Aktualności :
Wamiz Logo

Reklama

Ile żyją psy? Co wpływa na długość życia psa?

pies i właściciel advice © Shutterstock

Nie da się ukryć, że często jesteśmy niezwykle przywiązani do swoich pupili i traktujemy czworonożnych przyjaciół jak pozostałych członków rodziny. Choć bardzo byśmy tego chcieli – mimo naszych usilnych starań i szybkiego rozwoju medycyny weterynaryjnej – pies nie jest równie długowieczny jak człowiek... Ile żyją psy i jakie czynniki decydują o długości ich życia?

Przez Katarzyna Lipska

Co wpływa na długość życia psa?

Biologiczna długość życia to przypisana w postaci informacji genetycznej cecha charakterystyczna dla każdego gatunku. Nie oznacza ona jednak oczywiście, że możemy dokładnie przewidzieć długość życia każdego osobnika, bo z wielu względów (o których szerzej za chwilę) nie każdy żyje tak samo długo. Owa biologiczna długość życia wyznacza więc po prostu widełki, w ramach których mieści się średnia długość życia przedstawicieli danego gatunku, a co najważniejsze – górną granicę wieku, której w tym momencie, przy wiedzy i metodach, jakimi aktualnie dysponujemy, nie potrafimy przekroczyć.

Podobnie jak w przypadku człowieka, długość życia psa zależy od wielu czynników – zarówno genetycznych, jak i środowiskowych – takich jak:

Rasa

pudelShutterstock

Każda z psich ras odznacza się własną oczekiwaną długością życia, która wykształciła się w procesie jej hodowli. Zasadniczo przyjąć można, że psy mniejszych ras żyją średnio o kilka lat dłużej niż duże i cięższe psy. Widać to choćby w praktyce weterynaryjnej: 

•    psy małych ras uważa się za geriatryczne w wieku powyżej 11 lat, 
•    psy ras średnich w wieku około 10 lat, 
•    duże psy – już w wieku 6-7 lat. 

Ile żyją psy danych ras? Przykładowa przewidywana długość życia: 

•    berneński pies pasterski – 7 lat, 
•    jamnik – ponad 12 lat,
•    pudel – ponad 14 lat. 

Wielu właścicieli uważa ponadto, że kundelki (czyli mieszańce) są bardziej długowieczne niż psy rasowe, gdyż wykazują wyższą odporność na choroby właściwe danym rasom.

Płeć

Ta cecha wpływa na to, ile żyją psy, ze względu na skorelowaną z nią choroby, które – nieleczone – mogą znacznie skracać długość życia psa. Samce bardzo często zmagają się z chorobami prostaty, a także (ze względu na większą masę ciała) z chorobą zwyrodnieniową stawów. Suczki natomiast borykają się głównie z takimi schorzeniami, jak ropomacicze czy choroby gruczołu mlekowego.

Niezależnie od rodzaju problemu zdrowotnego ważne jest szybkie reagowanie w przypadku wystąpienia niepokojących objawów u psa. Im szybciej wdrożymy leczenie, tym większe są szanse na powrót psa do pełni sił. Pamiętamy bowiem, że wszelkie choroby i urazy (nie tylko te związane z płcią) oraz ich powikłania znacznie osłabiają ogólną kondycję psa i przyczyniają się do skrócenia długości jego życia.

Styl życia

Nawyki żywieniowe, aktywność fizyczna i środowisko życia niewątpliwie mają ogromny wpływ na to, ile żyją psy. U psów mało ruchliwych i – nieświadomie – przekarmianych przez właścicieli rozwijać się może otyłość i związane z nią choroby, jak zwyrodnieniowa choroba stawów czy cukrzyca. Jeśli więc zadbamy o utrzymanie prawidłowej masy ciała psa i jego aktywność fizyczną, znacznie zwiększymy jego szanse na długie życie.

Opieka

Nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że większe szanse na długie i szczęśliwe życie mają psy zdrowe i zadbane, otoczone troskliwą opieką, których właściciele dopilnowali regularnych kontroli u lekarza weterynarii. Pies powinien być regularnie szczepiony i odrobaczany, poddawany okresowym badaniom, a także – o czym była już mowa wcześniej – odpowiednio karmiony i aktywny fizycznie, by mógł cieszyć się dobrym zdrowiem.

Warto jednak pamiętać, że – zupełnie tak samo jak w przypadku życia ludzkiego – nie wszystko w psim życiu da się przewidzieć i nie wszystkiemu jesteśmy w stanie zapobiec. Może się więc zdarzyć, że mimo naszych starań i daleko idącej troski o zwierzę, nie uda nam się wygrać np. z przekazaną mu w genach skłonnością do ciężkiej choroby. Na ten moment nie jesteśmy w stanie oszukać biologii i przekroczyć górnych granic psiego wieku, właściwych konkretnym rasom.

Średni wiek życia psa

W związku z rozwojem medycyny weterynaryjnej, a także ze zmianami, jakie zaszły w postrzeganiu psów przez człowieka w ostatnich dekadach, średnia długość życia psa znacznie się wydłużyła w porównaniu z latami wcześniejszymi. Psy zaczęły być traktowane przez swoich właścicieli jak zwyczajni domownicy, którym należy zapewnić jak najlepsze warunki i troskliwą opiekę.

Ponadto udało się opracować nowe sposoby leczenia niektórych psich chorób i środki farmakologiczne, które je wspomagają. Niektóre choroby, dawniej uważane za nieuleczalne, dzisiaj możemy stosunkowo szybko wykryć i – co ważniejsze! – wdrożyć skuteczne leczenie. 

Ile żyją psy w dzisiejszych czasach? Biorąc pod uwagę wszystkie wspomniane przemiany, dziś średnią długość życia psa określa się na 10-13 lat, choć trzeba oczywiście mieć na uwadze predyspozycje danych ras i pozostałe opisywane wcześniej czynniki. Niewykluczone, że w przyszłości, m.in. dzięki rozwojowi technologii wczesnego wykrywania chorób, uda się dodać psom kilka lat życia. Na razie jednak raczej trudno to sobie wyobrazić – podobnie jak i fakt, by człowiek miał żyć 150 lat.

Najdłużej żyjący pies na świecie

Historia zna udokumentowane przypadki znacznie dłuższego niż kilkanaście lat psiego życia. Najdłużej żyjącym psem w historii był pies pasterski o imieniu Bluey, żyjący w australijskiej Victorii, który odszedł w wieku 29 lat i 5 miesięcy (7.06.1910 – 14.11.1939). Przez całe swoje życie przebywał na farmie swoich właścicieli i jeszcze w wieku 20 lat aktywnie pomagał im w wypasaniu bydła! Do niedawna najstarszym żyjącym psem na świecie był południowoafrykański mopsik o imieniu Snookie. Odszedł 12 października 2018, przeżywszy 27 lat i 284 dni.