Reklama

Cukrzyca u psa: jakie leczenie należy podjąć?

cukrzyca u psa zastrzyk advice
© Shutterstock

Nie od dziś wiadomo, że życie osób chorych na cukrzycę nie należy do łatwych. Wymagana jest bowiem ciągła kontrola stężenia glukozy we krwi, co wiąże się z wieloma ograniczeniami w życiu codziennym – nie tylko jeśli chodzi o dietę. Nie wszyscy wiedzą, że na cukrzycę mogą chorować także zwierzęta domowe. Opieka nad psem lub kotem chorym na cukrzycę to niezwykle odpowiedzialne zadanie, wymagające nabycia pewnej podstawowej wiedzy i wyposażenia się w odpowiednie środki. Czym objawia się cukrzyca u psa i jak się ją leczy?

Przez Katarzyna Lipska

aktualizacja dnia 19.12.2019, 16:57

Jakie są objawy cukrzycy u psa?

Cukrzyca u psa jest chorobą ogólnoustrojową, która wiąże się z zaburzeniami gospodarki tłuszczów, białek i węglowodanów. Objawy pojawiają się w konsekwencji niedoboru insuliny, a więc hormonu, który produkowany jest przez komórki beta trzustki. Czasami cukrzyca związana jest także z upośledzonym wydzielaniem insuliny oraz opornością narządów docelowych na ten hormon. Co dzieje się, gdy w organizmie nie ma wystarczającej ilości insuliny? Najpierw następuje gwałtowny wzrost stężenia glukozy we krwi, który prowadzi do kwasicy organizmu, a ta, jeśli nie podejmie się leczenia, powoduje śpiączkę i w konsekwencji śmierć.

Jak objawia się cukrzyca u psa? Na samym początku pojawiają się dwa niepokojące symptomy: wzmożone pragnienie, a także znacznie podwyższona ilość oddawanego moczu. Jeśli pies pije dużo więcej niż zwykle i częściej domaga się spacerów, mogą to być pierwsze objawy cukrzycy. Wśród innych typowych dla psiej cukrzycy objawów trudny do przeoczenia jest wyraźnie zwiększony apetyt przy jednoczesnym gwałtownym spadku masy ciała. Właściciele często obserwują ponadto znaczny spadek kondycji na spacerach. W wielu przypadkach diagnostyka cukrzycy u psów rozpoczyna się od problemów z widzeniem – często pojawia się tzw. bielmo lub zaćma.

Na cukrzycę chorują przede wszystkim psy w średnim wieku i starsze, przy czym częściej są to suki – głównie otyłe lub niesterylizowane. Cukrzyca u psa, podobnie jak u człowieka, jest chorobą nieuleczalną – leczenie objawowe trwa więc do końca życia.

Jakie leczenie należy podjąć?

Niezwykle ważnym elementem leczenia cukrzycy u psa jest odpowiednia dieta, o której szerzej powiemy sobie za chwilę. Jeśli chodzi o środki farmakologiczne, leki doustne mają, jak się okazuje, znikomą skuteczność. Dlatego najczęściej konieczne jest wprowadzenie regularnych zastrzyków z insuliny podawanych przez właściciela raz lub dwa razy dziennie.

Dostępnych jest kilka rodzajów insuliny, różniących się między sobą źródłem, z którego pochodzą (wołowa, wieprzowa, mieszana, syntetyczna), a także długością działania. Insulina o krótkim czasie działania (1-8h) wykorzystywana jest w leczeniu szpitalnym, zaś ta długo działająca (do 28h) przeznaczona jest do długoterminowej terapii i codziennego podawania. Najczęściej wykorzystywanym lekiem insulinowym jest Caninsulin. Podaje się go raz lub dwa razy dziennie – dawkę i częstotliwość ustala zawsze lekarz weterynarii, dostosowując ją do potrzeb psa i jego reakcji na leczenie. W żadnym wypadku nie można samodzielnie modyfikować zaleconej przez lekarza dawki insuliny – może się to skończyć tragicznie!

Ile kosztuje insulina dla psa?

zastrzyk dla psaShutterstock
Cena insuliny dla psa może się wahać w zależności od dobranego przez lekarza preparatu. Zazwyczaj jedno opakowanie kosztuje ok. 25-40 zł, przy czym zazwyczaj nie wystarcza ono na miesiąc terapii – w zależności od wagi psa i zaordynowanej przez lekarza dawki trzeba więc zakupić 2-4 opakowania.

Dieta dla psa z cukrzycą

Kwestią fundamentalną, jeśli chodzi o leczenie cukrzycy u psa, jest dobór odpowiedniej diety i jej rygorystyczne przestrzeganie. Zdarza się, że właściwe żywienie prowadzi do remisji choroby na tyle, że pozwala na znaczne zredukowanie podawanych leków (insuliny). Kilka firm na polskim rynku zajmuje się przygotowywaniem karm dostosowanych do potrzeb zwierząt z cukrzycą. W ich składzie zwiększa się ilość białka i błonnika na rzecz ograniczonej ilości prostych węglowodanów, przy odpowiedniej proporcji tłuszczów.

Co ważne, wszystkie karmy dla psów-diabetyków produkuje się jako leki. Oznacza to, że nie można dostać ich w zwykłym sklepie zoologicznym z uwagi na fakt, że należy je stosować pod ścisłym nadzorem lekarza weterynarii.

Zmianę karmy należy jednak przeprowadzać stopniowo i z rozwagą – tak, aby pies był nią zainteresowany i chciał ją jeść. W przeciwnym razie, jeśli pies będzie odmawiał przyjmowania posiłków, będąc jednocześnie w trakcie terapii insulinowej, może to prowadzić do niebezpiecznych stanów hipoglikemii.

Niektórzy właściciele decydują się na wdrożenie tzw. diety domowej gotowanej i samodzielnie przygotowują posiłki dla swoich pupili. Trzeba jednak pamiętać, że ułożenie odpowiedniej diety dla psa z cukrzycą to niełatwa sprawa i nie można komponować jej na własną rękę. Najlepiej w tej materii skonsultować się z weterynarzem, który najprawdopodobniej będzie w stanie opracować dobrze zbilansowaną dietę lub przekieruje do zajmującego się tym specjalisty.

Cukrzyca u psa to niemałe wyzwanie dla jego właściciela, ale przy odpowiedniej organizacji dnia i przy przestrzeganiu zaleceń lekarza weterynarii da się z nią żyć. Trzeba pamiętać, że kluczowa jest stała kontrola psiego jadłospisu i regularne podawanie insuliny.

Konsultacja: lekarz weterynarii Franek Paśko

 

hinclude.html.twig