Reklama

Podróż pociągiem z psem – praktyczne porady

Pies w pociągu advice
© Shutterstock

Urlop bez przyjaciela to żaden urlop, dlatego nawet PKP wychodzi miłośnikom czworonogów naprzeciw i daje możliwość wspólnej podróży. Jednak przewożenie psa w pociągu podlega pewnym zasadom – warto je poznać i zawczasu się do nich przygotować.

Przez Barbara Śliwowska

aktualizacja dnia 19.12.2019, 16:57

Jakie są koszty przewozu psa w pociągu?

W pociągach InterCity z małym zwierzęciem, które mieści się w specjalnym transporterze, można podróżować bezpłatnie. Jeśli mamy czworonoga większej rasy, musimy kupić dodatkowo w kasie PKP bilet dla psa w cenie 15-20 zł. Jeśli chcemy zapłacić bezpośrednio w pociągu u konduktora, musimy liczyć się z dodatkową opłatą w wysokości 10 zł. Podobne rozróżnienie stosują przewoźnicy regionalni – małe zwierzaki jadą za darmo, a za przewóz większego pupila musimy zapłacić kilka złotych.

Regulamin PKP nie określa rozmiarów transportera, w którym pies w pociągu może podróżować bezpłatnie, a zdarzają się i takie, w których najdłuższy bok ma nawet metr długości. Jednak dla własnego spokoju lepiej przyjąć, że za darmo można wieźć yorka czy ratlerka w koszu lub pudełku mieszczącym się na kolanach, a dla większego psa w pociągu lepiej mieć bilet.

Jakie są zasady przewożenia psa?

Pies w pociągu

Shutterstock

Każdy dorosły może przewozić jednego psa w pociągu, w 1. lub 2. klasie. W wagonach z przedziałami inne osoby muszą wyrazić zgodę na obecność czworonoga. Poza tym, by przewóz psa w pociągu był możliwy, zwierzę nie powinno przejawiać agresji ani uprzykrzać podróży innym np. uciążliwym szczekaniem czy nieprzyjemnym zapachem. Jeśli współpasażerowie sprzeciwią się umieszczeniu zwierzęcia w przedziale, musimy poprosić konduktora o wskazanie nam innego miejsca. Jeśli takie się nie znajdzie, na przykład z powodu tłoku, możemy nawet zostać wyproszeni z pociągu na najbliższej stacji! Choć przysługuje nam wtedy zwrot należności za częściowo niewykorzystany bilet, lepiej nie znaleźć się w takiej sytuacji i zawczasu kupić bilet na miejsce w wagonie bez przedziałów.

 Pamiętajmy, że pies w pociągu musi znajdować się na podłodze i nie wolno mu wskakiwać na siedzenie.

Odpowiadamy też za stan wagonu, w którym przewozimy swojego pupila, to znaczy jesteśmy zobowiązani do sprzątnięcia po nim wszelkich nieczystości. Co ciekawe, w wagonach sypialnych i z miejscami do leżenia można przewozić psa pod warunkiem wykupienia wszystkich miejsc w przedziale. Jednak nawet wówczas zwierzę może przebywać tylko na podłodze, nie na leżance. 

Wszystkie te ograniczenia nie obejmują psów przewodników osób niewidomych, asystujących osobom niepełnosprawnym oraz psów służbowych.

Jak przygotować się do podróży pociągiem z psem?

Komfort podróży pociągiem z psem zależy od naszej organizacji. Jeśli kupimy bilet na ostatnią chwilę, bez rezerwacji konkretnego miejsca, musimy liczyć na łut szczęścia. Jeśli nam go zabraknie, możemy skończyć w zatłoczonym wagonie lub na korytarzu. W takim wypadku warto poszukać wagonu z miejscami dla rowerów. Znajdują się tam rozkładane krzesełka i jest więcej wolnej przestrzeni, dzięki czemu powinniśmy zmieścić się tam z czworonogiem. Na wszelki wypadek warto jednak wziąć dla siebie składane krzesełko, a dla psa kocyk.

Jadąc z psem w pociągu, nie wolno nam też iść do wagonu restauracyjnego i barowego. Dlatego warto pobrać wcześniej aplikację mWars, dzięki której możemy zamówić jedzenie przez smartfon. Zostanie nam ono dostarczone bezpośrednio do konkretnego miejsca w pociągu.

hinclude.html.twig