Samoyed (samojed)

Inne nazwy: Samoiedskaïa Sabaka, Samoiedskaïa Sabaka, Samoyed Dog

Samoyed (samojed)
Samojed

Samojed to północna rasa o majestatycznym wyglądzie. Grube białe futro nadaje uroku jej przedstawicielom, a ich przyjazny charakter uwiedzie każdego. Ten biały pies, z natury niezależny, ale czuły, w szczególności w kontaktach z dziećmi, to doskonały towarzysz życia dla całej rodziny.

Pierwotnie służył jako pies zaprzęgowy, dlatego do prawidłowego rozwoju potrzebuje regularnej aktywności fizycznej. Najlepszymi opiekunami dla tej rasy będą osoby lubiące sport i mające doświadczenie w wychowywaniu dość upartych czworonogów.

Podstawowe informacje o rasie Samoyed

Długość życia :

5

17

10

12

Charakter :

Lubiący zabawę Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Rasa pochodzi z północy, podobnie jak husky syberyjski i inne psy zaprzęgowe. Nazwa wzięła się od plemienia Samojedów, które stworzyło tę rasę na dalekiej północy. Psy nie były wtedy jednak białe, możliwe nawet, że dominowało czarne umaszczenie.

Kolor biały pojawił się wraz ze współczesną hodowlą rasy, która rozpoczęła się równocześnie w Anglii i Stanach Zjednoczonych na bazie dwóch typów psów wyhodowanych przez plemię: „typu niedźwiedziowatego” i „typu wilkowatego”. Po okresie niepewności krajem pochodzenia samojeda została najpierw Anglia, a obecnie został on ostatecznie przypisany do Rosji północnej, czyli Syberii, pod egidą Nordic Kennel Union (NKU).

Samojed - wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 45 i 50 cm

  Pies : pomiędzy 50 i 55 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 15 i 22 kg

  Pies : pomiędzy 20 i 30 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Ten biały arktyczny szpic to piękny, elegancki, silny i wytrzymały pies. Jego wygląd odzwierciedla dumny, wytrzymały i pewny charakter.

  Ciekawostki

  Samojed nie tylko niezwykle przyjacielski i uroczy, ale umie się uśmiechać. Ta wyjątkowa cecha zachwyca każdego. Charakterystyczny uśmiech samojeda powstaje dzięki lekkiemu uniesieniu warg.

  Samojed - charakter

  • 66%

   Czuły

   To łagodny i czuły pies, który doceni pieszczoty swoich właścicieli, zachowując jednak przy tym pewien dystans, jak wiele psów ras północnych.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Nawet w dorosłym wieku jest skory do zabawy, zwłaszcza z dziećmi, które uwielbia.

  • 66%

   Spokojny

   To dynamiczny i bardzo aktywny pies. Jeśli jednak jego potrzeby są spełniane dzięki różnorodnej, stymulującej aktywności, potrafi zachować spokój i cieszyć się komfortem swojego legowiska.

  • 100%

   Inteligentny

   Z jednej strony zdolność adaptacji samojeda do różnych trybów życia świadczy o jego inteligencji, z drugiej zaś, co może wydawać się paradoksalne, ten nordycki pies nie jest chętny do współpracy. Jeśli zauważy brak konsekwencji lub nie zdobędziemy jego zaufania, komunikacja może okazać się trudna. 

  • 66%

   Łowca

   Samojed to dość dobry myśliwy, ale polowanie nie należy do jego ulubionych zajęć. Małe zwierzęta może szybko uznać za ofiarę. Nie ma jednak zbyt silnego instynktu drapieżcy, zdecydowanie woli zabawę. 

  • 33%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   W przeciwieństwie do wielu psów ras północnych, samojed jest dość przyjaźnie nastawiony do obcych, przez co niezbyt sprawdzi się jako pies stróżujący. 

   Wobec nieznajomych nie okazuje strachu ani agresji, woli poprosić o trochę pieszczot lub zabawę.

  • 100%

   Niezależny

   Jak wszystkie nordyckie psy, samojed ma mocno niezależny charakter. Mimo to, jest bardzo przywiązany do grupy społecznej i stara się przypodobać swojemu panu.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Samojed nie może być zamknięty ani trzymany na uwięzi w oddaleniu od swojej grupy społecznej. Nie lubi też zostawać sam w domu. Związany z tym emocjonalny dyskomfort może doprowadzić do niszczenia przedmiotów lub wycia.

   • 33%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Szkolenie psów ras północnych nie jest łatwe. Niezależność samojeda połączona z uporem niezbyt sprzyja współpracy. Ten biały pies może jednak być posłuszny, jeśli właściciel obdarzy go zaufaniem i wykaże się ogromną cierpliwością. 

    Szkolenie należy rozpocząć w jak najmłodszym wieku, by ewentualne złe nawyki nie zdążyły się ugruntować. 

    Konieczne jest zapewnienie pozytywnego szkolenia. Należy unikać jakiejkolwiek brutalności, która może zranić psa i sprawić, że całkowicie straci ochotę do współpracy.

   • 100%

    Szczekliwy

    Zarówno w towarzystwie ludzi, jak i innych psów samojed chętnie szczeka, by wyrazić radość, frustrację czy entuzjazm.

   • 100%