Aktualności :
wamiz-v3_1

Pinczer

Inne nazwy : Pinscher moyen, Pinscher Allemand, Deutscher Pinscher

Pinczer
Pinczer średni © Shutterstock
Pinczer
Pinczer średni szczeniak © Shutterstock
Szczeniak

Istnieją dwie odmiany pinczera: średni, zwany również pinczerem niemieckim i miniaturowy, zwany ratlerkiem. Różnią się one głównie rozmiarem, poza tym pinczer średni ma silniejszy instynkt stróżujący. Poza tym obydwie odmiany mają niezwykle energiczny charakter i przypominają miniaturowego dobermana.

dna

Najważniejsze informacje o Pinczer

 • Długość życia : pomiędzy 12 i 15 lat
 • Charakter : Lubiący zabawę
 • Rozmiar : średni
 • Rodzaj szaty : Bardzo krótka

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 45 i 50 cm
Pies pomiędzy 45 i 50 cm

Waga

Suka pomiędzy 14 i 20 kg
Pies pomiędzy 14 i 20 kg

Maść

Maść może być jednolita (czerwień jelenia, jasno ruda do ciemno rudej) lub czarna podpalana (lśniąco czarna z czerwonymi znaczeniami).

Rodzaj szaty

Pinczer to pies szorstkowłosy.

Sierść jest krótka i gęsta, gładka, przylegająca, lśniąca. Oficjalny wzorzec nie dopuszcza żadnych przełysień.

Kolor oczu

Oczy są ciemne.

Opis

Są to proporcjonalnie i harmonijnie zbudowane psy. Pinczer średni przypomina miniaturowego dobermana. Pinczer miniaturowy nie może wykazywać oznak karłowatości (jak wystające oczy, okrągła głowa itp.). Zarys sylwetki powinien zamykać się w kwadracie. Głowa jest mocna i wydłużona, a jej wierzch płaski. Oczy są średniej wielkości, owalne. Nieprzycięte uszy są wysoko osadzone, mogą zwisać i przyjmować kształt litery V, być załamane lub stojące. Kończyny są proste, a ogon wysoko osadzony.

Odmiany

Pinczer średni (Pinscher allemand, Deutscher Pinscher)

Pinczer miniaturowy (Zwergpinscher, Pinscher toy)

Pinczer - charakter

Czuły

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Często uważa się, że pinczer to miniatura dobermana, przypomina go bowiem nie tylko z wyglądu, ale i z charakteru. To pies pewny siebie, zrównoważony i przywiązany do swojej grupy społecznej.  Umie jednak również wyczuć, kiedy powinien zostawić bliskich w spokoju.

Lubi zabawę

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Pinczer uwielbia się bawić, to pies pełen energii. Wielką przyjemność sprawiają mu interakcje z ludźmi, dzięki którym może się wybiegać i pobyć ze swoimi bliskimi.

Spokojny

yellow-paw grey-paw grey-paw

 Te wesołe psy mają niezwykle dynamiczną naturę, to prawdziwe żywe srebro.       

Inteligenty

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Pinczer jest inteligentny, sprytem potrafi osiągnąć to, czego chce. Cechuje go wielka odwaga, niczego się nie boi, dzięki czemu potrafi dostosować się do różnych środowisk.

Łowca

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Pinczer miniaturka początkowo używany był do polowania na gryzonie, takie jak szczury i myszy polne. Pozostał mu więc pewien instynkt łowiecki, który jednak możemy bez problemu ujarzmić, ponieważ współczesna selekcja uczyniła z niego głównie psa do towarzystwa.

Strachliwy/nieufny wobec obcych

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ten minidoberman jest łagodny dla bliskich i wyjątkowo nieufny wobec nieznajomych. By obdarzyć kogoś zaufaniem, potrzebuje czasu. Jeśli kogoś nie polubi, będzie to okazywał wytrwałym szczekaniem.

Niezależny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ten energiczny piesek potrafi mieć niezależny charakter, ale może też być przylepą. Wszystko zależy od wychowania psa i jego relacji z członkami rodziny.

Zachowanie

Znoszenie samotności

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Jeśli zadbamy o zaspokojenie potrzeb pinczera i jak najwcześniej, stopniowo przyzwyczaimy go do zostawania samemu, jest w stanie znosić nieobecność właściciela.

Nieobecności nie mogą być jednak zbyt długie, gdyż każdy pies, który się nudzi, potrafi siać w domu zniszczenie bez względu na swoje rozmiary.

Posłuszny / łatwo się uczy

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Pinczery uczą się dość szybko - są przywiązane do właściciela i lubią sprawiać mu przyjemność. Chętnie współpracują, o ile zadbamy o ich konsekwentne i odpowiednie wychowanie. 

Zdecydowanie należy unikać przemocy, bo ten niewielki pies nie znosi brutalności, ani nieuzasadnionych reprymend. Powinnyśmy wzmacniać dobre zachowania, nie zapominając o konsekwencji. 

Pinczery uważane są za uparte, ale jeśli zastosujemy zdecydowane, a jednocześnie łagodne metody, z pewnością nawiążemy z psem dobrą relację. 

W przypadku pinczera miniaturowego, często pozwalamy mu na zbyt wiele, podobnie jak innym małym psom. Pozwalamy im ciągnąć, skakać itd. To w żadnym wypadku nie jest dobre rozwiązanie! Szkolenie psa powinno opierać się na stanowczości i regularności, bez względu na rozmiary zwierzęcia.

Szczekliwy

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Pinczer, mimo swoich rozmiarów, nie boi się niczego - szczeka zajadle, gdy tylko dostrzeże niebezpieczeństwo. Dzięki temu dobrze sprawdza się jako pies stróżujący. 

Skłonność do ucieczek

yellow-paw grey-paw grey-paw

Jeśli pies codziennie wychodzi na spacery i dbamy o zaspokojenie jego potrzeb, z pewnością nie będzie próbował uciekać.

Skłonność do niszczenia

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Szczeniak pinczera może być trochę zbyt żywiołowy i niszczycielski, ale problem ten powinno rozwiązać dobre wychowanie, praca nad radzeniem sobie z frustracją i dbanie o potrzeby psa.

Łakomczuch

yellow-paw grey-paw grey-paw

Pinczer nie odmówi posiłku, ale nie będzie też specjalnie łasy na przysmaki podczas szkolenia. W przypadku tej rasy najlepiej sprawdza się praca w formie zabawy.

Pies stróżujący

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Pinczer niemiecki może być wykorzystywany jako pies stróżujący, natomiast ratlererek nadaje się wyłącznie na psa do towarzystwa, ewentualnie do ostrzegania dzięki wielkiej skłonności do szczekania.

Pierwszy pies

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Często uważa się, że mały pies idealnie sprawdzi się jako pierwszy czworonożny towarzysz. W niektórych przypadkach to prawda, lecz pinczer nie jest posłusznym pieskiem kanapowym.

Nadaje się wyłącznie dla osób, które mogą poświęcić dużo czasu na jego wychowanie i zapewnianie mu odpowiedniej dawki ruchu i aktywności. Bez tego pies może stać się szybko dość nieznośny.

Tryb życia

Pinczer w mieszkaniu

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Pies ten doskonale nadaje się do życia w mieszkaniu - to pies, który bez problemu dostosuje się do niemal każdego trybu życia. 

Oczywiście zwierzę będzie się też dobrze czuło w domu z ogrodem, ale nie wolno zostawiać go na zewnątrz przy złej pogodzie. 

Bez względu na to, czy żyje w mieszkaniu, czy w domu, w mieście czy na wsi, pinczer potrzebuje codziennych spacerów, które zaspokoją jego zapotrzebowanie na ruch, doznania węchowe i społeczne.

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Mimo niewielkich rozmiarów pinczer jest niezwykle wytrzymały. Potrzebuje właściciela lubiącego sport i dysponującego czasem, który może poświęcić na aktywności z psem 

Pinczer potrzebuje kilku spacerów dziennie, w przeciwnym razie ten pełen energii pies może zacząć sprawiać kłopoty. 

Spacerom powinny towarzyszyć odpowiednie psie aktywności i zabawy, dzięki którym pies wzmocni relację z właścicielem i nabierze dobrych nawyków.

Podróże/łatwość przewożenia

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Pomimo energicznego charakteru pinczera miniaturowego, możemy go bez problemu przewozić w torbie, o ile stopniowo i z pomocą pozytywnych metod go do tego przyzwyczaimy. 

W przypadku pinczera średniego, nauka chodzenia na smyczy i komendy „waruj” sprawi, że również będziemy mogli z nim spokojnie podróżować.

Uwaga na podróż samolotem. Podróż w luku bagażowym może być dla niego bardzo ciężkim przeżyciem.

Współżycie z innymi

Pinczer i koty

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Pinczer z natury lubi inne zwierzęta. Jeśli od młodego wieku pies i kot będą mieszkać razem, dogadają się bez problemu.

