Ile kosztuje bilet PKP dla psa?
W pociągach InterCity z małym zwierzęciem, które mieści się w specjalnym transporterze, można podróżować bezpłatnie.
Jeśli mamy czworonoga większej rasy, bilet dla psa najlepiej zakupić tuż przed podróżą. Zapłacimy wtedy, niezależnie od długości przejazdu, 15,20zł.
Jeśli chcemy zapłacić bezpośrednio w pociągu u konduktora, musimy liczyć się z dodatkową opłatą w wysokości 20 zł.
Podobne rozróżnienie stosują regionalni przewoźnicy kolejowi – małe zwierzaki jadą za darmo, a za przewóz zwierząt o większych rozmiarach musimy ponieść opłatę od kilku do kilkunastu złotych.
Regulamin PKP nie określa rozmiarów transportera, w którym pies w pociągu może podróżować bezpłatnie, a zdarzają się i takie, w których najdłuższy bok ma nawet metr długości. Jednak dla własnego spokoju lepiej przyjąć, że za darmo można wieźć yorka czy ratlerka. Transporter należy umieścić w miejscu przeznaczonym na bagaż podręczny lub położyć na kolanach. Dla większego psa w pociągu lepiej mieć bilet.
Zasady przewozu psa w pociągu?
Każdy dorosły może przewozić jednego psa w pociągu, w 1. lub 2. klasie. W wagonach z przedziałami inne osoby muszą wyrazić zgodę na obecność czworonoga.
Poza tym, by przewóz psa w pociągu był możliwy, zwierzę nie powinno przejawiać agresji ani uprzykrzać podróży innym np. uciążliwym szczekaniem czy nieprzyjemnym zapachem.
Jeśli współpasażerowie sprzeciwią się umieszczeniu zwierzęcia w przedziale, musimy poprosić konduktora o wskazanie nam innego miejsca. Jeśli takie się nie znajdzie, na przykład z powodu tłoku, możemy nawet zostać poproszeni o opuszczenie pociągu na najbliższej stacji!
Choć przysługuje nam wtedy zwrot należności za częściowo niewykorzystany bilet, lepiej nie znaleźć się w takiej sytuacji i zawczasu kupić bilet na miejsce w wagonie bez przedziałów.
Pamiętajmy, że pies w pociągu musi znajdować się na podłodze i nie wolno mu wskakiwać na siedzenie.
Odpowiadamy też za stan wagonu, w którym przewozimy swojego pupila, to znaczy jesteśmy zobowiązani do sprzątnięcia po nim wszelkich nieczystości.
Co ciekawe, w wagonach sypialnych i z miejscami do leżenia można przewozić psa pod warunkiem wykupienia wszystkich miejsc w przedziale. Jednak nawet wówczas zwierzę może przebywać tylko na podłodze, nie na leżance.
Wszystkie te ograniczenia nie obejmują psów przewodników osób niewidomych, asystujących osobom niepełnosprawnym oraz psów służbowych.
Jak kupić bilet na przewóz psa?
Bilet dla psa można kupić na stronie www.intercity.pl, Należy wybrać destynację, datę oraz godzinę odjazdu, a następnie kliknąć "szukaj"
Po wybraniu konkretnego pociągu, który nas interesuje pojawi się formularz zakupu. Tu należy wybrać:
- liczbę biletów,
- ulgę dla pasażerów (jeśli przysługuje),
- klasę,
- rodzaj wagonu i preferowane usytuowanie - najwygodniejszy do podróżowania z psem pociągiem będzie wagon bez przedziałów,
- Następnie klikamy pole: wybierz bilet dodatkowy i wybieramy opcję: “przewóz psa”.
Na końcu dokonujemy opłaty za bilet.
Jak przygotować się do podróży pociągiem z psem?
Komfort podróży pociągiem z psem zależy od naszej organizacji. Jeśli kupimy bilet na ostatnią chwilę, bez rezerwacji konkretnego miejsca, musimy liczyć na łut szczęścia. Jeśli nam go zabraknie, możemy skończyć w zatłoczonym wagonie lub na korytarzu.
W takim wypadku warto poszukać wagonu z miejscami dla rowerów. Znajdują się tam rozkładane krzesełka i jest więcej wolnej przestrzeni, dzięki czemu powinniśmy zmieścić się tam z czworonogiem. Na wszelki wypadek warto jednak wziąć dla siebie składane krzesełko, a dla psa kocyk.
Jak się przygotować przed podróżą pociągiem z psem?
- Zabierz psa na długi spacer, aby załatwił potrzeby fizjologiczne przed podróżą, łatwiej też będzie mu znieść trudy pobytu w pociągu.
- Zabierz ze sobą miskę (najwygodniejsza będzie składana) i butelkę wody.
- Pies musi być zaszczepiony przeciw wściekliźnie.
- Weź jego ulubioną zabawkę lub gryzak.
- Według regulaminu czworonóg musi mieć zapiętą smycz i kaganiec.
Pupil nie może przebywać w wagonach gastronomicznych. Jeśli chcesz w czasie podróży zjeść posiłek, warto pobrać wcześniej aplikację mWars, dzięki której można zamówić jedzenie przez smartfon. Zostanie nam ono dostarczone bezpośrednio do konkretnego miejsca w pociągu.
Przeczytaj również: