Przepuklina u psa może pojawić się z przyczyn genetycznych, a także w wyniku urazu mechanicznego, ciąży czy otyłości. Dochodzi wtedy do rozdarcia tkanki, a jej charakterystycznym objawem jest miękka wypukłość w miejscu powstania przepukliny.
Występuje kilka rodzajów tej patologii, a leczenie wymaga zazwyczaj - choć nie zawsze - interwencji chirurgicznej. Większość rodzajów przepukliny stanowi zagrożenie dla życia psa, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie rozpoznanie i podjęcie leczenia.
Objawy przepukliny u psa
Najbardziej charakterystycznym objawem przpukiliny jest wypukłość w miejscu, w którym powstała - najczęściej na brzucu lub w okolicach pachwin.
Do objawów towarzyszących przepuklinie u psa należą:
- kaszel,
- ślinienie się,
- osłabienie i brak apetytu,
- duszność,
- wymioty.
Jakie są rodzaje przepukliny u psów?
Przepuklina pępkowa u szczenięcia
Przepuklina pępkowa u psa zazwyczaj pojawia się w pierwszych tygodniach życia szczenięcia. Objawia się wyczuwalnym pod skórą lub widocznym gołym okiem pulchnym obrzękiem w miejscu, gdzie była pępowina.
Taka przepuklina u szczeniaka jest łatwa do zdiagnozowania. Zazwyczaj ustępuje pod lekkim naciskiem, a pojawia się znowu, gdy zdejmiemy z niego palec. Przepuklinę pępkową uważa się za wadę wrodzoną. Niektóre przypadki mogą być też spowodowane nadwagą u psa czy zaburzeniami genetycznymi.
Zazwyczaj przepukliny pępkowej nie leczy się operacyjnie, gdyż cofa się ona samoistnie w pierwszym roku życia psa.
Przepuklina brzuszna u psa
Przepukliny pępkowej nie należy mylić z brzuszną. Do wystąpienia tej drugiej dochodzi najczęściej na skutek urazu, np. po pogryzieniu przez inne zwierzę lub w wyniku wypadku komunikacyjnego. Z reguły tego typu obrażenia powstają z boków ciała lub w okolicy przedłonowej. Na pierwszy rzut oka widoczna jest asymetria powłok brzusznych. Leczenie tej przepukliny u psa wymaga przeprowadzenia operacji.
Przepuklina pachwinowa u psa
Przepuklina pachwinowa u psa powstaje w wyniku zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej, spowodowanego np. zaparciami. W przypadku tego rodzaju przepukliny u psa, objawy ograniczają się do obrzęku w okolicy zagłębienia między tylną boczną częścią podbrzusza a wewnętrzną powierzchnią górnej części uda. Z czasem obrzęk się powiększa, dlatego należy pilnie zgłosić się do kliniki weterynaryjnej na leczenie operacyjne.
Przepuklina kroczowa u psa
Przepuklina kroczowa u psa zaczyna się od powiększenia okolicy krocza, po obu stronach lub po jednej stronie ciała. Z czasem uwypuklenie się powiększa i prowadzi do trudności z oddawaniem moczu i kału. W takiej sytuacji również konieczne jest szybkie leczenie operacyjne.
Przepuklina mosznowa u psa
Do powstania przepukliny mosznowej u psa dochodzi, gdy część jelita przedostanie się z jamy brzusznej do moszny. Worek mosznowy po chorej stronie jest wyraźnie powiększony, a zwierzę okazuje ból. Tego typu zaburzenie u psów jest rzadkie, a jego przyczyny nie są do końca znane. Konieczna jest interwencja chirurgiczna. W przypadku tego rodzaju przepukliny u psa, koszt operacji może wzrosnąć o cenę kastracji.
Przepuklina udowa u psa
Podobnie rzadko spotykana jest przepuklina udowa u psów. Pojawia się, gdy narządy jamy brzusznej lub tłuszcz przedostaną się przez kanał udowy tworząc bolesne, grzejące zgrubienie. Sytuacje takie mogą mieć miejsce po urazie – uderzeniu, upadku z dużej wysokości itp.
Operacja przepukliny u psa
Każdą niepokojącą wypukłość na ciele naszego czworonoga powinniśmy jak najszybciej skonsultować z lekarzem weterynarii. Nasz pupil może przez długi czas czuć się dobrze, mieć normalny apetyt, nie wykazywać żadnych objawów bólowych i zachowywać się tak, jak zawsze. Kiedy to się zmieni, stan może być już na tyle poważny, że operacja przepukliny u psa będzie wiązała się ze sporym ryzykiem. Rośnie ono również z wiekiem zwierzęcia.
Typowa operacja przepukliny polega na przywróceniu prawidłowego położenia jej zawartości i chirurgicznym zamknięciu szczeliny. W cięższych przypadkach chirurg musi naciąć i poszerzyć tkanki w taki sposób, by możliwe było umieszczenie narządów wewnętrznych w odpowiednim miejscu. Czasem, by je tam zatrzymać, lekarz zakłada też specjalne siatki przepuklinowe.
Zabieg przedłuża się zasadniczo, jeśli doszło do niedokrwienia narządu. Wtedy dodatkowo trzeba wyciąć jego martwe fragmenty i znajdujące się wokół zmienione chorobowo tkanki.
Operacja przepukliny u psa
Najczęstsze powikłania pooperacyjne to rozejście się brzegów rany lub jej zakażenie, nawrót przepukliny u psa, a nawet zapalenie otrzewnej z towarzyszącą temu gorączką. Ryzyko komplikacji znacznie zmniejsza prawidłowa opieka pooperacyjna. Czworonożny pacjent powinien mieć zapewniony spokój i ciszę, czasem trzeba stosować specjalną dietę i podawać dodatkowe leki. Trzeba też kontrolować stan rany pooperacyjnej.
Często konieczne jest założenie na szyję psa kołnierza ochronnego, uniemożliwiającego lizanie szwów. Należy codziennie odkażać okolice rany i zmieniać opatrunki aż do całkowitego zagojenia. Jeśli na jakimkolwiek etapie mamy pytania lub wątpliwości, koniecznie skonsultujmy się z lekarzem weterynarii.
Przeczytaj również: