Reklama

Biegnący kundelek

5 powodów, dla których warto adoptować kundelka

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Kundel. Potomek różnych psich ras. Pies – niespodzianka. Mówi się, że kundel kocha bardziej. Z drugiej strony u psa rasowego łatwiej przewidzieć charakter i predyspozycje. Czy kundel to dobry wybór i warto przygarnąć mieszańca? Oczywiście!!! Oto 5 argumentów, które przekonają Cię do adopcji kundelka!

"Ludzie mają różne pudle i jamniki
Ale ja nie zamieniłbym się z nikim
Tylko mam troszeczkę żalu że nie dadzą mu medalu
Bo mój kundel to na medal przecież pies"

Tak śpiewała Natalia Kukulksa w piosence "Kundel bury". My też uważamy, że kundelki to psy na medal. Dlaczego warto adoptować kundelka?

1. Adoptując kundelka ratujesz mu życie 

Utrzymanie w dobrych warunkach jednego psa w schronisku kosztuje nawet kilkaset złotych miesięcznie. Nie wszystkie miasta i gminy w Polsce na to stać. Dlatego, biorąc psa z takiego miejsca, ratujesz mu życie i zwalniasz miejsce dla innego bezdomnego zwierzaka. Na całym świecie żyje miliard psów. Większość to psy kundle. One naprawdę potrzebują naszej miłości. 

2. Zyskujesz psa jedynego w swoim rodzaju 

Czy kundelki nie są urocze? ©Shutterstock

Kundel to pies, który nie jest zaliczany do żadnej z ras. Jest zawsze niepowtarzalny – nie ma drugiego takiego samego osobnika, o identycznych cechach i predyspozycjach. Jeśli jednak obawiasz się jego nieprzewidywalności, pamiętaj, że zachowanie każdego czworonoga w dużej mierze może ukształtować szkolenie psa.  

Im dokładniejsze informacje uzyskasz przed adopcją psa, tym większe szanse, że szybciej znajdziesz właściwe metody wychowawcze. Pracując z kundelkiem wziętym ze schroniska zawsze trzeba brać pod uwagę to, co dotąd przeżył, i starać się znaleźć przyczynę każdego zachowania. Pozwoli to rozwiązać większość problemów, jeśli w ogóle takie się pojawią.

3. Kundelek nie jest obciążony genetycznie 

Większość ras psów powstała w wyniku działalności człowieka, w ciągu ostatnich kilkuset lat. Kundelki są bardziej zbliżone do psiego przodka, bardziej odporne i mniej chorowite, ponieważ rozmnażają się w wyniku spontanicznego doboru, a nie działań człowieka mających na celu utrwalenie określonych cech. Ponieważ w naturze rozmnażają się przede wszystkim osobniki silne i zdrowe, w rezultacie, mieszaniec powinien łączyć w sobie najlepsze cechy fizyczne i psychiczne swoich rodziców.

Małe jest też prawdopodobieństwo, że nierasowy pies będzie obciążony różnymi chorobami genetycznymi. Ryzyko ich wystąpienia znacznie zwiększa hodowla psów w bliskim pokrewieństwie, dlatego wielokrotnie częściej borykają się z nimi psy rasowe.

4. Pies nierasowy jest za darmo

©Shutterstock

Zakup rasowego szczeniaka od hodowcy to wydatek od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. 

Tymczasem adoptowany kundelek jest za darmo, choć przygarniając go, warto przekazać symboliczną kwotę na rzecz schroniska. Za zaoszczędzone pieniądze można kupić nowemu pupilowi legowisko czy zabawki, a także utrzymać go nawet przez kilka miesięcy. Poza tym psia miłość, wierność i oddanie są bezcenne, podobnie jak satysfakcja i świadomość, że uratowało mu się życie.

5. Zyskujesz kompana na całe życie

Adoptując kundelka, zyskujesz oddanego kompana, który nigdy o Tobie nie zapomni, nie zdradzi Twojego zaufania i zawsze będzie przy Tobie, wdzięczny za opiekę i podarowanie mu nowego, lepszego życia. Korzyść jest obopólna, bo takie towarzystwo dobrze wpłynie również na Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne.

Czy trzeba więcej argumentów za tym, by dać kochający dom potrzebującemu kundelkowi?

Zajrzyj do naszych ogłoszeń i znajdź kundelka do adopcji
Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

2 osób uznało tę poradę za pomocną.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Ile lat żyją kundle?

Jak często kąpać psa kundelka?

Jak długo rośnie pies kundel?

Ile szczeniąt może mieć kundel?

Czy kundel to rasa?

Czy kundel i mieszaniec znaczy to samo?

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?