Pinczer miniaturowy

Inne nazwy: pinczer karłowaty, miniature pinscher, pot. ratlerek

Pinczer miniaturowy, nazywany również ratlerkiem, to niewielki piesek o pogodnym usposobieniu i przyjaznym nastawieniu. Energiczny i bardzo aktywny, uwielbia wyzwania i szybko się uczy. Bywa też zadziorny oraz uparty, co jednak nie zmienia faktu, że potrafi być wesołym, pełnym uroku pupilem. Mocno przywiązuje się do właściciela, potrafi być zazdrosny o jego względy. Swoje niezadowolenie często wyraża dość głośno, przez co jest uznawany za hałaśliwego czworonoga. Pogodny charakter pinczera miniaturowego powoduje, że bardzo dobrze sprawdzi się w charakterze pupila całej rodziny, pod warunkiem, że będzie mieszkał w domu, w którym panuje względny spokój i będzie cieszył się zainteresowaniem ze strony opiekuna. Niekoniecznie odnajdzie się w otoczeniu małych dzieci, których zachowanie może być nieprzewidywalne, a tym samym trudne przez niego do zaakceptowania.   

Pinczer miniaturowy
Pinczer miniaturowy © Shutterstock

Najważniejsze informacje o Pinczer miniaturowy

Długość życia :

7

20

12

15

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę

Rozmiar :

icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge

icon breed/origins
Pochodzenie i historia

Pinczer miniaturowy to jedna z najmniejszych ras należących do rodziny pinczerów. Za jego przodka uważa się hodowanego w Niemczech pinczera średniego. Hodowla pinczerów miniaturowych sięga kilkuset lat. Jednak pierwszy Klub Miłośników rasy powstał w Niemczech w 1895 roku, a pierwszy przedstawiciel rasy zagościł na wystawie dopiero w 1990 roku. W Polsce pinczery również znane były od dawana. Zwiększoną popularnością rasa cieszyła się już w okresie przedwojennym. 

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 2 - Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy

Sekcja

Sekcja 1 : pinczery i sznaucery

icon breed/physic
Wygląd

  Wysokość w kłębie Pinczer miniaturowy

  Suka : pomiędzy 25 i 30 cm

  Pies : pomiędzy 25 i 30 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 3 i 6 kg

  Pies : pomiędzy 3 i 6 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  icon breed/brown-eye
  Brązowe

  Opis

  Pinczer minuiaturowy to jedna z najmniejszych ras psów, zaliczana do ras miniaturowych. Ten szczupły i proporcjonalnie zbudowany piesek o eleganckiej sylwetce wygląda jak pomniejszona wersja swojego kuzyna - pinczera średniego. Uszy są stojące, oczy ciemne i owalne, z mocno przylegającymi powiekami. 

  icon idea
  Ciekawostki

  •    Pinczer miniaturowy jest spokrewniony z terierem. 
  •    Niegdyś bywał wykorzystywany jako norowiec i nazywany jelonkiem z lasów Nadrenii. 
  •    Do dziś można spotkać się z potoczną nazwą „sarenka”.
  •    Nadano mu tytuł „króla psów ozdobnych”. 
   

  Odmiany

  Pinczer średni (Pinscher allemand, Deutscher Pinscher)

  Pinczer miniaturowy (Zwergpinscher, Pinscher toy)

  icon breed/personality
  Charakter

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-affectionate

   Czuły

   Pinczery miniaturowe są bardzo czułe. Mocno przywiązują się do właściciela. Są wobec niego wierne i lojalne. Zazwyczaj na swojego pana wybierają jedną osobę, ale przyjaźnie odnoszą się do wszystkich członków rodziny. 

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-playful

   Lubi zabawę

   Pinczery miniaturowe są bardzo wesołe z natury. Bardzo lubią zabawy, zwłaszcza te, które pozwalają skupić na nich uwagę właściciela. 

  • 33%

   icon breed/temperament/dog-calmness

   Spokojny

   Trudno byłoby nazwać pinczera miniaturowego spokojnym psem. Z natury jest on bardzo wesoły, żywy i energiczny. Niemniej, właściwe wychowanie pinczera miniaturowego pozwala przystosować go do bardziej spokojnego trybu życia. 

