Aktualności :

Reklama

Przewóz psa samolotem – porady dla podróżujących

Pies na lotnisku advice
© Shutterstock

Chcesz zabrać swojego pupila w podniebną podróż? Część linii lotniczych nie zezwala na przewóz psa samolotem, inne wymagają spełnienia szeregu warunków technicznych i formalnych. Jak przygotować się do podróżowania samolotem z czworonogiem?

Przez Barbara Śliwowska

Przewóz psa w samolocie. Kiedy to możliwe?

Istnieją spore różnice między przewoźnikami w podejściu do transportu zwierząt. Część z nich nie zgadza się na przewożenie żadnych czworonogów. Takie stanowisko przyjmują najczęściej tanie linie lotnicze. W takich sytuacjach jedynym wyjątkiem jest pies przewodnik osoby niewidomej. 

W większości regularnych linii lotniczych można przewieźć psa samolotem, ale warunki transportu mogą się mocno różnić pomiędzy poszczególnymi przewoźnikami. Dlatego zawsze trzeba sprawdzić bezpośrednio u przewoźnika to, jakimi zasadami przy przewozie zwierząt kieruje się dana linia. 

Pies na pokładzie czy w luku bagażowym? 

Większości regularnych linii umożliwia zabranie ze sobą zwierzaka do kabiny pasażerskiej w specjalnym transporterze lub torbie. Łączna waga psa w samolocie z transporterem nie może przekroczyć 8 kg. 

Większe czworonogi są przewożone w luku bagażowym. Chodzi tu o przestrzeń pod pokładem samolotu, do której pasażerowie nie mają dostępu. Niektóre linie lotnicze wprowadzają ograniczenia wagi psów przewożonych w luku bagażowym (np. Finnair do 50 kg,  AirFrance do 75 kg). Jeśli waga psa z kontenerem jest wyższa, zwierzę może być przewiezione lotem cargo (osobny samolot do przewozu ładunków).  

Przewóz psów ras agresywnych samolotem

Transport psa rasy agresywnej w samolocie w większości linii lotniczych, które dopuszczają taki przewóz, odbywa się wyłącznie w luku bagażowym. Pies musi przebywać w specjalnej klatce. Psy ras agresywnych w wieku 3-6 miesięcy mogą być z reguły przewożone w zwykłych klatkach do transportu, również w kabinie pasażerskiej.  

Pies rasy brachycefalicznej w samolocie 

Psy tych ras (np. mops, buldog, bokser, king charles spaniel, pit bull) mają częściowo zablokowane drogi oddechowe. Stres i wyższa temperatura mogą spowodować u nich zaburzenia krążenia i problemy z oddychaniem,  a nawet śmierć. W związku z tym niektóre linie lotnicze (np. Lufthansa, Iberia) nie zezwalają na przewóz psów tych ras, inne dopuszczają ich przewóz jedynie w kabinie pasażerskiej (np. Transavia) lub wymagają podpisania specjalnego oświadczenia, że opiekun zdaje sobie sprawę z ryzyka (Norwegian). 

Inne ograniczenia 

Niektóre linie lotnicze nakładają dodatkowe ograniczenia na przewóz psów w samolocie. Na przykład nie przewożą psów młodszych niż 3 miesiące i 21 dni (np. Transavia). 
Psy podróżujące do Wielkiej Brytanii zawsze muszą być przewożone w luku bagażowym (niezależnie od linii lotniczych). 

Jakie linie lotnicze przewożą psy?

Wszelkie informacje na temat tego, jak przewieźć psa samolotem w danej linii lotniczej można znaleźć na stronie internetowej przewoźnika. 

Pies w samolocie Ryinair, Wizzair, easyJet i innych tanich linii 

Popularne w Polsce tanie linie (Ryinar, easyJet i Wizzair) przewóz zwierząt ograniczają jedynie do psów przewodników i psów asystujących. 

Tanie linie lotnicze, które zezwalają na transport zwierząt to m.in. airBaltic, Norwegian, Transavia, Vueling i inne.

Rejsowe linie lotnicze 

W zasadzie wszystkie regularne linie umożliwiają przewóz psów samolotem, ale w zależności od przewodnika różnie będzie wyglądać kwestia samych zasad transportu psa. 

Linie czarterowe 

Większość linii czarterowych pozwala na przewóz psa w kabinie pasażerskiej, niektóre dopuszczają transport psa w luku bagażowym. 

Zanim kupisz bilet, zawsze sprawdź aktualne zasady przewozu zwierząt samolotem bezpośrednio na stronie internetowej przewoźnika!

Pies w samolocie – przepisy, które określają warunki przewozu zwierząt domowych w obrębie Unii Europejskiej, znaleźć można w rozporządzeniu (UE) nr 576/2013.

Ile kosztuje przewiezienie psa samolotem?

