Reklama

cukrzyca u psa zastrzyk
© Shutterstock

Cukrzyca u psa: objawy, leczenie, dieta

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Cukrzyca występuje nie tylko u ludzi. Mogą na nią chorować także zwierzęta domowe. Opieka nad psem lub kotem chorym na cukrzycę to odpowiedzialne zadanie, wymagające wiedzy i wyposażenia się w odpowiednie środki. Czym objawia się cukrzyca u psa i jak się ją leczy?

Cukrzyca u psa jest chorobą ogólnoustrojową, która wiąże się z zaburzeniami gospodarki tłuszczów, białek i węglowodanów. Objawy pojawiają się w konsekwencji niedoboru insuliny, a więc hormonu, który produkowany jest przez komórki beta trzustki.

Czasami cukrzyca związana jest także z upośledzonym wydzielaniem insuliny oraz opornością narządów docelowych na ten hormon. Co dzieje się, gdy w organizmie psa nie ma wystarczającej ilości insuliny? Najpierw następuje gwałtowny wzrost stężenia glukozy we krwi, który prowadzi do kwasicy organizmu, a ta, jeśli nie podejmie się leczenia, powoduje śpiączkę i w konsekwencji śmierć.

Cukrzyca u psa - objawy 

Jak objawia się cukrzyca u psa?

  • Na samym początku pojawiają się dwa niepokojące symptomy: wzmożone pragnienie, a także znacznie podwyższona ilość oddawanego moczu. Jeśli pies pije dużo więcej niż zwykle i częściej domaga się spacerów, mogą to być pierwsze objawy cukrzycy.
  • Wśród innych typowych dla psiej cukrzycy objawów trudny do przeoczenia jest wyraźnie zwiększony apetyt przy jednoczesnym gwałtownym spadku masy ciała (choć warto pamiętać, że szybka utrata masy ciała dotyczyć może również choroby nowotworowej). 
  • Właściciele często obserwują ponadto znaczny spadek kondycji na spacerach.
  • W wielu przypadkach diagnostyka cukrzycy u psów rozpoczyna się od problemów z widzeniem – często pojawia się tzw. bielmo lub zaćma u psa.

Które psy są podatne na zachorowanie na cukrzycę?

Na cukrzycę chorują przede wszystkim psy w średnim wieku i starsze, przy czym częściej są to suki – głównie otyłe lub niesterylizowane. Badania epidemiologiczne szacują, że cukrzyca jest chorobą występującą u 1-2% psów. 

Czy cukrzyca u psa może się cofnąć?

Niestety nie. Cukrzyca u psa, podobnie jak u człowieka, jest chorobą nieuleczalną – leczenie objawowe trwa więc do końca życia.

Cukrzyca u psa - diagnoza 

Samo zauważenie objawów przez opiekuna nie wystarczy, by zdiagnozować cukrzycę. Konieczne są badania poziomu glukozy we krwi. Badania wykonuje się, tak jak u człowieka, za pomocą krzywej cukrowej, która wymaga badania krwi kilka razy w ciągu dnia. Bywa, że aby, dobrać odpowiednie dawki insuliny konieczne jest wykonanie kilku takich badań.  
 

Cukrzyca u psa - leczenie

Cukrzyca jest chorobą, która pozostanie z naszym pupilem już na zawsze i przynosi duże zmiany w codziennym funkcjonowaniu rodziny. Leczenie psiej cukrzycy wymaga: 

  • Środków farmakologicznych (zastrzyki z insuliny), 
  • Odpowiedniej diety, 
  • Regularnej aktywności fizycznej o odpowiednim natężeniu. 

Jeśli chodzi o środki farmakologiczne, leki doustne mają, jak się okazuje, znikomą skuteczność. Dlatego najczęściej konieczne jest wprowadzenie regularnych zastrzyków z insuliny podawanych przez właściciela raz lub dwa razy dziennie.