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-cleverness

   Inteligentny

   Pinczery miniaturowe są inteligentne. Uczą się szybko i chętnie, pod warunkiem, że będą do tego odpowiednio motywowane. Ich szkolenie wymaga nieco czasu i zaangażowania ze strony właściciela, głównie ze względu na dość mocny, zdecydowany charakter czworonogów. 

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-hunter

   Łowca

   Ratlerki są bardzo dobrymi łowcami. Mają też instynkt myśliwski (są norowcami), co pozwala polować im na mniejsze zwierzęta, jak na przykład myszy czy szczury. Pinczery miniaturowe mogą też ruszyć za śladem, tropiąc potencjalną ofiarę, dlatego warto być uważnym podczas spacerów z nimi. 

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-wariness

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Wobec nieznajomych zachowuje dużą rezerwę, jest nieśmiały. Nie jest też zbyt pewny siebie. Głośnym szczekaniem reaguje na kontakt z obcymi osobami, czując się w ich towarzystwie niepewnie, próbując w ten sposób odstraszyć potencjalne zagrożenie.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-independence

   Niezależny

   Niewielki pinczer miniaturowy ma mocny charakter. Bywa uparty i niezależny. Często jest też zazdrosny o względy opiekuna. 

   icon breed/personality
   Zachowanie

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-loneliness-standing

    Znoszenie samotności

    Bardzo towarzyski charakter pinczera miniaturowego sprawia, że pies ten bardzo źle znosi samotność. Nie tylko potrzebuje nieustannego kontaktu z właścicielem, ale też sporego zainteresowania z jego strony. 

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-obedience

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Pinczer miniaturowy to pies inteligentny, który szybko się uczy i bardzo dokładnie wykonuje polecenia, ale bywa uparty i może odmówić współpracy podczas treningów. Nadmierne wymagania, w połączeniu z surowością, na pewno nie przyniosą pożądanych efektów w zakresie wychowania i ułożenia pinczera miniaturowego

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-talkative

    Szczekliwy

    Te małe pieski potrafią być bardzo hałaśliwie. Szczekają często i głośno, także wtedy, gdy są znudzone, poddenerwowane lub po prostu chcą na siebie zwrócić uwagę właściciela.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-runaway

    Skłonność do ucieczek

    Pomimo dużego przywiązania do opiekuna, jak każdy myśliwy, pinczer miniaturowy może wykazywać skłonność do ucieczek, zwłaszcza jeśli będzie podążał za tropem. Warto o tym pamiętać, wybierając się z nim na spacer na przykład do lasu. 

   • icon breed/behaviors/dog-destroyer

    Skłonność do niszczenia

    Pozbawiony zainteresowania właściciela, pinczer miniaturowy staje się „dużym” niszczycielem. Pozostawiony przez dłuższy czas bez opieki i uwagi, może bardzo dotkliwie rozprawić się z przedmiotami znajdującymi się w jego otoczeniu. 

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-gluttony

    Łakomczuch

    Choć bardzo niewielkie, pinczery miniaturowe są ogromnymi łakomczuchami z wyraźną tendencją do tycia. Jego żywienie powinno być więc racjonalne – tym bardziej, że ze względu na słabe kości nadwaga im nie służy. 

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-watchdog

    Pies stróżujący

    Pinczery miniaturowe są czujne i spostrzegawcze. Nic nie umknie ich uwadze, a o wszystkim co je zaniepokoi z pewnością głośno zaalarmują swojego opiekuna. Na typowego stróża jednak się nie nadają, bo – ze względu na niewielkie gabaryty – raczej nie przestraszą intruza. 

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-first-dog

    Pierwszy pies

    Ratlerki dobrze sprawdzają się w charakterze pierwszego pupila, zwłaszcza dla osób spokojnych, które będą mogły poświecić im dużo czasu. Opieka nad nimi nie jest nadmiernie skomplikowana. Wymaga jedynie stanowczości i konsekwencji, połączonych oczywiście z odpowiednią dozą łagodności. 

    Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

    Tryb życia

    • 100%

     icon breed/lifestyle/dog-apartment-living

     Pinczer miniaturowy w mieszkaniu

     Pinczery miniaturowe bardzo dobrze odnajdują się w mieszkaniu, także niewielkim. Za to zupełnie nie nadają się do życia na zewnątrz. 

    • 66%

     icon breed/lifestyle/dog-sporty

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Ratlerki są psami bardzo energicznymi, które potrzebują ruchu. Nie muszą to być jednak forsowne ćwiczenia fizyczne. Do pełni szczęścia wystarczają im spacery u boku właściciela oraz zabawy z nim. 

    • icon breed/lifestyle/dog-travelling

     Podróże/łatwość przewożenia

     Ze względu na niewielki rozmiar ratlerki, to psy które mogą być dobrymi kompanami podróży, pod warunkiem, że zostaną jednak odpowiednio zsocjalizowane i oswojone z nowymi miejscami i sytuacjami.  

     Współżycie z innymi

     • 33%

      icon breed/compatibility/dog-cats-sociability

      Pinczer miniaturowy i koty

      To rasa, która nie do końca dobrze dogaduje się z innymi zwierzakami mieszkającymi w domu. Zazdrosny charakter pinczera miniaturowego  powoduje, że często staje się złośliwy w stosunku do kocich współlokatorów. Jako łowca, mniejsze zwierzęta może także traktować jako potencjalne ofiary. 

     • 66%

      icon breed/compatibility/dogs-sociability

      Pinczer miniaturowy i psy

      Te psy miniaturki, mimo swoich rozmiarów, bywają zadziorne w stosunku do innych psów, często wywołując z nimi konflikty, zwłaszcza wtedy, kiedy stają się zazdrosne. 

     • 66%

      icon breed/compatibility/dog-children-sociability

      Pinczer miniaturowy i dzieci

      Pieski należące do tej rasy niezbyt dobrze dogadują się z małymi dziećmi, które są dla nich zbyt nieprzewidywalne. Nie są w stosunku do nich tolerancyjne, a mocno zirytowane mogą je nawet podgryzać.

     • 100%

      icon breed/compatibility/dog-elderly-persons-sociability

      Pinczer miniaturowy i osoby starsze

      Pinczer miniaturowy to piesek, który doskonale nadaje się na pupila osób w każdym wieku (z wyjątkiem małych dzieci), również seniorów, pomimo tego, że jest bardzo energiczny. 

      %}

      icon breed/price
      Cena

      Cena pinczera miniaturowego z rodowodem może sięgać 2 tyś zł. 

      Pielęgnacja

      Pielęgnacja ratlerków nie wymaga dużej ilości czasu. W zupełności wystarcza im czesanie sierści miękką szczotką lub przecieranie jej wilgotnym ręcznikiem nie częściej niż raz w tygodniu. Dodatkowo psom, które nie ścierają pazurów samemu należy je skracać.  

      Linienie

      icon breed/grooming
      icon breed/grooming
      icon breed/grooming

      Utrata sierści u pinczerów jest bardzo niewielka. Nie występuje u nich tradycyjne linienie. 

      Żywienie

      Żywienie pinczera miniaturowego powinno odbywać się w sposób bardzo racjonalny, gdyż te niewielkie pieski mają bardzo dużą skłonność do tycia. Bardzo roztropnie należy podawać im wszelkie psie przysmaki pomiędzy posiłkami i traktować je wyłącznie jako formę zasłużonej nagrody. 

      icon breed/care
      Zdrowie

      Długość życia

      Średnia długość życia pinczera miniaturowego waha się w graniach 12 – 15 lat. 

      Odporność/wytrzymałość

      Pinczery miniaturowe cieszą się raczej dobrym zdrowiem. Są też dość odporne na choroby, natomiast źle znoszą ekstremalne warunki atmosferyczne. 

      Odporność na upały

      Odporność na upały jest średnia.

      Odporność na zimno

      Odporność tych niewielkich piesków jest niska, dlatego zimą należy je ubierać je w kubraczki chroniące przed wyziębieniem. 

      Skłonność do tycia

      Ze względu na dużą skłonność do tycia i stosunkowo słabe kości, ratlerki narażone są na urazy stawów.  Z tego powodu cierpią też na cukrzycę. 

      Częste choroby

      • cukrzyca
      • choroby stawów
      • zwichnięcia rzepki stawowej
        
      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      0 komentarzy
      Potwierdź usunięcie

      Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

      Dodaj komentarz