Pinczer miniaturowy

Inne nazwy: pinczer karłowaty, miniature pinscher, pot. ratlerek

Pinczer miniaturowy
Pinczer miniaturowy © Shutterstock

Pinczer miniaturowy, nazywany również ratlerkiem, to niewielki piesek o pogodnym usposobieniu i przyjaznym nastawieniu. Energiczny i bardzo aktywny, uwielbia wyzwania i szybko się uczy. Bywa też zadziorny oraz uparty, co jednak nie zmienia faktu, że potrafi być wesołym, pełnym uroku pupilem. Mocno przywiązuje się do właściciela, potrafi być zazdrosny o jego względy. Swoje niezadowolenie często wyraża dość głośno, przez co jest uznawany za hałaśliwego czworonoga. Pogodny charakter pinczera miniaturowego powoduje, że bardzo dobrze sprawdzi się w charakterze pupila całej rodziny, pod warunkiem, że będzie mieszkał w domu, w którym panuje względny spokój i będzie cieszył się zainteresowaniem ze strony opiekuna. Niekoniecznie odnajdzie się w otoczeniu małych dzieci, których zachowanie może być nieprzewidywalne, a tym samym trudne przez niego do zaakceptowania.   

Najważniejsze informacje o Pinczer miniaturowy

Długość życia :

7

20

12

15

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Pinczer miniaturowy to jedna z najmniejszych ras należących do rodziny pinczerów. Za jego przodka uważa się hodowanego w Niemczech pinczera średniego. Hodowla pinczerów miniaturowych sięga kilkuset lat. Jednak pierwszy Klub Miłośników rasy powstał w Niemczech w 1895 roku, a pierwszy przedstawiciel rasy zagościł na wystawie dopiero w 1990 roku. W Polsce pinczery również znane były od dawana. Zwiększoną popularnością rasa cieszyła się już w okresie przedwojennym. 

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 2 - Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy

Sekcja

Sekcja 1 : pinczery i sznaucery

Wygląd

  • Pinczer miniaturowy
    Pinczer miniaturowy

    Wysokość w kłębie Pinczer miniaturowy

    Suka : pomiędzy 25 i 30 cm

    Pies : pomiędzy 25 i 30 cm

    Waga

    Suka : pomiędzy 3 i 6 kg

    Pies : pomiędzy 3 i 6 kg

    Maść

    Rodzaj szaty

    Kolor oczu

    Brązowe

    Opis

    Pinczer minuiaturowy to jedna z najmniejszych ras psów, zaliczana do ras miniaturowych. Ten szczupły i proporcjonalnie zbudowany piesek o eleganckiej sylwetce wygląda jak pomniejszona wersja swojego kuzyna - pinczera średniego. Uszy są stojące, oczy ciemne i owalne, z mocno przylegającymi powiekami. 

    Ciekawostki

    •    Pinczer miniaturowy jest spokrewniony z terierem. 
    •    Niegdyś bywał wykorzystywany jako norowiec i nazywany jelonkiem z lasów Nadrenii. 
    •    Do dziś można spotkać się z potoczną nazwą „sarenka”.
    •    Nadano mu tytuł „króla psów ozdobnych”. 
     

    Odmiany

    Pinczer średni (Pinscher allemand, Deutscher Pinscher)

    Pinczer miniaturowy (Zwergpinscher, Pinscher toy)

    Charakter

    • 100%

      Czuły

      Pinczery miniaturowe są bardzo czułe. Mocno przywiązują się do właściciela. Są wobec niego wierne i lojalne. Zazwyczaj na swojego pana wybierają jedną osobę, ale przyjaźnie odnoszą się do wszystkich członków rodziny. 

    • 100%

      Lubi zabawę

      Pinczery miniaturowe są bardzo wesołe z natury. Bardzo lubią zabawy, zwłaszcza te, które pozwalają skupić na nich uwagę właściciela. 

    • 33%

      Spokojny

      Trudno byłoby nazwać pinczera miniaturowego spokojnym psem. Z natury jest on bardzo wesoły, żywy i energiczny. Niemniej, właściwe wychowanie pinczera miniaturowego pozwala przystosować go do bardziej spokojnego trybu życia. 

    • 66%

      Inteligentny

      Pinczery miniaturowe są inteligentne. Uczą się szybko i chętnie, pod warunkiem, że będą do tego odpowiednio motywowane. Ich szkolenie wymaga nieco czasu i zaangażowania ze strony właściciela, głównie ze względu na dość mocny, zdecydowany charakter czworonogów. 

    • 66%

      Łowca

      Ratlerki są bardzo dobrymi łowcami. Mają też instynkt myśliwski (są norowcami), co pozwala polować im na mniejsze zwierzęta, jak na przykład myszy czy szczury. Pinczery miniaturowe mogą też ruszyć za śladem, tropiąc potencjalną ofiarę, dlatego warto być uważnym podczas spacerów z nimi. 

    • 100%

      Strachliwy/nieufny wobec obcych

      Wobec nieznajomych zachowuje dużą rezerwę, jest nieśmiały. Nie jest też zbyt pewny siebie. Głośnym szczekaniem reaguje na kontakt z obcymi osobami, czując się w ich towarzystwie niepewnie, próbując w ten sposób odstraszyć potencjalne zagrożenie.

    • 66%

      Niezależny

      Niewielki pinczer miniaturowy ma mocny charakter. Bywa uparty i niezależny. Często jest też zazdrosny o względy opiekuna. 

      Zachowanie

      • 33%

        Znoszenie samotności

        Bardzo towarzyski charakter pinczera miniaturowego sprawia, że pies ten bardzo źle znosi samotność. Nie tylko potrzebuje nieustannego kontaktu z właścicielem, ale też sporego zainteresowania z jego strony. 

      • 66%

        Posłuszny / łatwo się uczy

        Pinczer miniaturowy to pies inteligentny, który szybko się uczy i bardzo dokładnie wykonuje polecenia, ale bywa uparty i może odmówić współpracy podczas treningów. Nadmierne wymagania, w połączeniu z surowością, na pewno nie przyniosą pożądanych efektów w zakresie wychowania i ułożenia pinczera miniaturowego

      • 100%

        Szczekliwy

        Te małe pieski potrafią być bardzo hałaśliwie. Szczekają często i głośno, także wtedy, gdy są znudzone, poddenerwowane lub po prostu chcą na siebie zwrócić uwagę właściciela.

      • 66%

        Skłonność do ucieczek

        Pomimo dużego przywiązania do opiekuna, jak każdy myśliwy, pinczer miniaturowy może wykazywać skłonność do ucieczek, zwłaszcza jeśli będzie podążał za tropem. Warto o tym pamiętać, wybierając się z nim na spacer na przykład do lasu. 

      • Skłonność do niszczenia

        Pozbawiony zainteresowania właściciela, pinczer miniaturowy staje się „dużym” niszczycielem. Pozostawiony przez dłuższy czas bez opieki i uwagi, może bardzo dotkliwie rozprawić się z przedmiotami znajdującymi się w jego otoczeniu. 

      • 100%

        Łakomczuch

        Choć bardzo niewielkie, pinczery miniaturowe są ogromnymi łakomczuchami z wyraźną tendencją do tycia. Jego żywienie powinno być więc racjonalne – tym bardziej, że ze względu na słabe kości nadwaga im nie służy. 

      • 66%

        Pies stróżujący

        Pinczery miniaturowe są czujne i spostrzegawcze. Nic nie umknie ich uwadze, a o wszystkim co je zaniepokoi z pewnością głośno zaalarmują swojego opiekuna. Na typowego stróża jednak się nie nadają, bo – ze względu na niewielkie gabaryty – raczej nie przestraszą intruza. 

      • 66%

        Pierwszy pies

        Ratlerki dobrze sprawdzają się w charakterze pierwszego pupila, zwłaszcza dla osób spokojnych, które będą mogły poświecić im dużo czasu. Opieka nad nimi nie jest nadmiernie skomplikowana. Wymaga jedynie stanowczości i konsekwencji, połączonych oczywiście z odpowiednią dozą łagodności. 

