Eurasier

Eurasier
Eurasier

Eurasier to pies średniej wielkości o grubym futrze, które nadaje mu dumnego i dostojnego wyglądu. Jest bardzo przyjemnym towarzyszem życia, łatwo nawiązuje relacje zarówno z psami, jak i innymi zwierzętami w jego otoczeniu. Mocno przywiązuje się do osób ze swojej rodziny, nie jest jednak natrętny. Potrafi dostosować się do trybu życia swojego właściciela i chętnie towarzyszy mu w jego codziennych aktywnościach.

Podstawowe informacje o eurasier

Długość życia :

6

18

11

13

Charakter :

Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Rasa eurasier powstała z inicjatywy słynnego etologa Konrada Lorenza, który podjął próbę odtworzenia rasy łajki nienieckiej, od dłuższego czasu wymarłej. Ten dawny pies rosyjski był krzyżówką szpica niemieckiego z chow-chow i żył w stanie dzikim. Dzięki odpowiedniemu krzyżowaniu Lorenzowi udało się stworzyć, lub raczej odtworzyć, eurasiera. Kierował pracami hodowcy Juliusza Wipfela, wprowadzając do jego hodowli okazy samojeda. W 1973 r. eurasier został uznany przez FCI i rozpowszechnił się w Niemczech, Austrii, Holandii, Belgii, Szwajcarii i w Hiszpanii. Niestety nie zdobył dużej popularności. Za bardzo przypomina chow-chow, który jest dużo bardziej znany i poszukiwany przez hodowców.

Więcej o niemieckich rasach psów przeczytasz tutaj.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 5 - Szpice i psy w typie pierwotnym

Sekcja

Sekcja 5 : szpice azjatyckie rasy i pokrewne

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 48 i 56 cm

  Pies : pomiędzy 52 i 60 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 18 i 26 kg

  Pies : pomiędzy 23 i 32 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Eurasier jest psem średniej wielkości, o budowie bardziej prostokątnej niż kwadratowej. Jego głowa przypomina głowę wilka, ma kształt stożka. Uszy są stojące, średniej wielkości, czaszka płaska z wyraźną bruzdą czołową. Oczy są ciemne, niezbyt głęboko osadzone, kształtem zbliżone do migdała. Kończyny mocne, dobrze umięśnione i idealnie proste. Ogon zwisa, kiedy pies odpoczywa, a gdy jest w ruchu, nosi go zawinięty nad grzbietem.

  Ciekawostki

  Eurasier nie jest rasą popularną w Polsce, tymczasem jest psem znakomitym dla tych, którzy z wyglądu upodobali sobie psy rasy chow-chow, ale szukają bardziej przymilnego pupila.

  Eurasier - charakter

  • 66%

   Czuły

   Eurasier, który przed ostatecznym zdefiniowaniem rasy znany był także jako „wilczy chow”, wykazuje duże przywiązanie do swojej rodziny, nie jest jednak natrętny wobec jej członków.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Szczeniaki eurasiera są bardzo wesołe i figlarne, a ich szkolenie przez zabawę będzie przyjemnym doświadczeniem zarówno dla psa, jak i właściciela. Psy dorosłe, choć pozostają dość przyjacielskie, zachowują pewną rezerwę.

  • 66%

   Spokojny

   Eurasier jest psem spokojnym i zrównoważonym, który może jednak zwracać na siebie uwagę i domagać się zaangażowania ze strony opiekuna, jeśli jego potrzeby ruchowe nie zostaną zaspokojone. 

  • 100%

   Inteligentny

   Eurasier to pies inteligentny, który poprawnie i szybko wykonuje polecenia swojego pana i który lubi demonstrować swoje umiejętności – robi to z dumą oraz elegancją.

  • 33%

   Łowca

   Oficjalny wzorzec psa rasy eurasier wskazuje, że pies ten jest pozbawiony instynktu łowieckiego.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Eurasier jest psem towarzyskim, podchodzi jednak z dużą ostrożnością do nieznajomych i potrzebuje czasu, by zaakceptować ich obecność. Nie ma wyraźnie rozwiniętego instynktu obronnego, ale ze względu na silne przywiązanie do swojej rodziny będzie dobrym obrońcą, choć nigdy agresywnym. Pozostaje nieufny wobec osób, których nie zna, a wobec gości w domu będzie zachowywał obojętność, dopóki nie zostaną mu we właściwy sposób przedstawieni.

  • 66%

   Niezależny

   Jako bliski krewny psów rasy chow-chow czy samojed eurasier jest dość niezależny, ale pozostaje blisko związany ze swoją rodziną i źle znosi wyłączenie z niej.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Eurasier nie lubi samotności i bardzo źle znosi rozłąkę ze swoją rodziną. Potrzebuje regularnego kontaktu z ludźmi ze swojego najbliższego otoczenia, dlatego w żadnym wypadku nie powinno się go trzymać na stałe poza domem. Z drugiej strony, jeśli od szczeniaka będzie stopniowo przyzwyczajany do pozostawania samemu w domu, może dobrze tolerować nieobecności pana, choć te i tak nie powinny być niepotrzebnie wydłużane.

   • 100%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Szkolenie tego psa nie wymaga nadmiernego wysiłku. Posiada szereg zalet, takich jak łagodność czy wrażliwość, które ułatwiają naukę. Lubi współpracować ze swoim przewodnikiem. Eurasier od szczeniaka powinien mieć zapewniony odpowiedni kontakt z innymi psami i ludźmi – umożliwi to jego odpowiednią socjalizację, ale z nią również nie powinno być żadnych trudności, gdyż ten wspaniały szpic z natury jest bardzo otwarty. Oczywiście jego naturalność i szczerość w kontaktach z innymi nie oznacza, że właściciel może spocząć na laurach. Szkolenie eurasiera warto podjąć wcześnie, kładąc nacisk na równowagę w jego relacjach z innymi psami.

   • 33%

    Szczekliwy

    Eurasier jest blisko spokrewniony z wilkiem, szczeka więc bardzo rzadko. Pod tym względem potrafi być niezauważalny.

   • 66%