Dostępnych jest kilka rodzajów insuliny, różniących się między sobą źródłem, z którego pochodzą (wołowa, wieprzowa, mieszana, syntetyczna), a także długością działania:

  • Insulina dla psa o krótkim czasie działania (1-8h) wykorzystywana jest w leczeniu szpitalnym,
  • Insulina długo działająca (do 28h) przeznaczona jest do długoterminowej terapii i codziennego podawania.

Najczęściej wykorzystywanym lekiem insulinowym jest Caninsulin. Podaje się go raz lub dwa razy dziennie – dawkę i częstotliwość ustala zawsze lekarz weterynarii, dostosowując ją do potrzeb psa i jego reakcji na leczenie. W żadnym wypadku nie można samodzielnie modyfikować zaleconej przez lekarza dawki insuliny – może się to skończyć tragicznie!

Cukrzyca u psa - koszt leczenia

Cena insuliny dla psa może się wahać w zależności od dobranego przez lekarza preparatu. Zazwyczaj jedno opakowanie kosztuje ok. 25-40 zł, przy czym zazwyczaj nie wystarcza ono na miesiąc terapii – w zależności od wagi psa i zaordynowanej przez lekarza dawki trzeba więc zakupić 2-4 opakowania.

Cukrzyca u psa - dieta

Kwestią fundamentalną, jeśli chodzi o leczenie cukrzycy u psa, jest dobór odpowiedniej diety dla psa i jej rygorystyczne przestrzeganie. Zdarza się, że właściwe żywienie prowadzi do remisji choroby na tyle, że pozwala na znaczne zredukowanie podawanych leków (insuliny).

Kilka firm na polskim rynku zajmuje się przygotowywaniem karm dostosowanych do potrzeb zwierząt z cukrzycą. W ich składzie zwiększa się ilość białka i błonnika na rzecz ograniczonej ilości prostych węglowodanów, przy odpowiedniej proporcji tłuszczów.

Co ważne, wszystkie karmy dla psów-diabetyków produkuje się jako leki. Oznacza to, że nie można dostać ich w zwykłym sklepie zoologicznym z uwagi na fakt, że należy je stosować pod ścisłym nadzorem lekarza weterynarii.

Zmianę karmy należy jednak przeprowadzać stopniowo i z rozwagą – tak, aby pies był nią zainteresowany i chciał ją jeść. W przeciwnym razie, jeśli pies będzie odmawiał przyjmowania posiłków, będąc jednocześnie w trakcie terapii insulinowej, może to prowadzić do niebezpiecznych stanów hipoglikemii.

Niektórzy właściciele decydują się na wdrożenie tzw. diety domowej gotowanej i samodzielnie przygotowują posiłki dla swoich pupili. Trzeba jednak pamiętać, że ułożenie odpowiedniej diety dla psa z cukrzycą to niełatwa sprawa i nie można komponować jej na własną rękę. Najlepiej w tej materii skonsultować się z weterynarzem, który najprawdopodobniej będzie w stanie opracować dobrze zbilansowaną dietę lub przekieruje do zajmującego się tym specjalisty.

Codzienne życie psów z cukrzycą 

Ważnym elementem terapii cukrzycy jest zapewnienie psu odpowiedniej dawki aktywności fizycznej. Powinien to być wysiłek umiarkowany i o stałych porach. Nie należy psa forsować ani zachęcać do zbyt wyczerpujących zabaw. Regularna aktywność, najlepiej o stałych porach, pozwala utrzymać poziom glukozy na stałym poziomie. 

Cukrzyca u psa – rokowania 

Cukrzyca u psa to niemałe wyzwanie dla jego właściciela, ale przy odpowiedniej organizacji dnia i przy przestrzeganiu zaleceń lekarza weterynarii da się z nią żyć. Trzeba pamiętać, że kluczowa jest stała kontrola psiego jadłospisu i regularne podawanie insuliny.

Konsultacja: lekarz weterynarii Franek Paśko

Przeczytaj również: 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?