Pinczer miniaturowy

Inne nazwy: pinczer karłowaty, miniature pinscher, pot. ratlerek

Pinczer miniaturowy
Pinczer miniaturowy © Shutterstock

Pinczer miniaturowy, nazywany również ratlerkiem, to niewielki piesek o pogodnym usposobieniu i przyjaznym nastawieniu. Energiczny i bardzo aktywny, uwielbia wyzwania i szybko się uczy. Bywa też zadziorny oraz uparty, co jednak nie zmienia faktu, że potrafi być wesołym, pełnym uroku pupilem. Mocno przywiązuje się do właściciela, potrafi być zazdrosny o jego względy. Swoje niezadowolenie często wyraża dość głośno, przez co jest uznawany za hałaśliwego czworonoga. Pogodny charakter pinczera miniaturowego powoduje, że bardzo dobrze sprawdzi się w charakterze pupila całej rodziny, pod warunkiem, że będzie mieszkał w domu, w którym panuje względny spokój i będzie cieszył się zainteresowaniem ze strony opiekuna. Niekoniecznie odnajdzie się w otoczeniu małych dzieci, których zachowanie może być nieprzewidywalne, a tym samym trudne przez niego do zaakceptowania.   

Najważniejsze informacje o Pinczer miniaturowy

Długość życia :

7

20

12

15

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Pinczer miniaturowy to jedna z najmniejszych ras należących do rodziny pinczerów. Za jego przodka uważa się hodowanego w Niemczech pinczera średniego. Hodowla pinczerów miniaturowych sięga kilkuset lat. Jednak pierwszy Klub Miłośników rasy powstał w Niemczech w 1895 roku, a pierwszy przedstawiciel rasy zagościł na wystawie dopiero w 1990 roku. W Polsce pinczery również znane były od dawana. Zwiększoną popularnością rasa cieszyła się już w okresie przedwojennym. 

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 2 - Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy

Sekcja

Sekcja 1 : pinczery i sznaucery

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 25 i 30 cm

  Pies : pomiędzy 25 i 30 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 3 i 6 kg

  Pies : pomiędzy 3 i 6 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Pinczer minuiaturowy to jedna z najmniejszych ras psów, zaliczana do ras miniaturowych. Ten szczupły i proporcjonalnie zbudowany piesek o eleganckiej sylwetce wygląda jak pomniejszona wersja swojego kuzyna - pinczera średniego. Uszy są stojące, oczy ciemne i owalne, z mocno przylegającymi powiekami. 

  Ciekawostki

  •    Pinczer miniaturowy jest spokrewniony z terierem. 
  •    Niegdyś bywał wykorzystywany jako norowiec i nazywany jelonkiem z lasów Nadrenii. 
  •    Do dziś można spotkać się z potoczną nazwą „sarenka”.
  •    Nadano mu tytuł „króla psów ozdobnych”. 
   

  Odmiany

  Pinczer średni (Pinscher allemand, Deutscher Pinscher)

  Pinczer miniaturowy (Zwergpinscher, Pinscher toy)

  Charakter

  • 100%

   Czuły

   Pinczery miniaturowe są bardzo czułe. Mocno przywiązują się do właściciela. Są wobec niego wierne i lojalne. Zazwyczaj na swojego pana wybierają jedną osobę, ale przyjaźnie odnoszą się do wszystkich członków rodziny. 

  • 100%

   Lubi zabawę

   Pinczery miniaturowe są bardzo wesołe z natury. Bardzo lubią zabawy, zwłaszcza te, które pozwalają skupić na nich uwagę właściciela. 

  • 33%

   Spokojny

   Trudno byłoby nazwać pinczera miniaturowego spokojnym psem. Z natury jest on bardzo wesoły, żywy i energiczny. Niemniej, właściwe wychowanie pinczera miniaturowego pozwala przystosować go do bardziej spokojnego trybu życia. 

  • 66%

   Inteligentny

   Pinczery miniaturowe są inteligentne. Uczą się szybko i chętnie, pod warunkiem, że będą do tego odpowiednio motywowane. Ich szkolenie wymaga nieco czasu i zaangażowania ze strony właściciela, głównie ze względu na dość mocny, zdecydowany charakter czworonogów. 

  • 66%

   Łowca

   Ratlerki są bardzo dobrymi łowcami. Mają też instynkt myśliwski (są norowcami), co pozwala polować im na mniejsze zwierzęta, jak na przykład myszy czy szczury. Pinczery miniaturowe mogą też ruszyć za śladem, tropiąc potencjalną ofiarę, dlatego warto być uważnym podczas spacerów z nimi. 

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Wobec nieznajomych zachowuje dużą rezerwę, jest nieśmiały. Nie jest też zbyt pewny siebie. Głośnym szczekaniem reaguje na kontakt z obcymi osobami, czując się w ich towarzystwie niepewnie, próbując w ten sposób odstraszyć potencjalne zagrożenie.

  • 66%

   Niezależny

   Niewielki pinczer miniaturowy ma mocny charakter. Bywa uparty i niezależny. Często jest też zazdrosny o względy opiekuna. 

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Bardzo towarzyski charakter pinczera miniaturowego sprawia, że pies ten bardzo źle znosi samotność. Nie tylko potrzebuje nieustannego kontaktu z właścicielem, ale też sporego zainteresowania z jego strony. 

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Pinczer miniaturowy to pies inteligentny, który szybko się uczy i bardzo dokładnie wykonuje polecenia, ale bywa uparty i może odmówić współpracy podczas treningów. Nadmierne wymagania, w połączeniu z surowością, na pewno nie przyniosą pożądanych efektów w zakresie wychowania i ułożenia pinczera miniaturowego

   • 100%

    Szczekliwy

    Te małe pieski potrafią być bardzo hałaśliwie. Szczekają często i głośno, także wtedy, gdy są znudzone, poddenerwowane lub po prostu chcą na siebie zwrócić uwagę właściciela.

   • 66%