Szpic niemiecki

Inne nazwy: szpic niemiecki duży, szpic niemiecki średni, szpic niemiecki mały, szpic miniaturowy (pomeranian)

Szpic niemiecki
Szpic niemiecki
Szpic niemiecki istnieje w pięciu rozmiarach, od szpica miniaturowego (pomeranian) po szpica dużego. Są to wesołe, przyjazne i czułe psy, dość zdystansowane wobec obcych, przez co sprawdzają się jako stróże. Charakteryzują się inteligencją, łatwo się je szkoli, doskonale sprawdzą się w rodzinach z dziećmi.

Najważniejsze informacje o szpicu niemieckim

Długość życia :

7

21

12

16

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Szpic niemiecki to bardzo stary pies, pochodzący bezpośrednio od rasy canis familiaris palustris rutimeyer – psów żyjących na bagnach w epoce kamienia – oraz od szpiców istniejących w epoce palafitów w okresie neolitu. Niemieckie nazwy poszczególnych odmian to: Wolfspitz, Grosspitz (szpic duży), Mittelspitz (szpic średni), Kleinspitz (szpic mały) i Zwergspitz (szpic miniaturowy). FCI oficjalnie uznała rasę w 1957 roku. 

Więcej o niemieckich rasach psów przeczytasz tutaj.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 5 - Szpice i psy w typie pierwotnym

Sekcja

Sekcja 4 : szpice europejskie

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 18 i 55 cm

  Pies : pomiędzy 18 i 55 cm

  Wolfszpic ma średnio 49 cm w kłębie, szpic duży 46 cm, szpic średni 34 cm, szpic mały 26 cm, a szpic miniaturowy 20 cm.

  Waga

  Suka : pomiędzy 3 i 20 kg

  Pies : pomiędzy 3 i 20 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Głowa przypomina głowę lisa, uszy są stojące i trójkątne, oczy mają kształt migdałów, przód głowy jest szeroki i okrągły. Kufa niezbyt długa, zwęża się w kierunku czubka nosa. Kończyny są średniej długości, proporcjonalne w stosunku do wpisującego się w kwadrat tułowia, idealnie pionowe. Ogon wdzięcznie zwinięty nad grzbietem.

  Ciekawostki

  Do właścicieli tej cenionej rasy należało wiele słynnych postaci historycznych, między innymi Katarzyna II Wielka, Maria Antonina, Mozart, Michał Anioł czy Emile Zola.

  Wolfszpic, Szpic niemiecki, duży Szpic, niemiecki średni Szpic, niemiecki mały Szpic, miniaturowy (pomeranian)

  szpic miniaturowy

  szpic mały

  szpic średni

  szpic duży

  Charakter

  • 100%

   Czuły

   Bez względu na odmianę szpic niemiecki to pies wyjątkowo wierny i przywiązujący się do właściciela. Świetnie nadaje się jako towarzysz samotnych osób ze względu na swoją dobroduszność i komunikatywne usposobienie.

  • 100%

   Lubi zabawę

   To żywy i wesoły pies, który nigdy nie odmówi zabawy ze względu na dużą potrzebę ruchu. Zabawa to także świetny sposób na rozpoczęcie nauki.

  • 66%

   Spokojny

   Podczas działania szpic niemiecki jest bardzo aktywny, ale gdy odpoczywa, potrafi udawać, że nie słyszy, by nic nie zakłócało jego spokoju.

  • 100%

   Inteligentny

   Inteligencja psa przejawia się głównie w jego dużych zdolnościach do słuchania i adaptacji. Szybko uczy się tego, czego od niego oczekujemy, potrafi też przystosować się do różnych trybów życia.

  • 33%

   Łowca

   Szpic niemiecki nie ma instynktu drapieżnika, musi jednak opanować polecenie przychodzenia na zawołanie, by mógł swobodnie biegać podczas spacerów.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Pies ten okazuje wyjątkową czujność w stosunku do obcych. Jest bardzo zdystansowany i niełatwo obdarza zaufaniem.

  • 33%

   Niezależny

   Szpic niemiecki bardzo przywiązuje się do swojego pana i darzy go ogromnym uwielbieniem, o ile ten traktuje go życzliwie i z szacunkiem. 

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Pies ten bez problemu znosi nieobecność właścicieli, jeżeli jej okresy nie są zbyt długie i jeśli przyzwyczaimy go do nich stopniowo, w pozytywny sposób, gdy tylko szczeniak trafi do naszego domu. 

   • 100%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Szpic niemiecki mocno przywiązuje się do właściciela. Lubi się uczyć i spędzać czas z bliskimi. To oczywiście ułatwia jego szkolenie. 

    Pies jest natomiast bardzo wrażliwy i nie zniesie ani krzty brutalności. Podczas nauki musimy zatem wykazać się cierpliwością, konsekwencją i życzliwością. 

   • 100%

    Szczekliwy

    Szpic niemiecki szczeka ostro i głośno. Podnosi głos, gdy tylko usłyszy nietypowy hałas lub zobaczy podejrzaną osobę. Odpowiednia socjalizacja i nauka uspokajania się pozwolą ograniczyć uciążliwe szczekanie. 

   • 33%