Łajka jakucka

Inna nazwa: Laïka de Iakoutie

Zdjęcie: dorosły pies rasa Łajka jakucka
Zdjęcie: szczeniak rasa Łajka jakucka
Zweryfikowane przez eksperta
Komentarz Udostępnij

Długość życia

Łajka jakucka średnio żyje od 10 do 12 lat

Charakter

Rozmiar

średni

Wielkość dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 53 i 57 cm
Pies pomiędzy 55 i 59 cm

Waga dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 18 i 23 kg
Pies pomiędzy 20 i 25 kg
Kolor umaszczenia
Czarne Białe Czekoladowe/ brązowe Kremowe
Rodzaj szaty
Krótka
Kolor oczu
Niebieskie
Brązowe
Różnooki

Cena zakupu

Łajka jakucka kosztuje ok. 3500zł

Więcej informacji na temat rasy Łajka jakucka

Pochodzenie i historia rasy Łajka jakucka

Łajka jakucka, znana również jako Jakutian Laika to rasa psów pochodząca z Republiki Sacha (Jakucja) na Syberii w Rosji. Historia tej rasy sięga tysięcy lat wstecz, a dowody archeologiczne wskazują, że podobne psy były wykorzystywane przez miejscową ludność do zaprzęgów i polowań już 8000 lat pne. Wykopaliska przeprowadzone przez Vladimira Pitulko na wyspie Jokhov ujawniły pozostałości sań i kości psów z tego okresu.

Pierwsze pisemne wzmianki o łajce jakuckiej pojawiły się w XVII wieku w relacjach syberyjskich odkrywców i handlarzy, którzy wykorzystywali te psy podczas swoich długich podróży zaprzęgami. W 1692 r. Nicolaas Witsen, holenderski odkrywca, opisał je w swojej książce North and East Tartar, przedstawiając jedną z najwcześniejszych znanych ilustracji rasy.

W XIX wieku łajka jakucka była powszechnie wykorzystywana do transportu towarów i poczty na znaczne odległości przez rozległe syberyjskie przestrzenie. Jednak wraz z industrializacją i pojawieniem się na początku XX wieku nowych środków transportu, takich jak pociągi i skutery śnieżne, populacja rasy spadła. W latach 50. i 60. reżim radziecki usunął nawet psy zaprzęgowe z listy zwierząt domowych z powodu spadku koczownictwa.

Po upadku Związku Radzieckiego w 1991 r. ponownie zainteresowano się łajką jakucką. W 1993 r. została ona uznana przez Państwową Komisję ds. Zachowania Rosyjskiego Dziedzictwa Genetycznego. Grupa entuzjastów podjęła rygorystyczne prace selekcyjne w celu przywrócenia rasy, których kulminacją było stworzenie oficjalnego standardu w 2004 roku. Praca ta umożliwiła łajce jakuckiej odzyskanie statusu i popularności, zarówno jako psa pracującego, jak i psa do towarzystwa.

W 2019 r. rasa została tymczasowo uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI), co pomogło zwiększyć zainteresowanie rasą na całym świecie. Ponadto Amerykański Związek Kynologiczny (AKC) również przyznał tymczasowe uznanie rasie w 2017 r., pomagając w rozpowszechnieniu rasy w innych regionach świata. Ostatnia obowiązująca w Polsce wersja wzorca została opublikowana przez ZKWP we wrześniu 2019 roku. 

Groupe et section à titre provisoire FCI de la race Laïka de Yakoutie

  • Grupa 5 - Szpice i psy w typie pierwotnym

  • Sekcja 1 : nordyckie psy zaprzęgowe

Szkolenie psa rasy Łajka jakucka

To inteligentne i łatwo się uczące psy, ale wymagają pozytywnego podejścia edukacyjnego i mogą być uparte, jeśli metody stosowane przez opiekuna im nie odpowiadają.

Łajka jakucka - cena

Cena łajki jakuckiej z oficjalnej hodowli waha się od 3500 - 6000 zł. Cena może się wahać w zależności od hodowli, rodowodu i specyficznych cech szczeniaka.

Planujesz zakup psa rasy Łajka jakucka?

Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Łajka jakucka ...

Zwierzęta do adopcji

Niestety... W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Łajka jakucka ...

Masz pytanie odnośnie rasy Łajka jakucka ?

Czy rasa Łajka jakucka jest dla Ciebie?

Zrób test!
Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten plik: