Reklama

6 pomysłów na modne fryzury dla shih tzu

6 pomysłów na modne fryzury dla shih tzu © Shutterstock

Nie masz pomysłu w jaki sposób ostrzyc swojego shih tzu? Twoje poszukiwania właśnie się zakończyły! Podpowiadamy, jakie fryzury są modne dla tej rasy.

Przez Marysia Sinkiewicz

aktualizacja dnia

Każdy czasem potrzebuje odwiedzić fryzjera. To zupełnie normalne, że włosy wpadają nam do oczu, tak samo jak normalne jest, że naszym psom może przeszkadzać zbyt długa sierść, zwłaszcza latem.

Czasami zamiast nożyczek, decydujemy się na modne upięcie włosów. Zupełnie tak samo jest z psami. Drobna spinka, mała gumka czy wstążka potrafią odmienić wygląd każdego psa.

Jak często shih tzu powinien odwiedzać fryzjera?

Częstotliwość wizyt u psiego fryzjera zależy w pewnym stopniu od wybranego stylu strzyżenia, ale przeciętnie sierść shih tzu należy przycinać co 4 do 6 tygodni. Jedwabista sierść rośnie dość szybko i ważne jest, aby regularnie ją czesać i przycinać, aby zapobiec splątaniu.

Kolejną rzeczą, która wpływa na częstotliwość strzyżenia psiaka jest temperatura. Shih tzu nie radzą sobie dobrze z upałami, więc wiele osób decyduje się na krótką sierść dla przedstawicieli tej rasy.

Z kolei zimą fryzury dla shih tzu powinny być nieco dłuższe. Mimo, iż pieski tej rasy posiadają podszerstek (dodatkową warstwę ochronną), zbyt krótkie strzyżenie psa na zimę spowoduje, że pies będzie marzł. 

Zanim zdecydujesz się na wizytę u psiego fryzjera pamiętaj, że wyhodowanie długiej sierści może zająć nawet do dwóch lat! Dobrym pomysłem może być zatem stopniowe przycinanie sierści shih tzu, za każdym razem skracając ją nieco bardziej.


1. Fryzura dla shih tzu "na szczeniaka", czyli powrót do przeszłości

©Shutterstock

Fryzura „na szczeniaczka” jest jedną z najbardziej popularnych fryzur dla dla shih tzu. Sierść jest krótka na całym ciele (3-4 cm), łącznie z ogonem i uszami. 

Ponieważ shih tzu nie lubi upałów, takie cięcie może być idealnym wyborem na lato i często jest nazywany letnim cięciem. Mimo że nie jest to skomplikowana fryzura, to nadal wymaga szczotkowania, aby zapobiec gromadzeniu się brudu.

2. Nie za długo, nie za krótko

©Shutterstock

Umiarkowanie długa sierść to wariant klasycznej psiej fryzury, który sprawia wrażenie jak gdyby Twój psiak miał mnóstwo sierści. Jeśli zastanawiasz się nad przejściem z długiej sierści na kompletny krój szczenięcy, takie cięcie pozwoli Tobie i Twojemu pupilowi powoli przyzwyczaić się do nieco krótszej szaty.

3. Fryzura dla shih tzu na "niedźwiadka"

©Shutterstock

Cięcie tego typu często nazywane jest „na pluszaka”. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie shih tzu, aby wiedzieć dlaczego. Fryzura tego typu koncentruje się na sierści na twarzy, nadając im puszystość, przez co pyszczek zwierzaka staje się bardziej zaokrąglony.

W wyniku takiego upięcia, Twój pies będzie wyglądał dosłownie jak pluszowy miś. Ta fryzura dotyczy głównie pyszka, więc możesz go sparować z dowolną długością sierści szczeniaka na ciele.

4. Fryzura dla shih tzu na "lwa"

6 pomysłów na fryzury dla shih ztu
©Shutterstock

Takie cięcie, podobnie jak fryzura na misia, podkreśla sierść wokół twarzy. Istotne jest jednak to, że grzywa jest połączona z krótką fryzurą na pozostałej części ciała, zwykle przyciętą do około 4 centymetrów długości. Włosy wokół pyska układa się w sposób przypominający grzywę wokół twarzy i głowy.

Czasami cięcie obejmuje przycięty ogon z kępką pozostawioną na końcu, przypominając tym samym ogon króla dżungli. Jest to dość łatwe w utrzymaniu cięcie, ponieważ większość futra jest krótka, ale należy pamiętać, aby dbać o włosy wokół pyska, aby uniknąć ich splątania.

5. Kucyk

©Shutterstock

Kucyk jest tworzony przez zebranie części sierści psa na czubku głowy i ostrożne przymocowanie jej spinką bądź gumką. Upięcie powinno opadać na tylną część głowy psa. Reszta ciała jest krótko przycięta, w stylu szczeniaka. Kucyk jest doskonałym pomysłem na  utrzymanie długich włosów shih tzu z dala od oczu. Jeśli lubisz eksperymenty, możesz dodać jeden lub dwa warkocze. 

6. Upięcie pokazowe dla shih tzu

©Shutterstock

Taki kucyk można zobaczyć na wystawach psów. Długie pasmo sierści na czubku głowy i długa, spływająca z ciała na podłogę szata. Ten krój nie jest przeznaczony dla tego zwierzaka na co dzień. Taka fryzura jest zbyt trudna w utrzymaniu, a ponadto nie jest dobrym rozwiązaniem na upały.

Prawidłowe dbanie o takie upięcie wymaga ogromnej ilości czasu, poświęcenia i często pieniędzy. Musisz być przygotowany na szczotkowanie psa kilka razy dziennie, aby uniknąć splątania sierści, a także na używanie wysokiej jakości szamponów, odżywek lub sprayów rozplątujących.

Oczywiście, możesz wybrać się ze swoim psiakiem do salonu groomerskiego i wspólnie z fryzjerem zadecydować o wyborze odpowiedniej fryzury. Specjalista z pewnością podpowie Ci najlepiej!

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz