Zadaj pytanie na forum Wamiz

Pinczer średni

Inne nazwy: Pinscher moyen, Pinscher Allemand, Deutscher Pinscher

Pinczer średni
Pinczer średni © Shutterstock
Pinczer średni
Pinczer średni szczeniak © Shutterstock

Istnieją dwie odmiany pinczera: średni i miniaturowy, popularnie zwany ratlerkiem. Pinczer średni, zwany też niemieckim, jest obecnie o wiele mniej popularny od pinczera miniaturowego, ale dawniej był bardzo cenionym psem gospodarskim. Ten przodek innych pinczerów to wyjątkowo towarzyski osobnik, który wymaga sporo uwagi opiekuna i rozmaitych zajęć, bo szybko się nudzi. Jest psem wyjątkowo energicznym, który doskonale będzie czuł się u boku aktywnego właściciela.

dna

Podstawowe informacje na temat pinczera średniego

  • Długość życia : pomiędzy 12 i 15 lat
  • Charakter : Lubiący zabawę
  • Rozmiar : średni
  • Rodzaj szaty : Bardzo krótka

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 45 i 50 cm
Pies pomiędzy 45 i 50 cm

Waga

Suka pomiędzy 14 i 20 kg
Pies pomiędzy 14 i 20 kg

Maść

Najbardziej popularna i kojarzona z pinczerem średnim jest maść czarna podpalana (z czerwonymi znaczeniami), ale dopuszczalna jest także maść jednolita – ruda (od jasnej do ciemnej) oraz czerwień jelenia.

Rodzaj szaty

Pinczer średni ma krótką sierść.

Szata jest gęsta, gładka i lśniąca. Ściśle przylega do ciała.

Kolor oczu

Oczy są ciemne.

Opis

  Pinczer średni, jak sama nazwa wskazuje, jest psem średniej wielkości, o kwadratowej, atletycznej budowie. Porusza się elegancko i lekko, ma dumną postawę. Jego mięśnie są bardzo dobrze rozwinięte. Głowa jest mocna i wydłużona, z owalnymi oczami. Uszy w kształcie litery V są wysoko osadzone, wiszące i załamane. Ogon szablasty bądź sierpowaty. Przypomina miniaturowego dobermana

Odmiany

Pinczer średni (Pinscher allemand, Deutscher Pinscher)

Pinczer miniaturowy (Zwergpinscher, Pinscher toy)

Pinczer - charakter

Czuły

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Pinczer średni to pies bardzo towarzyski, który lubi trzymać się blisko swojego opiekuna. Nie jest typowym pieszczochem i kanapowcem, ale nie pogardzi porcją pieszczot i uwagi.

Lubi zabawę

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Pinczer średni uwielbia zabawę. Jest psem energicznym i wytrwałym. Trzeba natomiast mieć na względzie to, że dość szybko się nudzi, a co za tym idzie – może pojawiać się u niego frustracja. Dlatego też zabawa powinna być zróżnicowana i ciekawa. Świetnie sprawdzą się różne wyzwania intelektualne. Pinczer ten chętnie ponadto będzie uczestniczył w sportach kynologicznych różnego rodzaju.

Spokojny

yellow-paw grey-paw grey-paw

Ten energiczny psiak może nauczyć się zachowywać spokojnie, jeśli jego potrzeby ruchowe i umysłowe będą zaspokajane. Tak naprawdę jest to pies opanowany i zrównoważony – trzeba z nim tylko odpowiednio pracować      

Inteligentny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Pinczer średni jest inteligentnym psem, który łatwo, szybko i chętnie uczy się oraz łaknie współpracy z człowiekiem. Warto to wykorzystać! Jak natomiast zostało już nadmienione, to typ, który szybko się nudzi.

Łowca

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Pinczer średni nie jest typem myśliwego. Dawniej natomiast wykorzystywany był jako szczurołap, wykazuje więc w pewnym stopniu instynkt łowiecki w stosunku do mniejszych zwierząt.

Strachliwy/nieufny wobec obcych

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Zgodnie z przyjętym wzorcem pinczer niemiecki powinien być psem opanowanym, odważnym i pewnym siebie. Nie może wykazywać strachliwości i nieśmiałości. Jest nieufny i zdystansowany wobec obcych, zawsze czujny, bowiem posiada instynkt stróżowania.

Niezależny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Pinczer średni nie należy do psów szczególnie niezależnych, co nie oznacza, że nie potrafi samodzielnie podejmować decyzji, gdy sytuacja tego wymaga. Niemniej woli oddać się w dobre ręce właściciela i podążać za jego wskazówkami, niż żyć na własną łapę.

Zachowanie

Znoszenie samotności

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Pinczer średni, jeśli tylko jest właściwie wychowywany od okresu szczenięcego, powinien być w warunkach domowych psem opanowanym i spokojnym, a co za tym idzie, powinien dobrze zachowywać się podczas nieobecności opiekuna.

