Pinczer średni

Inne nazwy: Pinscher moyen, Pinscher Allemand, Deutscher Pinscher

Pinczer średni
Pinczer średni © Shutterstock

Istnieją dwie odmiany pinczera: średni i miniaturowy, popularnie zwany ratlerkiem. Pinczer średni, zwany też niemieckim, jest obecnie o wiele mniej popularny od pinczera miniaturowego, ale dawniej był bardzo cenionym psem gospodarskim. Ten przodek innych pinczerów to wyjątkowo towarzyski osobnik, który wymaga sporo uwagi opiekuna i rozmaitych zajęć, bo szybko się nudzi. Jest psem wyjątkowo energicznym, który doskonale będzie czuł się u boku aktywnego właściciela.

Podstawowe informacje na temat pinczera średniego

Długość życia :

7

20

12

15

Charakter :

Lubiący zabawę

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Pinczer średni jest przodkiem wszystkich innych pinczerów. To bardzo stara rasa, której początki datuje się już na VII wiek. Od samego początku pinczer ten wykorzystywany był do walki z gryzoniami w stajniach, oborach, itd. Po drugiej wojnie światowej rasie groziło wyginięcie. Na szczęście udało się ją odtworzyć, ale mimo to nie jest bardzo popularna.

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 45 i 50 cm

  Pies : pomiędzy 45 i 50 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 14 i 20 kg

  Pies : pomiędzy 14 i 20 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

    Pinczer średni, jak sama nazwa wskazuje, jest psem średniej wielkości, o kwadratowej, atletycznej budowie. Porusza się elegancko i lekko, ma dumną postawę. Jego mięśnie są bardzo dobrze rozwinięte. Głowa jest mocna i wydłużona, z owalnymi oczami. Uszy w kształcie litery V są wysoko osadzone, wiszące i załamane. Ogon szablasty bądź sierpowaty. Przypomina miniaturowego dobermana

  Ciekawostki

  Pinczer średni jest rasą spotykaną coraz rzadziej. O wiele większą popularnością cieszy się pinczer miniaturowy. Średni jest natomiast psem bardzo wszechstronnym, który może być nie tylko doskonałym towarzyszem dla całej rodziny, ale także stróżem i tępicielem gryzoni.

  Odmiany

  Pinczer średni (Pinscher allemand, Deutscher Pinscher)

  Pinczer miniaturowy (Zwergpinscher, Pinscher toy)

  Pinczer - charakter

  • 66%

   Czuły

   Pinczer średni to pies bardzo towarzyski, który lubi trzymać się blisko swojego opiekuna. Nie jest typowym pieszczochem i kanapowcem, ale nie pogardzi porcją pieszczot i uwagi.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Pinczer średni uwielbia zabawę. Jest psem energicznym i wytrwałym. Trzeba natomiast mieć na względzie to, że dość szybko się nudzi, a co za tym idzie – może pojawiać się u niego frustracja. Dlatego też zabawa powinna być zróżnicowana i ciekawa. Świetnie sprawdzą się różne wyzwania intelektualne. Pinczer ten chętnie ponadto będzie uczestniczył w sportach kynologicznych różnego rodzaju.

  • 33%

   Spokojny

   Ten energiczny psiak może nauczyć się zachowywać spokojnie, jeśli jego potrzeby ruchowe i umysłowe będą zaspokajane. Tak naprawdę jest to pies opanowany i zrównoważony – trzeba z nim tylko odpowiednio pracować      

  • 66%

   Inteligentny

   Pinczer średni jest inteligentnym psem, który łatwo, szybko i chętnie uczy się oraz łaknie współpracy z człowiekiem. Warto to wykorzystać! Jak natomiast zostało już nadmienione, to typ, który szybko się nudzi.

  • 66%

   Łowca

   Pinczer średni nie jest typem myśliwego. Dawniej natomiast wykorzystywany był jako szczurołap, wykazuje więc w pewnym stopniu instynkt łowiecki w stosunku do mniejszych zwierząt.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Zgodnie z przyjętym wzorcem pinczer niemiecki powinien być psem opanowanym, odważnym i pewnym siebie. Nie może wykazywać strachliwości i nieśmiałości. Jest nieufny i zdystansowany wobec obcych, zawsze czujny, bowiem posiada instynkt stróżowania.

  • 66%

   Niezależny

   Pinczer średni nie należy do psów szczególnie niezależnych, co nie oznacza, że nie potrafi samodzielnie podejmować decyzji, gdy sytuacja tego wymaga. Niemniej woli oddać się w dobre ręce właściciela i podążać za jego wskazówkami, niż żyć na własną łapę.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Pinczer średni, jeśli tylko jest właściwie wychowywany od okresu szczenięcego, powinien być w warunkach domowych psem opanowanym i spokojnym, a co za tym idzie, powinien dobrze zachowywać się podczas nieobecności opiekuna.

    Nie należy go natomiast skazywać na długie okresy samotności, bowiem czworonóg też mocno przywiązuje się do swoich bliskich. Zdecydowanie woli im towarzyszyć, niż czekać na nich z utęsknieniem w samotności.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Pinczery uczą się dość szybko - są przywiązane do właściciela i lubią sprawiać mu przyjemność. Chętnie współpracują, o ile zadbamy o ich konsekwentne i odpowiednie wychowanie. 

    Zdecydowanie należy unikać przemocy, bo ten niewielki pies nie znosi brutalności, ani nieuzasadnionych reprymend. Powinnyśmy wzmacniać dobre zachowania, nie zapominając o konsekwencji. 

    Pinczery uważane są za uparte, ale jeśli zastosujemy zdecydowane, a jednocześnie łagodne metody, z pewnością nawiążemy z psem dobrą relację. 

     Jeśli podejście właściciela będzie dobre, a relacje z psem będą oparte na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa, pinczer średni będzie oddanym, posłusznym towarzyszem.

   • 100%

    Szczekliwy

    Pinczer średni, jako pies z natury opanowany, nie powinien szczekać nagminnie bez powodu, natomiast należy do psów dość hałaśliwych.

   • 33%