Shih tzu

Inne nazwy: Chrysanthemum Dog

Shih tzu
shih tzu

Shih tzu to niezwykle towarzyskie i przyjacielskie czworonogi o radosnym usposobieniu. Są to psy nieduże, które idealnie odnajdują się w roli tzw. psów kanapowych. Szczególnie polecane są rodzinom z dziećmi, osobom starszym i mniej aktywnym. Pieski shih tzu zaliczane są do grupy psów ozdobnych.

Piękna sierść – w połączeniu z dystyngowanym wyglądem charakterystycznym dla tej rasy – sprawia, że właściciele psów shih tzu bardzo często biorą udział w wystawach. Rasa należy do tzw. psów pierwotnych.

Najważniejsze informacje o Shih tzu

Długość życia :

6

21

11

16

Charakter :

Lubiący zabawę

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Rasa shih tzu pochodzi z Tybetu, prawdopodobnie ze skrzyżowania pekińczyka i lhasa apso. Najbardziej jednak rozwinęła się w Chinach, dokąd trafiła jako prezent darowany przez buddyjskich mnichów cesarzowej. Według podań na jej dworze mieszkało aż 200 piesków. Po śmierci cesarzowej zwierzęta rozprzestrzeniły się na pozostałą cześć kraju. Do Europy trafiły około 1930 roku, pierwotnie do Anglii.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 9 - Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja

Sekcja 5 : psy tybetańskie

Wygląd

  • Shih tzu
    Shih tzu

    Wysokość w kłębie Shih tzu

    Suka : pomiędzy 20 i 25 cm

    Pies : pomiędzy 22 i 27 cm

    Shih tzu waga

    Suka : pomiędzy 4 i 8 kg

    Pies : pomiędzy 4 i 8 kg

    Maść

    Rodzaj szaty

    Kolor oczu

    Brązowe

    Opis

    Shih Tzu to mały, dumny pies o dość wydłużonym, ale zwartym i energicznym ciele. Głowa jest szeroka, okrągła, z włosami opadającymi na oczy, brodą i wąsami. Włosy z nosa skierowane są ku górze i formują się w charakterystyczny kształt chryzantemy. Kufa jest kwadratowa, krótka, ale nie pomarszczona.  Oczy shih tzu są duże, ciemne i okrągłe, ale nie wystające. Uszy są duże, opadające, pokryte włosami, które łączą się z włosami na ciele. Kończyny są krótkie, mocne i muskularne. Puszysty ogon jest osadzony wysoko i wesoło zawinięty. Shih tzu - ze względu na wygląd - często określany jest jako lwi pies. Choć do potężnego lwa mu brakuje, rzeczywiście robi on duże wrażenie! 

    Ciekawostki

    • Nazwa shih tzu oznacza dosłownie „psi lew” - często też określany jest jako "lwi pies". 
    • Innym często występującym tłumaczeniem nazwy shih tzu jest „pies – chryzantema”, które nawiązuje do wyglądu głowy psa.
    • Dawniej wierzono, że psy shih tzu odstraszały złe duchy. 
    • Shih tzu mogą żyć nawet 20 lat.
    • Wielkimi miłośnikami shih tzu byli władcy dynastii Ming.

    Shih tzu - usposobienie

    • 66%

      Czuły

      Psy rasy shih tzu są bardzo przyjaźnie nastawione zarówno do dzieci, jak i innych zwierząt. Uwielbiają codzienne pieszczoty i towarzystwo ludzi. Świetnie sprawdzają się w roli radosnego towarzysza całej rodziny. Są oddane i wierne, choć charakter shih tzu można ocenić jako niezależny.

    • 100%

      Lubi zabawę

      Czworonogi shih tzu uwielbiają zabawy zarówno domowe, jak i podwórkowe – pod warunkiem sprzyjających warunków atmosferycznych. Są radosne, aktywne i żywiołowe. 

    • 66%

      Spokojny

      Właściwie socjalizowane psy rasy shih tzu są spokojne i zrównoważone. Ich hałaśliwość jest nieduża. Jeśli właściciel poświęci im czas, nie będą przejawiać niszczycielskich instynktów. Odpowiednio wychowywane, bez trudu przystosowują się do życia z innymi psami i zwierzętami. Są też przyjacielsko nastawione do małych dzieci.

    • 66%

      Inteligentny

      Shih tzu to psy inteligentne. Umiejętnie prowadzone i wcześnie rozpoczęte szkolenie umożliwia przystosowanie ich do życia w rodzinie oraz naukę zachowania na wystawach i pokazach. Trzeba jednak pamiętać, że podatność tej rasy na szkolenia jest umiarkowana.

