Reklama

5 nawyków, które skracają życie Twojego psa

brązowy pies © Hannamariah / Shutterstock

Czasami zapominamy, że pewne nawyki mogą negatywnie wpływać na naszego pupila. Skorzystaj z tych rad, aby Twój czworonóg cieszył się długim i szczęśliwym życiem!

Przez Aleksandra Kupras

Opublikowano

Chociaż zawsze staramy się zrobić wszystko, co najlepsze dla naszych zwierząt, szybki styl życia czasami utrudnia nam sprawę. Dobra wiadomość brzmi: niewiele trzeba, aby poprawić jakoś życia Twojego psa, a zarazem sprawić, by żył dłużej.

Przedstawiamy listę 5 rzeczy, których należy bezwzględnie unikać, jeśli chcesz, aby Twój pupil był z Tobą jak najdłużej.

1. Nadwaga psa

Niestety faktem jest, że coraz więcej psów ma nadwagę. Opiekunowie zwierząt nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, gdzie przebiegab granica między prawidłową wagą, a otyłością. Karmienie jest dla nich wyrazem miłości do pupila.

Problemem tkwi przede wszystkim w smakołykach lub resztkach z posiłków, które podajemy, mniej lub bardziej regularnie, nie wliczając ich w dzienną porcję żywieniową zwierzęcia.

Nasza rada? Zwróć większą uwagę na ilość podawanego jedzenia, zwiększ ilość ruchu na świeżym powietrzu i ogranicz smakołyki, a Twój pies Ci podziękuje swoim zdrowiem! :-)

2. Zaniedbywanie zębów psa

Choroby zębów u psów zdarzają się dość często. Gdy nie dbamy o ich higienę, pokarm i bakterie gromadzą się na dziąsłach tworząc kamień nazębny. Takie nagromadzenie bakterii może prowadzić do innych problemów zdrowotnych, na przykład do infekcji nerek.

Nasza rada? Regularnie myj zęby psa - to eliksir długowieczności. Możesz również poprosić lekarza weterynarii o dokładne wyczyszczenie uzębienia Twojego pupila. Istnieją także psie przysmaki, które pomagają zmniejszyć osad na płytce nazębnej.

3. Niewystarczająca ilość ruchu

©MPH Photos / Shutterstock

Bardzo ważne dla Twojego psa jest ruch, który pozwala mu zachować sprawność i nie przybierać zbytnio na wadze. Ponadto, regularne wyprowadzanie pupila na spacer i wspólne zabawy to doskonały sposób na zacieśnienie Waszych więzi. Oczywiście dawka i rodzaj ruchu muszą być dostosowane do możliwości i potrzeb psa. 

Nasza rada? Jeśli nie masz czasu, by codziennie ćwiczyć z psem w parku, spróbuj wykorzystać każdy spacer, by pobawić się trochę z pupilem w aport w drodze powrotnej lub przed domem.

4. Narażanie psa na bierne palenie

Podobnie jak ludzie, płuca psów nie tolerują biernego palenia. Naszym zwierzętom grozi rak i różne problemy z układem oddechowym.

Nasza rada? Oczywiście idealnym rozwiazaniem byłoby rzucenie palenia. Tak będzie najlepiej dla Twojego psa i Ciebie. Ale jeśli nie jest to częścią Twoich przyszłych planów, przynajmniej staraj się unikać palenia w obecności swojego zwierzaka.

5. Brak regularnych wizyt u lekarza weterynarii

Opieka nad psem, to również regularne wizyty u lekarza. Do rutynowych zabiegów należą szczepienia i odrobaczanie, ale z lekarzem warto konsultować się również w sprawie żywienia i dbania o zdrowie pupila. To oczywiście nie znaczy, że co miesiąc trzeba stawiać się na kontroli. Nie ignorujmy jednak niepokojących objawów takich jak brak apetytu, osowiałość, czy wymioty i nie próbujmy leczyć psa domowymi sposobami. 

Wszystkim psiakom życzymy zdrowego, szczęśliwego i jak najdłuższego życia! 

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz