Samoyed (samojed)

Inne nazwy: Samoiedskaïa Sabaka, Samoiedskaïa Sabaka, Samoyed Dog

#34

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Samoyed (samojed)
Samojed

Samojed to północna rasa o majestatycznym wyglądzie. Grube białe futro nadaje uroku jej przedstawicielom, a ich przyjazny charakter uwiedzie każdego. Ten biały pies, z natury niezależny, ale czuły, w szczególności w kontaktach z dziećmi, to doskonały towarzysz życia dla całej rodziny.

Pierwotnie służył jako pies zaprzęgowy, dlatego do prawidłowego rozwoju potrzebuje regularnej aktywności fizycznej. Najlepszymi opiekunami dla tej rasy będą osoby lubiące sport i mające doświadczenie w wychowywaniu dość upartych czworonogów.

Podstawowe informacje o rasie Samoyed

Długość życia :

5

17

10

12

Charakter :

Lubiący zabawę Inteligentny

Rozmiar :

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ładowanie reklam ...

Pochodzenie i historia

Rasa pochodzi z północy, podobnie jak husky syberyjski i inne psy zaprzęgowe. Nazwa wzięła się od plemienia Samojedów, które stworzyło tę rasę na dalekiej północy. Psy nie były wtedy jednak białe, możliwe nawet, że dominowało czarne umaszczenie.

Kolor biały pojawił się wraz ze współczesną hodowlą rasy, która rozpoczęła się równocześnie w Anglii i Stanach Zjednoczonych na bazie dwóch typów psów wyhodowanych przez plemię: „typu niedźwiedziowatego” i „typu wilkowatego”. Po okresie niepewności krajem pochodzenia samojeda została najpierw Anglia, a obecnie został on ostatecznie przypisany do Rosji północnej, czyli Syberii, pod egidą Nordic Kennel Union (NKU).

Samojed - wygląd

 • Samoyed (samojed)
  Samoyed (samojed)

  Wysokość w kłębie Samoyed (samojed)

  Suka : pomiędzy 45 i 50 cm

  Pies : pomiędzy 50 i 55 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 15 i 22 kg

  Pies : pomiędzy 20 i 30 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Ten biały arktyczny szpic to piękny, elegancki, silny i wytrzymały pies. Jego wygląd odzwierciedla dumny, wytrzymały i pewny charakter.

  Ciekawostki

  Samojed nie tylko niezwykle przyjacielski i uroczy, ale umie się uśmiechać. Ta wyjątkowa cecha zachwyca każdego. Charakterystyczny uśmiech samojeda powstaje dzięki lekkiemu uniesieniu warg.

  Samojed - charakter

  • 66%

   Czuły

   To łagodny i czuły pies, który doceni pieszczoty swoich właścicieli, zachowując jednak przy tym pewien dystans, jak wiele psów ras północnych.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Nawet w dorosłym wieku jest skory do zabawy, zwłaszcza z dziećmi, które uwielbia.

  • 66%

   Spokojny

   To dynamiczny i bardzo aktywny pies. Jeśli jednak jego potrzeby są spełniane dzięki różnorodnej, stymulującej aktywności, potrafi zachować spokój i cieszyć się komfortem swojego legowiska.

  • 100%

   Inteligentny

   Z jednej strony zdolność adaptacji samojeda do różnych trybów życia świadczy o jego inteligencji, z drugiej zaś, co może wydawać się paradoksalne, ten nordycki pies nie jest chętny do współpracy. Jeśli zauważy brak konsekwencji lub nie zdobędziemy jego zaufania, komunikacja może okazać się trudna. 

  • 66%

   Łowca

   Samojed to dość dobry myśliwy, ale polowanie nie należy do jego ulubionych zajęć. Małe zwierzęta może szybko uznać za ofiarę. Nie ma jednak zbyt silnego instynktu drapieżcy, zdecydowanie woli zabawę. 

  • 33%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   W przeciwieństwie do wielu psów ras północnych, samojed jest dość przyjaźnie nastawiony do obcych, przez co niezbyt sprawdzi się jako pies stróżujący. 

   Wobec nieznajomych nie okazuje strachu ani agresji, woli poprosić o trochę pieszczot lub zabawę.

  • 100%

   Niezależny

   Jak wszystkie nordyckie psy, samojed ma mocno niezależny charakter. Mimo to, jest bardzo przywiązany do grupy społecznej i stara się przypodobać swojemu panu.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Samojed nie może być zamknięty ani trzymany na uwięzi w oddaleniu od swojej grupy społecznej. Nie lubi też zostawać sam w domu. Związany z tym emocjonalny dyskomfort może doprowadzić do niszczenia przedmiotów lub wycia.

