Reklama

psi senior
© Shutterstock

Kiedy pies staje się seniorem? Jak się opiekować starszym psem?

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Choć przyprowadzając do domu małego, rozbrykanego szczeniaczka często nie myślimy o tym, że za jakiś czas stanie się on spokojnym psem seniorem, ta chwila i tak w końcu nadejdzie. Wtedy należy nieco zmienić postępowanie wobec pupila, aby mógł cieszyć się jesienią życia przez długie lata. Jak rozpoznać moment, w którym pies staje się seniorem? Zobacz, jak odpowiednio zająć się psem–seniorem!

W jakim wieku pies staje się seniorem?

Często zakłada się, że pies staje się seniorem w wieku siedmiu lat. Prawda jest jednak nieco bardziej skomplikowana. Różne rasy psów starzeją się bowiem w różnym tempie, co wiąże się także z przewidywaną długością ich życia. Dożywające ponad piętnastu lat małe pieski jeszcze w dziesiątym roku życia mogą być pełne werwy i wigoru, natomiast czworonogi należące do ras średnich i dużych prawdopodobnie będą już okazywać oznaki upływającego czasu.

Z kolei psy ras dużych i olbrzymich, a zwłaszcza molosy, czyli psy ważące nawet powyżej 50 kg, z dużym prawdopodobieństwem przeżyją zaledwie ok. dziewięciu lat.

Tu przeczytasz więcej na temat tego, ile żyją psy

Na proces starzenia się psa mają wpływ także inne czynniki, np. dotychczasowa jakość życia, przebyte choroby, a także uwarunkowania osobnicze, często dziedziczone po rodzicach. Jak zatem rozpoznać moment, w którym pies staje się seniorem? Jakie są pierwsze oznaki starzenia? 

Najlepszym sposobem określenia momentu, w którym nasz pupil wkracza w jesień życia, jest obserwacja zmian w jego zachowaniu. Psi senior zwykle staje się mało energiczny, może zacząć słabiej widzieć i słyszeć lub zacząć bać się sytuacji, w których dotąd nie wykazywał lęku.

Najczęściej zaczyna też poruszać się wolniej i spędzać znacznie więcej czasu na spaniu. Osłabieniu ulegają również jego zdolności adaptacyjne, a także szybkość reakcji. Niekiedy można również dostrzec charakterystyczne, siwe włosy, które coraz bardziej rozprzestrzeniają się na sierści naszego ulubieńca.

Żywienie psa seniora  - witaminy i składniki mineralne

Jedną z rzeczy, jaką trzeba zmienić w opiece nad psim seniorem, jest jego sposób odżywiania. Z wiekiem spada tempo przemiany materii, co oznacza zmniejszenie zapotrzebowania kalorycznego średnio o 30-40 %. Podobnie jak u ludzi zmniejsza się również aktywność fizyczna, co może prowadzić do otyłości.

Starsze czworonogi nie potrzebują tyle białka, co młodsze zwierzęta. Zmniejsza się również ich zapotrzebowanie na węglowodany, a ich nadmiar może być szczególnie szkodliwy dla psa w podeszłym wieku. Dzieje się tak, ponieważ nadmiar tego składnika w jadłospisie może doprowadzić do szybkiego zwiększenie masy ciała zwierzęcia, które i tak ma już problemy ze stawami oraz poruszaniem się ze względu na naturalne procesy starzenia zachodzące w organizmie.

Warto natomiast wzbogacić dietę pupila o większą ilość witamin i minerałów, niezbędnych dla zachowania dobrego zdrowia psa.

Jeśli karmisz psa domowym jedzeniem zadbaj także większą ilość błonnika, np. poprzez dodawanie do karmy odpowiednich dla czworonoga warzyw i owoców, a także płatków owsianych czy brązowego ryżu. Mięso odpowiednie dla starszego zwierzęcia to np. ryby czy indyk, które zawierają lekkostrawne i dobrze przyswajalne dla psa białko.

Aby mieć pewność, że pupil otrzymuje wszystkie niezbędne składniki odżywcze, najlepiej sięgnąć po karmy dla psów seniorów. Są one zazwyczaj wzbogacone również o składniki hamujące starzenie się organizmu, zwłaszcza kwasy tłuszczowe Omega–3 i Omega–6. Jeśli masz wątpliwości, jak żywić pupila, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Jak opiekować się starszym psem?

Poza zmianami w żywieniu czworonoga warto również zadbać o potrzeby starszego psa w inny sposób. Gdy dostrzeżemy objawy starzenia u psa, warto skrócić nieco spacery, by nie przemęczać zwierzęcia. Dobrym pomysłem będzie natomiast zwiększenie ich częstotliwości.

Stary pies, mający problemy z chodzeniem, może ciężko znieść półgodzinną wyprawę, jednak regularne przechadzki zwiększają wydzielanie mazi stawowej. Dodatkowo odpowiednio dobrana do wieku pupila aktywność fizyczna pomoże mu zachować odpowiednią wagę, a tym samym odciążyć stawy i ułatwić poruszanie się zwierzęcia.

Opieka nad psem seniorem - profilaktyka 

©Shutterstock

Psa seniora powinno się również uważnie obserwować. Starość wiąże się bowiem z wieloma chorobami i to, co z początku weźmiemy za objaw wejścia ulubieńca w wiek dojrzały może być w rzeczywistości czymś znacznie groźniejszym. Wraz z wiekiem, trzeba też zwracać baczniejszą uwagę na uzębienie psa, który na starość ma szczególną tendencję do zapadania m.in. na choroby dziąseł.

Bardzo ważne są też regularne wizyty u lekarza weterynarii w celu sprawdzenia stanu zdrowia pupila. Badania kontrolne takie, jak morfologia krwi, RTG, EKG i USG najlepiej przeprowadzać nawet dwa razy w roku. Należy liczyć się również z tym, że pupil z wiekiem zacznie tracić słuch i wzrok.

W pierwszym przypadku zmianę dość łatwo można zauważyć, ponieważ pies może przestać reagować na swoje imię lub robić to z opóźnieniem. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest nauczenie psa reakcji na zrozumiałe dla niego w tej sytuacji znaki.

Utratę wzroku niekiedy dość trudno jest zauważyć, ponieważ psi senior doskonale radzi sobie w znanym otoczeniu, posługując się głównie węchem. Najważniejsze w tej sytuacji jest czujne pilnowanie psa na spacerach oraz zrezygnowanie z przemeblowywania domu, aby pupil mógł bez trudu się w nim odnaleźć. Należy także zapewnić psu spokój i postarać się ograniczyć nieco docierające do niego z zewnątrz bodźce, by nie wywoływać w nim niepokoju.
 
Jesień życia naszego pupila może być pięknym czasem zarówno dla nas, jak i dla niego. Należy tylko pamiętać, że podeszły wiek psa seniora niesie ze sobą pewne ograniczenia oraz nowe potrzeby. Dzięki temu można zapewnić mu godną starość i sprawić, że czworonóg spędzi z nami jak najwięcej czasu.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?