W niektórych krajach europejskich psy i koty są przewożone bez dopłat, o ile mieszczą się w limicie bagażowym (jako bagaż podręczny). Nasz krajowy przewoźnik uzależnia opłaty za przewóz zwierzęcia od jego gabarytów i rodzaju lotu. Przewóz psa samolotem do 8 kg w kabinie na trasie krajowej kosztuje 50 zł, europejskiej – 200 zł, a międzykontynentalnej – 280 zł. Miejsce w luku bagażowym ma cenę odpowiednio 280, 600 i 1200 złotych. Do tego dochodzi opłata serwisowa, a na trasie krajowej 8% VAT. 

U przewoźników zagranicznych ceny wahają się od 60 do 120 euro przy lotach europejskich do 300 euro przy lotach międzykontynentalnych. 

Przewoźnik może przyjąć na pokład ograniczoną liczbę zwierząt, dlatego chęć podróżowania z psem w samolocie należy zgłosić z odpowiednim wyprzedzeniem. Najlepiej skontaktować się przed podróżą z przedstawicielem linii lotniczych i dopytać o wszystkie szczegóły. Zaoszczędzi to stresu i problemów na lotnisku.

Klatka dla psa do samolotu

pies w transporterze na lotnisku

Shutterstock

To na właścicielu czworonoga spoczywa obowiązek zapewnienia zwierzęciu transportera na czas podróży samolotem. Klatka dla psa do samolotu musi spełniać konkretne wymagania, czyli:

  • umożliwiać dostęp powietrza, 
  • być na tyle duża, by zwierzę mogło w niej swobodnie stać, obrócić się lub położyć w naturalnej pozycji (pies musi mieć swobodę ruchu),  
  • mieć trwałe zamknięcie,
  • mieć pojemniki z jedzeniem i wodą uniemożliwiające wylewanie się zawartości,
  • mieć podłoże wyłożone materiałem chłonnym,
  • mieć nalepkę z danymi właściciela, imieniem zwierzęcia i instrukcjami dotyczącymi sposobu obchodzenia się z nim.

Uwaga! Niektóre linie lotnicze zabraniają umieszczania w transporterze zabawek. 

Jak przygotować psa do podróży?

Przed zakupem biletów lotniczych sprawdź, jakie przepisy regulujące przekraczania granic ze zwierzętami obowiązują w kraju, do którego chcesz lecieć. Przygotowania do podróży z psem samolotem rozpocznij od dopełnienia wszelkich formalności. Zadbaj o to, by Twój pupil miał:

  • chip, czyli mikroprocesor umożliwiający identyfikację zwierzęcia na wypadek, gdyby zaginęło w trakcie transportu lub pobytu za granicą. Wszczepia się go pod skórę, robi to lekarz weterynarii. Koszt takiego zabiegu to około 50 zł.
  • paszport z opisem zwierzęcia, wydawany również przez lekarza weterynarii. Wpisuje się do niego numer chipa lub tatuażu. 
  • szczepienie przeciwko wściekliźnie lub nosówce oraz aktualne zaświadczenia od lekarza weterynarii o stanie zdrowia zwierzęcia, uwzględniające przepisy kraju, z którego wylatujesz oraz tego, do którego się wybierasz.

Najpóźniej na tydzień przed podróżą zacznij przyzwyczajać swojego pupila do transportera. Zachęć go do wejścia do środka najpierw na kilka minut i stopniowo każdego dnia wydłużaj ten czas, nagradzając dobre zachowanie smakołykiem. Dzięki temu pies w samolocie lepiej zniesie zamknięcie.

W dzień podróży wyprowadź psa na spacer. Na lotnisko przyjedź 2–3 godziny przed odlotem, ponieważ procedury ze zwierzęciem trwają dłużej niż zwykła odprawa. W tym czasie nie dawaj już pupilowi jedzenia ani picia. Nie podawaj mu też środków uspokajających bez konsultacji z lekarzem weterynarii. Pamiętaj, że każdy lot samolotem z psem, zwłaszcza w luku bagażowym, jest dla zwierzaka ogromnym stresem. Dlatego zastanów się, czy naprawdę musisz zabierać go w podróż ze sobą.

Pies w samolocie – zasady podczas lotu 

Jak wygląda przewóz psa w samolocie w kabinie pasażerskiej? W takiej sytuacji kontener układa się pod siedzeniem opiekuna. Przez cały lot pies musi pozostać w kontenerze (wyjątkiem są psy przewodniki oraz niekiedy psy asystujące). 

Pies w samolocie na kolanach – taka sytuacja jest niedopuszczalna. Również wtedy, kiedy pies nadal przebywa w kontenerze. Kontener z psem nie może też spoczywać na siedzeniu obok opiekuna (nawet jeśli miejsce jest wolne bądź opiekun wykupił drugi bilet). Zabronione jest wyciąganie zwierzęcia z kontenera w czasie lotu.