Reklama

pies w kołnierzu
© Kristesoro / Shutterstock

Najbardziej chorowite rasy psów - które rasy psów chorują najczęściej?

Przez Aleksandra Kupras Redaktor

Opublikowano

Każdy pies może mieć problemy ze zdrowiem, ale niestety niektóre rasy są na nie bardziej podatne niż inne. Oto wybrane rasy, które mają skłonności do schorzeń.

Norwegia jakiś czas temu zakazała hodowli buldogów i cavalier king charles spanieli ze względu na poważne problemy zdrowotne, które wpływają na ich dobrostan. 

Ten przykład skłonił inne kraje do zastanowienia się, czy powinny podjąć podobne działania.

Chorowite rasy psów — dlaczego niektóre rasy psów chorują częściej niż inne?

Obecnie wiele rasowych psów zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi, głównie z powodu standardów fizycznych narzuconych przez niektórych hodowców, którzy często przedkładają wygląd nad dobro zwierząt.

Zobacz video:

Czynniki takie jak wielkość, wiek czy specyficzne cechy fizyczne, np. brachycefalia (spłaszczona kufa), mogą zwiększać podatność niektórych czworonogów na choroby. Duże psy częściej cierpią na problemy ze stawami i sercem, natomiast małe rasy bywają bardziej podatne na choroby zębów czy tchawicy.

Zła dieta, brak ruchu czy stres to czynniki środowiskowe, które mogą pogłębiać istniejące schorzenia genetyczne lub prowadzić do nowych problemów zdrowotnych.

Ponadto psy rasowe mają bardziej ograniczoną pulę genetyczną w porównaniu do kundelków, co zwiększa ryzyko występowania chorób genetycznych.

Dlatego niezwykle ważne jest dokładne przeanalizowanie stanu zdrowia pupila przed jego zakupem lub adopcją, ponieważ wpływa to nie tylko na długość i jakość jego życia, ale także na koszty związane z opieką.

Oto 23 rasy psów, które są podatne na różnego rodzaju schorzenia. 

Goldendoodle

goldendoodle
© Virrage Images / Shutterstock

Chociaż goldendoodle nie jest oficjalnie uznaną rasą, ten pies ozdobny, powstały ze skrzyżowania golden retrievera i pudla, może mieć skłonność do schorzeń odziedziczonych po obu rasach, z których się wywodzi. Goldendoodle jest podatny na dysplazję stawów, alergie, choroby oczu, infekcje uszu, skręt żołądka i guzy komórek tucznych.

Masz pytanie? Chcesz się podzielić doświaczeniem? Utwórz post

Bloodhound

Bloodhound en la playa
© Anelik / Shutterstock

Bloodhound, czyli pies świętego Huberta, jest znany ze swoich charakterystycznych długich uszu i opadających powiek. Te cechy sprawiają, że jest bardziej podatny na różne problemy zdrowotne, takie jak suchość oczu, jaskra i entropium. U Bloodhounda może również wystąpić zapalenie skóry w głębokich fałdach skórnych, a także infekcje uszu

Dog niemiecki

Dog niemiecki to jedna z największych ras psów na świecie. Niestety, jest predysponowany do wielu problemów zdrowotnych, takich jak kardiomiopatia rozstrzeniowa, zespół Wobblera, dysplazja stawu biodrowego, skręt żołądka, choroby serca. 

Ze względu na rozmiary (rasy olbrzymie żyją krócej), a także komplikacje zdrowotne, wiele dogów niemieckich nie dożywa więcej niż 8 lat.

dog niemiecki
 © belu gheorghe/ Shutterstock

Shar pei

Chociaż ich zmarszczki nadają im uroczy wygląd, sprawiają również shar pei sprawia, że są one podatne na liczne problemy skórne, takie jak piodermia w fałdach, mucynoza skóry oraz podrażnienia spowodowane alergiami.

Ponadto psy te dotyka tzw. gorączka shar Pei (FSF). To dziedziczna choroba immunologiczna objawiająca się gorączką i obrzękiem stawów.

shar pei
© Grisha Bruev / Shutterstock

Basset hound

Basset Hound, choć uroczy, ze względu na swój specyficzny wygląd – długie uszy, masywną sylwetkę i krótkie łapy – jest niestety predysponowany do wielu chorób, zwłaszcza ortopedycznych (dyskopatia, choroby stawów), dermatologicznych i okulistycznych.

