Reklama

pies i właściciel
© Shutterstock

Ile żyją psy? Co wpływa na długość ich życia?

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Nie da się ukryć, że często jesteśmy niezwykle przywiązani do swoich pupili i traktujemy czworonożnych przyjaciół jak pozostałych członków rodziny. Choć bardzo byśmy tego chcieli – mimo naszych usilnych starań i szybkiego rozwoju medycyny weterynaryjnej – pieski nie są równie długowieczne jak człowiek... Ile żyją psy i jakie czynniki decydują o długości ich życia?

Biologiczna długość życia to przypisana w postaci informacji genetycznej cecha charakterystyczna dla każdego gatunku. Nie oznacza ona jednak oczywiście, że możemy dokładnie przewidzieć długość życia każdego osobnika, bo z wielu względów (o których szerzej za chwilę) nie każdy żyje tak samo długo.

Owa biologiczna długość życia wyznacza więc po prostu widełki, w ramach których mieści się średnia długość życia przedstawicieli danego gatunku, a co najważniejsze – górną granicę wieku, której w tym momencie, przy wiedzy i metodach, jakimi aktualnie dysponujemy, nie potrafimy przekroczyć.

Podobnie jak w przypadku człowieka, wiek psa zależy od wielu czynników – zarówno genetycznych, jak i środowiskowych – takich jak rasa, płeć, styl życia i opieka medyczna.

Ile żyją psy rasowe? Terrier, maltańczyk, owczarek niemiecki?

Każda z ras psów odznacza się własną oczekiwaną długością życia, która wykształciła się w procesie jej hodowli. Statystycznie przyjąć można, że małe psy żyją średnio o kilka lat dłużej niż duże psy. Widać to choćby w praktyce weterynaryjnej. 

Średnia długość życia psa w zależności od rasy: 

Ile żyją psy danych ras? Przykładowa przewidywana długość życia: 

Najdłużej żyjąca rasa psów to chihuahua, pinczer miniaturowy, pudel miniaturowy, shih tzu. 

Dlaczego to, ile lat żyje pies zależy od jego wielkości? Naukowcy uważają, że ma to związek z szybkim procesem wzrostu w szczenięctwie, który nadmiernie obciąża organizm. W przypadku większych czworonogów częściej zdarzają się też choroby nowotworowe.

ile żyją psy tabela

Małe rasy psów zazwyczaj żyją dłużej niż duże ©Wamiz

Jak długo żyją psy kundelki?

Wielu właścicieli uważa, że kundelki (czyli mieszańce) żyją dłużej, niż psy rasowe, gdyż wykazują wyższą odporność na choroby właściwe danym rasom. W odróżnieniu od psów rasowych, dla których istnieją odpowiednie dane, bardzo trudne jest określenie tego, ile żyje pies mieszaniec.

Proces starzenia będzie bowiem zależny od tego, jakich miał przodków, a tych nie sposób niekiedy dokładnie określić. Wpływ mają również dziedziczone choroby genetyczne.

Od czego zależy długość życia psa?

Płeć

Ta cecha wpływa na to, ile żyją psy, ze względu na skorelowaną z nią choroby, które – nieleczone – mają wpływ na długość życia czworonoga. Samce bardzo często zmagają się z chorobami prostaty, a także (ze względu na większą masę ciała) z chorobą zwyrodnieniową stawów. Suczki natomiast borykają się głównie z takimi schorzeniami, jak ropomacicze czy choroby gruczołu mlekowego.

Niezależnie od rodzaju problemu zdrowotnego ważne jest szybkie reagowanie w przypadku wystąpienia niepokojących objawów u psa. Im szybciej wdrożymy leczenie, tym większe są szanse na powrót psa do pełni sił. Pamiętamy bowiem, że wszelkie choroby i urazy (nie tylko te związane z płcią) oraz ich powikłania znacznie osłabiają ogólną kondycję psa i przyczyniają się do skrócenia długości jego życia.

