchu.  

100%

Łakomczuch

Basset hound lubi jeść, trzeba więc uważać, by go nie przekarmiać, bo może to skutkować otyłością i m.in. problemami z kręgosłupem.

66%

Pies stróżujący

Basset hound nie należy do psów, które odstraszają swoim wyglądem. Poza tym jest bardzo uczuciowy, towarzyski i przyjaźnie nastawiony do ludzi. Skutecznie dopomina się o pieszczoty samym swoim spojrzeniem „zbitego psa”. Z drugiej strony w obliczu niebezpieczeństwa lub jeśli nie wyczuje dobrze danej osoby, będzie wobec niej nieufny, czemu da wyraz głośnym szczekaniem. Skutecznie ostrzeże domowników o przybyciu nieproszonego gościa.  

100%

Pierwszy pies

Towarzyski i przyjacielski basset hound zdecydowanie nadaje się do adopcji przez osoby, które wcześniej nie opiekowały się psem. Dodatkowo łatwo przystosuje się do trybu życia każdego właściciela, zarówno w mieście, jak i na wsi. Dobrze czuje się w rodzinie z dziećmi, z innymi zwierzętami, ale też z osobami samotnymi. Należy jednak pamiętać o tym, że ma on rodowód psa myśliwskiego, więc może być trudny w odwołaniu, gdy złapie trop. Wymaga też codziennej umiarkowanej aktywności. 

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Czy szukasz psa rasy Basset hound ?

Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Basset hound ...

Zwierzęta do adopcji

Czy rasa Basset hound jest dla Ciebie?

Zrób test!

Tryb życia

100%

Basset hound w mieszkaniu

Pomimo tego, że basset hound jest psem krzepkim i wytrzymałym, zaleca się, aby nie mieszkał na zewnątrz. Bardzo dobrze przystosuje się do życia w mieszkaniu, jeśli będzie regularnie wyprowadzany na spacer.

Należy jednak zachować szczególną ostrożność, jeśli mieszkanie znajduje się w bloku bez windy. Pies tej rasy, zmuszony do wdrapywania się i schodzenia po schodach kilka razy dziennie, może szybko nabawić się problemów z kręgosłupem.

Basset hound lubi życie na wsi, ale nawet jeśli ma do dyspozycji ogród, nie powinien być w nim zamykany. Bardzo ważne są dla niego codzienne spacery.   

66%

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

Basset hound jest psem gończym „z krwi i kości” i ma w związku z tym określone potrzeby. Jego właściciel powinien jak najczęściej zabierać go np. na wieś, do lasu, na łąki, gdyż pies ten potrzebuje dużo wysiłku fizycznego. Choć jego budowa na to nie wskazuje, bardzo szybko biega!

Z drugiej strony nie powinien często wchodzić lub schodzić po schodach (co, jak można sobie wyobrazić, może być szczególnie bolesne dla samców). Oprócz codziennych spacerów warto zadbać o aktywności, które będą stymulować jego węch, takie jak podążanie za tropem pod kontrolą trenera, mantrailing, szukanie smakołyków, nosework, itp.

66%

Podróże/łatwość przewożenia

Basset hound wydaje się małym psem. Ma krótkie łapy, należy jednak do psów średniej wielkości i z tego powodu może sprawiać trudności w transporcie publicznymi środkami komunikacji. Chętnie jednak towarzyszy swemu panu w wyjazdach, jeśli ten od małego przyzwyczaja go do zmian otoczenia, zabierając go ze sobą w różne miejsca, różnymi środkami transportu. 

Współżycie z innymi

66%

Basset hound i koty

Baset hound ma pokojowe nastawienie do wszystkich zwierząt, w tym kotów, przy czym nić porozumienia między zwierzętami będzie większa, jeśli wychowają się razem, a basset będzie od maleńkości przyzwyczajany do obecności kota. Warto pamiętać, że psy tej rasy mają dobrze wykształcony instynkt łowiecki, który należy kontrolować poprzez odpowiednie szkolenie. W wychowaniu powinno się kłaść nacisk na umiejętność rezygnacji z pościgu i na opanowanie emocji. 

100%

Basset hound i psy

Basset hound jest psem pracującym w stadzie, rzadko więc popada w konflikt z innymi psami. Żyje w zgodzie nawet z okazami tej samej płci. Niezależnie od tego, czy jest psem domowym, czy pracującym, towarzystwo innych psów to dla niego przyjemność.  

