Reklama

Pies na lotnisku

Przewóz psa samolotem – porady dla podróżujących

Przez Sabina Stodolak Redaktor

aktualizacja dnia

Chcesz zabrać swojego pupila w podniebną podróż? Część linii lotniczych nie zezwala na przewóz psa samolotem, inne wymagają spełnienia szeregu warunków technicznych i formalnych. Jak przygotować się do podróżowania z czworonogiem samolotem?

Przewóz psa w samolocie. Kiedy to możliwe?

Istnieją spore różnice między przewoźnikami w podejściu do transportu zwierząt. Część z nich nie zgadza się na przewożenie żadnych czworonogów. Takie stanowisko przyjmują najczęściej tanie linie lotnicze. W takich sytuacjach jedynym wyjątkiem jest pies przewodnik osoby niewidomej. 

W większości regularnych linii lotniczych można przewieźć psa samolotem, ale warunki transportu mogą się mocno różnić pomiędzy poszczególnymi przewoźnikami. Dlatego zawsze trzeba sprawdzić bezpośrednio u przewoźnika to, jakimi zasadami przy przewozie zwierząt kieruje się dana linia. 

Pies na pokładzie czy w luku bagażowym? 

Większości regularnych linii umożliwia  przewóz zwierząt na pokładzie. Zabranie ze sobą zwierzaka do kabiny pasażerskiej jest możliwe w specjalnym transporterze lub torbie. Łączna waga psa w samolocie z transporterem nie może przekroczyć 8 kg. Siłą rzeczy zatem tylko mały pies może zostać przewieziony na pokładzie samolotu. 

Duży pies w samolocie 

Większe czworonogi są przewożone w luku bagażowym. Chodzi tu o przestrzeń pod pokładem samolotu, do której pasażerowie nie mają dostępu. Niektóre linie lotnicze wprowadzają ograniczenia wagi psów przewożonych w luku bagażowym (np. Finnair do 50 kg,  AirFrance do 75 kg). Jeśli waga psa z kontenerem jest wyższa, zwierzę może być przewiezione lotem cargo (osobny samolot do przewozu ładunków).  

Przewóz psów ras agresywnych samolotem

Transport psa rasy agresywnej w samolocie w większości linii lotniczych, które dopuszczają taki przewóz, odbywa się wyłącznie w luku bagażowym. Pies musi przebywać w specjalnej klatce. Psy ras agresywnych w wieku 3-6 miesięcy mogą być z reguły przewożone w zwykłych klatkach do transportu, również w kabinie pasażerskiej.  

Pies rasy brachycefalicznej w samolocie 

Psy ras brachycefalicznych (np. mops, buldog, bokser, king charles spaniel, pit bull) mają częściowo zablokowane drogi oddechowe. Stres i wyższa temperatura mogą spowodować u nich zaburzenia krążenia i problemy z oddychaniem,  a nawet śmierć.

W związku z tym niektóre linie lotnicze (np. Lufthansa, Iberia) nie zezwalają na przewóz psów tych ras, inne dopuszczają ich przewóz jedynie w kabinie pasażerskiej (np. Transavia) lub wymagają podpisania specjalnego oświadczenia, że opiekun zdaje sobie sprawę z ryzyka (Norwegian). 

Inne ograniczenia 

Niektóre linie lotnicze nakładają dodatkowe ograniczenia na przewóz psów w samolocie. Na przykład nie przewożą psów młodszych niż 3 miesiące i 21 dni (np. Transavia). 
Psy podróżujące do Wielkiej Brytanii zawsze muszą być przewożone w luku bagażowym (niezależnie od linii lotniczych). 

Jakie linie lotnicze przewożą psy?

Wszelkie informacje na temat tego, jak przewieźć psa samolotem w danej linii lotniczej można znaleźć na stronie internetowej przewoźnika. 

podróżowanie z psem samolotem

©Shutterstock

Pies w samolocie Ryanair, Wizz Air, easyJet i innych tanich linii 

Popularne w Polsce tanie linie (Ryaniar, easyJet i WizzAir) przewóz zwierząt ograniczają jedynie do psów przewodników i psów asystujących. 

Tanie linie lotnicze, które zezwalają na transport zwierząt to m.in. airBaltic, Norwegian, Transavia, Vueling i inne.

Rejsowe linie lotnicze 

W zasadzie wszystkie regularne linie umożliwiają przewóz psów samolotem, ale w zależności od przewodnika różnie będzie wyglądać kwestia samych zasad transportu psa. 

Pies w samolocie LOT

Polski przewoźnik lotniczy LOT umożliwia podróż z psem samolotem. To, czy transport psa samolotem będzie odbywał się na pokładzie czy w luku bagażowym zależy (tak jak w przypadku innych linii) od jego wagi. 

Lot z psem musi zostać zgłoszony konsultantowi LOT, a ponieważ samolot może zabrać ograniczoną ilość zwierząt, zawsze najlepiej skontaktować się z infolinia LOT przed zakupem biletu w celu sprawdzenia możliwości zabrania psa czy zrobienia rezerwacji dla pupila. 

