Podenco kanaryjski
Inne nazwy: podenco canario

Podenco kanaryjski to wyjątkowy czworonóg – zarówno pod względem wyglądu, jak i charakteru. Choć w Polsce nie jest znany, w kraju swego pochodzenia jest bardzo popularnym czworonogiem i cenionym myśliwym. To pies niezwykle wytrwały, energiczny, odważny i silnie przywiązujący się do swojej rodziny. Jest jej oddany bezgranicznie i z wielkim zaangażowaniem będzie uczestniczył w jej codziennych aktywnościach.
Podstawowe informacje o podenco kanaryjskim
Pochodzenie i historia
Ojczyzną podenco kanaryjskiego są Wyspy Kanaryjskie. Szczególnie duża populacja tych czworonogów żyje m.in. na takich wyspach jak Teneryfa i Gran Canaria. Należy jednak zaznaczyć, że pies ten ma z całą pewnością egipskie korzenie. Dotarł on na wyspy zapewne m.in. wraz z Fenicjanami i Egipcjanami.
Klasyfikacja FCI
Grupa FCI
Grupa 5 - Szpice i psy w typie pierwotnym
Sekcja
Sekcja 7 : pierwotne psy myśliwskie
Wygląd
Wielkość dorosłego osobnika
Suka : pomiędzy 53 i 60 cm
Pies : pomiędzy 55 i 64 cm
Waga
Suka : pomiędzy 23 i 27 kg
Pies : pomiędzy 23 i 27 kg
Maść
Podenco kanaryjski występuje w umaszczeniu rudo-białym (najbardziej preferowane). Barwa ruda może być mniej lub bardziej intensywna – od pomarańczowej po mahoniową.
Rodzaj szaty
Szata podenco kanaryjskiego jest krótka, gęsta oraz gładka.
Kolor oczu
Oczy podenco są bursztynowe – odcień uzależniony jest od rodzaju umaszczenia.
Opis
Podenco kanaryjski to pies średniej wielkości. Z wyglądu przypomina nieco psa faraona, który jest jego przodkiem. Jest bardzo szczupły, jego budowa wskazuje na lekkość i jedocześnie dużą wytrzymałość. Mięśnie są dobrze widoczne przez skórę ze względu na brak tkanki tłuszczowej. Stop jest słabo zaznaczony. Oczy podenco są małe i skośne, mają migdałowy kształt. Dużą kufę zdobi nos w kolorze cielistym. Szerokie u nasady uszy są spiczasto zakończone, opadają do tyłu (gdy pies jest pobudzony, są uniesione). Nisko osadzony ogon nie może być zwinięty.
Ciekawostki
Podenco kanaryjski jest najprawdopodobniej potomkiem psa faraona. Jest to jedna z najstarszych istniejących obecnie ras psów na świecie – przypuszcza się, że liczy już blisko 7000 lat (ślady istnienia rasy widoczne są m.in. w grobowcach faraonów).