Reklama

Psie lata - jak obliczyć wiek psa?

Psie lata - jak obliczyć wiek psa? advice
© Shutterstock

W ostatnich latach naukowcy obalili mit, zgodnie z którym można przeliczyć psie lata na ludzkie mnożąc wiek psa przez siedem. Był on oparty o przekonanie, że jeden rok życia psa to siedem lat życia człowieka. W ten sposób zaczęto liczyć w latach 50. XX wieku, opierając się na tym, że człowiek żyje około 70 lat, a pies około 10 lat. Zasada ta jest jednak przestarzała i nie uwzględnia znaczących różnic między rasami psów i ich rozmiarami oraz wydłużenia się średniej długości życia obu gatunków.

Przez Izabela Markowska

Opublikowano 08.07.2020, 08:39

Jak się liczy wiek psa? Oto najlepszy sposób według naukowców

Myślisz, że umiesz przeliczyć psie lata na ludzkie? Mylisz się!

Założenie, że 1 rok życia psa to 7 lat życia człowieka, powstało na podstawie średniej oczekiwanej długości życia obu gatunków. Pomysł ten był rozpowszechniany w latach 50. XX w. przez weterynarzy, którzy chcieli, by właściciele zwierząt zrozumieli, że ich czworonogi starzeją się szybciej od nich i częściej oraz szybciej powinni zgłaszać się po pomoc do profesjonalistów. 

Tymczasem proces starzenia się psów jest nieco inny niż u ludzi. Mimo iż jego etapy przebiegają podobnie, tzw." zegar epigenetyczny" psa początkowo tyka znacznie szybciej niż u ludzi, by później zwolnić.

Oznacza to, że psy osiągają dojrzałość szybciej niż ludzie, ale potem proces starzenia postępuje wolniej.

Z tego powodu określenie wieku psa biorąc jako bazę wiek człowieka, nie jest możliwe i sprawia, że – szczególnie u młodych psów – popełniamy spore błędy. 

Materiał genetyczny psa daje dobre wyobrażenie o długości jego życia

labrador
© Shutterstock

Nowe badania umożliwiły obliczenie długości życia psów zgodnie z ich materiałem genetycznym. Koncepcja ta nazywana jest zegarem epigenetycznym i również u ludzi jest znana od niedawna.

W przypadku człowieka materiał genetyczny stanowi 40% przy obliczaniu długości życia, pozostałe 60% zależy od trybu życia danej osoby – diety, snu, aktywności fizycznej, poziomu stresu. U psów czynniki te również mają ogromny wpływ na długość życia. 

Jak liczyć wiek psa: nowe badania

W badaniu opublikowanym na biorxiv.org na początku listopada, naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii przeskanowali i zbadali profile metylacji DNA 104 psów w wieku od 4 tygodni do 16 lat. Metylacja DNA to proces komórkowy, który jest bardzo istotny dla zdrowia każdego organizmu. W uproszczeniu można powiedzieć, że odpowiada za wzrost organizmu, aktywację genów, leczenie i regenerację, produkcję energii, syntezę DNA i RNA. 

Genetyk Trey Ideker, który prowadził badania skupił się  na osobnikach jednej rasy, labrador retriever. Wynika to z tego, że różne rasy psów mają różne problemy zdrowotne, które wpływają na ich stan zdrowia i średnią długość życia. 

Chociaż wszystkie psy osiągają dojrzałość około 10 miesiąca życia i umierają przez ukończeniem 20 lat (z wyjątkiem rzadkich wyjątków), to na tym kończą się ogólne podobieństwa dotyczące wieku i rozwoju między poszczególnymi rasami. Na bazie obserwacji statystycznych wiemy, że rasy małe żyją dłużej niż psy ras dużych, a jednocześnie szybciej uzyskują dojrzałość, co świadczy o tym, że ich zegar epigenetyczny różni się między sobą. 

Po porównaniu profili metylacji retrieverów z ludzkimi profilami metylacji, naukowcy z Kalifornii odkryli nielinearny związek między wiekiem człowieka, a wiekiem psa. Oznacza to, że to, jak przeliczamy psie lata jest z założenia błędne, bo nie wystarczy po prostu pomnożyć wieku psa przez jakąś wartość, by uzyskać wiek psa w ludzkich latach. 

Dalsze badania pozwoliły uzyskać wzór do obliczania ludzkiego wieku psa z uwzględnieniem faz rozwoju zwierzęcia, które różnią się od naszych.

Jeśli też zastanawiasz się, jak obliczyć wiek psa, to ten nowy wzór powinien przypaść Ci do gustu.

Psie lata – oblamy mity!

suczka ze szczenieciem
©Shutterstock

W świetle nowych badań naukowych najważniejsze są trzy wnioski dotyczące tego, jak się liczy psie lata:

  1. Koncepcja 1 rok psiego życia = 7 lat życia ludzkiego jest całkowicie błędna. 
  2. Związek wieku człowieka i psa nie jest linearny tylko logarytmiczny. Pierwsze dwa lata życia psa opowiadają za osiągnięcie dojrzałego wieku, w kolejnych latach starzenie się psa przebiega znacznie wolniej. 
  3. Istnieją duże różnice między poszczególnymi rasami psów, a rzeczywisty wiek psa, będzie zależał nie tylko od genetyki i rasy, ale również od masy ciała, warunków życia. 

Jaki wzór pozwala obliczyć ludzki wiek psa?

Wzór na obliczenie ludzkiego wieku psa jest następujący: 16In + 31. Trzeba więc pomnożyć naturalny logarytm rzeczywistego wieku psa przez 16 i dodać 31 do wyniku mnożenia. Obliczenie ludzkiego wieku psa według tego wzoru jest zatem nieco bardziej skomplikowane niż pomożenie danej liczby przez 7. 

Dla wygody, możesz skorzystać z tabeli, w której umieściliśmy przeliczony wiek psa na ludzkie lata. Możesz również użyć kalkulatora wieku psa dostępnego na tej stronie.

Uwaga, wzór ten odnosi się wyłącznie do psów, które ukończyły 1 rok życia. Jeśli Twój pies ma rok, w przeliczeniu na ludzki wiek skończył 31 lat!

Choć jest to zaskakujący wynik w odniesieniu do tak młodego zwierzęcia, zegar epigenetyczny psów obraca się dużo szybciej niż ludzki. Ludzie zaczynają starzeć się później i  jest to bardziej rozłożone w czasie, natomiast u psów proces ten zaczyna się wcześnie i zwalnia po kilku latach.

Psie lata - tabela

1 31
2 42,1
3 48,6
4 53,2
5 56,8
6 59,7
7 62,1
8 64,3
9 66,2
10 67,8
11 69,4
12 70,8
13 72
14 73,2
15 74,3
16 75,4
17 76,3
18 77,2
19 78,1

Warto pamiętać, że badania oparto na labradorach, zatem wzór jest najbardziej adekwatny do psów tych ras. U psów innych ras przelicznik byłby nieco inny. 

Analiza danych z tabeli niektórych zaskoczy, ale świetnie wyjaśnia pojawianie się siwych włosów u psów 6-7 letnich. Dawniej myśleliśmy, że są dopiero „przed 50-tką” a teraz wiemy, że mają już „na ludzkie” po 60 lat! 

Obecnie, gdy ustalono nowy wzór obliczania wieku psa, naukowcy kontynuują badania i chcą dowiedzieć się, dlaczego niektóre psy zaczynają chorować wcześniej niż inne. Jeśli im się to uda, na pewno napiszemy o wynikach badań!

Źródło: science.com, wamiz.com, rp.pl