Fiński lapphund

Inne nazwy: Lapinkoira, Suomenlapinkoira

Fiński lapphund
Fiński lapphund

Fiński lapphund to zwierzę żywiołowe, wesołe i nastawione do wszystkich przyjaźnie. Początkowo wykorzystywany był jako pies pasterski przy reniferach, obecnie służy wyłącznie jako pies do towarzystwa i wystawowy.

Podstawowe informacje o fińskim lapphundzie

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

To bardzo stara rasa, której dokładne pochodzenie nie jest znane. Od niepamiętnych czasów Finowie wykorzystywali ją do pilnowania reniferów i jako psa stróżującego. Stanowi ona dla nich symbol psiej wierności. FCI oficjalnie uznało rasę w 1955 roku.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 5 - Szpice i psy w typie pierwotnym

Sekcja

Sekcja 3 : nordyckie psy stróżujące i pasterskie

Wygląd

Opis

Fiński lapphund ma mocną sylwetkę o długości nieco przekraczającej wysokość w kłębie. Głowa mocna w zarysie, u psów dość szeroka, u suk bardziej elegancka. Wyraźnie zaznaczona bruzda czołowa i stop. Kufa jest prosta i krótsza niż czaszka. Symetrycznie zwęża się w kierunku nosa. Uszy stoją, są średniej wielkości, szeroko rozstawione, dość szerokie u nasady i bardzo ruchliwe. Ogon średniej wielkości i dość krótki, okryty gęstym, długim włosem, noszony nad grzbiecie.

Ciekawostki

Mimo że fiński lapphund jest bardziej niepozorny niż inne szpice, odznacza się wyjątkowymi cechami charakteru. W przyszłości rasa ta może stać się bardzo popularna.

Charakter

 • 66%

  Czuły

  Fiński lapphund jest przyjaźnie nastawiony do swoich bliskich, chociaż przywiązuje się bardziej do jednego właściciela. 

 • 66%

  Lubi zabawę

  To bardzo energiczny pies potrzebujący regularnej stymulacji.

 • 66%

  Spokojny

  Dobrze ułożony fiński lappphund potrafi zachowywać się spokojnie. 

 • 100%

  Inteligentny

  Pies jest bardzo inteligentny i nastawiony na współpracę z człowiekiem. Uczestniczył w zawodach w obronie cywilnej i uzyskał lepsze wyniki niż rasy zwykle wykorzystywane w tym celu.

 • 66%

  Łowca

  Jako pierwotna rasa fiński lapphund zachował pewien instynkt myśliwski, który można jednak kontrolować za pomocą odpowiedniego szkolenia.

 • 66%

  Strachliwy/nieufny wobec obcych

  Pies zachowuje dystans wobec obcych. Może ugryźć tylko wówczas, gdy jego bliscy znajdą się w niebezpieczeństwie.

 • 66%

  Niezależny

  Fiński lapphund to wyjątkowo lojalny pies, który zachował jednak swoje pierwotne cechy, przez co odznacza się sporą potrzebą niezależności.

  Zachowanie

  • 33%

   Znoszenie samotności

   Pies ten jest niezwykle wierny właścicielowi, potrafi nawet odmówić jedzenia, jeśli jego opiekuna nie ma w pobliżu (co niezwykle rzadko zdarza się u psów typu szpic).

  • 100%

   Posłuszny / łatwo się uczy

   Fiński lapphund jest bardzo posłuszny i łatwy do ułożenia. To inteligentny pies, który szybko rozumie, czego od niego oczekujemy, o ile konsekwentnie stosujemy pozytywne metody szkolenia. 

  • 100%

   Szczekliwy

   Lapphund szczeka dużo, ale łatwo można nauczyć go milczenia na polecenie.

  • 100%