    • 66%

      Łowca

      Miniaturki shih tzu zdecydowanie nie można zaliczyć do grupy psów myśliwskich, są to psy ozdobne i rodzinne. Shih tzu mają też słaby instynkt stróżowania, jednak ich skłonność do zabawy i ciekawość może je skłonić do pogoni za potencjalną ofiarą.

    • 33%

      Strachliwy/nieufny wobec obcych

      Pieski shih tzu są z natury odważne i niezależne, o ile oczywiście nic nie zaburzy procesu socjalizacji pierwotnej (z własnym gatunkiem), wtórnej (z ludźmi i innymi zwierzętami) oraz habituacji. Szybko oswajają się z nowymi miejscami i ludźmi. Są też czujne.

    • 66%

      Niezależny

      Shih tzu to rasa psów niezależnych. Aby nauczyć je posłuszeństwa, niezbędne jest umiejętne przeprowadzanie treningów, które warto rozpocząć dość wcześnie. Powinny one opierać się na wzmocnieniu pozytywnym i w przyjemny sposób angażować czas zarówno psa, jak i właściciela. Stosowanie metod awersyjnych jest zabronione!

      Zachowanie

      • 66%

        Znoszenie samotności

        Niezwykle towarzyskie usposobienie shih tzu sprawia, że psy źle znoszą samotność. Najlepiej czują się w towarzystwie ludzi, oczekując od opiekuna uwagi i czułości. W związku z powyższym należy dość wcześnie rozpocząć naukę pozostawania w domu pod nieobecność właściciela, by pies nie nabył lęku separacyjnego.

      • 66%

        Posłuszny / łatwo się uczy

        Podatność na szkolenie psów shih tzu można określić jako średnią. Bywają uparte i odporne na komendy. Jednak dzięki systematyczności treningów metodami pozytywnymi można osiągnąć zadowalające efekty.

      • 66%

        Szczekliwy

        Hałaśliwość shih tzu kształtuje się na średnim poziomie. Nie należy zachęcać psa do szczekania i nagradzać go za to.

      • 33%

        Skłonność do ucieczek

        Psy shih tzu mocno przywiązują się do właściciela, choć na spacerach nie zawsze bywają posłuszne, dlatego wymagają stałej kontroli i przede wszystkim szkolenia z zakresu przywołania (przywołanie zwykłe – komenda „do mnie” oraz przywołanie awaryjne). Do ich wyprowadzania najlepiej stosować szelki lub lekko zaokrąglone obroże, które jednak ze względu na długą sierść należy zdejmować tuż po spacerze. 

      • 33%

        Skłonność do niszczenia

        Pieski shih tzu są raczej spokojne i nie mają tendencji do niszczenia (poza psami cierpiącymi na lęk separacyjny, który wymaga terapii behawioralnej). Właściwie spożytkowana energia u szczeniąt i dorosłych psów poprzez zabawy, spacery i ćwiczenia pozwala uniknąć niszczenia przedmiotów domowych.

      • 66%

        Łakomczuch

        Psy shih tzu wykazują tendencję do tycia. Uwielbiają przysmaki, dlatego wymagają racjonalnego żywienia.

      • 66%

        Pies stróżujący

        Ten niewielki piesek z pewnością nie odstrasza wyglądem i posiada słaby instynkt stróżujący, jednak nie zawaha się szczekać, aby ostrzec właścicieli, jeśli uzna daną sytuację za niepokojącą lub niebezpieczną.

      • 100%

        Pierwszy pies

        Shih tzu to pies przyjacielski i towarzyski, który łatwo i szybko przywiązuje się do właściciela. Nie wymaga specjalnych umiejętności trenerskich i dużej dozy doświadczenia w hodowli. Do wypracowania satysfakcjonujących rezultatów w zakresie posłuszeństwa wystarczą systematyczne i proste ćwiczenia, które będą przynosić przyjemność psu i jego właścicielowi.

        Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

        Tryb życia

        • 100%

          Shih tzu w mieszkaniu

          Psy shih tzu bardzo dobrze odnajdują się zarówno na dużych, jak i małych powierzchniach. Nie wymagają obecności dużego ogrodu. Stosunkowo szybko przystosowują się do nowych warunków, nawet podczas częstych przeprowadzek.

        • 66%

          Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

          Pieski te są średnio aktywne. Nie wymagają dużej dawki ruchu. W zupełności wystarczą niezbyt wyczerpujące, regularne spacery i zabawy.

        • 100%

          Podróże/łatwość przewożenia

          Czworonogi te dobrze odnajdują się w podróży. Są odważne i ciekawe nowych miejsc. Jednocześnie szybko się do nich przyzwyczajają. Aby im to ułatwić, szczeniaki shih tzu od pierwszych tygodni życia powinny być oswajane z nowymi osobami (socjalizacja) i sytuacjami, miejscami, przedmiotami (habituacja). Ze względu na niewielkie rozmiary sam transport zwierzęcia nie sprawia żadnych kłopotów. Najlepiej przewodzić psa w specjalnym transporterze (najpierw jednak należy nauczyć psa wchodzenia do niego na komendę).

