Reklama

pies ogląda telewizję
© Shutterstock

Czy pies widzi obraz telewizora?

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Niektórzy właściciele czworonogów bywają zaskoczeni tym, że psy z zainteresowaniem spoglądają na ekran telewizora albo – rozsiadają się wygodnie na dywanie i razem z nimi zaczynają oglądać telewizję. Czy psy widzą obraz telewizora?  

 Badania naukowe nie pozostawiają w tej kwestii żadnych wątpliwości – nasi pupile rejestrują obraz i dźwięki przesuwające się po płaszczyźnie ekranu. 

Nie wszystkie psy są jednak tak samo zainteresowane tym, co dzieje się na ekranie telewizora. Będzie to zależało od wielu czynników – zarówno parametrów technicznych naszego telewizora, jak i  indywidualnych upodobań naszego zwierzaka.

Co pies widzi patrząc w telewizor?

Czy pies widzi obraz widoczny na ekranie telewizora? Okazuje się, że tak. Co więcej – nasze czworonogi nie tylko widzą obrazy na ekranie, ale także interpretują je po swojemu. To jednak, czy będą chciały śledzić obraz widoczny na ekranie będzie zależało od parametrów technicznych odbiornika,  umiejscowienia telewizora, a także od charakteru naszego pupila.

Tak wynika z badań przeprowadzonych przez BBC i Stanleya Corena, profesora na wydziale psychologii Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, który zajmuje się relacjami pomiędzy człowiekiem a psem. 

Ma to związek z różnicami w budowie oka. Ludzkie oko rejestruje migotanie o mocy 55 Hz, co sprawia, że obraz telewizyjny sprawia wrażenie ciągłości – już od 50 Hz bowiem  nasze oko jest w stanie wyłapać ruchomy obraz.

Psi wzrok jest z kolei znacznie ostrzejszy. Psy wyłapują drgania o częstotliwości 75 HZ, przez co obraz wyświetlany na ekranie może być przez nie postrzegany jedynie jako seria zdjęć.

Pies może więc nie zwracać uwagi na obraz telewizora, ponieważ jest on zwyczajnie rozmazany i przez to nie wydaje mu się on realny i interesujący.

Kiedy pies widzi obrazy z telewizora?

Aby więc nasz pupil w ogóle zainteresował się obrazami wyświetlanymi na ekranie, telewizor musi posiadać odpowiednią częstotliwość odświeżania ekranu, czyli nic innego, jak prędkość, w jakiej obrazy widoczne na odbiorniku, zastępowane są kolejnymi. 

Pierwsze telewizory HD dysponowały częstotliwością 60 HZ, czyli 60 zdjęć na sekundę. Dzisiejszy sprzęt kinowy ma znacznie wyższe częstości odtwarzania, które sięgają nawet 120 lub 240 Hz. Na takim ekranie nasz pupil z powodzeniem zobaczy więc przesuwający się obraz, a nie jedynie serię zdjęć.

Jednocześnie warto wiedzieć, że psy nie rozpoznają wszystkich kolorów. Podstawowymi barwami, jakie widzi pies jest żółty i niebieski - inne kolory pies widzi jako ich odcienie.
 
Pamiętajmy, że uwagę psa przyciągają przede wszystkim dźwięki wydobywające się z telewizora – szczególnie te, które wydadzą im się atrakcyjne. Brzmienia znane im z natury np. odgłosy ptaków, psów czy kotów z pewnością wywołają u nich zainteresowanie. Zwierzęta zaczynają poszukiwać miejsca, z którego dobiega hałas i w chwili, gdy zlokalizują źródło, koncentrują się na związanymi z nimi obrazami widzianymi na ekranie telewizora.

Pies szczeka na telewizor

Podczas gdy jedne czworonogi nie wykazują większego zainteresowania obrazem widocznym na telewizorze, inne są nim żywo zainteresowane. Niekiedy zwierzęta nie poprzestają na wpatrywaniu się w ekran telewizora, ale także… reagują na przedstawiany materiał.

 Jeśli nasz pies szczeka na telewizor, to jest to prawdopodobnie wynikiem tego, że coś szczególnie go zainteresowało – być może znajomy dźwięk lub zwierzę prezentowane na ekranie.
 
Pamiętajmy, że dzięki nieustannemu rozwojowi nowoczesnych technologii i powstawaniu sprzętu lepszej generacji, coraz więcej psów może oglądać telewizję. Im większy ekran, tym lepsza jakość obrazu, która umożliwia zwierzęciu oglądanie wyświetlanych treści. Jak dowodzą badania, psy najbardziej zainteresowane są obrazami, które nakręcone są z ich perspektywy, czyli nisko ustawionej kamery.

W USA od kilku lat istnieje kanał telewizyjny stworzony specjalnie dla psów. DogTV emitowany jest w sposób maksymalnie dostosowany do percepcji psów. Częstotliwość HDTV ma znacznie więcej klatek na sekundę, aby obraz był dobrze widziany przez czworonoga. Dodatkowo programy są specjalnie barwione, co pozwala zwierzętom lepiej odbierać treści wzrokowe.

Co ciekawe, takie programy telewizyjne mogą dostarczać psom pewnych informacji, które mogą być później wykorzystane. Jest to możliwe np. w przypadku śledzenia twarzy pojawiających się na ekranie. Zdobycie takiej umiejętności wymaga jednak od psa odpowiedniego szkolenia, które zmodyfikuje jego postrzeganie i wynikające z tego zachowania.

Dopiero odpowiednie ćwiczenia pomogą psu nauczyć się skupiania wzroku na konkretnych obrazach lub elementach widzianych na ekranie. W innym przypadku nie powinniśmy raczej oczekiwać od naszego psa tego, że będzie on z uwagą i zapamiętaniem śledzić akcję rozgrywającą się na ekranie telewizyjnym i rozpoznawać na dodatek pojawiające się na nim postaci.

Pozostaje również pytanie, czy sam fakt, że psy są w stanie oglądać telewizję oznacza, że powinny to robić? Mimo że jest to wygodny sposób spędziania czasu dla właściciela, pies z pewnością znacznie bardziej doceni pójście na spacer niż spędzanie czasu na kanapie. Ruch na świeżym powietrzu będzie też zdrowszy zarówno dla psa, jak i jego pana!

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?