Basset hound

Basset hound

Basset hound to pies gończy, obdarzony wspaniałym węchem. Całymi dniami może towarzyszyć swojemu panu na polowaniach, zazwyczaj w większym stadzie bassetów. Jest bardzo towarzyski i z powodzeniem może mieszkać pod jednym dachem z innymi zwierzętami. Nie może żyć w izolacji, do szczęścia potrzebuje obecności ludzi. Pomimo krótkich łap jest bardzo aktywny i wytrzymały. Pod tym względem nie różni się niczym od innych psów gończych. 

Podstawowe informacje o bassecie

Długość życia :

3

17

8

12

Charakter :

Spokojny Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Basset hound pochodzi od basseta artezyjsko-normandzkiego, który w połowie ubiegłego wieku przybył z Francji do Anglii, gdzie skrzyżowano go z bloodhoundem, czyli psem świętego Huberta. W wyniku tej krzyżówki otrzymano okazy przypominające dzisiejsze psy rasy basset hound. Ostatni etap rozwoju rasy jest zasługą Amerykanów, którzy przypisali sobie stworzenie odmiany psa do towarzystwa zamiast psa gończego, co było wcześniej cechą charakterystyczną bassetów.

Po długim okresie, w którym Stany Zjednoczone były uznawane za ojczyznę rasy basset hound, miłośnicy psów w 1987 r. oficjalnie przyznali, że krajem jej pochodzenia jest Anglia i dziś obowiązuje jej angielski wzorzec.   

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 6 - Psy gończe i rasy pokrewne

Sekcja

Sekcja 1 : psy gończe

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 33 i 38 cm

  Pies : pomiędzy 33 i 38 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 25 i 30 kg

  Pies : pomiędzy 25 i 30 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Pod względem budowy basset hound jest psem wyjątkowym. Ma krótkie łapy i kościec najcięższy w stosunku do wielkości w porównaniu z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Tułów basseta jest wydłużony. Głowa długa, ale proporcjonalna, z umiarkowanie zaznaczonym stopem. Uszy psa są długie, kufa jest głęboka i ciężka, wargi opadające. Oczy o łagodnym i „smutnym” wyrazie sprawiają, że ciężko mu się oprzeć. Ogon, zawsze noszony wysoko, odzwierciedla jego radosny charakter. 

  Ciekawostki

  Dziś basset hound jest przede wszystkim psem do towarzystwa, dużo bardziej popularnym w Stanach Zjednoczonych niż w Europie, gdzie nadal dość często i błędnie uważa się, że do życia w mieszkaniu najlepiej nadają się małe psy. Za takiego, pomimo krótkich łap, nie może uchodzić basset hound, ale ze względu na swój spokój i opanowanie dużo bardziej sprawdza się jako pies do towarzystwa niż większość tzw. psów – miniaturek.

  Basset hound - charakter

  • 66%

   Czuły

   Oficjalny wzorzec opisuje basseta jako psa uczuciowego i serdecznego. Rzeczywiście bardzo przywiązuje się on do osób ze swojego najbliższego otoczenia, z którymi lubi spędzać czas. Jest szczęśliwy tylko wtedy, gdy czuje, że jest ważnym, kochanym członkiem rodziny.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Pomimo pozornej obojętności i smutnego spojrzenia basset hound jest psem, który uwielbia dokazywać i który zawsze będzie chętny do zabawy, czy to z dziećmi, czy z innymi psami. 

  • 100%

   Spokojny

   Groźny, wytrwały i zawzięty podczas polowania, w domu basset hound zamienia się w spokojnego i łagodnego psa do towarzystwa. 

  • 66%

   Inteligentny

   Pomimo tego, że jest dość uparty, basset hound jest psem inteligentnym, nastawionym na kontakt i pracę z człowiekiem. Odpowiednie podejście do tego pociesznego czworonoga sprawi, że będzie podążał za swoim opiekunem. 

  • 100%

   Łowca

   Basset hound jest wspaniałym psem gończym, wykorzystywanym podczas polowań w stadzie, który wbrew pozorom potrafi dać dowód dużej wytrzymałości i nieugiętości w pogoni za zwierzyną. Ma wybitny węch i może godzinami podążać za tropem, nie okazując najmniejszych oznak zmęczenia. Niestety, ze względu na to, że obecnie pozostało niewiele hodowli specjalizujących się w tworzeniu linii psów pracujących, dziś basset nie należy do najbardziej cenionych przez myśliwych psów gończych. 

  • 33%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Baset hound jest psem bardzo towarzyskim – lubi kontakt zarówno z psami, jak i innymi zwierzętami. Lubi przebywać z ludźmi, pracować i bawić się z nimi, o ile jest przez nich traktowany z należną mu uwagą. Nie jest agresywny ani bojaźliwy wobec osób, których nie zna. Wita się z nimi przyjaźnie, oczywiście jeśli nie mają złych zamiarów.   

  • 66%

   Niezależny

   Choć jest bardzo uczuciowy i mocno przywiązuje się do swojej rodziny, basset hound jest jednocześnie dość niezależny, nie stroni od przygód, gdy podąża za tropem. Kiedy go złapie, właściciel może mieć problem z jego przywołaniem.  

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Jeśli jego potrzeby są zaspokojone, w szczególności jeśli ma wystarczająco dużo ruchu, basset hound może bez problemu zostać sam w domu na kilka godzin – o ile ma do dyspozycji zabawki, które zajmują jego uwagę. Nie powinien jednak spędzać samotnie całego dnia, gdyż potrzebuje regularnego kontaktu z człowiekiem, interakcji, zabawy oraz spacerów. 

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Szczeniaki basseta bywają uparte i niezależne, wskazane jest więc podjęcie pracy z nimi odpowiednio wcześnie. Szkolenie powinno być prowadzone w sposób stanowczy i spójny, oparty o pozytywne wzmocnienie. Od pierwszych dni psa w domu należy stawiać mu granice. Jego wcześnie podjęte wychowanie zapobiegnie rozwojowi zachowań niepożądanych. 

   • 66%

    Szczekliwy

    Według oficjalnego wzorca głos psa rasy basset hound jest głęboki i melodyjny. 

   • 66%