Reklama

Kundel, czyli pies nierasowy. 5 powodów, dla których warto adoptować kundelka.

Biegnący kundelek advice
© Shutterstock

Mówi się, że kundel kocha bardziej. Z drugiej strony u psa rasowego łatwiej przewidzieć charakter i predyspozycje. Czy mimo to warto przygarnąć mieszańca? Oczywiście!!!

Oto 5 argumentów, które przekonają Cię do adopcji kundelka!

Przez Barbara Śliwowska

aktualizacja dnia 19.12.2019, 16:53

1. Adoptując kundelka ratujesz mu życie 

Utrzymanie w dobrych warunkach jednego psa w schronisku kosztuje nawet kilkaset złotych miesięcznie. Nie wszystkie miasta i gminy w Polsce na to stać. Dlatego, biorąc psa z takiego miejsca, ratujesz mu życie i zwalniasz miejsce dla innego bezdomnego zwierzaka. Poza tym masz szansę znaleźć czworonoga dokładnie takiej wielkości i o takim temperamencie, jaki wpisuje się w Twój tryb życia.

2. Zyskujesz psa jedynego w swoim rodzaju 

kundelek patrzy do góry

ShutterstockKundel jest zawsze niepowtarzalny – nie ma drugiego takiego samego osobnika, o identycznych cechach i predyspozycjach. Jeśli jednak obawiasz się jego nieprzewidywalności, pamiętaj, że zachowanie każdego czworonoga w dużej mierze może ukształtować odpowiednie szkolenie. Im dokładniejsze informacje o psie uzyskasz przed adopcją, tym większe szanse, że szybciej znajdziesz właściwe metody wychowawcze. Pracując z kundelkiem wziętym ze schroniska zawsze trzeba brać pod uwagę to, co dotąd przeżył, i starać się znaleźć przyczynę każdego zachowania. Pozwoli to rozwiązać większość problemów, jeśli w ogóle takie się pojawią.

3. Kundelek nie jest obciążony genetycznie 

Większość ras psów powstała w wyniku działalności człowieka, w ciągu ostatnich kilkuset lat. Kundelki są bardziej zbliżone do psiego przodka, bardziej odporne i mniej chorowite, ponieważ rozmanażają się w wyniku spontanicznego doboru, a nie działań człowieka mających na celu utrwalenie określonych cech. Ponieważ w naturze rozmnażają się przede wszystkim osobniki silne i zdrowe, w rezultacie, mieszaniec powinien łączyć w sobie najlepsze cechy fizyczne i psychiczne swoich rodziców. Małe jest też prawdopodobieństwo, że nierasowy pies będzie obciążony różnymi chorobami genetycznymi. Ryzyko ich wystąpienia znacznie zwiększa hodowla psów w bliskim pokrewieństwie, dlatego wielokrotnie częściej borykają się z nimi psy rasowe.

4. Czworonożny przyjaciel jest za darmo

kundelek biegnie po łące
©Shutterstock

Zakup rasowego szczeniaka od hodowcy to wydatek od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Tymczasem adoptowany kundelek jest za darmo, choć przygarniając go warto przekazać symboliczną kwotę na rzecz schroniska. Za zaoszczędzone pieniądze można kupić nowemu pupilowi legowisko czy zabawki, a także utrzymać go nawet przez kilka miesięcy. Poza tym psia miłość, wierność i oddanie są bezcenne, podobnie jak satysfakcja i świadomość, że uratowało mu się życie.

5. Zyskujesz kompana na całe życie

Adoptując kundelka zyskujesz oddanego kompana, który nigdy o Tobie nie zapomni, nie zdradzi Twojego zaufania i zawsze będzie przy Tobie, wdzięczny za opiekę i podarowanie mu nowego, lepszego życia. Korzyść jest obopólna, bo takie towarzystwo dobrze wpłynie również na Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Czy trzeba więcej argumentów za tym, by dać kochający dom potrzebującemu kundelkowi?

Przeczytaj także