Nie należy go natomiast skazywać na długie okresy samotności, bowiem czworonóg też mocno przywiązuje się do swoich bliskich. Zdecydowanie woli im towarzyszyć, niż czekać na nich z utęsknieniem w samotności.

Posłuszny / łatwo się uczy

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Pinczery uczą się dość szybko - są przywiązane do właściciela i lubią sprawiać mu przyjemność. Chętnie współpracują, o ile zadbamy o ich konsekwentne i odpowiednie wychowanie. 

Zdecydowanie należy unikać przemocy, bo ten niewielki pies nie znosi brutalności, ani nieuzasadnionych reprymend. Powinnyśmy wzmacniać dobre zachowania, nie zapominając o konsekwencji. 

Pinczery uważane są za uparte, ale jeśli zastosujemy zdecydowane, a jednocześnie łagodne metody, z pewnością nawiążemy z psem dobrą relację. 

 Jeśli podejście właściciela będzie dobre, a relacje z psem będą oparte na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa, pinczer średni będzie oddanym, posłusznym towarzyszem.

Szczekliwy

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Pinczer średni, jako pies z natury opanowany, nie powinien szczekać nagminnie bez powodu, natomiast należy do psów dość hałaśliwych.

Skłonność do ucieczek

yellow-paw grey-paw grey-paw

Pinczer niemiecki ceni sobie bliską obecność opiekuna, natomiast mogą mu się zdarzać epizody włóczęgostwa. Dopóki więc nie zostanie w pełni opanowana nauka przywołania, nie należy go spuszczać ze smyczy.

Skłonność do niszczenia

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Rasa ta nie należy do wybitnych niszczycieli, ale znudzony i sfrustrowany osobnik, który przez długi czas pozostawiony sam sobie, może wykazywać pewne tendencje do niszczenia.

Łakomczuch

yellow-paw grey-paw grey-paw

Pinczer średni lubi jeść, ale nie przesadnie. Nie można go nazwać wielkim łakomczuchem.

Pies stróżujący

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Pinczer niemiecki to dobry stróż, dość terytorialny. Może pełnić funkcję „alarmu”, gdy usłyszy coś niepokojącego. Nie jest to jednak dużych rozmiarów pies, który wzbudzi szczególny respekt u potencjalnego intru

Pierwszy pies

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Często uważa się, że mały pies idealnie sprawdzi się jako pierwszy czworonożny towarzysz. W niektórych przypadkach to prawda, lecz pinczer średni nie jest posłusznym pieskiem kanapowym.

Może być całkiem niezłym kandydatem na pierwszego psa, zanim jednak potencjalny właściciel zdecyduje się na jego nabycie, powinien dobrze poznać historię i potrzeby rasy. Jest to bowiem pies aktywny, wymagający, któremu należy poświęcić sporo czasu i uwagi.

Tryb życia

Pinczer średni w mieszkaniu

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Pinczer średni może być całkiem niezłym kandydatem na pierwszego psa. Zanim jednak potencjalny właściciel zdecyduje się na jego nabycie, powinien dobrze poznać historię i potrzeby rasy. Jest to bowiem pies aktywny, wymagający, któremu należy poświęcić sporo czasu i uwagi.

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

yellow-paw yellow-paw grey-paw

 Pinczer niemiecki jest psem bardzo wesołym, energicznym i wymagającym dużej dawki aktywności – nie tylko fizycznej, ale także umysłowej. Powinna ona być codzienna i różnorodna, by czworonóg nie stracił zainteresowania.

Podróże/łatwość przewożenia

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Pinczer średni nie jest dużym czworonogiem, więc z technicznego punktu widzenia podróżowanie z nim nie powinno nastręczać trudności. Jak każdego psa trzeba go jednak odpowiednio przygotować do przemieszczania się samochodem czy innym środkiem transportu, by czuł się swobodnie i nie wykazywał lęku.

Uwaga na podróż samolotem. Podróż w luku bagażowym może być dla niego bardzo ciężkim przeżyciem.

Współżycie z innymi

Pinczer średni i koty

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Pinczer średni przejawia w stosunku do innych zwierząt instynkt łowiecki. Nieznane mu zwierzęta z pewnością zechce pogonić lub zapolować na nie. Istnieje natomiast cień szansy, że będzie tolerował kota pod jednym dachem, o ile tylko zwierzęta od małego będą się razem wychowywać.

Pinczer średni i psy

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Pinczer niemiecki ma raczej trudny charakter i nie należy do psów szczególnie przyjaznych w stosunku do innych czworonogów. Miewa on skłonności do wdawania się w bójki z innymi psami – zwłaszcza obcymi. Jeśli natomiast od małego będzie prawidłowo socjalizowany, możliwe że dojdzie do porozumienia ze „swoim” psem.