Styl życia

Nawyki żywieniowe, brak odpowiedniej dawki ruchu i środowisko życia niewątpliwie mają ogromny wpływ na to, jak długo mogą żyć psy. U psów mało ruchliwych i – nieświadomie – przekarmianych przez właścicieli rozwijać się może otyłość i związane z nią choroby, jak zwyrodnieniowa choroba stawów czy cukrzyca. Jeśli więc zadbamy o utrzymanie prawidłowej masy ciała psa i jego aktywność fizyczną, znacznie zwiększymy jego szanse na długowieczność.

To, od czego zależy długość życia psa to również jakość jedzenia, jakie otrzymuje. Właściciele psów powinni pamiętać nie tylko o nie przekarmianiu, ale również dostarczaniu dobrej jakości składników odżywczych oraz zapewnianiu wszystkich żywieniowych potrzeb naszego pupila. 

Opieka

Nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że większe szanse na długie i szczęśliwe życie mają psy zdrowe i zadbane, otoczone troskliwą opieką, których właściciele dopilnowali regularnych wizyt u weterynarza. Pies powinien być regularnie szczepiony i odrobaczany, poddawany okresowym badaniom, a także – o czym była już mowa wcześniej – odpowiednio karmiony i aktywny fizycznie, by mógł cieszyć się dobrym zdrowiem.

Warto jednak pamiętać, że – zupełnie tak samo jak w przypadku życia ludzkiego – nie wszystko w psim życiu da się przewidzieć i nie wszystkiemu jesteśmy w stanie zapobiec. Może się więc zdarzyć, że mimo naszych starań i daleko idącej troski o zwierzę, nie uda nam się wygrać np. z przekazaną mu w genach skłonnością do ciężkiej choroby. Na ten moment nie jesteśmy w stanie oszukać biologii i przekroczyć górnych granic psiego wieku, właściwych konkretnym rasom.

Średnia wieku życia psa

W związku z rozwojem medycyny weterynaryjnej, a także ze zmianami, jakie zaszły w postrzeganiu psów przez człowieka w ostatnich dekadach, średnia długość życia psa znacznie się wydłużyła w porównaniu z latami wcześniejszymi. Psy zaczęły być traktowane przez swoich właścicieli jak zwyczajni domownicy, którym należy zapewnić jak najlepsze warunki i troskliwą opiekę.

Ponadto udało się opracować nowe sposoby leczenia niektórych psich chorób i środki farmakologiczne, które je wspomagają. Niektóre choroby, dawniej uważane za nieuleczalne, dzisiaj możemy stosunkowo szybko wykryć i – co ważniejsze! – wdrożyć skuteczne leczenie. 

Ile żyją psy w dzisiejszych czasach?

Biorąc pod uwagę wszystkie wspomniane przemiany, dziś średnią długość życia psa określa się na 10-13 lat.

Trzeba  jednak oczywiście mieć na uwadze predyspozycje danych ras i pozostałe opisywane wcześniej czynniki. Niewykluczone, że w przyszłości, m.in. dzięki rozwojowi technologii wczesnego wykrywania chorób, uda się dodać psom kilka lat życia. Na razie jednak raczej trudno to sobie wyobrazić – podobnie jak i fakt, by człowiek miał żyć 150 lat.

Najstarszy pies na świecie

Historia zna udokumentowane przypadki znacznie dłuższego niż kilkanaście lat psiego życia. Rekordzista wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa, to pies pasterski o imieniu Bluey. Zwierzak żył w australijskiej Victorii i odszedł w wieku 29 lat i 5 miesięcy (7.06.1910 – 14.11.1939). Przez całe swoje życie przebywał na farmie swoich właścicieli i jeszcze w wieku 20 lat aktywnie pomagał im w wypasaniu bydła!

Do niedawna najstarszym żyjącym psem na świecie był południowoafrykański mopsik o imieniu Snookie. Odszedł 12 października 2018, przeżywszy 27 lat i 284 dni. 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?