Nowe Miasto Lubawskie (13-300)
Eurasier
Eurasier to pies średniej wielkości o grubym futrze, które nadaje mu dumnego i dostojnego wyglądu. Jest bardzo przyjemnym towarzyszem życia, łatwo nawiązuje relacje zarówno z psami, jak i innymi zwierzętami w jego otoczeniu. Mocno przywiązuje się do osób ze swojej rodziny, nie jest jednak natrętny. Potrafi dostosować się do trybu życia swojego właściciela i chętnie towarzyszy mu w jego codziennych aktywnościach.
Długość życia |
Eurasier średnio żyje od 11 do 13 lat |
Charakter |
|
Rozmiar |
średni
|
Wielkość dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 48 i 56 cm
Pies
pomiędzy 52 i 60 cm
|
Waga dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 18 i 26 kg
Pies
pomiędzy 23 i 32 kg
|
Kolor umaszczenia
Dopuszczalne są wszystkie kolory umaszczenia, z wyjątkiem czystej bieli i koloru brązowego. Niepożądane są również białe łaty. |
Czarne Niebieskie/szare Rude Kremowe |
Rodzaj szaty
Sierść jest średniej długości. Włos okrywowy luźno leży na tułowiu psa, nie jest przygnieciony. W zależności od umiejscowienia jest krótki lub półdługi. Podszerstek jest gęsty. |
Krótka Długa |
Kolor oczu
Oczy są ciemne. |
Brązowe
|
Eurasier nie jest rasą popularną w Polsce, tymczasem jest psem znakomitym dla tych, którzy z wyglądu upodobali sobie psy rasy chow-chow, ale szukają bardziej przymilnego pupila.
Więcej informacji na temat rasy Eurasier
Pochodzenie i historia rasy Eurasier
Rasa eurasier powstała z inicjatywy słynnego etologa Konrada Lorenza, który podjął próbę odtworzenia rasy łajki nienieckiej, od dłuższego czasu wymarłej. Ten dawny pies rosyjski był krzyżówką szpica niemieckiego z chow-chow i żył w stanie dzikim. Dzięki odpowiedniemu krzyżowaniu Lorenzowi udało się stworzyć, lub raczej odtworzyć, eurasiera. Kierował pracami hodowcy Juliusza Wipfela, wprowadzając do jego hodowli okazy samojeda. W 1973 r. eurasier został uznany przez FCI i rozpowszechnił się w Niemczech, Austrii, Holandii, Belgii, Szwajcarii i w Hiszpanii. Niestety nie zdobył dużej popularności. Za bardzo przypomina chow-chow, który jest dużo bardziej znany i poszukiwany przez hodowców.
Grupa i sekcja FCI Eurasier
-
Grupa 5 - Szpice i psy w typie pierwotnym
-
Sekcja 5 : szpice azjatyckie rasy i pokrewne
Eurasier - charakter
Zachowanie rasy Eurasier
Szkolenie psa rasy Eurasier
Szkolenie tego psa nie wymaga nadmiernego wysiłku. Posiada szereg zalet, takich jak łagodność czy wrażliwość, które ułatwiają naukę. Lubi współpracować ze swoim przewodnikiem. Eurasier od szczeniaka powinien mieć zapewniony odpowiedni kontakt z innymi psami i ludźmi – umożliwi to jego odpowiednią socjalizację, ale z nią również nie powinno być żadnych trudności, gdyż ten wspaniały szpic z natury jest bardzo otwarty. Oczywiście jego naturalność i szczerość w kontaktach z innymi nie oznacza, że właściciel może spocząć na laurach. Szkolenie eurasiera warto podjąć wcześnie, kładąc nacisk na równowagę w jego relacjach z innymi psami.
Styl życia rasy Eurasier
Dla kogo rasa Eurasier ?
Eurasier - cena
Cena eurasiera zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Pierwsze szczeniaki z miotu mogą osiągać cenę 6000 PLN. Na zaspokojenie miesięcznych potrzeb tego psa należy przeznaczyć około 200 PLN, głównie na żywność dobrej jakości oraz podstawowe zabiegi zdrowotne w trakcie roku, takie jak odrobaczanie, szczepienia.
Eurasier - linienie
Obfite
Eurasier traci dużo sierści na wiosnę, w okresie linienia. W tym czasie wymaga codziennego szczotkowania, które pozwoli usunąć jak najwięcej martwych włosów.
Eurasier - pielęgnacja
Gęsta sierść tego szpica może odstraszać osoby, które nie chcą spędzać długich godzin na pielęgnacji swojego psa. Potrzeby eurasiera w tym zakresie nie są jednak wygórowane. Wystarczy zwykłe, cotygodniowe szczotkowanie, dzięki któremu jego sierść pozostanie piękna i zachowa właściwości ochronne. W tym celu najlepiej używać specjalnej szczotki, która dosięgnie również podszerstka. O ile nie jest prezentowany na wystawach, eurasier nie wymaga kąpieli czy wyszukanej pielęgnacji. Zaleca się nie więcej niż dwie kąpiele w roku.
Zdrowie rasy Eurasier
Długość życia eurasiera szacuje się na 12 lat.
Eurasier cieszy się dobrym zdrowiem, głównie dzięki temu, że jest krzyżówką szczególnie odpornych ras. Choruje bardzo rzadko i jest długowieczny.
Eurasian nie cierpi bardzo z powodu wysokich temperatur, nie należy jednak pozostawiać go długo na słońcu. W trakcie upałów należy mu zapewnić stały dostęp do świeżej wody i zacienionego miejsca.
Grube futerko i gęsty podszerstek dobrze chronią eurasiera przed złą pogodą, zarówno przed zimnem, jak i wilgocią.
Eurasier nie jest psem, który lubi biegać, przy nieodpowiedniej diecie może więc szybko przybrać na wadze. Kontrola i odpowiednie zbilansowanie posiłków oraz codzienne spacery powinny mu pomóc wrócić do formy.
- Dysplazja biodra
- Jaskra pierwotna (generyczna choroba oczu)
- Dwurzędność rzęs (niedorozwój mieszka włosowego)
- Entropium (podwinięcie powieki)
- Zespół Dandy’ego-Walkera (hipoplazja mózgu)