Pinczer i psy

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Pinczer nie przepada za innymi psami, ale jeżeli wychowuje się ze szczeniakiem, potrafi się z nim zaprzyjaźnić. I wspólnie wesoło szczekać.

Jeśli zadbamy o wczesną i odpowiednią socjalizację pinczera, zwłaszcza przed ukończeniem przez niego 3 miesiąca życia, pozna psie kody komunikacyjne, dzięki którym bez problemu dogada się ze psimi towarzyszami.

Pinczer i dzieci

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Pies ten dobrze dogaduje się z bliskimi, o ile szanują oni jego potrzeby. Musimy więc nauczyć dzieci, że psa należy zostawić w spokoju, gdy leży w legowisku, że mogą bawić się z nim tylko za zgodą rodziców i nie powinny traktować go jak zabawki ani mu dokuczać.

Pinczer i osoby starsze

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ten niewielki pies doskonale nadaje się dla starszych osób, ale w żadnym razie nie powinien prowadzić siedzącego trybu życia. Ciągła obecność właściciela to duża zaleta, musi on jednak zaspokajać zapotrzebowanie psa na aktywność fizyczną. W razie problemów można skorzystać z usług osób zajmujących się wyprowadzaniem psów. 

Pinczer - cena

Cena pinczera zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi 2000 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI. Cena za najlepsze osobniki może sięgać nawet 4000 zł.

Średni miesięczny koszt utrzymania to 100 zł w zależności od rozmiarów psa. Obejmuje on wysokiej jakości karmę i klasyczne zabiegi (szczepienia, odrobaczanie itd.). 

Pielęgnacja

Pielęgnacja pinczera jest łatwa, ponieważ ze względu na brak podszerstka nie potrzebuje codziennego szczotkowania. Aby jednak utrzymać sierść w odpowiednim stanie, koniecznie trzeba go wyczesać raz w tygodniu.

Linienie

Ze względu na brak podszerstka pies nie linieje. 

Żywienie

Żywienie pinczera nie jest trudne, jednak zadbajmy o karmę wysokiej jakości. Możemy wybrać suchą karmę lub posiłki przygotowywane w domu. Jeśli chodzi o wielkość porcji, konieczna jest dobra znajomość potrzeb psa. 

Żywienie należy dostosować do wieku psa, jego aktywności fizycznej i stanu zdrowia. W celu zapewnienia właściwego wzrostu szczenięcia zalecany jest nadzór weterynaryjny. 

 

Zdrowie

Długość życia

Długość życia pinczera to około 14 lat.

Odporność/wytrzymałość

yellow-paw yellow-paw grey-paw

To dość wytrzymały pies, ale ze względu na swoje gabaryty w pewnych kwestiach bywa wrażliwy.

Odporność na upały

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Pies ma dużą tolerancję na upały, ale zawsze powinniśmy zapewnić mu dostęp do świeżej wody.

Odporność na zimno

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Przez brak podszerstka pinczer nie jest dobrze chroniony przed zimnem i wilgocią. Często zimą widać zresztą psy tej rasy ubrane w płaszczyk.

Skłonność do tycia

yellow-paw grey-paw grey-paw

Ogromna aktywność i dynamizm psa w połączeniu z umiarkowanym apetytem sprawiają, że kompletnie nie ma on skłonności do nadwagi.

Częste choroby

 • nowotwór (histiocytoma skóry),
 • choroby skóry (łysienie),
 • cukrzyca, zwłaszcza u starszych, niesterylizowanych suk,
 • niedokrwistość hemolityczna autoimmunologiczna,
 • kamica nerkowa (związana z niewydolnością nerek),
 • wrodzona dystrofia nerwowo-mięśniowa,
 • postępujące zwyrodnienie siatkówki,
 • zaćma,
 • dystrofia rogówki,
 • zwichnięcie soczewki,
 • zwichnięcie rzepki,
 • rzucawka (skutek trudnego porodu).

Ciekawostki

Pinczer miniaturowy to krzyżówka pinczera średniego, charcika włoskiego i jamnika.

Pochodzenie i historia

Zgodnie ze świadectwami archeologicznymi psy te mają prehistoryczne korzenie. Pinczer miniaturowy powstał natomiast niedawno, w drugiej połowie ubiegłego wieku, w Niemczech. Wzorzec rasy pochodzi z 1895 r., pierwszy klub stworzono w tym samym roku. Obydwie odmiany pochodzą od dobermana. FCI uznała je oficjalnie w 1995 r., obie odmiany posiadają odrębne wzorce.

Imiona

Pies: Karl, Rudolf, Spider. 
Suka: Minnie, Lotta, Karla, Bryza.