        Pinczer miniaturowy do adopcji

        Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

        Tryb życia

        • 100%

          Pinczer miniaturowy w mieszkaniu

          Pinczery miniaturowe bardzo dobrze odnajdują się w mieszkaniu, także niewielkim. Za to zupełnie nie nadają się do życia na zewnątrz. 

        • 66%

          Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

          Ratlerki są psami bardzo energicznymi, które potrzebują ruchu. Nie muszą to być jednak forsowne ćwiczenia fizyczne. Do pełni szczęścia wystarczają im spacery u boku właściciela oraz zabawy z nim. 

        • Podróże/łatwość przewożenia

          Ze względu na niewielki rozmiar ratlerki, to psy które mogą być dobrymi kompanami podróży, pod warunkiem, że zostaną jednak odpowiednio zsocjalizowane i oswojone z nowymi miejscami i sytuacjami.  

          Współżycie z innymi

          • 33%

            Pinczer miniaturowy i koty

            To rasa, która nie do końca dobrze dogaduje się z innymi zwierzakami mieszkającymi w domu. Zazdrosny charakter pinczera miniaturowego  powoduje, że często staje się złośliwy w stosunku do kocich współlokatorów. Jako łowca, mniejsze zwierzęta może także traktować jako potencjalne ofiary. 

          • 66%

            Pinczer miniaturowy i psy

            Te psy miniaturki, mimo swoich rozmiarów, bywają zadziorne w stosunku do innych psów, często wywołując z nimi konflikty, zwłaszcza wtedy, kiedy stają się zazdrosne. 

          • 66%

            Pinczer miniaturowy i dzieci

            Pieski należące do tej rasy niezbyt dobrze dogadują się z małymi dziećmi, które są dla nich zbyt nieprzewidywalne. Nie są w stosunku do nich tolerancyjne, a mocno zirytowane mogą je nawet podgryzać.

          • 100%

            Pinczer miniaturowy i osoby starsze

            Pinczer miniaturowy to piesek, który doskonale nadaje się na pupila osób w każdym wieku (z wyjątkiem małych dzieci), również seniorów, pomimo tego, że jest bardzo energiczny. 

            %}

            Cena

            Cena pinczera miniaturowego z rodowodem może sięgać 2 tyś zł. 

            Pielęgnacja

            Pielęgnacja ratlerków nie wymaga dużej ilości czasu. W zupełności wystarcza im czesanie sierści miękką szczotką lub przecieranie jej wilgotnym ręcznikiem nie częściej niż raz w tygodniu. Dodatkowo psom, które nie ścierają pazurów samemu należy je skracać.  

            Linienie

            Utrata sierści u pinczerów jest bardzo niewielka. Nie występuje u nich tradycyjne linienie. 

            Żywienie

            Żywienie pinczera miniaturowego powinno odbywać się w sposób bardzo racjonalny, gdyż te niewielkie pieski mają bardzo dużą skłonność do tycia. Bardzo roztropnie należy podawać im wszelkie psie przysmaki pomiędzy posiłkami i traktować je wyłącznie jako formę zasłużonej nagrody. 

            Zdrowie

            Długość życia

            Średnia długość życia pinczera miniaturowego waha się w graniach 12 – 15 lat. 

            Odporność/wytrzymałość

            Pinczery miniaturowe cieszą się raczej dobrym zdrowiem. Są też dość odporne na choroby, natomiast źle znoszą ekstremalne warunki atmosferyczne. 

            Odporność na upały

            Odporność na upały jest średnia.

            Odporność na zimno

            Odporność tych niewielkich piesków jest niska, dlatego zimą należy je ubierać je w kubraczki chroniące przed wyziębieniem. 

            Skłonność do tycia

            Ze względu na dużą skłonność do tycia i stosunkowo słabe kości, ratlerki narażone są na urazy stawów.  Z tego powodu cierpią też na cukrzycę. 

            Częste choroby

            • cukrzyca
            • choroby stawów
            • zwichnięcia rzepki stawowej
               
            Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
            0 komentarzy
            Potwierdź usunięcie

            Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

            Dodaj komentarz