Ponadto basset hound jest podatny na różne choroby genetyczne, takie jak skręt żołądka oraz choroba von Willebranda, która zaburza prawidłowe krzepnięcie krwi.

baset hound en la hierba
© Marry Kolesnik /Shutterstock

Rottweiler

Duża masa rottweilerów predysponuje je do problemów z układem ruchu.

Mogą cierpieć na osteochondrozę ( martwicę chrzęstno-kostnę), dysplazję łokciową i biodrową i degeneracyjną choroby kości. Mogą również chorować na kardiomiopatię rozstrzeniową, epilepsję, zaćmę, zapalenie trzustki, a nawet głuchotę.

Dodatkowo są jedną z ras psów o krótszej długości życia, która zazwyczaj wynosi od 8 do 10 lat.

rottweiler
© Serova_Ekaterina / Shutterstock

Bokser

Boksery to psy pełne radości, ale niestety ich zdrowie nie zawsze dorównuje temperamentowi.

Oprócz typowych problemów oddechowych ras brachycefalicznych, mają wysoką tendencję do rozwoju chłoniaka, problemów z sercem oraz alergii skórnych.

bóxer
© Lenkadan / Shutterstock

Nowofundland

Te duże i kudłate psy niestety mają kruche zdrowie. Podatne są między innymi na podzastawkowe zwężenie aorty i cystynurię (chorobę układu moczowego).

Ponadto ich duży rozmiar sprawia, że są bardziej narażone na dysplazję stawu biodrowego i zerwanie więzadła krzyżowego.

Terranova tumbado
© Pandas / Shutterstock

Cocker spaniel

Cockery spaniele mają długie i błyszczące uszy, które, choć piękne, sprawiają, że są szczególnie narażone na infekcje.

Rasa ta również skłonność do epilepsji, jaskry, chorób serca, problemów wątrobowych oraz różnych zaburzeń ortopedycznych.

cocker spaniel
© Sybrinne / Shutterstock

Buldogi angielskie 

Buldogi angielskie z powodu spłaszczonej kufy zazwyczaj cierpią przez całe życie na problemy oddechowe.

Dodatkowo są podatne na dysplazję stawu biodrowego, suchość skóry, wrodzoną wadę przegrody międzykomorowej, głuchotę, wodogłowie, rozszczep kręgosłupa, infekcje skórne, alergie i otyłość.

buldog angielski
© Ammit Jack / Shutterstock

Berneński pies pasterski

Berneńskie psy pasterskie mają predyspozycje do dysplazji stawów biodrowych i łokciowych i chorób serca.

Niestety, około 50% berneńskich psów pasterskich umiera z powodu nowotworów. Najczęstsze to histiocytoza złośliwa (bardzo agresywny nowotwór układu odpornościowego) i mięsak tkanek miękkich i chłoniaki. 

Gruba, długa sierść i wrażliwa skóra oznacza także podatność problemy skórne i alergie 

berneńczyk
© Jeremy Fougerouse / Shutterstock

Buldog francuski

Podobnie jak inne rasy o spłaszczonej kufie, buldogi francuskie mogą cierpieć na problemy oddechowe (chrapanie, bezdech senny, duszności)

Inne schorzenie, które mogą dotknąć to rozszczep podniebienia, entropion, zapalenie jelita grubego oraz rozszczep kręgosłupa.

bulldog francuski
© otsphoto / Shutterstock

Jamnik

Niestety, ich popularność jest także ich największą słabością.

Ze względu na nieproporcjonalnie długi grzbiet jamniki są szczególnie podatne na choroby kręgosłupa (choroby krążka międzykręgowego). Są również narażone między innymi na postępujący zanik siatkówki i padaczkę.
 

perro salchicha en la calle
© Olexandr Andreiko / Shutterstock

Bernardyn

Te duże i urocze psy są podatne na dysplazję stawu biodrowego oraz problemy z kręgosłupem. Dodatkowo mają zwiększone ryzyko zachorowań na nowotwory kości oraz choroby serca.

Średnia długość ich życia wynosi od 8 do 10 lat.

San Bernardo en la montaña
© Jan Hendrik / Shutterstock

Chow chow

Chow chow to puchate psy o wyglądzie małych lwów. Niestety, ten uroczy wygląd i unikalne cechy wiążą się też z predyspozycjami do chorób, głównie dermatologicznych, okulistycznych i ortopedycznych.