Linie czarterowe 

Większość linii czarterowych pozwala na przewóz psa w kabinie pasażerskiej, niektóre dopuszczają transport psa w luku bagażowym. 

Zanim kupisz bilet, zawsze sprawdź aktualne zasady przewozu zwierząt samolotem bezpośrednio na stronie internetowej przewoźnika!

Pies w samolocie – przepisy, które określają warunki przewozu zwierząt domowych w obrębie Unii Europejskiej, znaleźć można w rozporządzeniu (UE) nr 576/2013.

Ile kosztuje przewiezienie psa samolotem?

W niektórych krajach europejskich psy i koty są przewożone bez dopłat, o ile mieszczą się w limicie bagażowym (jako bagaż podręczny). Nasz krajowy przewoźnik LOT uzależnia opłaty za przewóz zwierzęcia od jego gabarytów i rodzaju lotu.

Bilet lotniczy dla psa do 8 kg w kabinie na trasie krajowej kosztuje 50 zł, europejskiej – 200 zł, a międzykontynentalnej – 280 zł. Miejsce w luku bagażowym ma cenę odpowiednio 280, 600 i 1200 złotych. Do tego dochodzi opłata serwisowa, a na trasie krajowej 8% VAT. 

U przewoźników zagranicznych cena za przewóz psa samolotem waha się od 60 do 120 euro przy lotach europejskich do 300 euro przy lotach międzykontynentalnych. 

Przewoźnik może przyjąć na pokład ograniczoną liczbę zwierząt, dlatego chęć podróżowania z psem w samolocie należy zgłosić z odpowiednim wyprzedzeniem. Najlepiej skontaktować się przed podróżą z przedstawicielem linii lotniczych i dopytać o wszystkie szczegóły. Zaoszczędzi to stresu i problemów na lotnisku.

Klatka dla psa do samolotu

pies w transporterze na lotnisku

©Shutterstock

To na właścicielu czworonoga spoczywa obowiązek zapewnienia zwierzęciu transportera na czas podróży samolotem. Klatka dla psa do samolotu musi spełniać konkretne wymagania, czyli:

 • umożliwiać dostęp powietrza, 
 • być na tyle duża, by zwierzę mogło w niej swobodnie stać, obrócić się lub położyć w naturalnej pozycji (pies musi mieć swobodę ruchu),  
 • mieć trwałe zamknięcie,
 • mieć pojemniki z jedzeniem i wodą uniemożliwiające wylewanie się zawartości,
 • mieć podłoże wyłożone materiałem chłonnym,
 • mieć nalepkę z danymi właściciela, imieniem zwierzęcia i instrukcjami dotyczącymi sposobu obchodzenia się z nim (np. instrukcje dotyczące karmienia czy alergii pokarmowych).

Uwaga! Niektóre linie lotnicze zabraniają umieszczania w transporterze zabawek. 

Transporter do samolotu dla psa nie może być wykonany z siatki drucianej ani z siatek zgrzewanych. Dopuszczalne materiały to tworzywa sztuczne, metal, włókno szklane, drewno. Pies w samolocie może też przebywać w miękkiej torbie. 

Pies w samolocie – zasady podczas lotu 

Transport psa samolotem jest bardzo ściśle określony i choć wiele linii lotniczych ma własne ograniczenia, to niektóre zasady są niezmienne. Jak wygląda przewóz psa w samolocie w kabinie pasażerskiej?

Mały pies w samolocie w kabinie pasażerskiej może być przewożony w kontenerze. W takiej sytuacji kontener układa się pod siedzeniem opiekuna.

W takiej sytuacji kontener układa się pod siedzeniem opiekuna. Przez cały lot pies musi pozostać w kontenerze (wyjątkiem są psy przewodnicy oraz niekiedy psy asystujące). 

Pies w samolocie na kolanach – czy to możliwe?  

Tak, ale tylko w przypadku psów będących wsparciem emocjonalnym (certyfikat ESA, ESAN) w lotach bezpośrednich do i z USA. Trzymanie psa na kolanach w samolocie w przypadku zwykłej podróży jest niedopuszczalne. Również wtedy, kiedy pies nadal przebywa w kontenerze.

Pies na kolanach w samolocie w sytuacji zagrożenia uniemożliwia przyjęcie pozycji bezpiecznej (brace position – pozycja embrionalna). Z tego powodu nie wolno trzymać psa w samolocie na kolanach ani bez pojemnika ani w nim. 

Kontener z psem nie może też spoczywać na siedzeniu obok opiekuna (nawet jeśli miejsce jest wolne bądź opiekun wykupił drugi bilet). Zabronione jest wyciąganie zwierzęcia z kontenera w czasie lotu. 

Lot z psem w kontenerze na pokładzie wyklucza możliwość wykupienia miejsca w pierwszych rzędach a często również w rzędzie przy wyjściu awaryjnym. Jest oto związane z zasadami bezpieczeństwa i tym, że pod siedzeniem nie można kłaść żadnych bagaży.

