Husky

Inne nazwy: Siberian Husky, Husky

#12

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Husky
Husky © Shutterstock

Husky syberyjski tradycyjnie jest wykorzystywany w wyścigach psich zaprzęgów (sled dog), jednak przede wszystkim pełni rolę psa do towarzystwa. To piękny i łagodny pies, idealny dla miłośników ras pierwotnych, jak najbardziej zbliżonych do wilka. Jest całkowicie niegroźny, bo zaprzyjaźnia się z każdym (nie nadaje się zatem na psa stróżującego). To jednak bardzo niezależny pies. Przed podjęciem decyzji o zakupie powinniśmy zebrać zatem jak najwięcej informacji o rasie.

Najważniejsze informacje o Husky

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Pieszczoch Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Husky syberyjski to niezwykle stara rasa pochodząca z Syberii. Wykorzystywali ją Czukczowie, którzy potrzebowali psów zdolnych do ciągnięcia sań, polowania i zabawy z dziećmi. Według legendy husky powstał z połączenia wilka z księżycem. Z tego względu pies przypomina wilka, nosi ogon w kształcie półksiężyca i wyje podczas pełni. Selekcja rasy rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza dzięki Evie „Short” Seeley, którą można uznać za matkę psów husky i malamut. Amerykański Kennel Club oficjalnie uznał rasę w 1930 roku, a jej klub powstał osiem dni później. Pierwsze husky przybyły do Francji w latach 70. Dopiero w 1992 roku powstał klub rasy.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 5 - Szpice i psy w typie pierwotnym

Sekcja

Sekcja 1 : nordyckie psy zaprzęgowe

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 50 i 56 cm

  Pies : pomiędzy 54 i 60 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 15 i 23 kg

  Pies : pomiędzy 20 i 28 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Niebieskie
  Brązowe
  Różnooki

  Opis

  Husky to piękny pies średnich rozmiarów o proporcjonalnej budowie oraz zwinnej, eleganckiej sylwetce. Czaszka jest lekko zaokrąglona, kufa średniej długości, zwężająca się w kierunku nosa. Oczy mają kształt migdałów, są nieco ukośne. Uszy są nieduże, trójkątnego kształtu, osadzone blisko siebie i wysoko na głowie. Są lekko zaokrąglone na końcach, pokryte sierścią nawet wewnątrz. Kończyny są proste i umięśnione. Noszony w zagięciu ogon nie opada na żadną stronę tułowia, ani też nie spoczywa płasko na grzbiecie.

  Ciekawostki

  Niebieskie oczy husky, dzięki którym rasa odniosła niebywały sukces, nie są wymagane przez wzorzec i nie zwiększają wartości osobnika. Nie stanowią także wady, jak twierdzą niektórzy.

  Husky - charakter

  • 100%

   Czuły

   Siberian Husky jest niezwykle czuły w stosunku do członków swojej rodziny – są dla niego bardzo ważni. To pies żyjący stadnie, do dobrego samopoczucia potrzebuje towarzystwa.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Szczeniak tej rasy uwielbia się bawić, lecz z wiekiem się uspokaja. Woli zajmować się własnymi sprawami (o ile ma towarzystwo), niż bawić się z ludźmi czy innymi psami.

  • 66%

   Spokojny

   Husky jest aktywny, ale w domu potrafi zachowywać się spokojnie, zwłaszcza jeśli zaspokoimy jego potrzeby.

  • 66%

   Inteligentny

   Husky syberyjski jest inteligentny, szybko rozumie polecenia, ale nie stosuje się do nich ślepo, jeśli przewodnik nie jest konsekwentny w szkoleniu. By współpraca była udana, człowiek swoje oczekiwania musi przekazywać w prosty i czytelny sposób. 

  • 100%

   Łowca

   Choć nie jest to rasa psów myśliwskich, instykt łowiecki u tej rasy pozostał nietknięty. Czasem ciężko więc puścić go bez smyczy, bo wraca do właściciela tylko wówczas, gdy sam o tym zdecyduje. 

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   To pies przyjaźnie nastawiony do wszystkich. Nie wie, czym jest agresja. Może okazywać nieufność, a nawet odstraszyć intruza, lecz tylko wówczas, gdy poczuje, że jego bliscy są w niebezpieczeństwie.

  • 66%

   Niezależny

   Husky uwielbia swojego opiekuna, ale jest niezależny. Pamiętajmy jednak, że wcale nie oznacza to, że lubi samotność.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    To pies pociągowy, a zatem żyjący w stadzie. Musi być częścią grupy i mieć „bogate życie towarzyskie”. Bardzo źle znosi izolację i nieobecność właściciela.

   • 33%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Husky nie jest rasą podatną na szkolenie. Oczywiście nie oznacza to, że nie można go nauczyć niczego i że nie będzie posłuszny. Wymaga jednak bardzo zrównoważonego, konsekwentnego przewodnika. Relacja pomiędzy psem i opiekunem powinna być oparta na szacunku i zaufaniu. 

    Podstawy wychowania (chodzenie przy nodze, przychodzenie na zawołanie, pozostawanie bez ruchu) muszą być wzmacniane przez całe życie psa.

   • 100%

    Szczekliwy

    Husky, tak jak wilk, raczej wyje, niż szczeka. Nie jest więc szczekliwy, ale gdy się nudzi lub czuje samotny, potrafi być bardzo głośny. 

   • 100%