   • 33%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Szkolenie psów ras północnych nie jest łatwe. Niezależność samojeda połączona z uporem niezbyt sprzyja współpracy. Ten biały pies może jednak być posłuszny, jeśli właściciel obdarzy go zaufaniem i wykaże się ogromną cierpliwością. 

    Szkolenie należy rozpocząć w jak najmłodszym wieku, by ewentualne złe nawyki nie zdążyły się ugruntować. 

    Konieczne jest zapewnienie pozytywnego szkolenia. Należy unikać jakiejkolwiek brutalności, która może zranić psa i sprawić, że całkowicie straci ochotę do współpracy.

   • 100%

    Szczekliwy

    Zarówno w towarzystwie ludzi, jak i innych psów samojed chętnie szczeka, by wyrazić radość, frustrację czy entuzjazm.

   • 100%

    Skłonność do ucieczek

    Jego niezależność połączona z ewentualnym, mniej lub bardziej rozwiniętym instynktem myśliwskim może przyczynić się do częstych ucieczek. 

    Co więcej, jeśli jego potrzeby fizyczne, węchowe i społeczne nie są należycie zaspokojone przez właściciela, może zdecydować się na samotną eskapadę. 

   • 66%

    Skłonność do niszczenia

    Samojed to niezwykle aktywny pies. Potrzebuje ciągłej aktywności, a nuda to jego najgorszy wróg. 

    Jeśli nie ma zapewnionej wystarczającej dawki ruchu lub zbyt długo pozostaje w samotności, pies będzie próbował wyładować nadmiar energii, biorąc się za wszystko, co napotka na swojej drodze. 

    Na szczęście problem ten znika w przypadku odpowiednio stymulowanych psów o należycie zaspokojonych potrzebach.

   • 66%

    Łakomczuch

    Samojed nigdy nie pogardzi przysmakami, ale powinien je dostawać wyłącznie za dobre zachowanie. 

    Należy uważać, by zbytnio nie przybrał na wadze, musi więc nauczyć się nie żebrać o jedzenie i spokojnie czekać na porę posiłku. 

   • 33%

    Pies stróżujący

    Przyjazny charakter, radość życia i entuzjazm okazywany przez samojeda w momencie przybycia gości nie czynią z niego dobrego psa stróżującego. 

    Dzięki szczekliwej naturze samojed może teoretycznie skutecznie ostrzegać właścicieli przed niebezpieczeństwem, jednak szczeka tak często, że zazwyczaj nie jest to brane na poważnie.

   • 33%

    Pierwszy pies

    Dostojny i szlachetny wygląd samojeda może skraść serce wielu osób, ale należy pamiętać, jaka jest prawdziwa natura tej północnej rasy. 

    Nie każdy będzie umiał poradzić sobie z tak upartym zwierzakiem i zaspokoić jego ogromne zapotrzebowanie na ruch. 

    Samojed wymaga dużo cierpliwości, czasu i poświęcenia. Może to stanowić zbyt trudne wyzwanie dla osób niemających wielkiego doświadczenia w wychowaniu psów.

    Resztę treści znajdziesz pod reklamą

    Ładowanie reklam ...

    Czy rasa Samoyed (samojed) jest dla Ciebie?

    Zrób test!

    Tryb życia

    • 33%

     Samoyed (samojed) w mieszkaniu

     Samojed nie powinien prowadzić salonowego trybu życia – pomimo eleganckiego wyglądu jest to wiejski, dynamiczny pies potrzebujący ciągłej aktywności i treningu.

     Najszczęśliwszy będzie w domu na wsi z ogrodem, najlepiej w górach. Przez zbyt wysokie temperatury zimą w mieszkaniu sierść samojeda nie będzie prezentować się tak ładnie, jak w innych warunkach.

     Jednak bez względu na to, czy żyje na wsi czy w mieście, w domu czy na zewnątrz, musimy zapewniać mu długie i ciekawe spacery oraz regularną aktywność sportową.

    • 100%

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Samojed jako pies zaprzęgowy ma sportową naturę, potrzebuje biegać i wyładowywać swą ogromną energię. Zwykłe spacery po osiedlu to dla niego zdecydowanie za mało. 

     By zachował równowagę fizyczną i psychiczną, oprócz długich codziennych wyjść trzeba zapewniać mu regularną aktywność sportową. Idealnie sprawdzą się psie zaprzęgi, agility, dog dancing czy tropienie.

    • 66%

     Podróże/łatwość przewożenia

     Dzięki średnim rozmiarom ten puchaty pies może bez problemu podróżować z właścicielami. To właśnie głównie obfita sierść nadaje mu imponujące rozmiary. 