Pies przewodnik w samolocie 

Na specjalnych warunkach podróżować samolotem mogą: 

 • Psy przewodnicy pomagające osobie niewidomej, 
 • Psy asystenci pomagający osobie z niepełnosprawnością fizyczną, 
 • Psy asystujące osobom niesłyszącym, 
 • Psy asystujące osobom chorym na epilepsję. 

Jak wygląda podróżowanie samolotem z psem przewodnikiem i psem asystującym? Otóż psy, które mają certyfikat potwierdzający swoją funkcję mogą lecieć w kabinie pasażerskiej, a za ich przelot nie jest pobierana dodatkowa opłata (takie psy lecą za darmo na mocy uchwały 27/2009 Ministra Pracy i Spraw Społecznych).

Psów przewodników nie obowiązuje limit wagi, co oznacza, że w kabinie samolotu mogą lecieć psy asystujące cięższe niż 8 kg. Tak jak w przypadku wszystkich innych zwierząt, trzeba wcześniej poinformować linie lotnicze o dodatkowym pasażerze. 

Pies przewodnik może być trzymany w samolocie poza transporterem (np. leci siedząc u stóp swojego opiekuna). 

Psy asystujące w samolocie nie mogą swobodnie chodzić po kabinie i należy trzymać je na smyczy lub w szelkach. Pies w samolocie nie może siedzieć obok opiekuna na miejscu pasażera. Nie jest wymagane, by miał założony kaganiec, ale opiekun powinien mieć go przy sobie. 

Uwaga – niektóre linie lotnicze nie pozwalają na niektórych trasach na przelot z psem przewodnikiem, dlatego każdorazowo przed zakupem bilet trzeba sprawdzić warunki konkretnych linii lotniczych.  

Ważne! Zwierząt nie będących przewodnikami  w tanich liniach przewozić nie wolno. Pies w samolocie Wizzair,  Ryanair, easyJet musi mieć certyfikat. 

Podróż samolotem z psem ESAN

Poza psami przewodnikami, które pomagają osobom z dysfunkcjami natury fizycznej istnieją też psy asystujące dla osób z problemami emocjonalnymi, tzw. emotional suport dog. 

Zwierzę z certyfikatem ESAN (lun ESA) otrzymuje zaświadczenie, że jest wsparciem emocjonalnym dla swojego opiekuna. Instytucja zwierzęcia zapewniającego wsparcie emocjonalne funkcjonuje w USA i tam wydawane są zaświadczenia tego typu. W Europie takie pojęcie ani certyfikat nie istnieją.  Najczęściej certyfikat ESAN otrzymują psy, ale można zdobyć go nawet dla żółwia.

Zwierzę z takim certyfikatem może wejść ze swoim opiekunem wszędzie tam, gdzie wejście dla zwierząt jest zabronione (np. muzeum czy właśnie pokład samolotu). 

Pies ESAN może przebywać w samolocie na pokładzie, poza transporterem – np. na kolanach opiekuna. Z uwagi jednak na to, że certyfikat ten nie funkcjonuje w krajach Europy, dotyczy to jedynie lotów do USA. Niektóre linie (np. Lufthansa) zastrzegają sobie uwzględnianie certyfikatu ESAN tylko na lotach bezpośrednich do USA (ale na łączonych już nie). 

Jak przygotować psa do podróży samolotem?

Przed zakupem biletów lotniczych sprawdź, jakie przepisy regulujące przekraczania granic ze zwierzętami obowiązują w kraju, do którego chcesz lecieć. Przygotowania do podróży z psem samolotem rozpocznij od dopełnienia wszelkich formalności. Zadbaj o to, by Twój pupil miał:

 • chip, czyli mikroprocesor umożliwiający identyfikację zwierzęcia na wypadek, gdyby zaginęło w trakcie transportu lub pobytu za granicą. Wszczepia się go pod skórę, robi to lekarz weterynarii. Koszt takiego zabiegu to około 50 zł.
 • paszport z opisem zwierzęcia, wydawany również przez lekarza weterynarii. Wpisuje się do niego numer chipa lub tatuażu. 
 • szczepienie przeciwko wściekliźnie lub nosówce oraz aktualne zaświadczenia od lekarza weterynarii o stanie zdrowia zwierzęcia, uwzględniające przepisy kraju, z którego wylatujesz oraz tego, do którego się wybierasz.

Najpóźniej na tydzień przed podróżą zacznij przyzwyczajać swojego pupila do transportera. Zachęć go do wejścia do środka najpierw na kilka minut i stopniowo każdego dnia wydłużaj ten czas, nagradzając dobre zachowanie smakołykiem. Dzięki temu pies w samolocie lepiej zniesie zamknięcie.

W dzień podróży wyprowadź psa na spacer. Na lotnisko przyjedź 2–3 godziny przed odlotem, ponieważ procedury ze zwierzęciem trwają dłużej niż zwykła odprawa. W tym czasie nie dawaj już pupilowi jedzenia ani picia. Nie podawaj mu też środków uspokajających bez konsultacji z lekarzem weterynarii.

Pamiętaj, że każdy lot samolotem z psem, zwłaszcza w luku bagażowym, jest dla zwierzaka ogromnym stresem. Dlatego zastanów się, czy naprawdę musisz zabierać go w podróż ze sobą.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?