Pinczer średni i dzieci

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Pinczer ten jest psem opanowanym, a jednocześnie bardzo wesołym i chętnym do zabawy. Jeśli dzieci będą traktować go odpowiednio, relacje między nimi i psem powinny być jak najbardziej poprawne. Musimy więc nauczyć dzieci, że psa należy zostawić w spokoju, gdy leży w legowisku, że mogą bawić się z nim tylko za zgodą rodziców i nie powinny traktować go jak zabawki ani mu dokuczać.

Pinczer średni i osoby starsze

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Pinczer średni ceni sobie możliwość kontaktu z opiekunem, dlatego jeśli osoba starsza może poświęcić mu sporo czasu, jest to duża zaleta. Osoba taka musi natomiast być jednocześnie bardzo sprawna, bo pies ten wymaga sporo ruchu i rozmaitych zajęć. Nie da się uczynić z niego domatora i kanapowca! Jeśli ktoś spróbuje to zrobić, istnieje prawdopodobieństwo – graniczące z pewnością – że szybko pojawią się problemy natury wychowawczej.

Pinczer średni - cena

Cena pinczera średniego zależy od wielu czynników, m.in. od renomy hodowli, z której pochodzu, jego wieku i płci. Średnio wynosi 2000 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI. Cena za najlepsze osobniki może sięgać 3000 zł.
 
Średni miesięczny koszt utrzymania pinczera średniego to około 100-150 zł.

Pielęgnacja

Pinczer niemiecki nie jest psem trudnym w pielęgnacji. Jego bardzo krótką sierść wystarczy szczotkować raz na jakiś czas. Częste kąpiele nie są zalecane – tylko w razie wyższej konieczności. Ponadto należy na bieżąco kontrolować stan uszu, oczu i pazurów.

Linienie

Wypadanie sierści u pinczera średniego jest umiarkowane. Może się nieco nasilać w okresie linienia, ale nie jest szczególnie uciążliwe.

Żywienie

Pinczer średni może jeść gotowe karmy (suche lub mokre), a także samodzielnie przygotowane pożywienie. Chcąc jednak serwować pinczerowi surowe lub gotowane jedzenie, warto skonsultować się z dietetykiem zwierzęcym i ustalić odpowiednią dietę.

Żywienie należy dostosować do wieku psa, jego aktywności fizycznej i stanu zdrowia.

 

Zdrowie

Długość życia

Długość życia pinczera średniego szacuje się na około 12-15 lat.

Odporność/wytrzymałość

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Pinczer średni jest psem raczej zdrowym i wytrzymałym. Nie jest podatny na konkretne choroby genetyczne.

Odporność na upały

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Pinczer średni bardzo dobrze znosi ciepło. Nie oznacza to jednak, że cały dzień powinien przebywać w upale. Należy mu zapewnić zacienione miejsce do odpoczynku i chłodną wodę do picia.

Odporność na zimno

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Przez brak podszerstka pinczer średni źle znosi zimno i wilgoć. W żadnym wypadku nie powinien mieszkać na zewnątrz w czasie zimy. W szczególnie mroźnych okresach warto zapewnić mu ciepłą kurtkę lub płaszczyk.

Skłonność do tycia

yellow-paw grey-paw grey-paw

Pinczer średni nie ma dużej skłonności do tycia. Jest psem energicznym i zawsze chętnym do zabawy, więc otyłość mu raczej nie grozi.

Częste choroby

Pinczer niemiecki to pies zdrowy i odporny. Może natomiast miewać problemy z oczami, zębami (odkładanie kamienia nazębnego) i biodrami, dlatego warto profilaktycznie robić badania w tym kierunku.

Ciekawostki

Pinczer średni jest rasą spotykaną coraz rzadziej. O wiele większą popularnością cieszy się pinczer miniaturowy. Średni jest natomiast psem bardzo wszechstronnym, który może być nie tylko doskonałym towarzyszem dla całej rodziny, ale także stróżem i tępicielem gryzoni.

Pochodzenie i historia

Pinczer średni jest przodkiem wszystkich innych pinczerów. To bardzo stara rasa, której początki datuje się już na VII wiek. Od samego początku pinczer ten wykorzystywany był do walki z gryzoniami w stajniach, oborach, itd. Po drugiej wojnie światowej rasie groziło wyginięcie. Na szczęście udało się ją odtworzyć, ale mimo to nie jest bardzo popularna.

Imiona

Pies: Karl, Rudolf, Spider, Weron
Suka: Minnie, Lotta, Karla, Bryza

Wszystkie propozycje imion dla psa znajdziesz tutaj

dog-match

Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Wamiz pomoże Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.