100%

Basset hound i dzieci

Ten pies gończy bardzo lubi dzieci i nie stanowi dla nich niebezpieczeństwa. Jest łagodny, przyjazny, cierpliwy w kontaktach z nimi i nigdy nie okazuje agresji. Do tego może się okazać bardzo dobrym towarzyszem zabaw. 

66%

Basset hound i osoby starsze

Basset hound jest psem spokojnym i serdecznym, powinien być więc dobrym towarzyszem życia osób starszych, ale nie jest wskazane, by mieszkał wyłącznie z osobą prowadzącą siedzący tryb życia, gdyż z biegiem czasu może rozwinąć niepożądane zachowania. 

%}

Basset hound - cena

Cena basset hound zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Pierwsze szczenięta z miotu mogą osiągać cenę nawet 6000 PLN. Na zaspokojenie miesięcznych potrzeb psa tej wielkości należy przeznaczyć około 150-200 PLN, głównie na wysokiej jakości karmę oraz coroczne zabiegi zdrowotne i pielęgnacyjne (szczepienia, odrobaczanie, itp.)

 

Pielęgnacja

Pielęgnacja krótkiej sierści basseta nie jest skomplikowana, ale wymaga dyscypliny. Wskazane są cotygodniowe szczotkowania, dzięki którym szata psa pozostanie piękna i zdrowa. Szczególną uwagę należy zwrócić na oczy i wiszące uszy psa, które trzeba regularnie badać, by uniknąć infekcji.  

Linienie

Utrata sierści u basseta jest niewielka, nasila się jednak podczas okresów linienia, które u psów tej rasy występują dwa razy w roku. W tym czasie powinno się je szczotkować codziennie, by regularnie usuwać martwe włosy. 

Żywienie

Ze względu na nietypową sylwetkę dieta basseta powinna być dostosowana do jego wieku, masy, budowy i ogólnej kondycji fizycznej, zwłaszcza w okresie wzrostu psa. Pozwoli mu to uniknąć problemów ze zdrowiem, głównie z kręgosłupem, po osiągnięciu przez niego dojrzałości. Podstawą pożywienia może być sucha karma, ale musi być ona pierwszorzędnej jakości, by nie narażała psa na niedobór ważnych składników odżywczych. Należy zachować szczególną ostrożność przy żywieniu opartym o posiłki przygotowywane w domu, gdyż właściciel basseta może mieć trudności w samodzielnym opracowaniu diety zapewniającej optymalny dobór składników. Wybierając taką dietę, warto zasięgnąć porady lekarza weterynarii i dietetyka. 

Zdrowie

Długość życia

Długość życia psów rasy basset hound to około 11 lat. 

Odporność/wytrzymałość

Wbrew pozorom basset hound jest silnym i krzepkim psem gończym o atletycznej budowie, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością. 

Odporność na upały

Basset hound wymaga szczególnej opieki podczas upałów, ponieważ źle znosi ekstremalne warunki pogodowe. Powinien być wyprowadzany na spacery jedynie wcześnie rano lub późno wieczorem, gdyż tylko w chłodniejszych porach dnia będzie mógł skutecznie i bezpiecznie dać ujście nagromadzonej energii. 

Odporność na zimno

Basset hound źle znosi zimno, a jeszcze gorzej dużą wilgotność. Nie można zmuszać go do spania poza domem, jeśli temperatura powietrza nie jest odpowiednio wysoka - więcej o tym, jak zadbać o psa zimą przeczytasz tutaj.

Skłonność do tycia

Nadwaga jest bardzo groźna dla tego psa o krótkich łapach, ponieważ może mieć negatywny wpływ na jego kręgosłup – wydłużony u tej rasy. 

Częste choroby

  • Infekcje uszu (zapalenie ucha, świerzb) 
  • Grzybicze zapalenie skóry (spowodowane grzybami z rodzaju Malassezia)
  • Jaskra
  • Wrażliwość grzbietu (w związku z wydłużonym kręgosłupem) 
  • Infekcje oczu (w związku z opadającymi powiekami)
     

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
Dodaj komentarz

Resztę treści znajdziesz pod reklamą