          Współżycie z innymi

          • 100%

            Shih tzu i koty

            Ten bardzo towarzyski mały piesek bardzo dobrze dogada się z kocimi współlokatorami, zwłaszcza jeśli wychowuje się z nimi od początku.

          • 100%

            Shih tzu i psy

            Nieświadomy swojej wielkości shih tzu, nie boi się interakcji ze znacznie większymi od siebie czworonogami. Towarzyski i kochający zabawę, doceni obecność innych psów, aby móc się wspólnie z nimi wyszaleć. Shih tzu nie jest aż tak delikatny, na jakiego wygląda, więc nie trzeba brać go na ręce za każdym razem, gdy zaczepia innego psa!

          • 100%

            Shih tzu i dzieci

            Psy shih tzu są przyjazne dla dzieci. Lubią się z nimi bawić. W kontaktach z małymi dziećmi powinny jednak pozostawać pod kontrolą, bowiem maluch niechcący może zrobić psu krzywdę.

          • 100%

            Shih tzu i osoby starsze

            Shih tzu idealna rasa dla osób starszych. Psy te są wspaniałymi, radosnymi towarzyszami o pogodnym uosobieniu. Łagodne i towarzyskie, nie wymagają dużej aktywności ruchowej i zaawansowanych umiejętności trenerskich. Są za to doskonałymi kompanami do spacerów. 

            %}

            Shih tzu - cena

            Cena psa z rodowodem może sięgać 3 tyś. zł. Ostatecznie zawsze zależy m.in. od renomy hodowli, wieku psa, płci. 

            Przeczytaj, jak wybrać sprawdzoną hodowlę psów.

            Listę hodowli shih tzu w Polsce znajdziesz tutaj.

            Shih tzu - pielęgnacja

            Ze względu na długą i gęstą sierść psy te wymagają regularnej pielęgnacji. Aby uniknąć kołtunienia sierści, do jej czesania należy używać grzebienia, do modelowania natomiast szczotki. Należy także kontrolować jej długość, co dotyczy zwłaszcza grzywy psa, która nie powinna utrudniać mu widzenia. Pielęgnacji wymagają też zęby, oczy (codzienne przemywanie), uszy i pazurki. Psy wystawowe wymagają jeszcze bardziej zaawansowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Decydując się na wystawianie psa, warto korzystać z pomocy profesjonalnego groomera.

            W tym artykule znajdziesz pomysły na fryzury dla shih tzu.

            Linienie

            U psów rasy shih tzu wymiana sierści następuje około ósmego miesiąca życia, kiedy to sierść szczenięca zostaje zamieniona na włos dorosły. Jest to jedyny moment linienia zwierząt. 

            Żywienie

            Ze względu na skłonność psów shih tzu do tycia żywienie powinno być racjonalne, a podawane porcje ściśle kontrolowane pod względem wielkości. Najlepiej unikać podawania dodatkowych przysmaków pomiędzy posiłkami. Wyjątek powinny stanowić treningi. Dzięki temu waga shih tzu będzie utrzymywać się na prawidłowym poziomie, czyli ok. 7,5 kg. Właściciel, który podaje psu smakołyki w czasie ćwiczeń, jednocześnie powinien zmniejszyć ilość pokarmu podawanego do miski.

            Zdrowie

            Długość życia

            Wbrew pozorom ten mały piesek jest bardzo odporny, zazwyczaj cieszy się także długim życiem. 

            Odporność/wytrzymałość

            Shih tzu są raczej odporne na choroby i cieszą się dobrym zdrowiem. Do najczęstszych schorzeń charakterystycznych dla tej rasy należą przede wszystkim: choroby oczu, nerek, zwężenie nozdrzy. Ze względu na niską odporność na warunki atmosferyczne częstą chorobą shih tzu jest też udar cieplny.

            Odporność na upały

            Pies shih tzu bardzo źle znosi upały, więc nie można go w tym czasie zostawiać na dłuższy czas na zewnątrz, należy podawać dużo wody i zapewnić ocienione miejsce na odpoczynek.

            Odporność na zimno

            Jego obfita sierść i gęsty podszerstek zapewniają mu dobrą ochronę przed niskimi temperaturami.

            Skłonność do tycia

            Warto wiedzieć, że shih tzu z natury nie ma skłonności do tycia, ale proponowany mu często mało aktywny styl życia może prowadzić do nadwagi. Dlatego ważne jest, aby zapewnić mu codzienny ruch. 

            Częste choroby

            • choroby oczu,
            • choroby nerek,
            • udar cieplny,
            • zwężenie nozdrzy.
            Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
            Dodaj komentarz