Reklama

Psie lata - jak obliczyć wiek psa?
© Shutterstock

Psie lata - jak obliczyć wiek psa?

Przez Sabina Stodolak Redaktor

aktualizacja dnia

W ostatnich latach naukowcy obalili mit, zgodnie z którym można przeliczyć psie lata na ludzkie mnożąc wiek psa przez siedem. Był on oparty o przekonanie, że jeden rok życia psa to siedem lat życia człowieka. Przeczytaj, jak przeliczyć wiek psa na ludzkie lata według nowej metody i sprawdź wiek swojego psa w naszej tabeli!

Myślisz, że umiesz przeliczyć psie lata na ludzkie? Mylisz się!

Założenie, że 1 rok życia psa to 7 lat życia człowieka, powstało na podstawie średniej oczekiwanej długości życia obu gatunków. Pomysł ten był rozpowszechniany w latach 50. XX w. przez weterynarzy, którzy chcieli, by właściciele zwierząt zrozumieli, że ich czworonogi starzeją się szybciej od nich i częściej oraz szybciej powinni zgłaszać się po pomoc do profesjonalistów. Zasada ta jest jednak przestarzała i nie uwzględnia znaczących różnic między rasami psów i ich rozmiarami oraz wydłużenia się średniej długości życia obu gatunków. 

Jak się liczy wiek psa? 

Proces starzenia się psów jest nieco inny niż u ludzi. Mimo iż jego etapy przebiegają podobnie, tzw." zegar epigenetyczny" psa początkowo tyka znacznie szybciej niż u ludzi, by później zwolnić.

Oznacza to, że psy osiągają dojrzałość szybciej niż ludzie, ale potem proces starzenia postępuje wolniej.

Z tego powodu określenie wieku psa biorąc jako bazę wiek człowieka, nie jest możliwe i sprawia, że – szczególnie u młodych psów – popełniamy spore błędy. 

Nowe badania umożliwiły obliczenie długości życia psów zgodnie z ich materiałem genetycznym. Koncepcja ta nazywana jest zegarem epigenetycznym i również u ludzi jest znana od niedawna.

W przypadku człowieka materiał genetyczny stanowi 40% przy obliczaniu długości życia, pozostałe 60% zależy od trybu życia danej osoby – diety, snu, aktywności fizycznej, poziomu stresu. U psów czynniki te również mają ogromny wpływ na długość życia. 

Wiek psa - jak liczyć wiek psa według najnowszej metody?

labrador

© Shutterstock

W badaniu opublikowanym na biorxiv.org na początku listopada, naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii przeskanowali i zbadali profile metylacji DNA 104 psów w wieku od 4 tygodni do 16 lat. Metylacja DNA to proces komórkowy, który jest bardzo istotny dla zdrowia każdego organizmu. W uproszczeniu można powiedzieć, że odpowiada za wzrost organizmu, aktywację genów, leczenie i regenerację, produkcję energii, syntezę DNA i RNA. 

Genetyk Trey Ideker, który prowadził badania skupił się  na osobnikach jednej rasy, labrador retriever. Wynika to z tego, że różne rasy psów mają różne problemy zdrowotne, które wpływają na ich stan zdrowia i średnią długość życia. 

Chociaż wszystkie psy osiągają dojrzałość około 10 miesiąca życia i umierają przez ukończeniem 20 lat (z wyjątkiem rzadkich wyjątków), to na tym kończą się ogólne podobieństwa dotyczące wieku i rozwoju między poszczególnymi rasami.

Na bazie obserwacji statystycznych wiemy, że rasy małe żyją dłużej niż psy ras dużych, a jednocześnie szybciej uzyskują dojrzałość, co świadczy o tym, że ich zegar epigenetyczny różni się między sobą. 

Dalsze badania pozwoliły uzyskać wzór do obliczania ludzkiego wieku psa z uwzględnieniem faz rozwoju zwierzęcia, które różnią się od naszych. Jeśli też zastanawiasz się, jak obliczyć wiek psa, to ten nowy wzór powinien przypaść Ci do gustu.

Wzór na obliczenie ludzkiego wieku psa jest następujący: 16In + 31.

Trzeba więc pomnożyć naturalny logarytm rzeczywistego wieku psa przez 16 i dodać 31 do wyniku mnożenia. Obliczenie ludzkiego wieku psa według tego wzoru jest zatem nieco bardziej skomplikowane niż pomożenie danej liczby przez 7. 

Dla wygody, możesz skorzystać z tabeli poniżej, w której umieściliśmy przeliczony wiek psa na ludzkie lata. 

Wiek psa - tabela

wiek psa


Warto pamiętać, że badania oparto na labradorach, zatem wzór jest najbardziej adekwatny do psów tych ras. U psów innych ras przelicznik byłby nieco inny. 

Analiza danych z tabeli niektórych zaskoczy, ale świetnie wyjaśnia pojawianie się siwych włosów u psów 6-7 letnich. Dawniej myśleliśmy, że są dopiero „przed 50-tką” a teraz wiemy, że mają już „na ludzkie” po 60 lat! 

Obecnie, gdy ustalono nowy wzór obliczania wieku psa, naukowcy kontynuują badania i chcą dowiedzieć się, dlaczego niektóre psy zaczynają chorować wcześniej niż inne. Jeśli im się to uda, na pewno napiszemy o wynikach badań!

Psie lata – podsumowanie

suczka ze szczenieciem

©Shutterstock

W świetle nowych badań naukowych najważniejsze są trzy wnioski dotyczące tego, jak się liczy psie lata:

  1. Koncepcja 1 rok psiego życia = 7 lat życia ludzkiego jest całkowicie błędna. 
  2. Związek wieku człowieka i psa nie jest linearny tylko logarytmiczny. Pierwsze dwa lata życia psa opowiadają za osiągnięcie dojrzałego wieku, w kolejnych latach starzenie się psa przebiega znacznie wolniej. 
  3. Istnieją duże różnice między poszczególnymi rasami psów, a rzeczywisty wiek psa, będzie zależał nie tylko od genetyki i rasy, ale również od masy ciała, warunków życia. 

Źródło: science.com, wamiz.com, rp.pl

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?