Gęsta sierść sprzyja hot spotom i atopowemu zapaleniu skóry. Z kolei masywna budowa i obciążenie stawów może prowadzić do kulawizny i dysplazji. 

chow chows cerca de un lago
© katamount / Shutterstock

Mops

Chociaż psy o spłaszczonej kufie, takie jak mopsy, zyskały na popularności w ostatnich dekadach, tak jak zostało wspomniane, nie cieszą się one najlepszym zdrowiem.

Zazwyczaj są podatne na problemy oddechowe spowodowane ograniczonym przepływem powietrza. Utrudnia im to tolerowanie wysokich temperatur oraz wysiłku fizycznego, co może prowadzić do otyłości.

Ponadto ich duże, wypukłe oczy sprawiają, że są bardziej narażone na infekcje.

perro pug en bosque
 © marketalangova / Shutterstock

Owczarek niemiecki

Owczarki niemieckie to lojalne i odważne psy, ale niestety są podatne na problemy ze stawami biodrowymi.

W ostatnich latach hodowcy selekcjonowali psy o coraz bardziej opadającym grzbiecie i niskim osadzeniu bioder, co sprawia, że niemal wszystkie starsze owczarki niemieckie cierpią na dysplazję stawu biodrowego.

Są również narażone na schorzenia kręgosłupa, a także choroby stawów i kości udowej.

pastor alemán corriendo por el campo
© ANNA TITOVA / Shutterstock

Seter irlandzki

Te charakterystyczne psy o rudym umaszczeniu są podatne na choroby genetyczne, takie jak epilepsja, tetraplegia oraz drgawki.

setter irlandés en el bosque
 © DragoNika / Shutterstock

Labrador retriever

Labradory, znane ze swojego przyjaznego charakteru, mają szczególną słabość do jedzenia.

Z tego powodu są wyjątkowo podatne na otyłość która może prowadzić do problemów ze stawami oraz niektóre choroby genetyczne, takie jak określone typy nowotworów i zapaść wywołana wysiłkiem fizycznym.

labrador en el césped
© Ivanova N / Shutterstock

Golden retriever

Golden retrievery są podatne na chłoniaka, dysplazję stawu biodrowego i łokciowego, problemy z tarczycą, alergie oraz choroby serca.

golden retriever
© everydoghasastory / Shutterstock

Shih tzu

Jako rasa brachycefaliczna, shih tzu są podatne na problemy oddechowe.

Ponadto mają duże, wypukłe oczy, które są podatne na infekcje, owrzodzenia rogówki, entropion i łzawienie. Dodatkowo ich niestabilne rzepki często wymagają interwencji chirurgicznej.

shih tzu
© Eli S / Shutterstock

Pudel toy

Pudle toy, choć są energiczne i inteligentne, są podatne na padaczkę, kamienie moczowe, choroby oczu i zwichnięcie rzepki. 

poodle en el césped
© dezy / Shutterstock

Doberman

Dobermany, często uważane za niebezpieczne, w rzeczywistości są lojalnymi i przyjacielskimi zwierzętami, jeśli są odpowiednio szkolone.

Niestety, są podatne na szereg chorób genetycznych, takich jak kardiomiopatia rozstrzeniowa, zespół Wobblera, choroby dysków międzykręgowych oraz choroba von Willebranda.

Mogą cierpieć również na zapalenie wątroby, skręt żołądka, zaćmę, głuchotę oraz problemy skórne.

dobermann standing
© OlgaOvcharenko / Shutterstock

 

Inne rasy psów z problemami zdrowotnymi

Chociaż lista ras psów z problemami zdrowotnymi może być dłuższa, istnieje sposób, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo, że twój pies napotka problemy związane z genetyką: wybór odpowiedzialnego hodowcy.

Odpowiedzialny hodowca wybierze tylko najzdrowsze psy, aby zapobiec przekazywaniu chorób i dolegliwości z pokolenia na pokolenie.

Warto pamiętać, że wspomniane tendencje zdrowotne mają charakter informacyjny i nie odnoszą się koniecznie do każdego pupila danej rasy. Każdy zwierzak jest wyjątkowy, a regularne wizyty u weterynarza są kluczowe, aby utrzymać zdrowie czworonoga i wykryć problemy na wczesnym etapie.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?