Mosina (62-050)
Basset hound
Basset hound to pies gończy, obdarzony wspaniałym węchem. Całymi dniami może towarzyszyć swojemu panu na polowaniach, zazwyczaj w większym stadzie bassetów. Jest bardzo towarzyski i z powodzeniem może mieszkać pod jednym dachem z innymi zwierzętami. Nie może żyć w izolacji, do szczęścia potrzebuje obecności ludzi. Pomimo krótkich łap jest bardzo aktywny i wytrzymały. Pod tym względem nie różni się niczym od innych psów gończych.
Długość życia |
Basset hound średnio żyje od 8 do 12 lat |
Charakter |
|
Rozmiar |
średni
|
Wielkość dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 33 i 38 cm
Pies
pomiędzy 33 i 38 cm
|
Waga dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 25 i 30 kg
Pies
pomiędzy 25 i 30 kg
|
Kolor umaszczenia
Umaszczenie basseta jest często trójbarwne (czarne, białe i rude), ale bywa także dwubarwne (cytrynowe z białym). |
Czarne Białe Rude |
Rodzaj szaty
Sierść jest krótka. Włos jest gładki i zwarty. Nie powinien być długi ani miękki. Frędzle nie są dopuszczalne. |
Krótka |
Kolor oczu
Oczy są przeważnie ciemne, ale mogą być jasnobrązowe u psów o jasnym umaszczeniu. Widoczna jest czerwień dolnej powieki. |
Brązowe
|
Dziś basset hound jest przede wszystkim psem do towarzystwa, dużo bardziej popularnym w Stanach Zjednoczonych niż w Europie, gdzie nadal dość często i błędnie uważa się, że do życia w mieszkaniu najlepiej nadają się małe psy. Za takiego, pomimo krótkich łap, nie może uchodzić basset hound, ale ze względu na swój spokój i opanowanie dużo bardziej sprawdza się jako pies do towarzystwa niż większość tzw. psów – miniaturek.
Więcej informacji na temat rasy Basset hound
Pochodzenie i historia rasy Basset hound
Basset hound pochodzi od basseta artezyjsko-normandzkiego, który w połowie ubiegłego wieku przybył z Francji do Anglii, gdzie skrzyżowano go z bloodhoundem, czyli psem świętego Huberta. W wyniku tej krzyżówki otrzymano okazy przypominające dzisiejsze psy rasy basset hound. Ostatni etap rozwoju rasy jest zasługą Amerykanów, którzy przypisali sobie stworzenie odmiany psa do towarzystwa zamiast psa gończego, co było wcześniej cechą charakterystyczną bassetów.
Po długim okresie, w którym Stany Zjednoczone były uznawane za ojczyznę rasy basset hound, miłośnicy psów w 1987 r. oficjalnie przyznali, że krajem jej pochodzenia jest Anglia i dziś obowiązuje jej angielski wzorzec.
Grupa i sekcja FCI Basset hound
-
Grupa 6 - Psy gończe i rasy pokrewne
-
Sekcja 1 : psy gończe
Basset hound - charakter
Zachowanie rasy Basset hound
Szkolenie psa rasy Basset hound
Szczeniaki basseta bywają uparte i niezależne, wskazane jest więc podjęcie pracy z nimi odpowiednio wcześnie. Szkolenie powinno być prowadzone w sposób stanowczy i spójny, oparty o pozytywne wzmocnienie. Od pierwszych dni psa w domu należy stawiać mu granice. Jego wcześnie podjęte wychowanie zapobiegnie rozwojowi zachowań niepożądanych.
Styl życia rasy Basset hound
Dla kogo rasa Basset hound ?
Basset hound - cena
Cena basset hound zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Pierwsze szczenięta z miotu mogą osiągać cenę nawet 6000 PLN. Na zaspokojenie miesięcznych potrzeb psa tej wielkości należy przeznaczyć około 150-200 PLN, głównie na wysokiej jakości karmę oraz coroczne zabiegi zdrowotne i pielęgnacyjne (szczepienia, odrobaczanie, itp.)
Basset hound - linienie
Niewielkie
Utrata sierści u basseta jest niewielka, nasila się jednak podczas okresów linienia, które u psów tej rasy występują dwa razy w roku. W tym czasie powinno się je szczotkować codziennie, by regularnie usuwać martwe włosy.
Basset hound - pielęgnacja
Pielęgnacja krótkiej sierści basseta nie jest skomplikowana, ale wymaga dyscypliny. Wskazane są cotygodniowe szczotkowania, dzięki którym szata psa pozostanie piękna i zdrowa. Szczególną uwagę należy zwrócić na oczy i wiszące uszy psa, które trzeba regularnie badać, by uniknąć infekcji.
Zdrowie rasy Basset hound
Długość życia psów rasy basset hound to około 11 lat.
Wbrew pozorom basset hound jest silnym i krzepkim psem gończym o atletycznej budowie, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością.
Basset hound wymaga szczególnej opieki podczas upałów, ponieważ źle znosi ekstremalne warunki pogodowe. Powinien być wyprowadzany na spacery jedynie wcześnie rano lub późno wieczorem, gdyż tylko w chłodniejszych porach dnia będzie mógł skutecznie i bezpiecznie dać ujście nagromadzonej energii.
Basset hound źle znosi zimno, a jeszcze gorzej dużą wilgotność. Nie można zmuszać go do spania poza domem, jeśli temperatura powietrza nie jest odpowiednio wysoka - więcej o tym, jak zadbać o psa zimą przeczytasz tutaj.
Nadwaga jest bardzo groźna dla tego psa o krótkich łapach, ponieważ może mieć negatywny wpływ na jego kręgosłup – wydłużony u tej rasy.
- Infekcje uszu (zapalenie ucha, świerzb)
- Grzybicze zapalenie skóry (spowodowane grzybami z rodzaju Malassezia)
- Jaskra
- Wrażliwość grzbietu (w związku z wydłużonym kręgosłupem)
- Infekcje oczu (w związku z opadającymi powiekami)
Planujesz zakup psa rasy Basset hound?
Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Basset hound ...
1 komentarz
1 komentarz na temat 1
Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?