Uniejowice (59-516)
Shih tzu
Inna nazwa: Chrysanthemum Dog
Shih tzu to niezwykle towarzyskie i przyjacielskie czworonogi o radosnym usposobieniu. Są to psy nieduże, które idealnie odnajdują się w roli tzw. psów kanapowych. Szczególnie polecane są rodzinom z dziećmi, osobom starszym i mniej aktywnym. Pieski shih tzu zaliczane są do grupy psów ozdobnych.
Piękna sierść – w połączeniu z dystyngowanym wyglądem charakterystycznym dla tej rasy – sprawia, że właściciele psów shih tzu bardzo często biorą udział w wystawach. Rasa należy do tzw. psów pierwotnych.
Długość życia |
Shih tzu średnio żyje od 11 do 16 lat |
Charakter |
|
Rozmiar |
mały
|
Wielkość dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 20 i 25 cm
Pies
pomiędzy 22 i 27 cm
|
Waga dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 4 i 8 kg
Pies
pomiędzy 4 i 8 kg
|
Kolor umaszczenia
Dopuszczalne są wszystkie kolory. U psów łaciatych bardzo pożądana biała strzałka na czole i biała końcówka ogona. |
Czarne Białe Czekoladowe/ brązowe Niebieskie/szare Rude Kremowe |
Rodzaj szaty
Shit tzu ma piękną, długą i obfitą sierść z dużą ilością podszerstka. Powinna być prosta lub lekko falista, ale nie kędzierzawa. |
Długa |
Kolor oczu
Tę rasę cechuje ciemny kolor oczu. |
Brązowe
|
- Nazwa shih tzu oznacza dosłownie „psi lew” - często też określany jest jako "lwi pies".
- Innym często występującym tłumaczeniem nazwy shih tzu jest „pies – chryzantema”, które nawiązuje do wyglądu głowy psa.
- Dawniej wierzono, że psy shih tzu odstraszały złe duchy.
- Shih tzu mogą żyć nawet 20 lat.
- Wielkimi miłośnikami shih tzu byli władcy dynastii Ming.
Więcej informacji na temat rasy Shih tzu
Pochodzenie i historia rasy Shih tzu
Rasa shih tzu pochodzi z Tybetu, prawdopodobnie ze skrzyżowania pekińczyka i lhasa apso. Najbardziej jednak rozwinęła się w Chinach, dokąd trafiła jako prezent darowany przez buddyjskich mnichów cesarzowej. Według podań na jej dworze mieszkało aż 200 piesków. Po śmierci cesarzowej zwierzęta rozprzestrzeniły się na pozostałą cześć kraju. Do Europy trafiły około 1930 roku, pierwotnie do Anglii.
Grupa i sekcja FCI Shih tzu
-
Grupa 9 - Psy ozdobne i do towarzystwa
-
Sekcja 5 : psy tybetańskie
Shih tzu - usposobienie
Zachowanie rasy Shih tzu
Szkolenie psa rasy Shih tzu
Podatność na szkolenie psów shih tzu można określić jako średnią. Bywają uparte i odporne na komendy. Jednak dzięki systematyczności treningów metodami pozytywnymi można osiągnąć zadowalające efekty.
Styl życia rasy Shih tzu
Dla kogo rasa Shih tzu ?
Shih tzu - cena
Cena psa z rodowodem może sięgać 3 tyś. zł. Ostatecznie zawsze zależy m.in. od renomy hodowli, wieku psa, płci.
Przeczytaj, jak wybrać sprawdzoną hodowlę psów.
Shih tzu - linienie
Brak
U psów rasy shih tzu wymiana sierści następuje około ósmego miesiąca życia, kiedy to sierść szczenięca zostaje zamieniona na włos dorosły. Jest to jedyny moment linienia zwierząt.
Shih tzu - pielęgnacja
Ze względu na gęstą sierść te małe długowłose psy te wymagają regularnej pielęgnacji. Aby uniknąć kołtunienia sierści, do jej czesania należy używać grzebienia, do modelowania natomiast szczotki. Należy także kontrolować jej długość, co dotyczy zwłaszcza grzywy psa, która nie powinna utrudniać mu widzenia.
Pielęgnacji wymagają też zęby, oczy (codzienne przemywanie), uszy i pazurki. Psy wystawowe wymagają jeszcze bardziej zaawansowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Decydując się na wystawianie psa, warto korzystać z pomocy profesjonalnego groomera.
W tym artykule znajdziesz pomysły na fryzury dla shih tzu.
Zdrowie rasy Shih tzu
Wbrew pozorom ten mały piesek jest bardzo odporny, zazwyczaj cieszy się także długim życiem.
Shih tzu są raczej odporne na choroby i cieszą się dobrym zdrowiem. Do najczęstszych schorzeń charakterystycznych dla tej rasy należą przede wszystkim: choroby oczu, nerek, zwężenie nozdrzy. Ze względu na niską odporność na warunki atmosferyczne częstą chorobą shih tzu jest też udar cieplny.
Pies shih tzu bardzo źle znosi upały, więc nie można go w tym czasie zostawiać na dłuższy czas na zewnątrz, należy podawać dużo wody i zapewnić ocienione miejsce na odpoczynek.
Jego obfita sierść i gęsty podszerstek zapewniają mu dobrą ochronę przed niskimi temperaturami.
Warto wiedzieć, że shih tzu z natury nie ma skłonności do tycia, ale proponowany mu często mało aktywny styl życia może prowadzić do nadwagi. Dlatego ważne jest, aby zapewnić mu codzienny ruch.
- choroby oczu,
- choroby nerek,
- udar cieplny,
- zwężenie nozdrzy.