Podenco kanaryjski

Inne nazwy: podenco canario

Podenco kanaryjski
Podenco kanaryjski

Podenco kanaryjski to wyjątkowy czworonóg – zarówno pod względem wyglądu, jak i charakteru. Choć w Polsce nie jest znany, w kraju swego pochodzenia jest bardzo popularnym czworonogiem i cenionym myśliwym. To pies niezwykle wytrwały, energiczny, odważny i silnie przywiązujący się do swojej rodziny. Jest jej oddany bezgranicznie i z wielkim zaangażowaniem będzie uczestniczył w jej codziennych aktywnościach.

Podstawowe informacje o podenco kanaryjskim

Długość życia :

5

17

10

12

Charakter :

Pieszczoch Inteligentny Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Ojczyzną podenco kanaryjskiego są Wyspy Kanaryjskie. Szczególnie duża populacja tych czworonogów żyje m.in. na takich wyspach jak Teneryfa i Gran Canaria. Należy jednak zaznaczyć, że pies ten ma z całą pewnością egipskie korzenie. Dotarł on na wyspy zapewne m.in. wraz z Fenicjanami i Egipcjanami.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 5 - Szpice i psy w typie pierwotnym

Sekcja

Sekcja 7 : pierwotne psy myśliwskie

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 53 i 60 cm

  Pies : pomiędzy 55 i 64 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 23 i 27 kg

  Pies : pomiędzy 23 i 27 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Podenco kanaryjski to pies średniej wielkości. Z wyglądu przypomina nieco psa faraona, który jest jego przodkiem. Jest bardzo szczupły, jego budowa wskazuje na lekkość i jedocześnie dużą wytrzymałość. Mięśnie są dobrze widoczne przez skórę ze względu na brak tkanki tłuszczowej. Stop jest słabo zaznaczony. Oczy podenco są małe i skośne, mają migdałowy kształt. Dużą kufę zdobi nos w kolorze cielistym. Szerokie u nasady uszy są spiczasto zakończone, opadają do tyłu (gdy pies jest pobudzony, są uniesione). Nisko osadzony ogon nie może być zwinięty.

  Ciekawostki

  Podenco kanaryjski jest najprawdopodobniej potomkiem psa faraona. Jest to jedna z najstarszych istniejących obecnie ras psów na świecie – przypuszcza się, że liczy już blisko 7000 lat (ślady istnienia rasy widoczne są m.in. w grobowcach faraonów).

  Charakter

  • 100%

   Czuły

   Podenco kanaryjski bardzo mocno przywiązuje się do swojego opiekuna. Chętnie spędza z nim czas i potrafi okazać czułość.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Psy tej rasy są bardzo żywiołowymi stworzeniami. Chętnie więc zaangażują się w zabawę z bliskimi sobie osobami.

  • 33%

   Spokojny

   Podenco kanaryjski jest psem bardzo oddanym swemu przewodnikowi. Odpowiednio wychowany, będzie mu posłuszny. Jest to jednak pies myśliwski, który nie został stworzony do siedzącego trybu życia. Każdego dnia jego potrzeby ruchowe muszą być zaspokajane. Jeśli tak się stanie, powinien umieć zachować spokój w warunkach domowych.

  • 100%

   Inteligentny

   Podenco jest psem inteligentnym. Z łatwością będzie przyswajał wiedzę, jeśli zaproponowane mu szkolenie będzie odpowiednio prowadzone. Opiekun musi być konsekwentny i łagodny zarazem, gdyż jest to pies wrażliwy.

  • 100%

   Łowca

   Podenco kanaryjski to typowy myśliwy. Wykorzystywany jest przede wszystkim do polowania na króliki. Ma doskonały węch, dlatego pełni głównie rolę psa tropiącego.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Podenco nie należy do psów strachliwych. Generalnie jest przyjaźnie nastawiony do wszystkich ludzi, choć oczywiście może zachowywać pewien dystans do obcych, dopóki ich nie pozna i nie upewni się, że mają dobre zamiary.

  • 100%

   Niezależny

   Choć podenco kanaryjski jest niezwykle lojalnym i oddanym towarzyszem swojego opiekuna, cechuje się pewną dozą niezależności – jak przystało na psa myśliwskiego.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Podenco kanaryjski może dobrze znosić krótkie okresy samotności, jeśli zostanie wcześniej odpowiednio przygotowany do nieobecności właściciela. Nie powinien jednak pozostawać sam na całe dnie.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Jako pies inteligentny podenco uczy się łatwo i chętnie. Jest też bardzo oddany swojemu właścicielowi. Jeśli ten posiada odpowiednią wiedzę, potrafi postępować cierpliwie i konsekwentnie, nie powinny pojawić się większe problemy ze szkoleniem tego czworonoga.

   • 33%

    Szczekliwy

    Jak każdy pies podenco kanaryjski oczywiście potrafi szczekać, ale nie nadużywa szczególnie tej umiejętności. Jest raczej dość cichym, spokojnym i zrównoważonym czworonogiem.

   • 100%