     Jednak by transport przebiegł bez problemów, konieczne jest odpowiednie szkolenie – jednocześnie zdecydowane i łagodne – oraz właściwa socjalizacja.

     Współżycie z innymi

     • 33%

      Samoyed (samojed) i koty

      Mimo niewielkiego instynktu myśliwskiego ten nordycki pies wykazuje ogromną czujność w stosunku do niewielkich zwierząt, takich jak kot. 

      Współżycie może więc okazać się trudne, chyba że szczeniak samojeda przyzwyczajany jest do kociego współlokatora od najmłodszego wieku.

     • 66%

      Samoyed (samojed) i psy

      Samojed ma dość awanturniczy charakter, z natury żyje w gromadzie, więc nie boi się konfrontacji. Odpowiednia socjalizacja psa pozwoli jednak ograniczyć i opanować zaczepne odruchy. Nie spodziewajmy się jednak cudów w przypadku niewykastrowanych psów.

     • 100%

      Samoyed (samojed) i dzieci

      To łagodny, czuły i uważny pies, który uwielbia dzieci. Będzie dla nich doskonałym towarzyszem zabaw. 

      Konieczne jest jednak wdrożenie zasad współżycia, zwłaszcza w przypadku dzieci, by zapewnić spokój i bezpieczeństwo całej rodziny.

     • 33%

      Samoyed (samojed) i osoby starsze

      Ogromna energia samojeda nie idzie niestety w parze z zazwyczaj spokojnym trybem życia starszych osób.

      %}

      Samojed - cena

      Cena samojeda zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi ok 4500 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w ZKwP. Cena za najlepsze osobniki może sięgać 6000 zł.

      Średni miesięczny koszt utrzymania psa to ok. 150 zł.

      Pielęgnacja

      Pielęgnacja pięknej szaty samojeda wymaga rygoru, cierpliwości i regularności. 

      Konieczne jest codzienne (i czasami żmudne) czesanie w okresie linienia (jedno linienie w roku w przypadku psów i dwa linienia w przypadku suk). Przez pozostałą część roku wystarczy cotygodniowe szczotkowanie. 

      Jeśli pies regularnie przebywa na śniegu, musimy zadbać o właściwą pielęgnację poduszeczek łap psa (wazelina przed biegiem, buty w przypadku zranienia itd.).

      Linienie

      Samojed traci dużo sierści, zwłaszcza w okresach linienia. Codziennie należy usuwać martwą sierść.

      Żywienie

      Na rynku dostępne są wysokiej jakości produkty dla psów nordyckich ras. W specjalistycznych sklepach i serwisach internetowych znajdziemy karmę, która najlepiej zaspokoi potrzeby samojeda. 

      Jeśli karmimy psa domowym jedzeniem, do codziennej diety składającej się z surowego mięsa, warzyw i gotowanego ryżu należy regularnie dodawać tłuszcze, witaminy i mikroelementy.

      Pies może dostawać dwa posiłki dziennie, lżejszy rano i bardziej obfity wieczorem. Wystarczy jednak również jeden posiłek dziennie, najlepiej wieczorem. 

      Ilość składników odżywczych należy dostosować do wieku i kondycji fizycznej tego dużego i aktywnego psa.

      Zdrowie

      Długość życia

      Długość życia samojeda to około 11 lat.

      Odporność/wytrzymałość

      Samojed jest wyjątkowo silny i wytrzymały, a podwójna sierść zapewnia mu doskonałą ochronę. Pies ten żyje dość długo i rzadko choruje.

      Odporność na upały

      Mimo że samojed świetnie radzi sobie w europejskim klimacie, pozostaje zagorzałym zwolennikiem niskich temperatur i kiepsko znosi gorąco.

      Odporność na zimno

      Funkcjonuje normalnie nawet w bardzo niskich temperaturach – jego niesamowite futro zapewnia mu doskonałą ochronę.

      Skłonność do tycia

      Jeśli samojed ma wystarczająco dużo ruchu na co dzień, bez problemu utrzyma formę. Należy jednak uważać na nadwagę w przypadku psów żywionych nieodpowiednio lub mających zbyt mało aktywności fizycznej. 

      Częste choroby

      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      Dodaj komentarz

      5 komentarzy

      • Magdaa
       Magdaa
       Do właścicieli samoyeda.
       Ile godzin i o jakich porach dnia wyprowadzać samoyeda?
      • Magdaa
       Magdaa
       Ile czasu Samoyed może zostać sam?
      • Magdaa
       Magdaa
       Jaki pies z tych trzech potrzebuje najmniej czasu spacerów.
       Pies Amerykańsko Eskimoski, Samoyed, Szpic Japoński.
      Potwierdź usunięcie

      Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

      3 komentarzy na temat 5